راهنمای سفر به باسیلیکاتا ایتالیا

در مقاله ای در مورد لیست شهر ها و نواحی ایتالیا صحبت کردیم، حال در این مقاله به بررسی ناحیه Basilicata می پردازیم.

کشور چکمه‌ای اروپا، زیبایی‌های کم‌نظیری برای عرضه دارد و سالانه گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. اما در میان نواحی مختلف این کشور، استان‌های مختلف باسیلیکاتا جزو مناطق خلوت و کم بازدید ایتالیا محسوب می‌شوند. اگر یکبار به این منطقه سفر کنید، قطعا برای شما هم این سوال پیش می‌آید که چرا این حجم زیبایی، بازدیدکنندگان محدودی دارد؟ پاسخ این سوال را می‌توان در دسترسی دشوار به این ناحیه و سابقه فقری که در آن وجود دارد جستجو کرد.

لازم به ذکر است برای برای بازدید از این ناحیه ایرانیان نیاز به ویزای شینگن ایتالیا دارند که برای دریافت این ویزا ابتدا نیازمند دریافت وقت سفارت ایتالیا هستند.

ناحیه-باسیلیکاتا-ایتالیا

معرفی کلی ناحیه باسیلیکاتا ایتالیا

Basilicata جایی است که در آن می‌توانید در امتداد یک خط ساحلی با شن‌های سفید که تا کیلومترها جلوتر ادامه دارد، قدم بزنید یا دراز بکشید و از گرمای ملایم آفتاب لذت ببرید. در میان قدم زدن‌ها، خلیج‌های صخره‌ای متعددی می‌بینید که همه آن‌ها آبی زلال دارند و شما را به شیرجه زدن در آب دعوت می‌‌کنند (البته اگر حرفه‌ای نیستید، نباید این دعوت را اجابت کنید!). در سمت دیگر این منطقه، دو پارک ملی وجود دارد که زیبایی جاذبه های طبیعی باسیلیکاتا را به تصویر می‌کشد. به تمام این موارد، رستوران‌‌های عالی با تنوع غذا و نوشیدنی‌های خوش‌طعم را هم اضافه کنید.

این ناحیه به دو دریای ترنین و ایونی راه دارد؛ خط ساحلی آن با دریای ایونی بسیار طولانی است، اما تنها ساحل مشترک این منطقه با دریای ترنین، ساحل غربی آن است. این ناحیه از غرب با کالابریا و کامپانیا و از شرق با ناحیه پولیا هم‌مرز است.

لیست استان ها و نواحی ناحیه باسیلیکاتا

در این ناحیه دو استان پوتنزا و مانترا قرار دارد. درهرکدام از این استان‌ها، شهرهای گوناگونی با جاذبه‌های مختلف قرار دارد. مثلا مونته‌سالیوزو شهری است که هرسال در ماه آگوست یک فستیوال فرهنگی-مذهبی دارد که در آن مردم رژه مذهبی می‌روند و آتش‌بازی می‌کنند. یا به عنوان مثالی دیگر ماترا شهری با معماری منحصر به فرد است که در سال ۲۰۱۹ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد. این شهر ۹ هزار ساله داستان‌های زیادی برای روایت کردن دارد و قدم زدن در کوچه‌ها و اقامت در هتل‌های سنتی آن می‌تواند تجربه‌ای تکرار نشدنی برایتان خلق کند.

سایر شهرهای مشهور ناحیه باسیلیکاتا ایتالیا را نیز در ادامه نام می‌بریم:

 • پوتنزا
 • ماراته‌آ
 • ونسا
 • پولیکورو
 • کراکو
 • برلاندا
 • الیانو
 • ملفی

هرکدام از این شهرها جاذبه‌‌های گردشگری منحصر به فردی دارند، بعضی از آن‌ها سرسبز هستند و جاذبه‌هایشان را به طبیعت کم‌نظیرشان مدیون هستند؛ بعضی دیگر شهرهای تاریخی و باستانی هستند که آثار و بناهایشان در دوران قدیمی‌ترین پادشاهی‌های اروپا ساخته شده است.

پرچم-ناحیه-باسیلیکاتا

پرچم ناحیه باسیلیکاتا

پرچم این ناحیه به رنگ لاجرودی است. در نمونه‌‌های غیررسمی این پرچم، نام «Reigon Basilicata » هم روی آن نوشته شده است. نماد پرچم شامل چهار خط موج‌دار است که به چهار رود این ناحیه با نام‌های Basento، Agri، Bradano و Sinni اشاره دارد.

نقشه و موقعیت جغرافیایی باسیلیکاتا

این ناحیه در قسمت جنوبی ایتالیا قرار دارد و یکی از بندرهای باربری این کشور محسوب می‌شود. اگر به نقشه کلی ایتالیا نگاه کنیم، Basilicata را در قسمت قرمز رنگ می‌بینیم.

در ادامه نقشه ناحیه را هم قرار داده‌ایم تا متوجه شوید هرکدام از استان‌ها در کدام قسمت قرار دارند و چطور باید به آن‌ها سفر کرد.

جالب‌ترین نکاتی که پیش از سفر باید در مورد باسیلیکاتا بدانید

 • در این ناحیه شهر متروکی به نام «کراکو» وجود دارد؛ ساختمان‌های این شهر بخاطر رانش زمین تخریب شده و دیگر ساکنی ندارد، اما آنچه که باقی مانده هم شکوه و عظمت قدیم شهر را نشان می‌دهد.
 • ناحیه باسیلیکاتا ایتالیا پر از جاذبه تاریخی است که در قرن‌های متفاوت ساخته شده. اگر به همراه یک راهنمای تور به بازدید از این آثار تاریخی بپردازید تا داستان‌های هرکدام را برایتان تعریف کند، بیش از پیش مجذوب تاریخ غنی ایتالیا خواهید شد.
 • جاذبه ‌های طبیعی باسیلیکاتا جزو جذاب‌ترین بخش‌های آن هستند؛ پارک‌های ملی با درختان سر به فلک‌ کشیده، کوه‌های بلند برای کوهنوردی و سواحل ماسه‌ای سفید برای تفریحات ساحلی و تجربه آرامش کنار دریا.
 • پوتنزا به عنوان مرکز ناحیه شناخته می‌شود، اما بخاطر حملات جنگ جهانی دوم و زلزله‌های متعدد، از میان آثار تاریخی آن، فقط برج قلعه و کلیسای جامع آن باقی مانده است. البته در این شهر زندگی مدرن و جذاب ایتالیایی رواج دارد و یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد است.
 • فرودگاه لامزیا ترمه، نزدیک‌ترین فرودگاه به باسیلیکاتاست که در ناحیه کالابریا واقع شده.
 • به طور کلی هوای این ناحیه در فصل‌های مختلف معتدل و مطبوع است، اما فصل‌های بهار و پاییز، بهترین فصل‌ها برای سفر به ناحیه باسیلیکاتا هستند.

مردم-و-اقتصاد-ناحیه-باسیلیکاتا

مردم و اقتصاد ناحیه باسیلیکاتا

این ناحیه به عنوان یکی از فقیرترین مناطق ایتالیا و اروپای غربی شناخته می‌شود. این موضوع یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باسیلیکاتا، علیرغم تاریخ غنی، بازدیدکنندگان زیادی ندارد و گردشگرپذیر نیست. در واقع کسی هنوز روی صنعت توریسم در این منطقه سرمایه‌گذاری کلانی انجام نداده و جاذبه‌هایش را به جهانیان معرفی نکرده است. آمار نشان می‌دهد ۲۰ درصد از مردم مناطق جنوبی ایتالیا، زیر خط فقر زندگی می‌‌کنند. این موضوع باعث شد در پاندمی ویروس کرونا، مراقبت‌ها بهداشتی در این منطقه کم‌ باشد و همه‌گیری تلفات بیشتری ثبت کند.

البته این بدان معنا نیست که هنگام بازدید از باسیلیکاتا، قرار نیست هیچ اقامتگاه مناسب یا رستورانی برای غذا خوردن پیدا کنید. در بسیاری از شهرهای این منطقه زندگی مدرن در جریان است، رستوران‌ها، کافه‌ها و فروشگاه‌های گوناگون وجود دارد و مردم امرار معاش می‌کنند. با وجود فقر این منطقه، باز هم بازدید از آن یک تجربه تکرار ناشدنی است. گردشگرانی که به دنبال کشف ناشناخته‌ها هستند، معمولا فرصت بازدید از این ناحیه را از دست نمی‌دهند.

فرهنگ و هنر و مذهب مردم باسیلیکاتا

مردم ناحیه باسیلیکا ایتالیا مذهبی هستند و سنت‌های بسیاری را اجرا می‌کنند. بعضی از سنت‌ها در زندگی مدرن منسوخ شده و بعضی از آن‌ها هنوز هم پابرجاست. در ادامه به بعضی از مراسم‌های مهم فرهنگی و مذهبی در این ناحیه اشاره می‌کنیم.

 • آیین ازدواج درختان در دولومیتی لوکان.
 • فستیوال مذهبی آگوست مونته‌سالیوزو.

علاوه بر این مراسم‌ها، بناهای مذهبی که در این منطقه ساخته شده هم میزان مذهبی بودن ساکنان قدیمی آن را نشان می‌دهد. در اکثر شهرهای این ناحیه، تعداد زیادی کلیسا وجود دارد. همه این کلیساها شاهکار معماری و اثر تاریخی محسوب می‌شوند و ارزشمند هستند. مثلا در صخره‌های آتش‌فشانی ماترا کلیساهای قرون وسطایی وجود دارد که محل زندگی راهبان لوکانی (در ایتالیا به اهالی باسیلیکاتا، لوکانی می‌گویند) بوده است.

غذاهای-سنتی-ناحیه-باسیلیکاتا

غذاهای سنتی ناحیه باسیلیکاتا

غذاهای این ناحیه به تندی زیاد مشهور هستند و آشپزها معمولا از حجم زیادی ادویه و چاشنی برای غذاهایشان استفاده می‌کنند. شهرت ادویه‌های این منطقه تا جایی است که فلفل تند محلی آن‌ها با اسم Senise که نام یکی از روستاهای این ناحیه است، شناخته می‌شود.

در ادامه به چند مورد از خوراکی‌های محلی این منطقه اشاره می‌کنیم.

 • سوسیس لوکانیا با گوشت گاو یا خوک درست می‌شود و طعم تند و دودی دارد.
 • یکی از میوه‌های مشهور این منطقه، شاه بلوط منحصر به فردی به نام Marroncino IGP است.
 • Cucina povera به معنی غذای فقراست. این غذا یادگار زمانی است که مردم این منطقه در فقر زندگی می‌کردند، البته طعم آن آنقدر خوب است که هنوز در رستوران‌های محلی سرو می‌شود. این غذا نوعی خورش غلیظ است که با لوبیا، سبزیجات و نان پخته می‌شود
 • کوفته بدون گوشت هم یکی از غذاهای پرطرفدار در این منطقه محسوب می‌شود که دستور پخت آن به کشورهای دیگر هم منتقل شده.
 • پاستاهای ایتالیا شهرت بسیاری دارند، اما پاستا با آرد سوخاری، غذای مخصوص باسیلیکاتاست که طعم منحصر به فردی دارد و لازم است که حتما امتحانش کنید.

جاذبه-های-گردشگری-باسیلیکاتا

جاذبه های گردشگری باسیلیکاتا

از آنجایی که این منطقه، برای توریست‌ها ناشناخته است، برای سفر به ناحیه باسیلیکاتا به راهنمایی بیشتری نیاز خواهید داشت. شما باید بدانید این منطقه چه دیدنی‌هایی دارد و هرکدام از آن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند. در ادامه لیستی از جاذبه های گردشگری ناحیه باسیلیکاتا را نام می‌بریم و درباره آن‌ها توضیح خواهیم داد:

 • مجسمه مسیح نجات دهنده، ۴۴ کلیسا و جاذبه‌های طبیعی در شهر ماراته‌آ.
 • زیپ‌لاین پرواز فرشته، ساختمان گوتیک، قله عقاب طلایی و منقار جغد، در رشته کوه دولومیتی لوکان.
 • جاده تاریخی بین پیتراپرتوزا و کستلمتزانو.
 • ورزش‌های آبی و تفریحات ساحلی، سوارکاری، تیراندازی، زیپ‌لاین و پیاده‌روی در پولیکورو (در پولیکورو حیات دریایی غنی وجود دارد. در نزدیکی سواحل این منطقه می‌توانید چند گونه نادر لاک‌پشت، صخره‌های مرجانی و دلفین‌های بازیگوش را ببینید).
 • منطقه حفاظت‌شده جنگل کاج در پولیکورو.
 • سایت تاریخی متاپونتو.
 • پارک باستان‌شناسی گرومنتوم.
 • شهر ونوسا که متعلق به دوره روم باستان است.
 • پارک ملی پولینو.
 • چشمه‌‌های آب گرم Latronico و Lucane.
 • شهر مونته‌سالیوزو.

باسیلیکاتا برای گردشگرهایی است که اهل ماجراجویی و کشف مکان‌های تازه هستند. هنگام بازدید از شهرهای این ناحیه احتمالا توریست‌های کمی می‌بینید، اما آثار دیدنی بسیار زیاد است. البته که منظور از فقیر بودن این ناحیه، فقری نیست که در مناطق حاشیه‌ای اطراف شهرهای ایران می‌بینیم. مردم این منطقه نسبت به سایر قسمت‌های ایتالیا فقیر هستند، اما در حالت کلی از نظر بهداشت، تغذیه و امکانات در سطح قابل قبولی قرار دارند. بهتر است بخاطر تعداد کم گردشگران و تصورات اشتباهی که درباره این ناحیه وجود دارد، فرصت بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کم‌نظیر آن را از خودتان دریغ نکنید.
برای ورود به باسیلیکاتای ایتالیا، به ویزای توریستی ایتالیا نیاز خواهید داشت. با این ویزا می‌توانید به مناطق مختلف ایتالیا سر بزنید. کارشناسان مجموعه پارت ویزا در زمینه ارائه مشاوره و همکاری با شما برای دریافت ویزا فعالیت دارند. آن‌ها فرایند اخذ ویزای توریستی ایتالیا را برای شما توضیح می‌دهند و تا زمان دریافت ویزا و سفر به این کشور با شما همراه خواهند بود.

منبع: flavorofitaly

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *