ویزا تحصیلی ایتالیا

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، گام اول دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا است. ویزای تحصیلی ایتالیا را باید بعد از پذیرش در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور دریافت نمایید. به منظور دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا نیاز به مدارک و شرایط خاصی دارید که در این بخش در خصوص آن‌ها صحبت می‌کنیم. در صورتی که می‌خواهید ویزای دانشجویی ایتالیا برای تحصیل در این کشور را کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید و موفق به دریافت این ویزا شوید. 

ویزای تحصیلی ایتالیا

به منظور تحصیل در کشور ایتالیا نیاز به کسب ویزای تحصیلی ایتالیا را دارید. مقطع آن هم فرقی نمی‌کند به هر حال به منظور تحصیل در این کشور باید این ویزا را دریافت نمایید. ویزای دانشجویی ایتالیا انواع مختلفی دارد که بر اساس مدت زمان و هدف اقامت متغیر است. متداول‌ترین ویزای تحصیلی ایتالیا، ویزای دانشجویی ایتالیا است که به فرد امکان این را می‌دهد تا یک سال در ایتالیا تحصیل کند. هزینه ویزای تحصیلی بر اساس نوع ویزا متغیر بوده و ممکن است بین 50 تا 200 یورو باشد. 

انواع ویزا تحصیلی ایتالیا

به طور کلی ویزای تحصیلی ایتالیا دارای دو نوع است که نوع اول ویزای نوع C و نوع دوم ویزای نوع D است. ویزای نوع C یک ویزای کوتاه مدت و 3 ماهه بوده که افراد به منظور فعالیت‌های علمی می‌توانند آن را دریافت نمایند. نوع دوم ویزای بلند مدت تحصیلی است که بیشتر از 3 ماه اعتبار دارد.

انواع ویزا دانشجویی ایتالیا
ویزای تحصیلی ایتالیا دو نوع است.

این ویزا می‌تواند امکان اقامت موقت برای فرد را مهیا کند. در صورتی که قصد داریم در مقاطع تحصیلی مختلف در ایتالیا مشغول شوید لازم است این ویزا را بگیرید. انواع ویزای تحصیلی ایتالیا از نظر مقطع نیز دسته‌بندی می‌شود که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم:

 • ویزای دانش‌آموزی ایتالیا برای تحصیل در مدارس: این ویزا به دانش‌آموزان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا در مدارس دولتی یا خصوصی کشور ایتالیا در مقاطع مختلف مانند ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تحصیل کنند. برای دریافت این ویزا باید از مدارس ایتالیا پذیرش داشته باشید. 
 • ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی: این ویزا برای افرادیست که می‌خواهند مقطع کارشناسی یا لیسانس خود را در دانشگاه‌های ایتالیا بگذرانند. این ویزا یک سال اعتبار داشته و شرایط سنی 18 تا 25 سال است. 
 • ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد: این ویزا دو سال اعتبار داشته و شرایط سنی برای دریافت آن 23 تا 29 سال است. 
 • ویزای اقامت تحصیلی ایتالیا در مقطع دکتری: مدت زمان اعتبار این ویزا 3 سال بوده و شرایط سنی آن هم 26 تا 39 سال است. 

شرایط سنی مهم‌ترین مسئله در دریافت ویزای ایتالیا برای مقاطع مختلف است. این ویزاها از نظر مدت زمان اقامت با یکدیگر متفاوت هستند. در صورت علاقه توصیه می‌کنیم مقاله تافل هوم ادیشن برای سفارت ایتالیا را نیز مطالعه کنید.

مراحل دریافت ویزا تحصیلی ایتالیا

به منظور مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا و دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا یا ویزای تحصیلی این کشور لازم است مراحلی را طی کنید که در ادامه به طور مختصر توضیح می‌دهیم:

 • اولین مرحله برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا یا ویزای تحصیلی دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است. 
 • مرحله دوم پیش‌ ثبت‌نام در یونیورسیتالی است. این موضوع حساسیت بالایی دارد و برای تکمیل این مرحله حتما از افراد متخصص کمک بگیرید. 
 • سومین مرحله آماده کردن مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت ایتالیاست. این مدارک را در ادامه توضیح می‌دهیم. 
 • چهارمین مرحله دریافت وقت سفارت برای ویزای دانشجویی است. 
 • در نهایت برای دریافت این ویزا در نوبت تعیین شده با مدارک لازم به سفارت ایتالیا مراجعه می‌کنید. 

ناگفته نماند که دریافت مدرک زبان ایتالیایی برای تحصیل در این کشور الزامی است. بنابراین نسبت به کسب این مدرک اقدام نمایید.  در صورت علاقه می‌توانید مقاله آزمون دولینگو برای سفارت ایتالیا را مطالعه کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزا تحصیلی ایتالیا

مسلما برای تحصیل در این کشور لازم است مدارک مورد نیاز را ارائه دهید.

مدارک لازم برای دریافت ویزا تحصیلی ایتالیا
مهم ترین مدرک اثبات پذیرش دانشگاه است.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا به شرح زیر است:

 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه؛
 • پاسپورت معتبر؛
 • ارائه اسناد و مدارک مربوط به تمکن مالی؛
 • بیمه درمانی به ارزش 150 تا 171 یورو؛
 • رزومه تحصیلی؛
 • مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات؛
 • برنامه سفر شامل تاریخ و شماره پرواز؛
 • فرم درخواست ویزا؛
 • گواهی عدم سوء پیشینه؛
 • اثبات شرایط اقامت در ایتالیا؛
 • رضایت‌نامه برای دریافت ویزای دانش‌آموزی.

لازم به ذکر است تمامی مدارک فوق باید ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی باشد. 

دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

کشور ایتالیا به منظور حمایت از دانشجویان، بورسیه تحصیلی تعریف می‌کند. این بورسیه در صرفه‌جویی هزینه‌های زندگی در این کشور موثر است. جدول زیر انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا را نمایش می‌دهد.

نوع بورسیهتوضیحات
DSUبورسیه مخصوص دانشجویان شهر میلان و دانشگاه‌های این شهر شامل هزینه‌های تحصیل و زندگی
بورسیه دولتی برای دانشجویان خارجیمخصوص افرادی که به صورت شهروند خارجی به ایتالیا مهاجرت کرده و یا شهروندان ایتالیایی شاغل که در خارج از ایتالیا تحصیل می‌کنند
EDISU PIEMONTEدانشجویان خارجی غیر اتحادیه اروپا
کمک هزینه تحصیلی Bologna48 نوع بورسیه برای دانشگاه‌های مختلف این کشور
بورسیه Bocconiشامل تمام هزینه‌های تحصیل فرد تا 13 هزار یورو
بورسیه تحصیلی تورینوویژه دانشجویان خارجی در رشته‌های معماری و مهندسی

شرایط سنی دریافت ویزا تحصیلی ایتالیا

به منظور تحصیل در کشور ایتالیا باید شرایط سنی لازم را داشته و آن را در نظر بگیرید. البته برای مقطع زیر کارشناسی و دانش‌آموزی در این کشور شرایط سنی خاصی اعلام نشده است؛ اما به هر حال باید سن لازم را داشته باشید. شرایط سنی ایتالیا در مقطع کارشناسی بین 18 تا 25، مقطع کارشناسی ارشد بین 23 تا 29 و مقطع دکتری 26 تا 32 سال است. 

هزینه دریافت ویزا تحصیلی ایتالیا

به منظور دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا لازم است هزینه‌ای را بپردازید. این هزینه اصولا قابل استرداد نیست و حتی در صورت ریجکت شدن ویزا به فرد متقاضی بازگردانده نمی‌شود.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا
هزینه ویزای دانشجویی به 50 یورو است.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا شامل درخواست ویزای دانشجویی به مبلغ 50 یورو و درخواست مجوز اقامت از پلیس محلی به قیمت 7 یورو است و جمعا 57 یورو می‌شود. 

دریافت اقامت دائم و تابعیت ایتالیا از طریق ویزا تحصیلی

در صورتی که می‌خواهید از طریق ویزای تحصیلی و تحصیل در این کشور اقامت دائم ایتالیا و تابعیت این کشور را بگیرید لازم است بدانید تنها پس از فارغ‌التحصیلی و دریافت ویزای کاری می‌تواند این کار را انجام دهد. پس از گذشت 5 سال از تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری می‌توانید نسبت به اقامت دائم در این کشور اقدام کنید. در صورت ارائه مدارک هویتی معتبر، اثبات داشتن اقامت، کار قانونی در ایتالیا، داشتن منبع درآمد کافی، گواهی سلامت پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه و ارائه بیمه‌نامه می‌توانید نسبت به دریافت تابعیت و پاسپورت ایتالیا هم اقدام کنید. 

آیا می توان با ویزا دانشجویی ایتالیا کار کرد؟

با داشتن ویزا تحصیلی ایتالیا، شرایط کار در طول تحصیل برای شما مهیا می‌گردد. دانشجویان بین‌الملل تنها می‌توانند به صورت پاره وقت فعالیت داشته باشند. اشخاصی که در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری مشغول به تحصیل هستند، تنها می‌توانند معادل ۲۰ ساعت در هفته به کار مشغول شوند. تفاوت بسیاری میان کارهای دانشجویی با کارهای تمام وقت دیده می‌شود. از آنجایی که نرخ بیکاری در ایتالیا بالا بوده، یافتن کار مناسب حتی برای شهروندان ایتالیایی نیز کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد؛ بنابراین، دانشجویان با چالش‌هایی در زمینه یافتن فرصت‌های شغلی نیز مواجه خواهند شد.

دریافت ویزا کار دانشجویی ایتالیا

به عنوان یک دانشجوی خارجی در کشور ایتالیا می‌توانید به منظور تامین هزینه‌های زندگی اقدام به کار دانشجویی نمایید. کشور ایتالیا به دانشجویان خارجی اجازه کار موقت می‌دهد؛ بنابراین از این نظر نگرانی وجود ندارد. البته شما بیشتر از 20 ساعت در هفته اجازه کار ندارید و می‌توانید با این مدت زمان کاری هزینه‌های خود در این کشور را تامین کنید. 

دریافت اقامت دانشجویی از طریق مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

پس از موفقیت در کسب ویزای دانشجویی ایتالیا با ویزای تحصیلی، 8 روز پس از ورود به این کشور می‌توانید نسبت به دریافت مجوز اقامت اقدام نمایید. به منظور انجام این کا باید به ایستگاه پلیس محلی رفته و ثبت‌نام نمایید تا مجوز اقامت دانشجویی شما صادر شود. به منظور انجام این کار ارائه مدارکی نظیر کپی پاسپورت، ویزا، کپی بیمه درمانی و کپی نامه پذیرش دانشگاه الزامی است. 

تحصیل رایگان در ایتالیا

در حقیقت چیزی به اسم تحصیل کاملا رایگان در ایتالیا وجود ندارد؛ اما در این بخش کشور ایتالیا یک سری مزایا برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است که یکی از آن‌ها تحصیل رایگان است. تحصیل رایگان در حقیقت تحصیل با بورسیه در این کشور است. در مطالب فوق در این خصوص به طور کامل توضیح دادیم.

تحصیل رایگان در ایتالیا
تحصیل کاملا رایگان در ایتالیا وجود ندارد.

شما می‌توانید با دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور تحصیلی نسبتا رایگان یا کم هزینه داشته باشید که این مسئله شامل پرداخت هزینه تحصیل و هزینه‌های زندگی شما تا حد ممکن است. 

مدت اعتبار ویزا تحصیلی ایتالیا

قبل از این گفتیم ویزای دانشجویی ایتالیا به طور کلی دارای دو نوع است که اولی ویزای نوع C است. این ویزا اصولا برای فعالیت‌های علمی در کشور ایتالیا صادر می‌شود و 3 ماه بیشتر اعتبار ندارد؛ اما ویزای نوع D یک ویزای نسبتا بلند مدت بوده و امکان اقامت موقت را برای فرد دانشجو صادر می‌کند. در حقیقت ویزای دوم تا پایان تحصیل فرد اعتبار دارد و این مسئله به مقطع شما بستگی دارد که چقدر طول بکشد تا درس خود را به اتمام برسانید. 

دلایل ریجکتی ویزا تحصیلی ایتالیا

اصولا ویزای دانشجویی ایتالیا کم پیش می‌آید که ریجکت شود. کشور ایتالیا برای ویزای تحصیلی شرایط پیچیده و سختی ندارد و اصولا راحت می‌توانید این ویزا را دریافت نمایید؛ اما با این حال در برخی مواقع ممکن است درخواست شما رد شود که دلایل آن هم به شرح زیر است:

 • نامعتبر بودن رشته تحصیلی قبلی و فعلی؛
 • ارائه گردش حساب نامناسب؛
 • ارائه مدرک زبان نامعتبر؛
 • ارائه تمکن مالی کم.

در صورتی که تمامی مدارک را به طور صحیح به سفارت تحویل دهید شانس پذیرش ویزای شما بالاست؛ پس در مورد ریجکت شدن ویزا ایتالیا نگران نباشید. 

ویزای همراه دانشجویی ایتالیا

از جمله دغدغه‌های دانشجویان به ویژه افراد متاهل این است که آیا می‌توانند یک فردی را همراه خود به این کشور در طول مدت تحصیل ببرند یا خیر. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند نسبت به دریافت ویزای همراه یا ویزای خانوادگی اقدام کنند. ویزای همراه دانشجویی ایتالیا به پدر، مادر، همسر و فرزند تعلق می‌گیرد؛ اما لازم است تمکن مالی داشته باشید تا بتوانید ثابت کنید از پس هزینه‌ها در این کشور بر می‌آیید. 

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

به منظور تحصیل در کشور ایتالیا و دریافت ویزای دانشجویی این کشور لازم است گواهی تمکن مالی داشته باشید تا ثابت کنید توانایی لازم برای پرداخت هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی را دارید.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا
تمکن مالی برای ویزا داشنجویی ایتالیا سالانه 5400 یورو است.

حداقل تمکن مالی برای یک ماه حدود 450 یورو است که این مبلغ سالانه به 5400 یورو می‌رسد. برای مشاهده تمکن مالی مورد نیاز برای ویزا ایتالیا کلیک کنید.

ویزا تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان

لازم است بدانید سفارت ایتالیا نسبت به مدرک زبان حساسیت زیادی ندارد؛ اما به طور کلی می‌توانید ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان را دریافت نمایید؛ اما باید پذیرش از یکی از دانشگاه‌های معتبر ایتالیا را داشته باشید. به طور کلی برای تحصیل در این کشور تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی امری مهم است ولی ضروری نیست. برای سفر به این کشور حتما سفر به ایتالیا را بررسی کنید.

وقت سفارت ایتالیا برای ویزا تحصیلی

به منظور دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا لازم است تا وقت سفارت را بگیرید. برای دریافت وقت سفارت ایتالیا برای ویزا دانشجویی باید به درگاه رسمی سفارت مراجعه کرده و تعیین نوبت کنید. اصولا درگاه سفارت هفته‌ای یکبار و برای مدت محدود باز می‌شود. پس قبل از رزرو نوبت تمامی مدارک را مهیا کنید تا در صورت باز شدن درگاه وقت شما از دست نرود. البته به دلیل اینکه گرفتن وقت سفارت ایتالیا کمی دشوار است توصیه می‌کنیم از پارت ویزا برای دریافت وقت سفارت کمک بگیرید.

آنچه از مقاله ویزا دانشجویی ایتالیا آموختیم:

در مطالب فوق در خصوص ویزا دانشجویی ایتالیا به طور کامل صحبت کردیم. به منظور تحصیل در کشور ایتالیا لازم است ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایید که برای این ویزا به مدارک و شرایط خاصی نیاز دارید. در مطالب فوق به طور کامل در خصوص مدارک و مراحل دریافت این ویزا صحبت کردیم. بهتر است قبل از اقدام به دریافت ویزای تحصیلی حتما مطالب گفته شده را با دقت مطالعه نمایید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاوران پارت ویزا در ارتباط باشید. 

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *