آزمون بین المللی آیمت

رشته‌‌های پزشکی، پیراپزشکی،‌ دندانپزشکی و داروسازی جزو پرطرفدارترین رشته‌ها برای افرادی هستند که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. بعضی از دانشگاه‌ها در کشورهای اروپایی برای پذیرش دانشجویان تنها به رزومه تحصیلی، نمره آزمون زبان و مدارک تحصیلی سابق توجه می‌کنند، اما بعضی از کشورها مثل ایتالیا برای پذیرش دانشجویان آزمون ورود برگزار می‌کنند. آزمون بین المللی آیمت ایتالیا از طرف وزارت آموزش این کشور در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. دانشجویان با شرکت در این آزمون و دریافت نمره قبولی و رتبه مناسب می‌توانند به عنوان دانشجوی پزشکی وارد دانشگاه‌های ایتالیا شوند. البته در صورتی که قصد داشته باشید در رشته‌های پیراپزشکی، پرستاری یا داروسازی تحصیل کنید، باید شرایط همان رشته‌ها را مورد بررسی قرار دهید. آزمون آیمت ایتالیا به صورت اختصاصی برای رشته پزشکی و دندانپزشکی طراحی شده است.

در این مقاله از پارت ویزا اطلاعات مورد نیاز درباره آزمون ورودی رشته پزشکی ایتالیا را ارائه می‌دهیم تا اگر قصد دارید با شرکت در این آزمون شانستان را برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا امتحان کنید، شرایط آن را بدانید.

آزمون آیمت ایتالیا چیست؟

آزمون بین‌ المللی آیمت IMAT، مخفف عبارت International Medical Admissions Test به معنی آزمون پذیرش بین المللی پزشکی است. این آزمون توسط وزارت آموزش MIUR برگزار می‌شود. این آزمون برای افرادی برگزار می‌شود که قصد دارند در ایتالیا به زبان انگلیسی در رشته پزشکی تحصیل کنند؛ به همین دلیل به عنوان یک آزمون بین‌المللی شناخته می‌شود.

این آزمون در دانشگاه‌‌های دولتی و خصوصی ایتالیا برگزار می‌شود و عامل اصلی است که تعیین می‌کند یک فرد می‌تواند در این دانشگاه‌ها به تحصیل در رشته پزشکی بپردازد یا خیر.

آزمون آیمت ایتالیا
آزمون بین‌ المللی آیمت IMAT

دانشجویان پیش از شرکت در آزمون آیمت، باید دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند، تعیین کنند. امکان انتخاب دانشگاه‌ها به ترتیب اولویت وجود دارد. بعد از انتخاب دانشگاه، دانشجویان هم در آزمون آیمت ثبت نام می‌کنند و از طریق بخش‌های مربوطه در سایت دانشگاه‌های مورد نظرشان، برای پذیرش درخواست می‌دهند. دانشگاه‌ها بعد از اعلام نتایج آزمون، شرایط دانشجویان را می‌سنجند و با در نظر گرفتن نمره آزمون، با درخواست‌ها موافقت یا مخالفت می‌کنند.

سطح علمی دانشگاه، شهر محل دانشگاه، تعداد صندلی‌‌های خالی برای دانشجویان پزشکی بین‌المللی و علاقمندی متقاضی مهم‌ترین فاکتورهایی است که افراد برای انتخاب دانشگاه به آن توجه می‌کنند.

شانس قبولی در آزمون بین المللی آیمت (imat)چقدر است؟

آزمون آیمت یک آزمون ۹۰ نمره‌ای است که نمره منفی هم دارد. یعنی در ازای هر پاسخ اشتباهی که بدهید، امتیاز منفی می‌گیرید و هر چند امتیاز منفی، یکی از تست‌های درست تان را خنثی می‌کند. در این آزمون هر پاسخ صحیح ۱.۵ نمره مثبت و هر پاسخ اشتباه هم ۰.۴نمره منفی دارد. سوال‌های بدون پاسخ هم خنثی هستند و هیچ امتیازی را کم نمی‌کنند.

نتایج اولیه آزمون معمولا یک تا دو هفته بعد از آزمون منتشر می‌شود. این نتیجه نمره‌ای است که دانشجویان از ۹۰ به دست آورده‌اند. دانشجویان اتحادیه اروپا رتبه‌بندی می‌شوند و دانشجویان خارج از اتحادیه رتبه ندارند. آن‌ها بعد از اعلام نتیجه باید به سایت دانشگاه‌هایی مراجعه کنند که برای پذیرش درخواست داده بودند. در صورتی که مدارک ارائه شده و نمره آیمت آن‌ها مورد قبول دانشگاه واقع شده باشد، نتیجه پذیرش شان مثبت می‌شود. بنابراین باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنند.

شانس قبولی در آزمون بین المللی آیمت
آزمون آیمت یک آزمون ۹۰ نمره‌ای است که نمره منفی هم دارد

نتیجه آزمون آیمت مثل کنکور ایران نیست که رتبه‌بندی داشته باشد و بتوان تخمین زد که هر فرد با هر رتبه‌ای در چه دانشگاهی قبول می‌شود. هرکدام از دانشگاه‌ها معیارهای متفاوتی برای سنجش نتیجه آیمت دانشجویان دارند. ممکن است در یک دانشگاه دانشجویان با نمره بالاتر از نصف هم پذیرش بگیرند و در دانشگاه دیگر حداقل شرط ورود، نمره ۶۰ آیمت باشد.

تجربه نشان می‌دهد افرادی که نمره آزمون آن‌ها کم‌تر از ۴۵ شده، شانس کم‌تری برای قبولی در دانشگاه‌‌های معتبر ایتالیا دارند و افرادی که نمره آزمونشان کم‌تر از ۳۵ شده، بهتر است برای آزمون بعدی تلاش کنند.

آزمون ایمت چه موقع برگزار می شود؟

تاریخ برگزاری آزمون در سال‌های مختلف متفاوت است؛ مثلا اعلام شده که این آزمون در سال ۲۰۲۲ در تاریخ ۱۳ سپتامبر برگزار می‌شود؛ اما این تنها تاریخی نیست که باید درباره آن اطلاع داشته باشید.

دانشجویانی که در اتحادیه اروپا زندگی نمی‌کنند، باید مدتی قبل از برگزاری آزمون ثبت نام کنند و مدارک لازم را ارائه بدهند، اما اگر فردی ساکن اروپا باشد یا اقامت کشورهای این قاره را داشته باشد، نیازی به پیش ثبت‌نام نخواهد داشت. متقاضیان بعد از پیش‌ ثبت‌نام باید در ماه جولای وارد سایت شوند و ثبت نام نهایی را انجام بدهند. به یاد داشته باشید که اطلاعات و تاریخ‌های موجود در این مقاله بر اساس تجربیات سال‌های گذشته است. وزارت آموزش ایتالیا همیشه تاریخ دقیق پیش ثبت نام، ثبت نام و آزمون را اعلام می‌کند.

آیا محصل‌ها می‌توانند در آزمون آیمت ثبت نام کنند؟

افرادی که در سال آخر دبیرستان تحصیل می‌کنند نیز می‌توانند مانند سایر افراد در آزمون بین المللی آیمت شرکت کنند. آن‌ها در حین ثبت نام، وضعیت خود را به عنوان یک فرد درحال تحصیل ثبت می‌کنند. بعد از آن اگر در آزمون قبول شوند، تنها در صورتی می‌توانند به ایتالیا مهاجرت کنند که مدرک دبیرستانشان را گرفته باشند.

آیا آزمون آی مت در ایران برگزار می شود؟

یکی از مزیت‌های آزمون بین المللی آیمت این است که در نزدیک به ۲۰ کشور جهان برگزار می‌شود و متقاضیان نیازی ندارند که به ایتالیا سفر کنند. مشکل برای دانشجویان ایرانی از جایی شروع می‌شود که ایران جزو مراکز برگزارکننده آزمون نیست؛ به همین دلیل این افراد مجبورند برای شرکت در آزمون به کشورهای همسایه مثل امارات یا ترکیه سفر کنند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید در روند ثبت نام، حوزه آزمون خود را مشخص کنید. پس پیش از شروع ثبت نام درباره اینکه سفر به کدام کشور برایتان راحت‌تر است، تصمیم بگیرید. این آزمون در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان برگزار می‌شود. نام حوزه‌های برگزارکننده هم همزمان با باز شدن سایت برای آزمون اعلام خواهد شد. دانشجویان ایرانی معمولا دبی یا ترکیه را برای آزمون انتخاب می‌کنند. تا پیش از شیوع ویروس کرونا در کشورهای آذربایجان و عربستان سعودی هم مرکز برگزاری این آزمون وجود داشت، اما بعد از شیوع کرونا فعالیت این مراکز متوقف شد. هنوز مشخص نیست که آیا این حوزه‌ها در سال ۲۰۲۲ پذیرای متقاضیان آزمون خواهند بود یا خیر.

آزمون آی مت در ایران
یکی از مزیت‌های آزمون بین المللی آیمت این است که در نزدیک به ۲۰ کشور جهان برگزار می‌شود

به یاد داشته باشید که هرکدام از حوزه‌های برگزارکننده آزمون، ظرفیت مشخصی دارند. این ظرفیت به افرادی اختصاص داده می‌شود که زودتر از دیگران ثبت نامشان را نهایی کرده باشند. پس بهتر است به محض باز شدن سایت، برای ثبت نام اقدام کنید. همچنین دو یا سه حوزه را انتخاب کنید تا اگر ظرفیت مرکز اول تکمیل شده بود، انتخاب‌های دیگری هم داشته باشید. در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ ظرفیت سالن‌های برگزاری آزمون بخاطر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی کم شده بود، اما احتمال دارد از سال ۲۰۲۲ به بعد، اوضاع به روال سابق برگردد و ظرفیت بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: دوره IMAT در مجارستان

آیا امکان سفر به ایتالیا برای شرکت در آزمون وجود دارد؟

دولت ایتالیا به دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون دارند، ویزای توریستی موقت می‌دهد و سختگیری خاصی در صدور ویزا ندارد، اما هزینه سفر به ایتالیا نسبت به هزینه سفر به کشورهای نزدیک بیشتر است. به همین دلیل است که دانشجویان ایرانی ترجیح می‌دهند در این کشورها آزمون بدهند و  درصد کمی از آن‌ها برای شرکت در آزمون به ایتالیا می‌روند.

آیا برای شرکت در آزمون آیمت باید هزینه بپردازیم؟

آزمون بین‌ المللی دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا رایگان نیست و دانشجویان در مرحله ثبت نام باید هزینه پرداخت کنند. این هزینه در سال ۲۰۲۲ در حدود ۱۳۰ یورو برآورد شده است و احتمال دارد در سال‌های مختلف تغییرات اندکی را تجربه کند.

دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی تفاوت زیادی با دانشگاه‌های دولتی دارد. به همین دلیل ممکن است افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی دارند، مجبور شوند هزینه بیشتری برای شرکت در آزمون بپردازند.

هزینه آزمون آیمت
آزمون بین‌ المللی دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا رایگان نیست

از آنجایی که احتمال تغییر در اطلاعات مربوط به هزینه آزمون وجود دارد، ما توضیحات دقیقی درباره نرخ‌های کنونی ارائه نمی‌دهیم. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که هزینه شرکت در آزمون و هزینه‌های ویزا و کنسولگری، تنها پولی نیست که شما پرداخت می‌کنید. شما به ویزای گردشگری برای کشور محل برگزاری آزمون هم نیاز خواهید داشت و ممکن است نیاز باشد مدتی در آن کشور اقامت کنید. پس باید پیش از فرا رسیدن تاریخ آزمون، هزینه‌های مورد نیاز برای سفرتان را هم تأمین کرده باشید.

محتوا و ساختار آزمون آیمت ایتالیا به چه صورت است؟

بسیاری از دانشجویان ایرانی که در آزمون آیمت شرکت می‌کنند، با ساختار آن آشنا نیستند و اولین بار است که در یک آزمون بین المللی شرکت می‌کنند. به همین دلیل با ساختار و محتوای آزمون آشنایی ندارند و همین موضوع استرسشان را تاحد زیادی افزایش می‌دهد. برای حل این مشکل ما توضیحاتی درباره ساختار آزمون آیمت ارائه می‌دهیم.

بیایید ابتدا درباره ساختار کلی آزمون بین المللی آیمت صحبت کنیم. این آزمون ۶۰ سال دارد و دانشجویان برای پاسخ به این سوالات ۱۰۰ دقیقه زمان خواهند داشت. سوالات به صورت تستی هستند؛ هر تست ۶ گزینه دارد و از میان آن‌ها، تنها یک گزینه صحیح است. همانطور که گفتیم این آزمون نمره منفی هم دارد؛ بنابراین اگر درباره سوالی تردید دارید، بهتر است به آن جواب ندهید. سوالات آزمون به زبان انگلیسی مطرح شده‌اند و دانشجویان پاسخ‌ها را با مداد در یک پاسخنامه کاغذی علامت می‌زنند. این آزمون چهار بخش دارد که در ادامه توضیحاتی درباره آن‌ها ارائه می‌دهیم.

بخش اول: استدلال منطقی و اطلاعات عمومی

در این بخش از آزمون مسئله‌هایی وجود دارد که شما باید با قدرت تجزیه و تحلیل و مهارت حل مسئله، پاسخی برای آن‌ها پیدا کنید. در سال‌های اخیر بخش اول شامل ۲۲ سوال بوده که بخشی از آن‌ها به سنجش استدلال منطقی دانشجویان پرداخته و چند مورد محدود هم درباره اطلاعات عمومی بوده.

بخش‌‌های ۲، ۳ و ۴: اطلاعات علمی و تخصصی

برای شرکت در این آزمون نیازی نیست اطلاعات پزشکی داشته باشید. سوالات این قسمت شبیه به سوالات کنکور تجربی است و دانشجویان به کمک اطلاعاتی که در مقطع دبیرستان به دست آورده‌اند، می‌توانند به آن‌ها پاسخ بدهند. در ادامه تعداد سوالات هر بخش و موضوع سوالات را ارائه می‌دهیم.

اطلاعات علمی و تخصصی
برای شرکت در این آزمون نیازی نیست اطلاعات پزشکی داشته باشید
 • بخش دوم شامل ۱۸ سوال زیست شناسی است.
 • در بخش سوم ۱۲ سوال شیمی وجود دارد.
 • بخش چهارم هم به ۸ سوال درس ریاضی و فیزیک اختصاص پیدا کرده است.

شباهت تقریبی آزمون آیمت به کنکور ایران تاحدی باعث آسایش خاطر دانشجویان می‌شود، اما همچنان علامت سوال‌های بسیاری درباره شرکت در این آزمون و درس خواندن برای آن وجود دارد. در ادامه یک به یک به این علامت سوال‌‌ها جواب می‌دهیم.

منابع آزمون آیمت ایتالیا

یکی از مهم‌ترین سوالات دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا تحصیل کنند، منابع آزمون است. آن‌ها باید بدانند چه درس‌هایی را باید بخوانند و روی چه منابعی سرمایه‌گذاری کنند. اولین توصیه ما برای آزمون آیمت این است که در سطح بومی زبان انگلیسی یاد بگیرید تا از این نظر با مشکل مواجه نشوید. سطح زبان متوسط در آزمون یعنی شما بخشی از زمان پاسخگویی به سوال را برای ترجمه آن صرف می‌کنید؛ در نتیجه زمان کافی برای فکر کردن، حل کردن و پیدا کردن جواب مسئله باقی نمی‌ماند. نمره ۶ تا ۶.۵ آیلتس نشان می‌دهد سطح زبان شما برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی ایتالیا به اندازه کافی خوب است.

منابع آزمون آیمت ایتالیا
یکی از مهم‌ترین سوالات دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا تحصیل کنند

سوالات این آزمون با توجه به اطلاعاتی که دانش‌آموزان در دبیرستان یاد گرفته‌اند، مطرح می‌شود. اما سطح سوالات بالاست و تنها افرادی می‌توانند نمره خوبی بگیرند که به درس‌های موجود در آزمون، تسلط داشته باشند.

برای آزمون آیمت چه بخوانیم؟

معمولا دانشجویان کتاب‌های زبان اصلی کمبریج را برای درس خواندن برای آمادگی آزمون آیمت انتخاب می‌کنند. بهتر است بیشتر از هرچیزی روی دو درس زیست شناسی و شیمی متمرکز شوید.

بخش اول آزمون که به صورت کامل با مهارت‌‌های استدلال منطقی شما سر و کار دارد و ارتباطی به آنچه در دبیرستان خوانده‌اید، نخواهد داشت. بنابراین نیازی به مطالعه برای این بخش ندارید و همینکه نمونه سوال‌هایش را حل کنید، برایتان کافی است.

به طور کلی هرکتابی که مباحث دبیرستان را به صورت عمیق بررسی کند، برای آزمون آیمت کاربرد دارد. اما از آنجایی که دانشجویان ایرانی به راهنمایی بیشتری نیاز دارند، در ادامه به کتاب‌‌هایی که از سوی منابع معتبر برای این آزمون معرفی شده، اشاره می‌کنیم.

بهترین کتاب های درس زیست شناسی

 • کتاب زیست شناسی دوره IB (IB Diploma)
 • زیست شناسی پیرسون- رویکرد جهانی، نسخه جهانی (ویرایش جدید)
 • فیزیولوژی کنستانزو
 • زیست شناسی سطح AS و زیست شناسی سطح A2

بهترین کتاب‌های شیمی برای آزمون بین المللی آیمت

 • سطح جدید شیمی CGP (CGP New Level Chemistry)
 • کتاب شیمی دوره IB
 • شیمی برای دیپلم دوره IB آکسفورد
 • کتاب شیمی سطح عالی پیرسون

دو کتاب آخر برای افرادی که سطح شیمی آن‌ها ضعیف است و می‌خواهند مباحث را از پایه یاد بگیرند، کاربرد دارد.

بهترین کتاب‌های ریاضی فیزیک

ریاضی و فیزیک جزو درس‌‌هایی است که نیازی به مطالعه عمیق و جامع آن‌ها وجود ندارد. معمولا هرسال سوالات از مباحث یکسانی طراحی می‌‌شوند. بنابراین با مطالعه مباحث کلیدی می‌توانید نتیجه خوبی از ۸ سوال ریاضی و فیزیک بگیرید و نمره‌تان را تا حد زیادی افزایش بدهید. بهترین منابع مطالعه این دو درس عبارت است از:

ریاضی فیزیک
بهترین کتاب‌های ریاضی فیزیک
 • CGP A-Level Physics for AQA
 • A-Level Physics for AQA (کتاب دانش آموزان سال دوم)
 • ریاضیات سطح A برای OCR
 • ریاضیات سطح A برای AQA

اگر قصد دارید ریاضی و فیزیک را هم به صورت جامع بخوانید، می‌توانید به سراغ کتاب‌های دوره IB‌ آکسفورد بروید.

بهترین کتاب‌های نمونه سوال برای آیمت

دانشجویان برای موفقیت باید بخشی از زمانشان را برای تمرین صرف کنند. مطالعه مباحث به صورت تئوری و حضور در جلسه آزمون بدون آشنایی با نمونه سوالات و شیوه طراحی آن‌ها، باعث شکست دانشجویان می‌شود. در ادامه بهترین کتاب‌های تست آیمت را معرفی کرده‌ایم.

 • Hoepli test: در این کتاب سوال‌ها به زبان انگلیسی ارائه شده، اما توضیحات و پاسخنامه ایتالیایی است. همچنین در این کتاب اشتباهات رایج دانشجویان در آزمون درج شده است.
 • Editest: این کتاب شامل ۲ هزار نمونه سوال شبیه به نمونه سوال‌های اصلی است.

با کمی جستجو در اینترنت هم می‌توانید نمونه سوال‌های سال‌های قبل آزمون را پیدا و آن‌ها را حل کنید.

آیا کلاس آمادگی برای کنکور آیمت وجود دارد؟

در ایران پیدا کردن موسسه‌ای که کلاس آمادگی آزمون آیمت برگزار کند، ساده نیست. بعضی از موسسات آموزشی بین المللی دوره‌های آمادگی برای آزمون را به صورت آنلاین برگزار می‌‌کنند و متقاضیان ایرانی هم می‌توانند در آن‌ها شرکت کنند.

سرفصل های آزمون آیمت

در بخش اول، مهارت تفکر انتقادی و قدرت حل مسئله دانشجویان مورد سنجش قرار می‌گیرد. سرفصل‌های مربوط به بخش اطلاعات عمومی عبارت است از:

 • تاریخ جهان
 • جغرافیا
 • ادبیات
 • اقتصاد
 • وقایع جاری در جهان
 • تکنولوژی‌ها و نوآوری‌ها

بخش اول آزمون شبیه به یک تست هوش است و بیشتر دانشجویان بر این باورند که ابتدای آزمون را با سرگرمی شروع می‌کنند.

مباحثی که در بخش زیست‌شناسی آزمون مطرح می‌شود، عبارت است از:

 • تعاریف و اصطلاحات زیست‌شناسی
 • زیست شناسی سلولی و مولکولی
 • فیزیولوژی انسانی
 • زیست‌شناسی پزشکی در حد دبیرستان (اما در سطح پیشرفته)

سرفصل‌‌های شیمی عبارت است از:

 • مباحث تئوری شیمی و تعریف‌ها
 • تناوب
 • آرایش الکترونی
 • پیوندهای شیمیایی (یونی، کووالانسی و…)
 • استوکیومتری
 • مسائل مول، جرم و حجم مولی
 • خواص شیمیایی مواد مختلف مثل اسیدها و بازها و…
 • آلکن‌ها، آلکین‌ها و…

سرفصل‌های بخش ریاضی آزمون آیمت ایتالیا عبارت است از:

 • معادلات و نامعادلات
 • توان‌، رادیکال، لگاریتم
 • دنباله‌ها و مجموعه اعداد
 • هندسه
 • آمار

سرفصل‌های بخش فیزیک آزمون بین المللی آیمت را نیز در ادامه نام می‌بریم.

 • تعاریف و اصطلاحات و مباحث تئوری
 • بردارها
 • نیرو، گشتاور و کار
 • ترمودینامیک
 • چگالی و فشار
 • مغناطیس
 • الکتریسیته
 • حرکت ساده و دایره‌ای

در سایت imat می‌توانید به صورت دقیق مباحثی که در آزمون مطرح می‌شود را مطالعه کنید.

دانشگاه های پذیرنده آیمت ایتالیا

بعضی از دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا، آزمون آیمت را به عنوان یک الزام برای دانشجویان در نظر می‌گیرند. بعضی دیگر هم ترکیبی از شرایط مختلف را برای پذیرش دانشجو در نظر می‌گیرند؛ نتیجه آزمون بین المللی آیمت یکی از این شرایط است.

دانشگاه
دانشگاه های پذیرنده آیمت ایتالیا

در ادامه به دانشگاه‌‌هایی که مسیر ورود به آن‌ها از imat می‌گذرد، اشاره می‌کنیم.

 • دانشگاه باری ایتالیا
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه کامپانیا لوئیجی وانویتلی در کازرتا
 • دانشگاه مسینای میلان
 • دانشگاه میلان بایکوکا (University of Milan-Bicocca )
 • دانشگاه فدریکو دوم
 • دانشگاه پادوا ایتالیا
 • دانشگاه پارما ایتالیا
 • دانشگاه پاویا ایتالیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه تورورگاتا رم
 • دانشگاه سیه نا
 • دانشگاه تورین

ظرفیت پذیرش و شانس قبولی در آزمون imat در دانشگاههای مختلف ایتالیا

دانشگاه‌ها ظرفیتی که برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارند را اعلام نمی‌کنند. معمولا آن‌ها بعد از ثبت نام اولیه متقاضیان و درخواست پذیرش، منتظر نتیجه آزمون imat آن‌ها می‌مانند. بعد از مشخص شدن نتیجه با استفاده از معیارهایی که برای پذیرش دانشجو در نظر دارند، موفقیت یا عدم موفقیت دانشجویان در پذیرش را تعیین می‌کنند.

بدیهی است که هرچقدر یک دانشجو رزومه تحصیلی قوی‌تری داشته باشد و نمره بالاتری در آزمون بین المللی آیمت به دست آورد، راحت‌تر می‌تواند پذیرش دانشگاه مورد نظرش را بگیرد. دانشجویان خبره معمولا در دانشگاه‌هایی که در بالای لیست اولویت‌هایشان قرار دارد، پذیرفته می‌شوند.

دریافت وقت سفارت ایتالیا برای آزمون ایمت از پارت ویزا

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، دانشجویانی که در اتحادیه اروپا زندگی نمی‌کنند، باید برای آزمون پیش ثبت‌نام انجام بدهند. برای این کار تنها کافی است مدارک خود را به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه کنید و به سفارت ارائه دهید. کنسولگری بعد از طی کردن فرایند اداری و تایید مدرک مقاطع تحصیلی قبلی برای پیش‌نیازهای ورود به رشته پزشکی در ایتالیا، امکان شرکت در آزمون را برای شما فراهم می‌‌کند.

بهتر است در زمان پیش ثبت نام، اقدامات لازم برای دریافت ویزای دانشجویی را انجام بدهید. در سال‌های مختلف، بسیاری از دانشجویانی که در آزمون آیمت قبول شده‌اند، بخاطر اینکه نتوانسته‌اند در زمان تعیین شده ویزای دانشجویی بگیرند، از تحصیل باز مانده‌اند.

دریافت وقت سفارت ایتالیا
دریافت وقت سفارت ایتالیا برای آزمون ایمت از پارت ویزا

نکته مهمی که باید درباره ثبت نام در آزمون آیمت بدانید این است که بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایتالیا، علاوه بر ثبت نام در آزمون، به ثبت نام در سایت دانشگاه و آپلود مدارک در سایت هم نیاز دارند. دانشگاه‌های تورین، پاویا و مسینا جزو این دسته از دانشگاه‌ها هستند و متقاضیانی که در سایت دانشگاه ثبت نام نکرده باشند را نمی‌پذیرند، حتی اگر در آزمون آیمت نمره قبولی گرفته باشند.

مجموعه پارت ویزا به صورت تخصصی در زمینه دریافت انواع ویزا و وقت سفارت ایتالیا فعالیت دارد. به کمک کارشناسان پارت ویزا می‌توانید اقدامات لازم برای ثبت نام در آزمون آیمت و دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا را انجام بدهید.

کلام آخر

دانشگاه‌های کشورهای اروپایی در رشته‌های مختلف سطح علمی بالایی دارند. البته بسیاری از کشورهای این قاره، زبان بومی خودشان را دارند و درس‌های دانشگاهشان هم به همان زبان تدریس می‌شود. برخی دانشگاه‌ها بدون اینکه شرایط ویژه‌ای برای دانشجویان انگلیسی زبان در نظر بگیرند، درس‌ها را به زبان انگلیسی هم ارائه می‌دهند. در مقابل برخی از دانشگاه‌های دیگر، مانند دانشگاه‌‌های علوم پزشکی ایتالیا، شرایط ویژه‌ای را برای تحصیل به زبان انگلیسی در نظر گرفته‌اند. برای تحصیل به این زبان در ایتالیا باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها یا آزمون‌های کلی شرکت کنید. البته شرایط ورود به هر رشته و آزمون‌های ورودی که برای آن‌ها برگزار می‌شود، با یکدیگر متفاوت است.

در این مقاله به توضیحات آزمون بین‌المللی آیمت پرداختیم. این آزمون پیش‌نیاز تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در کشور ایتالیاست. خوشبختانه ایتالیا در برابر پذیرش مهاجران تحصیلی انعطاف بالایی دارد و بسیاری از دانشجویان آن را افراد بین‌المللی تشکیل می‌دهند. با شرکت در آزمون آیمت و دریافت نمره بالا می‌توانید اطمینان داشته باشید در دانشگاه‌‌های ایتالیا پذیرفته خواهید شد و مسیر جدید زندگیتان را در کشور چکمه‌ای نقشه جهان آغاز خواهید کرد.

اگر تجربه‌ای در زمینه شرکت در آزمون بین المللی آیمت دارید یا هنوز سوالی در این زمینه برایتان باقی مانده، در بخش کامنت‌ها مطرح کنید.

سوالات متداول

آیا دانشجویان ایرانی امکان شرکت در آزمون بین المللی آیمت را دارند؟

این آزمون محدودیت ملیتی ندارد و همه افراد به شرط داشتن مدرک دیپلم می‌توانند در آن شرکت کنند. البته این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و دانشجویان ایرانی برای شرکت در آزمون به کشورهای نزدیک مانند امارات یا ترکیه مراجعه می‌کنند.

نمره قبولی در آزمون آیمت چقدر است؟

آیمت نمره قبولی ندارد و هر دانشگاه بر اساس ظرفیت و سطح علمی دانشجویانی که در آزمون شرکت کرده‌اند، مشخص می‌کند که چه افرادی پذیرفته می‌شوند و چه کسانی مردود هستند. تجربه نشان می‌دهد نمره کم‌تر از ۴۵ شانس قبولی در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا را کاهش می‌دهد و نمره کم‌تر از ۳۵ هم شانس را به صفر می‌رساند. نمرات آزمون آیمت از ۹۰ هستند.

آیا امکان چند بار شرکت کردن در آزمون آیمت وجود دارد؟

این آزمون سالانه یکبار به صورت هماهنگ در حوزه‌های مختلف در سراسر جهان برگزار می‌شود. دانشجویانی که نمی‌توانند در آزمون نمره قبولی بگیرند، می‌توانند در سال‌های بعدی شانسشان را امتحان کنند و با دانش و اطلاعات بیشتری در این آزمون شرکت کنند.

منبع: wikipedia

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *