سرگذشت پرچم ایتالیا

پرچم‌ها مثل نقشه گنج هستند؛ آن‌ها در نگاه اول تکه پارچه ساده‌ای به نظر می‌رسند که رنگ‌های مختلفی دارد و نقش‌هایی روی آن کار شده که شاید زیبایی چشمگیری هم نداشته باشد. اما وقتی با داستان پرچم و معنی و مفهوم آن آشنا می‌شوید، متوجه خواهید شد که چه مفاهیم عمیقی در پس همین رنگ‌ها و طرح‌های ساده نهفته است. پرچم ایتالیا هم مثل هر پرچم دیگری چکیده‌ای از تاریخ این کشور را نشان می‌دهد که در طول زمان تغییرات بسیاری داشته و اکنون به یکی از ارزش‌های این ملت تبدیل شده است. در این مقاله معنی پرچم ایتالیا و تاریخچه آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

معنی-و-مفهوم-پرچم-ایتالیا

معنی و مفهوم پرچم ایتالیا

اگر از مردم درباره معنی و مفهوم پرچم ایتالیا سوال کنید، احتمالا پاسخ‌های متفاوتی دریافت خواهید کرد. آن‌ها با توجه به باورها، فرهنگ و اعتقاداتی که دارند، رنگ‌های آن را به شیوه متفاوتی معنی می‌کنند. در ادامه معنی پرچم ایتالیا را از نظر گروه‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

  • گروه اول مفاهیم ایده‌آلیستی برای رنگ‌ها در نظر می‌گیرند. آن‌ها سبز را به عنوان نماد آزادی، سفید را نماد ایمان و پاکی و قرمز را به عنوان نماد عشق می‌شناسند.
  • گروه دوم، مذهبیون هستند که معتقدند رنگ‌های پرچم نشان از سه فضیلت الهی دارند؛ آن‌ها سبز را نماد امید، سفید را نماد ایمان و قرمز را نماد نیکوکاری و کار خیر می‌دانند.
  • گروه سوم ناسیونالسیت‌ها هستند که معنی پرچم ایتالیا را با تاریخ و جغرافیای این کشور پیوند می‌دهند. آن‌ها سبز را به عنوان نماد آبادانی و طبیعت سبز، سفید را به عنوان نماد سپیدی کوه‌های همیشه برفی آلپ و قرمز را به عنوان نماد خون مردمانی که برای خاک ایتالیا جنگیده و جانشان را از دست داده‌اند، در نظر می‌گیرند.

طراح پرچم ایتالیا

در قسمت‌ بعدی درباره تاریخچه پرچم ایتالیا در ادوار مختلف صحبت می‌کنیم. پرچم این کشور در هر دوره‌، با توجه به حکومت یا جمهوری حاکم بر کشور،  به شیوه متفاوتی طراحی می‌شد. به همین دلیل نام طراحان مختلفی در داستان دراز این پرچم دیده می‌شود.

در میان نام‌ طراحان مختلف پرچم در ادوار گوناگون، نام «جوزپه کومپانیونی» به عنوان طراح پرچم ایتالیا و پدر پرچم این کشور شناخته شده است. زیرا او اولین کسی بود که پیشنهاد داد سه رنگ سبز و سفید و قرمز در پرچم کشور به کار رود.

اگر برای دریافت ویزای شینگن ایتالیا نیاز به دریافت وقت سفارت ایتالیا هستید با پارت ویزا تماس بگیرید.

تاریخچه-پرچم-ایتالیا

تاریخچه پرچم ایتالیا

سرگذشت پرچم ایتالیا ارتباط تنگاتنگی با تسخیر این کشور توسط ناپلئون دارد و حتی پرچم سه رنگ آن، با الهام از پرچم فرانسه طراحی شده است. پرچم کشور ایتالیا زودتر از برقراری اتحاد کامل در این کشور طراحی شده بود. در دوره‌های مختلف جمهوری‌ها بر ایتالیا تسلط داشتند و هرکدام از آن‌ها نیز پرچم منحصر به خودشان را طراحی می‌کردند؛ البته رنگ‌های سه‌گانه، بین اکثر پرچم‌ها مشترک بود.

ناپلئون بعد از انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹، فتح ایالت‌های مختلف ایتالیا را شروع کرد و کم‌کم قدرت این کشور را در دست گرفت. اقدامات ناپلئون چشم‌انداز ایتالیایی‌ها را تغییر داد و باعث ایجاد جمهوری‌های جدید در این کشور شد که هرکدام از آن‌ها نمادهای منحصر به فردی برای خودشان در نظر می‌گرفتند. در ادامه پرچم چند جمهوری که در بازه قبل از ۱۸۰۰ میلادی بر ایتالیا حکمرانی می‌کردند را معرفی می‌کنیم.

جمهوری سیسپادان در مودنا در سال ۱۷۹۷ توسط ناپلئون تأسیس شد و یک نشان در وسط پرچم سه رنگ کار کرد:

زمانی که ایتالیا تحت حکومت سلطنتی ناپلئون قرار داشت، عقاب طلایی که نماد او بود، در میانه پرچم سه رنگ قدیمی طراحی شد.

جمهوری کسپلاین قدیم و جدید، بعد از ناپلئون قدرت را در دست گرفتند. Cisalpine، نماد میانی پرچم قبلی را حذف کرد (تصویر سمت چپ) و کسپلاین جدید هم رنگ‌های پرچم را از حالت افق به عمود در آورد (تصویر سمت راست و شبیه به پرچم کنونی ایتالیا).

جمهوری ایتالیا، شمال این کشور را در دست گرفت و پرچم را با همان رنگ‌ها اما شکل هندسی متفاوت بازطراحی کرد.

تکامل پرچم با شروع قرن ۱۹

حکومت ناپلئون در سال ۱۸۱۴ میلادی به پایان رسید و در آن زمان ایتالیا استقلال خود را دوباره به دست آورد. سال‌های ۱۸۱۴ تا ۱۸۴۸، سال‌های طلایی تاریخ این کشور بود و در نهایت در سال ۱۸۴۸، ایتالیا به عنوان یک کشور یکپارچه، مستقل و متحد شناخته شد.

ایتالیایی‌ها از زمان اتحاد، پرچم ساده سبز، سفید، قرمز و بدون طرح میانی را به عنوان نماد اتحادشان می‌شناختند و با تعصبی که نسبت به آن داشتند، احساس وحدت ملی را بین خودشان افزایش می‌دادند. این پرچم زمانی در دنیا به رسمیت شناخته شد که سربازان ایتالیایی در نبرد با ارتش اتریش از آن استفاده کردند. از آن زمان، پرچم ساده‌ای که از سه رنگ سبز و سفید و قرمز به صورت عمودی تشکیل شده، به عنوان نماد کنفدراسیون ایتالیا شناخته می‌شود.

پادشاهی ساردینیا که حکومت سلطنتی ایتالیا را به دست گرفته بود نیز پرچم رسمی کشور را پذیرفت و فقط نمادش را در میان آن قرار داد. بعد از مدتی نیز ایتالیا با خاندان سلطنتی ساووی متحد شد؛ این اتحادها آسیبی به اصل پرچم نرساند و فقط ترکیبی از نماد دو خاندان متحد در میانه آن قرار گرفت. خاندان‌های سلطنتی و حاکمان ایالت‌های مختلف برای حفظ اتحادشان، اصل پرچم را تغییر نمی‌دادند. در ادامه تصویر چند مورد از پرچم‌هایی که در سال‌های مختلف قرن ۱۹ میلادی مورد استفاده قرار گرفت را قرار می‌دهیم.

بعد از پایان سلطنت‌ها و به رسمیت شناخته شدن جمهوری ایتالیا، همه نمادهای میانی حذف شد و فقط سه رنگ اصلی آن باقی ماند. این نقطه پایان فعلی تاریخچه پرچم ایتالیاست.

پرچم-ایتالیا-در-ادوار-مختلف

پرچم ایتالیا در ادوار مختلف

پیش از این گفتیم که تاریخچه پرچم ایتالیا، از دوره حکومت ناپلئون آغاز شده است، اما اگر به پرچم‌های قبل از حکومت او نگاه کنید هم متوجه تکرار سه رنگ سبز، سفید و قرمز در ‌آن‌ها می‌شوید. جالب است بدانید که این شباهت‌ کاملا بی‌دلیل است و هرکدام از این رنگ‌ها در هر دوره، مفهوم متفاوتی را منتقل می‌کردند.

واقعیت جالب در مورد پرچم ایتالیا  که نمی دانستید

  • در ایتالیا روز هفتم ژانویه روز ملی پرچم است و به عنوان سالروز اتحاد گرامی داشته می‌شود.
  • دانش آموزان ایتالیایی نمادهای ملی کشورشان را در مدرسه یاد می‌گیرند و معنای پرچم این کشور هم جزو نمادهای مهمی است که باید بیاموزند.
  • در ایتالیا، بی‌احترامی و توهین به پرچم غیرقانونی است.
  • سوزاندن یا حتک حرمت به پرچم در خاک ایتالیا جرم محسوب می‌شود و مجازات دارد.
  • افرادی که پرچم‌های موجود در شهرها و خیابان‌های ایتالیا را تخریب می‌کنند، باید ۵ هزار یورو جریمه بپردازند و حتی ممکن است به حبس محکوم شوند.
  • پرچم این کشور در ساختمان‌های دولتی به اهتزاز در آمده است. همچنین در جشن‌ها و مناسبت‌های تشریفاتی هم برافراشته می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا پرچم ایتالیا خواهرخوانده پرچم ایران است؟

پرچم کشور ایتالیا از سه رنگ سبز و سفید و قرمز تشکیل شده؛ ابعاد همه رنگ‌ها به یک اندازه است و به صورت عمودی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. سبز به عنوان رنگ اصلی این پرچم شناخته می‌شود و نزدیک میله قرار می‌گیرد. رنگ‌های به کار رفته در پرچم ایران هم شبیه به ایتالیاست، اما نماد رنگ‌های پرچم دو کشور یکسان نیست. این دو پرچم ارتباط معنایی یا تاریخی با یکدیگر ندارند و صرفا بر اساس باورها و تاریخ کشورها ایجاد شده‌اند.

البته با بررسی معنا و مفهوم پرچم ایتالیا و ایران متوجه می‌شویم که در بعضی تفاسیر، نماد رنگ‌ها نیز شبیه به هم هستند. به عنوان مثال رنگ سبز پرچم ایران نماد آبادانی است و رنگ قرمز نماد خون شهیدان است؛ همانطور که گفتیم ناسیونالسیت‌ها هم همین معنا برای دو رنگ سبز و قرمز در نظر گرفته‌اند.

منبع: quirinale

4.7/5 - (4 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *