آیا برج پیزا کج است؟

تاریخچه برج پیزا

برج پیزا را عمداً کج نساخته اند. در واقع یک اشتباه معماری موجب کج شدن این برج شده است. برج پیزا ۵۵ متر ارتفاع دارد ؛ ولی عمق پی آن فقط سه متر است. پس از اینکه کار ساختن این برج در سال ۱۱۷۳ میلادی آغاز شد ، زمین زیر آن به تدریج شروع به نشست کرد.

تاریخچه برج پیزا
برج پیزا در سال ۱۱۷۳ میلادی آغاز شد

از آن زمان به بعد ، نشست تدریجی زمین همچنان ادامه داشت . در اواخر قرن چهاردهم میلادی قسمت هایی از طبقات فوقانی برج را برای جلوگیری از کج شدن بیشتر آن تغییر دادند که این کار ، تا حدود زیادی مؤثّر بود. برج معروف پیزا در طول بیش از شش قرن در آستانه ی سقوط بوده است. علّت واژگون نشدن آن این است که هنوز از مرکز ثقل خود خارج نشده است.

راهکار های جدید

بازدید عموم از آن ممنوع شده است. در حال حاضر مهندسین و باستان شناسان سعی می کنند راهی برای جلوگیری از کج شدن آن بیابند. آن ها امیدوارند که بتوانند این برج را برای هشت قرن دیگر حفظ کنند.این برج یکی از مشخصه های کشور ایتالیا می باشد که سالیانه هزاران گردش گر از آن بازدید کرده و آن را به عنوان سمبل ایتالیا می دانند.

جاذبه گردشگری برج پیزا

این برج یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا بشمار میاید و سالیانه هزاران توریست و گردشگر برای دیدن این برج به کشور ایتالیا سفر می کنند و مقصد اول خیلی از آنها بعد سفر به ایتالیا دیدن برج پیزا می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *