ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا مجوز اقامت کوتاه مدت در این کشور بدون فعالیت تحصیلی و اقتصادی را به شما می‌دهد. با استفاده از این نوع ویزا می‌توانید در شهرهای مختلف ایتالیا گردش کنید؛ همچنین اگر ویزای شینگن داشته باشید، امکان سفر به سایر کشورهای عضو شینگن را نیز خواهید داشت. در این مقاله به‌صورت کامل شرایط دریافت ویزای توریستی ایتالیا در سال ۱۴۰۳ را ارائه می‌دهیم و درباره مدارک مورد نیاز و راه‌های پیشگیری و رفع ریجکتی ویزای توریستی ایتالیا نیز صحبت خواهیم کرد.

ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا یکی از ویزاهای کوتاه مدت برای ورود به این کشور است. با داشتن این مدرک شما می‌توانید به ایتالیا و سایر کشورهای عضو شینگن در مدت مشخص سفر کنید. صدور ویزای توریستی ایتالیا تقریبا ۱۵ تا ۳۰ روز طول می‌کشد. میزان سخت‌گیری افسرهای سفارت برای افرادی که اولین بار است سفر اروپا را تجربه می‌کنند، بیشتر است. در مقابل، افرادی که قبلا ویزای ایتالیا داشته‌اند یا به کشورهای مختلف سفر کرده‌اند و اقامتشان در این کشورها بدون مشکل بوده، معمولا به‌راحتی ویزا می‌گیرند و می‌توانند به ایتالیا سفر کنند.

شرایط اخذ ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا برای اقامت کوتاه‌مدت در این کشور است و سه شرط اصلی دارد:

 • تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های خود در مدت اقامت را داشته باشید.
 • بعد از مدت مشخص از ایتالیا برگردید یا به‌صورت قانونی مجوز اقامت بلند مدت در این کشور را دریافت کنید.
 • در امنیت کشور مقصد اختلالی ایجاد نکنید و مشکل‌ساز نشوید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که افرادی که قبلا تجربه سفرهای خارجی بدون مشکل داشته‌اند و پاسپورتشان مهر کشورهای مختلف را دارد، معمولا راحت‌تر می‌توانند ویزای ایتالیا را بگیرند. به‌عبارت دیگر می‌توان گفت هربار سفر بدون مشکل به کشورهای خارجی، اعتبار شما را بالاتر می‌برد و صدور ویزا را برایتان راحت‌تر می‌کند.

شرایط اخذ ویزای توریستی ایتالیا
صادر شدن ویزا توریستی ایتالیا معمولا دو الی چهار هفته طول می‌کشد.

اگر به‌صورت گروهی با تورهای معتبر به ایتالیا سفر کنید، ویزای توریستی راحت‌تر صادر می‌شود. در سفرهای گروهی تاریخ رفت و برگشت مشخص است، بلیط هواپیمای مسافران و واچر هتل آن‌ها به مسافرخانه ارائه می‌شود تا سفارت ویزای توریستی ایتالیا را صادر کند.

آیا ویزای توریستی ایتالیا تضمینی است؟

ویزای توریستی ایتالیا تنها زمانی برای شما صادر می‌شود که افسرهای سفارتخانه مدارک شما را بپذیرند و با درخواست شما موافقت کنند. بنابراین هیچ مجموعه‌ و مشاوری نمی‌تواند برای ویزای توریستی ایتالیا تضمینی ارائه دهد. مشاوران پارت ویزا بخاطر تجربه‌ بالایی که در این زمینه دارند، می‌دانند چه نکاتی باعث ریجکت شدن ویزا می‌شود و چه مدارکی به افزایش احتمال صدور ویزا کمک می‌کند. به همین دلیل افرادی که با مشاوران پارت ویزا همکاری می‌کنند، معمولا بدون اینکه با مشکل خاصی مواجه شوند می‌توانند ویزای توریستی ایتالیای خود را بگیرند.

مدارک لازم برای ویزای توریستی ایتالیا

برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا به مدارکی نیاز دارید که اثبات کند می‌توانید هزینه‌های خود در مدت اقامت در این کشور را تامین کنید و همچنین اقامت کوتاه‌مدت خواهید داشت و دوباره به کشور خودتان باز خواهید گشت. بر این اساس، لیست مدارک لازم برای ویزای توریستی ایتالیا عبارتند از:

 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار؛
 • مدارک مربوط به تاریخچه سفرهای قبلی شامل پاسپورت‌ها و ویزاهای قبلی؛
 • فرم درخواست ویزای توریستی ایتالیا؛
 • یک قطعه عکس؛
 • اسناد ملکی؛
 • اسناد مربوط به موجودی و گردش حساب بانکی؛
 • گواهی اشتغال به‌ کار در ایران؛
 • برگه وقت سفارت؛
 • بلیط رفت و برگشت و واچر هتل؛
 • دعوت‌نامه (در صورت وجود)؛
 • بیمه مسافرتی.

دقت داشته باشید که پیش از فرا رسیدن وقت سفارت باید مدارکی چون اسناد ملکی، اسناد بانکی و گواهی اشتغال خود را در دارالترجمه‌های مورد تایید به زبان انگلیسی ترجمه کنید.

ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه

دعوت‌نامه یکی از مدارکی است که فرایند دریافت ویزای توریستی ایتالیا را بسیار راحت می‌کند. اگر یکی از اعضای خانواده، بستگان یا دوست و آشنا برای شما دعوتنامه بفرستد، بدین معناست که در صورت بروز مشکل پشتیبان شما خواهد بود. شخص دعوت‌کننده باید در دعوت‌نامه رسمی خود مشخصات شناسایی، محل اقامت و مدت زمان اقامت شما در ایتالیا را ذکر کند.

ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه
دریافت ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه بسیار راحت تر از زمانی است که دعوتنامه نداشته باشید.

اگر کسی از نزدیکانتان در ایتالیا زندگی می‌کند و قصد دارد برای شما دعوتنامه بفرستد، کارشناسان پارت ویزا شما را برای نوشتن دعوتنامه اصولی راهنمایی می‌کنند.

ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه

دریافت ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه هم امکان‌پذیر است. دعوتنامه یک برگ برنده محسوب می‌شود که احتمال ریجکت شدن ویزا را پایین می‌آورد. در صورتی که قصد دریافت ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه را دارید، روی سایر مدارک تمرکز کنید. مثلا موجودی حساب بانکی خود را بالا ببرید یا گواهی مستند درباره شغل خود در ایران ارائه کنید تا نشان دهید شما بعد از پایان تاریخ سفر خود به ایران باز خواهید گشت. همچنین باید محل اقامت خود در مدت زمان سفر را مشخص کنید.

ویزای توریستی ایتالیا یکی از پرکاربردترین انواع ویزا ایتالیاست. صدور ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه راحت‌تر انجام می‌شود، اما امکان صدور ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه نیز وجود دارد؛ فقط کافی است که شرایط اخذ ویزای توریستی ایتالیا را فراهم کرده باشید و بعد از رزرو وقت سفارت ایتالیا توریستی، مدارک لازم برای ویزای توریستی ایتالیا را ارائه دهید. 

هزینه ویزای توریستی ایتالیا

هزینه ویزای توریستی ایتالیا در سال ۲۰۲۴ به‌صورت تقریبی بین ۸۰ تا ۹۰ یورو است، اما شما باید به هزینه‌های جانبی که در ادامه نام می‌بریم نیز توجه داشته باشید:

 • هزینه وقت سفارت ایتالیا: مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به صورت آنلاین پرداخت می‌شود و ۱۱۰ یورو نیز روز مراجعه به سفارتخانه پرداخت خواهد شد.
 • هزینه‌های سفر مانند بلیط هواپیما و رزرو هتل
 • هزینه بیمه مسافرتی (بیمه مسافرتی شما باید حداقل پوشش ۳۰ هزار دلار و اعتبار ۲ روز بیشتر از تاریخ بازگشت شما داشته باشد)

دقت داشته باشید که هزینه‌های اعلام‌شده به نوع سفر شما و شرایطی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد و متغیر است. اطلاعاتی که در این مقاله ارائه می‌شود، تقریبی است. برای استعلام دقیق‌تر هزینه ویزای توریستی ایتالیا می‌توانید با کارشناسان پارت ویزا تماس بگیرید.

وقت سفارت ایتالیا توریستی 

ایتالیا در ایران سفارت دارد و نیازی نیست برای دریافت ویزا و وقت سفارت ایتالیا برای توریستی به کشور دیگری بروید. شرکت ویزا متریک کارگزار رسمی سفارت ایتالیا در ایران است که هماهنگی‌های لازم برای رزرو وقت سفارت را انجام می‌دهد. شما برای دریافت وقت تمام انواع ویزاهای ایتالیا باید به‌ وب‌سایت این شرکت مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز و پرداخت هزینه، وقت سفارت بگیرید. سفارت ایتالیا در خیابان نوفل لوشاتو تهران است؛ اما برای ارائه مدارک ویزا، انگشت‌نگاری و سایر اقدامات مربوط به ویزای توریستی ایتالیا باید به نمایندگی ویزا متریک مراجعه کنید. 

پس از دریافت ویزای توریستی چه مدت می‎توانیم در ایتالیا بمانیم؟

مدت اعتبار ویزای توریستی ایتالیا ۱۸۰ روز است که از این مدت شما می‌توانید ۹۰ روز را در ایتالیا اقامت داشته باشید. شما می‌توانید به صورت متوالی ۹۰ روز در ایتالیا اقامت کنید یا در طول ۶ ماه، چند بار به ایتالیا سفر کنید و هر بار مدت مشخصی اقامت داشته باشید تا مجموع آن‌ها به ۹۰ روز برسد. 

پس از دریافت ویزای توریستی چه مدت می‎توانیم در ایتالیا بمانیم؟
مدت اعتبار ویزا توریستی 90 روز است.

ویزای ایتالیا به دو شکل یک‌بار ورود و چند بار ورود صادر می‌شود. در ویزای یک‌بار ورود شما یک‌بار می‌توانید به خاک ایتالیا بروید و برگردید؛ اما در ویزای چند بار ورود، مجوز چند بار رفت و برگشت به ایتالیا را خواهید داشت. 

انواع ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا به ۲ نوع تقسیم می‌شود که در ادامه توضیحاتی درباره هرکدام از آن‌ها ارائه می‌دهیم:

 • ویزای توریستی عادی ایتالیا: این نوع ویزا در مدت زمان عادی صادر می‌شود، هزینه کم‌تری دارد و برای افرادی مناسب است که عجله‌ای برای سفر به ایتالیا ندارند.
 • ویزای توریستی فوری ایتالیا: شما با پرداخت هزینه بیشتر در اولویت قرار می‌گیرید و می‌توانید زودتر به سفارت مراجعه کنید و کارهای لازم برای دریافت ویزای توریستی را انجام دهید. مدارک شما نیز در مدت کوتاه‌تری مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تایید ویزای شما صادر خواهد شد.

با توجه به نیاز خود باید یکی از انواع ویزای تورسیتی ایتالیا را دریافت کنید.

مراحل درخواست ویزای توریستی ایتالیا

فرایند درخواست ویزای توریستی ایتالیا به شرایط سفر شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال افرادی که به‌صورت گروهی با تور به ایتالیا سفر می‌کنند، مدارک را به آژانس گردشگری تحویل می‌دهند و اقدامات مربوط به ویزا را به آن‌ها می‌سپارند؛ اما افرادی که قصد سفر شخصی دارند، باید خودشان برای دریافت ویزا اقدام کنند. ما در این بخش مراحل درخواست ویزای توریستی ایتالیا را به‌صورت کلی توضیح می‌دهیم:

 • دریافت مشاوره از کارشناسان با تجربه برای فهمیدن مدارک مورد نیاز و رعایت نکاتی که از ریجکت شدن ویزا پیشگیری می‌کند؛
 • فراهم کردن مدارک و ترجمه رسمی اسناد مورد نیاز؛
 • رزرو وقت سفارت؛
 • مراجعه به نمایندگی ویزا متریک، ارائه مدارک و انگشت‌نگاری؛
 • انتظار ۱۴ تا ۳۰ روزه برای صدور ویزا؛
 • دریافت ویزا.

برای دریافت ویزا توریستی باید مراحل گفته شده را به اتمام برسانید.

ریجکت شدن ویزای توریستی ایتالیا

دریافت ویزای کشورهای عضو شینگن نسبت به ویزای کشورهای همسایه سخت‌تر است و احتمال ریجکتی بیشتری وجود دارد. البته از میان کشورهای مختلف شینگن، ایتالیا کم‌ترین سخت‌گیری را در ویزا دارد. درصد ریجکت شدن ویزای توریستی ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است.

ریجکت شدن ویزای توریستی ایتالیا
اگر در هنگام فرایند ثبت درخواست ویزا مشکلی پیش آید احتمال ریجکت شدن ویزا هست.

ریجکت شدن ویزای توریستی ایتالیا ممکن است به دلایلی که در ادامه توضیح می‌دهیم، اتفاق افتد:

 • نقص در مدارک؛
 • ارائه مدارک غیرواقعی؛
 • نداشتن تمکن مالی یا گردش حساب محدود؛
 • مشکوک بودن هدف از سفر.

علت اصلی ریجکت شدن ویزای توریستی این است که مأموران ویزا درباره هدف مسافر از سفر به کشور تردید داشته باشند؛ مثلا ممکن است مسافر امنیت کشور مقصد را به‌هم بزند یا اینکه برنگردد و درخواست پناهندگی دهد. پس برای پیشگیری از ریجکت شدن ویزای توریستی ایتالیا باید ثابت کنید که فقط به قصد گردش و اقامت کوتاه‌مدت وارد خاک ایتالیا می‌شوید.

رفع ریجکتی ویزا توریستی ایتالیا

در صورت ریجکت شدن ویزای ایتالیا شما فرصت اعتراض خواهید داشت و باید این کار را با ارسال نامه به سفارت ایتالیا انجام دهید. البته این روش رسمی نیست و فقط بر اساس تجربه به شما اعلام می‌شود. به‌طور کلی بهتر است در فرایند دریافت انواع ویزای ایتالیا با یک مشاور خبره همراه باشید تا احتمال ریجکت شدن ویزا را به حداقل برسانید. حضور مشاور حرفه‌ای و باتجربه در کنار شما برای رفع ریجکتی ویزای توریستی ایتالیا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا در صورت اعتراض نادرست، ماموران سفارتخانه می‌توانند شما را به‌مدت ۱۰ سال از دریافت ویزا محروم کنند. مشاوران پارت ویزا به شما کمک می‌کنند با نوشتن نامه اعتراض صحیح و ارسال آن به همراه مدارک و مستندات، رفع ریجکتی ویزای توریستی ایتالیا را انجام دهید و مجوز ورود به این کشور را دریافت کنید. راه‌های ارتباط با ما برای دریافت مشاوره در سایت درج شده است.

تمدید ویزای توریستی ایتالیا

اگر در مدت اقامت خود در ایتالیا با مشکل خاصی مواجه نشوید، می‌توانید به‌راحتی ویزای خود را تمدید کنید. برای تمدید ویزا باید فرم درخواست را پر کنید و به همراه مدارک به سفارتخانه ارائه دهید. سفارت ایتالیا بین ۲ تا ۴ هفته بعد نتیجه درخواست شما را اعلام می‌کند و در صورت موافقت، ویزای شما تمدید خواهد شد. دقت داشته باشید که باید زودتر از پایان اعتبار ویزای توریستی ایتالیا برای تمدید آن اقدام کنید، زیرا حتی یک روز اقامت بدون ویزا در ایتالیا غیرقانونی است و با جریمه‌هایی مثل پرداخت پول و قرار گرفتن نام شما در لیست سیاه ورود به کشورهای عضو شینگن همراه است. قبل از اینکه به ایتالیا سفر کنید حتما سعی کنید راجع به این کشور اطلاعات زیادی کسب کنید برای این کار روی مقاله کشور ایتالیا کلیک کنید.

آنچه از مقاله ویزای توریستی ایتالیا آموختیم:

در این مقاله بررسی کردیم ویزای توریستی ایتالیا چیست و دریافت آن چه شرایطی دارد. اگر قصد دارید به تنهایی و بدون تور به ایتالیا سفر کنید، لازم است برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا از مشاوران دریافت ویزا کمک بگیرید. فرایند دریافت ویزا مراحل مشخصی دارد، اما جزئیات آن نقش مهمی در پذیرش یا ریجکت شدن ویزا ایفا می‌کنند. کارشناسان پارت ویزا با سابقه طولانی در زمینه دریافت انواع ویزای ایتالیا، به‌خوبی با قوانین و فرایندهای سفارتخانه این کشور آشنا هستند. آن‌ها می‌توانند در تمام مراحل، از دریافت وقت سفارت تا رفع ریجکتی ویزای توریستی ایتالیا، به شما کمک کنند تا بدون مشکل ویزای خود را بگیرید و مجوز ورود به خاک ایتالیا را به دست آورید.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *