ریجکت شدن ویزای ایتالیا

ریجکت شدن ویزای ایتالیا زمانی اتفاق می‌افتد که مدارک مورد نیاز ناقص ارائه شود یا ماموران سفارت درباره امنیت ورود شما به خاک ایتالیا یا بازگشت شما بعد از پایان مهلت اعتبار ویزا تردید داشته باشند. البته این موارد دلایل کلی ریجکت شدن ویزای ایتالیا هستند؛ سفارتخانه در صورت مخالفت با صدور ویزا، علت آن را به شما اعلام می‌کند و به‌مدت ۳۰ روز فرصت اعتراض به شما می‌دهد. در این مقاله بررسی می‌کنیم علت‌های ریجکت شدن ویزای ایتالیا چیست و چطور می‌توان به ویزای ریجکت‌شده اعتراض کرد. همچنین نکاتی برای پیشگیری از رد شدن ویزا ارائه می‌دهیم. 

احتمال ریجکت شدن ویزا هم در اولین بار درخواست وجود دارد و هم برای تمدیدهای بعدی. البته اگر شما برای مدتی در ایتالیا بدون مشکل قانونی اقامت داشته باشید و مدارک کافی مبتنی بر اشتغال به کار و تحصیل در این کشور ارائه دهید، احتمال ریجکت شدن ویزای شما نزدیک به صفر است. در ادامه به مهم‌ترین دلایلی که باعث رد شدن درخواست صدور یا تمدید ویزا می‌شوند، اشاره می‌کنیم:

 • انقضای گذرنامه یا اعتبار کم‌تر از ۶ ماه یا داشتن تنها یک یا دو صفحه خالی برای ثبت مُهر؛
 • نقص در مدارک ارائه‌شده؛
 • عدم تکمیل فرم درخواست ویزا یا تمدید آن یا ارائه اطلاعات ناقص در فرم؛
 • اشتباه کردن در فرایند ثبت درخواست صدور ویزا؛
 • انتخاب اشتباه نوع ویزای ایتالیا؛
 • مشخص نکردن هدف از سفر یا اقامت در ایتالیا؛
 • نداشتن مدارک کافی برای اثبات تمکن مالی در مدت اقامت در ایتالیا؛
 • سابقه تخلفات مهاجرتی مانند اقامت بدون ویزا در کشورهای عضو شینگن؛
 • مشکلات پزشکی غیرقابل قبول؛
 • نداشتن بیمه‌نامه مسافرتی، واچر هتل یا بلیط رفت‌ و برگشت یا نامعتبر بودن این مدارک؛
 • عدم ارائه مدرک سوءسابقه یا داشتن سابقه مجرمانه؛
 • احتمال درخواست پناهندگی شما بعد از ورود به خاک ایتالیا؛
 • داشتن ویزای شینگن استفاده نشده و عدم وجود مُهر سفر به کشورهای عضو شینگن در پاسپورت شما؛
 • دلایل سیاسی یا دیپلماتیک.

البته گاهی اوقات ممکن است علت ریجکت شدن ویزای شما اشتباهات افسرهای سفارتخانه باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم چند هفته قبل از تاریخ سفر یا تاریخ پایان اعتبار ویزا برای صدور یا تمدید آن درخواست کنید تا در صورت بروز مشکل، فرصت کافی برای اعتراض و پیگیری داشته باشید. همچنین برای مشاهده عکس مناسب برای ارائه به سفارت روی مقاله مشخصات عکس برای سفارت ایتالیا کلیک کنید.

اعتراض به ریجکت شدن ویزای ایتالیا

فرایند قانونی اعتراض به ریجکت شدن ایتالیا این است که شما در رم یک وکیل یا مشاور مهاجرتی استخدام کنید و به ریجکت شدن ویزای خود اعتراض کنید. این کار هزینه‌بر است و خیلی طول می‌کشد؛ اما یک راه میان بر و ساده‌تر هم برای این کار وجود دارد که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم.

دلایل ریجکت شدن ویزا ایتالیا
برای رفع ریجکت باید از وکیل کمک بگیرید.

در صورت ریجکت شدن ویزا ایتالیا، شما ۳۰ روز مهلت اعتراض خواهید داشت. البته بهتر است در همان یکی دو هفته اول بعد از ریجکت شدن، اعتراض خود را به سفارتخانه ارسال کنید. برای اعتراض، ابتدا با دقت بررسی کنید که علت رد شدن ویزای شما چه بوده است و علت را برطرف کنید. اگر نقصی در مدارک وجود دارد، آن را کامل کنید و اگر بخاطر مسائلی مانند ریسک درخواست پناهندگی شماست، مدارک بیشتری مبتنی بر تعلق خود به ایران ارائه دهید؛ معمولا اسناد ملکی بهترین مدرک برای جلب اعتماد افسرهای مهاجرتی هستند.

در کنار مدارک، نامه‌ای به افسر ویزا بنویسید و در آن دلایل اعتراض خود را به‌صورت منطقی توضیح دهید. این نامه را به ضمیمه اسناد به سفارتخانه ارسال کنید و منتظر نتیجه اعتراض به ریجکت شدن ویزای ایتالیا بمانید. 

بهتر است از ابتدای فرایند درخواست ویزا با مشاور مهاجرتی مشورت داشته باشید تا احتمال رد شدن ویزای خود را به حداقل برسانید؛ اما اگر از ابتدا این کار را انجام نداده‌اید، بهتر است از زمان ریجکت شدن ویزا، فرایند را با مشاوره یک کارشناس خبره در زمینه مهاجرت به ایتالیا پیش ببرید. چنین کارشناسی به شما کمک می‌کند نامه را به گونه‌ای بنویسید که اعتراض‌تان مورد قبول قرار گیرد و ویزای شما رفع ریجکتی شود. همچنین شما را برای تکمیل مدارک و مستندات ضروری راهنمایی می‌کند.

نحوه اعتراض به ریجکتی ویزا ایتالیا
بعد از ریجکت شدن ویزا ایتالیا 30 روز برای اعتراض وقت خواهید داشت.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورت اعتراض نابه‌جا یا ارائه مدارک و مستندات جعلی یا نقض قوانین مهاجرتی، افسر سفارتخانه می‌تواند شما را برای مدت ۱۰ سال از دریافت انواع ویزای ایتالیا محروم کند.

نامه تجدیدنظر برای رفع ریجکتی ویزای ایتالیا

هنگام نوشتن نامه تجدید نظر برای رفع ریجکتی ویزای ایتالیا به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • در نامه مشخصات فردی کامل خود را بنویسید و مدارک شناسایی خود را ضمیمه کنید؛
 • شماره پرونده و تاریخ ریجکت شدن ویزا را در نامه یادداشت کنید؛
 • دلایل رد ویزای خود را توضیح دهید و سپس اعتراضات و توضیحات خود را برای اثبات اشتباه افسر سفارتخانه بنویسید؛
 • درباره مدارک و مستندات جدیدی که به ضمیمه نامه ارسال می‌کنید، توضیح دهید؛
 • نامه را امضا کنید و تاریخ بزنید.

حتما به نکاتی که گفته شد توجه داشته باشید. برای آشنایی با کشور ایتالیا توصیه می‌کنیم مقاله سفر به ایتالیا را مطالعه کنید.

رفع ریجکتی ویزای ایتالیا

اگر اعتراض شما نتیجه‌بخش باشد، ریجکتی ویزای شما رد می‌شود و می‌توانید برای سفر یا مهاجرت به این کشور اقدام کنید؛ اما اگر اعتراض شما رد شود، باید منتظر رفع ریجکتی ویزای ایتالیا بمانید. اگر ویزای شما ریجکت شده است، بعد از ۶ ماه بدون اینکه نیاز باشد کار خاصی انجام دهید، رفع ریجکتی خواهد شد. بعد از این مدت شما دوباره می‌توانید برای صدور ویزا درخواست دهید و فرم درخواست را به همراه مدارک و مستندات ارسال کنید. اگر مدارک و مستندات شما کامل باشد و در مصاحبه با افسر سفارتخانه عملکرد خوبی داشته باشید، ریجکتی قبلی شما تأثیری در ویزای جدید نخواهد داشت و ویزای جدید بدون مشکل برایتان صادر می‌شود. فقط باید دقت کنید تا علت‌هایی که قبلا باعث ریجکت شدن ویزای ایتالیای شما شده بود، کاملا حل شوند.

نکات جلوگیری از ریجکتی ویزای ایتالیا

اگر سوء سابقه ندارید یا در سفرهای خارجی قبلی خود با مشکل خاصی مواجه نشده‌اید، فقط کافی است مدارک و مستندات کامل و سالم ارائه دهید، فرم‌ها را با دقت پر کنید و در مصاحبه نیز شفاف و صادقانه صحبت کنید. با این کار احتمال ریجکت شدن ویزای خود را به حداقل می‌رسانید.

رفع ریجکتی ویزای ایتالیا
سعی کنید در مصاحبه صادقانه صحبت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

در ادامه نکاتی را توضیح می‌دهیم که توجه به آن‌ها از ریجکت شدن ویزای ایتالیا جلوگیری می‌کند.

 • بسیاری از افسرها بخاطر عدم اطمینان از بازگشت مسافران و احتمال درخواست پناهندگی، درخواست ویزای کوتاه‌مدت را رد می‌کنند. برای جلوگیری از این سوءتفاهم بهتر است هنگام صحبت با افسر مدارک کار یا املاک خود در ایران را نشان دهید تا اعتماد او را برای بازگشت به ایران جلب کنید؛
 • مدارک لازم برای تمکن مالی و تامین هزینه‌ها در مدت اقامت را با جزئیات کامل به سفارت ارائه دهید؛
 • مدارک ارا‌ئه‌شده باید سالم باشند. کاغذهای آسیب‌دیده، پاره یا خیس‌شده و چروک، احتمال ریجکت شدن ویزای ایتالیای شما را افزایش می‌دهد؛
 • هنگام صحبت با افسر مهاجرت در سفارتخانه با اعتماد به‌ نفس و صادق باشید. توضیحات شفاف و ارائه اطلاعات کامل درباره هدف از سفر به ایتالیا یا مهاجرت به این کشور در جلب اعتماد افسر تاثیر بسیاری دارد؛
 •  دعوت‌نامه‌های کاری و تحصیلی نامعتبر و بدون مهر معمولا مورد قبول نیستند و باعث ریجکت شدن ویزای ایتالیا می‌شوند؛
 • از مشاور مهاجرتی در روند درخواست و صدور ویزا کمک بگیرید تا مطمئن باشید همه چیز کامل به سفارتخانه ارائه می‌شود و درخواستتان رد نخواهد شد.

با رعایت این نکات دیگر ریجکتی نخواهید داشت. برای تعیین وقت سفارت ایتالیا روی آن کلیک کنید تا با کمک پارت ویزا بتوانید ویزا خود را دریافت کنید.

آنچه که از مقاله ریجکت شدن ویزا ایتالیا آموختیم:

در این مقاله علت‌های ریجکت شدن ویزای ایتالیا، روش‌های پیشگیری و رفع ریجکتی ویزای این کشور را بررسی کردیم. اگر مدارک و مستندات کاملی ارائه دهید، دعوت‌نامه یا پذیرش کاری یا تحصیلی داشته باشید و دلایل قانع‌کننده‌ای برای سفر به ایتالیا و بازگشت در زمان مشخص ارائه دهید، احتمالا با مشکل ریجکت شدن ویزا مواجه نخواهید شد. اگر بنا به هر دلیلی ویزای ایتالیای شما ریجکت شده است و نمی‌دانید چطور باید اعتراض کنید یا بهترین روش نوشتن نامه تجدید نظر برای رفع ریجکتی ویزای ایتالیا چیست، می‌توانید از کارشناسان پارت ویزا راهنمایی بگیرید. برای دریافت مشاوره از مشاوران مهاجرتی مجموعه پارت ویزا از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *