تمکن مالی برای ویزا ایتالیا

یکی از مهم‌ترین الزامات دریافت ویزای ایتالیا، اثبات تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی در طول اقامت در این کشور است. در این مقاله، به بررسی جامع تمکن مالی برای ویزای ایتالیا، از جمله شرایط اخذ اقامت از طریق تمکن مالی، میزان تمکن مالی مورد نیاز، هزینه و زمان صدور ویزا و همچنین تمکن مالی لازم برای ویزای تحصیلی می‌پردازیم. همچنین، جزئیات بیشتری از تمکن مالی برای ویزای ایتالیا، از جمله تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای توریستی، مدارک لازم جهت دریافت گواهی تمکن مالی، کاربردهای گواهی تمکن مالی، شرایط و تمکن مالی ویزای درمانی و تجاری ایتالیا و همچنین نحوه اخذ وقت سفارت ایتالیا را بررسی می‌کنیم.

میزان تمکن مالی مورد نیاز سفارت ایتالیا

میزان تمکن مالی مورد نیاز، با توجه به نوع ویزا، مدت زمان سفر و تعداد نفرات همراهتان متفاوت خواهد بود. در ادامه به مبزان تمکن مالی موردنیاز سفارت ایتالیا برای هر ویزا پرداخته خواهد شد.

 1. میزان تمکن مالی مورد نیاز ویزاهای بلند مدت (تایپ D) ایتالیا؛
 2. میزان تمکن مالی مورد نیاز ویزاهای کوتاه مدت (تایپ C) ایتالیا.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

میزان تمکن مالی مورد نیاز ویزاهای بلند مدت (تایپ D) ایتالیا

این ویزاها شامل ویزای تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری و … تمامی این ویزاها از نظر تمکن مالی مشابه یکدیگر هستند. در خصوص ویزای بلند مدت، معمولا تمکن مالی بیشتری لازم است. در این نوع از ویزا برای هر فرد 6079.45 یورو برای یک سال (معادل 467.65 یورو در ماه) تعیین می‌شود. به ازای هر فرد همراه نیز تمکن مالی به ارزش 3039.72 یورو برای یک سال (معادل 253.31 یورو در ماه) مورد نیاز است.

میزان تمکن مالی مورد نیاز ویزاهای کوتاه مدت (تایپ C) ایتالیا

ویزاهای کوتاه مدت (تایپ C) معروف به ویزای شینگن، برای سفرهای کوتاه‌مدت مانند گردشگری یا دوره‌های آموزشی کاربرد دارند. در این دسته، تمکن مالی با توجه به تعداد روزهای اقامت در ایتالیا محاسبه می‌شود. در این نوع از ویزا، برای هر روز اقامت 70 یورو در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، متقاضی باید موجودی کافی در حساب بانکی خود داشته باشد که حداقل برای شش ماه، هزینه‌های زندگی او را پوشش دهد. مدارک و مستندات مربوط به تمکن مالی، از جمله گردش حساب بانکی، فیش حقوقی، سند ملکی و … باید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به ویزا ایتالیا کلیک کنید.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تمکن مالی

یکی از روش‌های مهاجرت به ایتالیا، اخذ اقامت از طریق تمکن مالی است. در این روش، متقاضی با ارائه مدارک و شواهدی مبنی بر تمکن مالی کافی برای گذران زندگی در ایتالیا، بدون نیاز به یافتن کار یا اسپانسر، می‌تواند برای دریافت اقامت این کشور اقدام کند.

میزان تمکن مالی برای ویزا ایتالیا
شما با استفاده از اثبات تمکن مالی می‌توانید اقامت کشور ایتالیا را دریافت کنید.

تمکن مالی برای ویزای ایتالیا در این روش، به طور قابل توجهی بیشتر از سایر انواع ویزا است، زیرا هدف از آن، اثبات استقلال مالی متقاضی و عدم وابستگی به منابع مالی خارجی برای تامین هزینه‌های زندگی در ایتالیا است. برای سفر به این کشور حتما سفر به ایتالیا را بررسی کنید.

هزینه و مدت زمان صدور ویزای تمکن مالی ایتالیا

هزینه صدور ویزای تمکن مالی ایتالیا، معادل 90 یورو است. مدت زمان صدور این ویزا نیز معمولاً بین 15 تا 30 روز کاری به طول می‌انجامد. توجه داشته باشید که ارائه مدارک و مستندات کامل و دقیق، نقش کلیدی در تسریع روند صدور ویزا دارد.

تمکن مالی مورد نیاز ایتالیا برای ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی ایتالیا، که از نوع ویزای بلند مدت اروپا (تایپ D) محسوب می‌شود، به دانشجویان اجازه می‌دهد تا بیش از ۹۰ روز در ایتالیا اقامت داشته باشند و از امکانات تحصیلی این کشور اروپایی استفاده کنند. یکی از الزامات اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، اثبات تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی در طول دوران تحصیل است. دانشجویانی که بورسیه تحصیلی یا کمک‌هزینه تحصیلی دریافت نمی‌کنند، باید حداقل میزان تمکن مالی مورد نیاز سفارت ایتالیا را داشته باشند. میزان تمکن مالی مورد نیاز برای ویزا تحصیلی عبارتست از:

 • سالانه: 6079.45 یورو (معادل 467.65 یورو در ماه)
 • برای هر فرد همراه: 3039.72 یورو در سال (معادل 253.31 یورو در ماه)

متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا، علاوه بر ارائه مدارک تمکن مالی، باید مدارک مربوط به پذیرش در دانشگاه یا موسسه آموزشی موردنظر، گواهی تمکن مالی از سوی اسپانسر (در صورت وجود) و همچنین مدارک تحصیلی و رزومه خود را نیز ارائه دهند. همچنین متقاضی باید برای اثبات تمکن مالی خود برای ویزای ایتالیا، گردش حساب بانکی معتبر و مدارک شغلی مانند گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی و … خود را ارائه کند. برای مشاهده نمونه فیش حقوقی برای سفارت ایتالیا کلیک کنید.

تمکن مالی مورد نیاز سفارت ایتالیا برای ویزای توریستی

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، ارائه تمکن مالی برای ویزای ایتالیا در نوع ویزای توریستی، به فرد متقاضی امکان می‌دهد تا به مدت 90 روز در ایتالیا اقامت داشته باشد و از زیبایی‌های کشور ایتالیا لذت ببرد.

جدول تمکن مالی مورد نیاز سفارت ایتالیا برای ویزای توریستی:

مدت اقامتتمکن مالی برای یک شخصتمکن مالی برای هر عضو اضافی
1 الی 5 روز269.60 یورو212.81 یورو
6 الی 10 روز449.30 یورو (مجموع)26.33 یورو (برای هر روز)
11 الی 20 روز516.40 یورو (مقدار ثابت)25.82 یورو (برای هر روز)
11 الی 20 روز356.70 یورو (مقدار اضافی)22.21 یورو (برای هر روز)
بیش از 20 روز2065.80 یورو (مقدار ثابت)118.79 یورو (برای هر روز)
بیش از 20 روز278.90 یورو (مقدار اضافی)17.04 یورو (برای هر روز)

به یاد داشته باشید که:

 • تمکن مالی برای ویزای توریستی ایتالیا باید تا 3 ماه قبل از سفر به ایتالیا در حساب شما مانده باشد.
 • ارائه مدارک و مستندات تمکن مالی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی الزامی است.
 • در صورت سفر با افراد زیر 18 سال، باید برای هر کدام از آنها نیز تمکن مالی به صورت جداگانه ارائه شود.

مدارک لازم جهت دریافت گواهی تمکن مالی برای ویزا ایتالیا

اگر قصد سفر به ایتالیا را دارید، نیاز است که فهرستی دقیق از مدارک لازم جهت دریافت گواهی تمکن مالی در اختیار داشته باشید. برای دریافت گواهی تمکن مالی از بانک، به مدارک زیر نیاز دارید:

 1. اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه؛
 2. اصل و کپی گذرنامه؛
 3. درخواست کتبی جهت صدور گواهی تمکن مالی؛
 4. فرم مخصوص بانک برای صدور گواهی تمکن مالی (در صورت وجود).

مدارکی که ذکر شد موارد لازم برای دریافت گواهی تمکن مالی است.

گواهی تمکن مالی چیست و کاربردهای آن چه می باشد؟

گواهی تمکن مالی سندی رسمی است که توسط بانک صادر می‌شود و نشان می‌دهد که در یک تاریخ مشخص، چه مقدار موجودی در حساب بانکی شما وجود دارد. این گواهی برای اثبات توانایی مالی شما در انجام اموری مانند آنچه در زیر فهرست می‌شود کاربرد دارد:

 • دریافت ویزا؛
 • اخذ وام؛
 • ارائه به مراجع قانونی؛
 • شرکت در مناقصه و مزایده.

لازم است برای دریافت گواهی تمکن به بانک مراجعه شود. این گواهی به دلیل آن ارائه می‌شود که سفارت یا محل تحصیل از تضمین کافی نسبت به سرمایه کافی برای اقامت و تحصیل شما مطمئن باشد.

شرایط و تمکن مالی ویزای درمانی ایتالیا

شرایط و تمکن مالی ویزای درمانی ایتالیا به نوع بیماری و مدت زمان اقامت در این کشور بستگی دارد. به طور کلی، متقاضی باید مدارک و مستنداتی مبنی بر تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های درمان و همچنین هزینه‌های زندگی خود در طول اقامت در ایتالیا ارائه دهد. ویزای درمانی ایتالیا که به شما امکان اقامت تا بیش از 90 روز در این کشور برای طی درمان را می‌دهد، یکی از ویزاهای بلند مدت ایتالیاست. تمکن مالی برای ویزای درمانی ایتالیا، نشان می‌دهد که فرد توان پرداخت هزینه‌های درمانی در این کشور را دارد.

Italy financial resources
تمکن مالی ویزای درمانی ایتالیا بیش از 3 ماه اعتبار دارد.

توجه داشته باشید که: برای دریافت ویزای درمانی ایتالیا، باید نامه‌ای از پزشک معالج خود مبنی بر ضرورت انجام درمان در ایتالیا ارائه دهید. همچنین باید مدارک و مستنداتی مبنی بر رزرو وقت ملاقات با پزشک یا بیمارستان در ایتالیا ارائه دهید. برای دریافت وقت سفارت ایتالیا کلیک کنید.

آنچه در مقاله تمکن مالی برای ویزای ایتالیا آموختیم:

تمکن مالی برای ویزای ایتالیا یکی از مهم‌ترین الزامات اخذ ویزای این کشور است. با ارائه مدارک و مستندات دقیق و معتبر، می‌توانید به اثبات تمکن مالی خود پرداخته و گامی بلند در مسیر اخذ ویزای ایتالیا و اقامت در این کشور زیبا بردارید. به یاد داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در این مقاله، صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی داشته و برای ارائه مشاوره تخصصی، می‌بایست به وکیل یا مشاور مهاجرت مجاز مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *