عجایب شگفت‌انگیز سوئد

عجایب طبیعی شگفت‌انگیز در سوئد

از بلندترین ساحل جهان تا یک مجموعه جزایر پنهان از آب‌های شیرین در سوئد عجایب طبیعی بی‌شماری منتظر کشف هستند.

در زیر، چند تجربه طبیعی آمده است که شایسته‌اند به لیست آرزوهایتان اضافه شوند.

 آیا می‌دانستید؟

  • عجایب طبیعی، مناطق یا آثاری هستند که توسط انسان‌ها ساخته یا تغییر داده نشده‌اند، مانند آبشار ویکتوریا، کانیون گرند و مونت اورست.

  • پدیده‌های طبیعی بدون مداخله انسانی رخ می‌دهند یا ظاهر می‌شوند، مانند طوفان‌های شنی، تشکیلات پرنده‌های کوچک یا گرانش.

  • پدیده‌های طبیعی تکراری که ممکن است در یک مکان خاص تجربه شوند، مانند نورهای شمالی، اغلب در لیست عجایب طبیعی بی‌نظیر ذکر می‌شوند.

در دنیای امروز که شهرها و کشورها برای ساختن ساختمان‌ها و جاذبه‌های توریستی جدید و شگفت‌انگیز باهم رقابت می‌کنند، خوب است که گاهی اوقات یک‌قدم عقب برگردیم و به‌جای صدای ماشین‌ها و مته‌کاری‌ها، به صدای طبیعت گوش کنیم. به دنبال مکان‌هایی بگردیم که بدون دخالت انسان ساخته‌شده‌اند. مکان‌هایی که هزاران سال، گاهی حتی میلیون‌ها سال تغییر نکرده‌اند، اما همچنان زیبا و باشکوه هستند. مکان‌های انسان‌ساختِ هم خودشان جذاب و تأثیرگذار هستند، اما گاهی اوقات طبیعت می‌تواند حیرت‌آورتر باشد.

عجایب طبیعی شگفت‌انگیز در سوئد
طبیعت دیدنی سوئد

بعضی از عجایب طبیعی به‌قدری عجیب‌وغریب هستند که سخت است باور کرد که فقط مادر طبیعت در پشت آن‌ها بوده است. در دوران قدیم، مردم اغلب این پدیده‌ها را با خدایان و موجودات فرا مادی توضیح می‌دادند. سوئد پر از داستان‌های عامیانه است که در آن‌ها ترول‌ها، الف‌ها و موجودات دیگر نقش مهمی در شکل‌گیری طبیعت داشتند. سنگ‌های بزرگ و عجین کارشده معمولاً با افسانه‌های جالب درباره ترول‌های خشمگین که آن‌ها را پرتاب کرده بودند، در ارتباط بودند. و نور رقصان که در شب در آسمان پیدا می‌شود، به‌عنوان الف‌های شاد و خوشحال شناسایی می‌شود.

نمونه دیگر نورهای شمالی، همچنین به نام اورورا بورئالیس شناخته می‌شود. وایکینگ‌ها به این پدیده طبیعی فریبنده باور داشتند که والکیری‌ها سربازان فرود شده را به دیدار اودین می‌برند، درحالی‌که سامی‌ها – قومی بومی سوئد – فکر می‌کردند که این نورها جان‌های مردگان هستند. اگر با رقص یا آواز به جان‌ها اهانت کنید، نور به پایین فرو خواهد آمد و شمارا به دنیای پس از مرگ خواهد برد. حتی اگر امروزه ما می‌دانیم که اورورا بورئالیس به‌عنوان اثر برخورد ذرات خورشیدی با گازهای جوی زمین ایجاد می‌شود، هنوز هم یک تجربه غریبه آور و زیبا است.

سوئد شاید کوه اورست یا آبشار نیاگارا را نداشته باشد، اما عجایب طبیعی خود را دارد که منحصربه‌فرد و در دسترس هستند. می‌توانید در تابستان در زیر آفتاب نیمه‌شب اسکی بروید یا خانواده خود را به یک سفر آبشاری ببرید و از رنگ‌های پاییزی درختان لذت ببرید. سوئد پر از عجایب طبیعی تاریخی است که منتظرند شما را به خود جذب کنند.

در ادامه، چند عجایب طبیعی سوئد را معرفی می‌کنم که حتماً باید ببینید.

نورهای شمالی – یک تجربه بی‌نظیر در سوئد

آیا تابه‌حال از دیدن نورهای شمالی رویاپردازی کرده‌اید؟ این پدیده زیبا و جادویی که باعث می‌شود آسمان شب رنگین‌کمان شود، یکی از دلایلی است که بسیاری از مسافران به سوئد سفر می‌کنند. نورهای شمالی یا ائورورا بورئالیس، نتیجه برخورد ذرات شارژ شده خورشید با میدان مغناطیسی زمین هستند. این ذرات باعث انتشار نور در رنگ‌های مختلف می‌شوند، بسته به نوع گاز و ارتفاع آن‌ها. نورهای شمالی معمولاً در رنگ‌های سبز، قرمز، زرد، صورتی و بنفش دیده می‌شوند.

برای دیدن نورهای شمالی، بهترین زمان از پایان سپتامبر تا اوایل آوریل است. همچنین، بهتر است به مناطق شمال سوئد بروید که دارای شب‌های تاریک و آسمان صاف هستند. برخی از مکان‌های پرطرفدار برای دیدن نورهای شمالی عبارت‌اند از: کیرنا، آبیسکو، گالِوارِ، ژوکموک و لولئو. در این مناطق، می‌توانید از فعالیت‌های مختلف لذت ببرید، مانند: سوارکاری روی الاغ‌های کوچک، تفرج روی گلوله‌های برف، سفر با قطار بخار و خوردن غذاهای محلی.

نورهای شمالی یک تجربه بی‌نظیر در سوئد
نورهای شمالی یا ائورورا بورئالیس

اما نورهای شمالی همیشه قابل پیش‌بینی نیستند و ممکن است در هر لحظه تغییر کنند. برای این‌که فرصت بهتری برای دیدن آن‌ها داشته باشید، بهتر است از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های مخصوص پیش‌بینی نورهای شمالی استفاده کنید. این منابع به شما می‌گویند که چقدر شانس دیدن نورهای شمالی در هر شب و در هر منطقه وجود دارد. همچنین، به شما توصیه می‌کنند که چگونه مجهز شوید و چه زمان بهترین است.

پس اگر دوست دارید چشمان خود را با چشم‌انداز فوق‌العاده نورهای شمالی لذت‌بخش کنید، حتماً سفر خود را به سوئد برنامه‌ریزی کنید. این تجربه را هرگز فراموش نخواهید کرد.

آفتاب نیمه‌شب در لاپ لند سوئد

برخلاف نورهای شمالی در نیمه‌تاریک سال، آفتاب نیمه‌شب در ماه‌های اوایل تابستان رخ می‌دهد و برای علاقه‌مندان به آفتاب یک مشاهده‌ی ضروری است. برای تجربه این پدیده طبیعی جادویی، به شمال سوئد سر بزنید. هر چه دورتر، بهتر است. در جوکموک می‌توانید به مدت ۳۲ روز متوالی زیبایی آفتاب نیمه‌شب را تماشا کنید و در آبیسکو از ۵۵ روزی لذت ببرید که آفتاب هرگز غروب نمی‌کند. این ممکن است توانایی خوابتان را تحت تأثیر قرار دهد، اما مردم محلی اینجا می‌دانند چگونه از روزهای تابستانی بی‌پایان بهره ببرند. مجموعه‌ای از تجارب منحصربه‌فرد زیر تابش آفتاب نیمه‌شب منتظر شماست – از اسکی تا گلف.

دالارنا، سرزمین آبشارهای شگفت‌انگیز

طبیعت را با تمام حواستان تجربه کنید و به صدای جریان آب با سرعت‌بالا، لطافت قطره‌ها و جلوه‌های رنگین‌کمانی آفتاب بر روی آب توجه کنید. سوئد دارای آبشارهای بسیاری است که در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف به چشم می‌خورند. اگر به دنبال یک سفر مملو از زیبایی‌های طبیعی هستید، پیشنهاد می‌کنیم به ایالت دالارنا بروید و هفت آبشار فوق‌العاده‌اش را ببینید. یکی از این آبشارها نیوپسکر نام دارد که با ۹۳ متر ارتفاع، یکی از بلندترین آبشارهای سوئد است. شما می‌توانید با یک پیاده‌روی ساده از پارک ملی فولوفیلت به این آبشار برسید و شاید حتی نکن، موجود افسانه‌ای که با ویولن خود در آب مخفی‌شده است، را ببینید.

مجموعه‌ی جزیره‌ای لورو – یک بهشت آب شیرین در سوئد

سوئد کشوری است که برای زیبایی‌های طبیعی و مجموعه‌های جزیره‌ای فراوانش معروف است. اما آیا می‌دانستید که در این کشور، بزرگ‌ترین مجموعه‌ی جزیره‌ای آب شیرین اروپا نیز قرار دارد؟ این مجموعه، که در دریاچه وانرن واقع‌شده است، لورو نام دارد و شامل ۲۵۰ جزیره مختلف است.

مجموعه‌ی جزیره‌ای لورو در سوئد
لورو یک مقصد گردشگری منحصربه‌فرد و دل‌انگیز است

لورو یک مقصد گردشگری منحصربه‌فرد و دل‌انگیز است که به شما اجازه می‌دهد با طبیعت سرسبز و خالص این منطقه آشنا شوید. شما می‌توانید با قایق خود به لورو بروید یا از اکنس با کشتی عبور کنید. در لورو، فعالیت‌های متنوع و هیجان‌انگیزی برای شما در انتظار است. مثلاً می‌توانید با کایاک بین جزایر پرواز کنید، در آب صاف و خنک شنا کنید، گردش و پیاده‌روی در جنگل‌های صنوبری باتلاقی داشته باشید و در خانه‌های چوبی سنتی اقامت کنید. لورو یک فرصت عالی برای تجربه زندگی ساده و آرام در محض طبیعت است. پس اگر به دنبال یک مکان خاص و خارق‌العاده برای سفر هستید، لورو را از دست ندهید.

گولمارن – بزرگ‌ترین مجموعه‌ی جزیره‌ای آب شیرین در سوئد

گولمارسفیوردن یا گولمارن، بزرگ‌ترین مجموعه‌ی جزیره‌ای آب شیرین در مجموعه‌ی جزیره‌ای  بوهوسلان است و تنها “واقعی” در سوئد است، اما هنوز هم یک گوهر پنهان محسوب می‌شود. نام گولمارن از نام نورس باستان به معنای دریای خداست.

 بزرگ‌ترین مجموعه‌ی جزیره‌ای آب شیرین در سوئد
بزرگ‌ترین مجموعه‌ی جزیره‌ای آب شیرین در مجموعه‌ی جزیره‌ای

این مجموعه‌ی جزیره‌ای به‌واقع یک تجربه طبیعت بهشتی را ارائه می‌دهد. یک منطقه طبیعی که دیواره‌های شیب‌دار با گرانیت قرمز از یک‌سو و سنگ‌های گنیس خاکستری از سوی دیگر، چمن‌زارها و سواحل شنی رادار است. در نزدیکی ورودی این مجموعه‌ی جزیره‌ای، میان شهرهای لیسکیل و فیسکه‌بکسکیل، عمق تقریباً ۴۰ متر است. سپس به عمق ۱۲۰ متری در داخل ادامه می‌یابد که به دلیل وجود زندگی دریایی هیجان‌انگیز، محل موردعلاقه‌ای برای غواصان است.

رقص پرندگان در دریاچه هورنبورگاسیون

رقص پرندگان گرین در دریاچه هورنبورگاسیون در غرب سوئد، پدیده‌ای طبیعی و منحصربه‌فرد را ایجاد می‌کند. هر آوریل، ده‌ها هزار پرنده گرین به این دریاچه می‌آیند تا یک نمایش رقصی را به رخ بکشند. این رقص بخشی از فرآیند تولیدمثل پرندگان است و شامل انعطاف های پرندگان در اطراف یکدیگر و پرش و پرت در هوا می‌شود – یک اجرای شگفت‌انگیز برای شاهدان.

رقص پرندگان در دریاچه هورنبورگاسیون
رقص پرندگان گرین در دریاچه هورنبورگاسیون در غرب سوئد

این جشنواره پرندگان سالیانه برای چند هفته ادامه دارد و رکورد در سال 2019 زمانی ثبت شد که بیش از 27,300 پرنده گرین در این دریاچه گرد هم آمدند. پس از پایان رقص، پرندگان به شمال سوئد پرواز می‌کنند تا در تابستان برای تولید نسل جدید و تخم‌گذاری به سر ببرند.

میدان سنگ دریایی گوتلند

یک سگ، یک شامپانزه، یک پیرمرد و یک دختر جوان – همه از سنگ آهک خشن خاکستری شکل گرفته اند. میدانهای سنگ دریایی جذاب گوتلند و فارو شاید به نظر بیایند مجسمه های دست ساز انسان هستند، اما همه آنها توسط فرسایش طبیعی در طول آخرین عصر یخبندان ایجاد شده اند.

میدان سنگ دریایی گوتلند
میدان سنگ دریایی گوتلند در سوئد

مطمئن شوید که کفش های راحت مانند کفش ورزشی بپوشید وقتی در میدانهای سنگ دریایی قدم می زنید چون زمین اغلب سنگلاخ و ناهموار است. از دروازه خمیده بزرگ لرگراو تعجب کنید، و از منظره بی حاصل، تقریبا فضایی لانگهامارس شگفت زده شوید. خیال پردازی کنید، و شاید حتی مجسمه های جدید برای مجموعه سنگ دریایی پیدا کنید.

آسنن – یکی از جنگل‌های قدرتمند متعدد سوئد

70 درصد از سوئد توسط جنگل‌ها پوشیده شده است. این کشور دارای 30 پارک ملی از شمال تا جنوب است و درحالی‌که آسنن آخرین پارک ملی در این لیست است، جنگل‌ها، دریاچه‌ها و جزایر بی سکنه‌اش از دوران گذشته وجود دارند. به اینجا بیایید تا در تابستان با کایاک پیشروید، در پاییز پیمایش کوهستانی داشته باشید، در زمستان اسکی کنید یا در بهار تجربه‌ی طبیعی جنگلی را تجربه کنید – امکانات تجربه‌های طبیعتی خالص در اینجا بی‌پایان هستند.

آسنن – یکی از جنگل‌های قدرتمند متعدد سوئد
یکی از جنگل‌های قدرتمند متعدد سوئد

به‌عنوآن‌یکی از عجایب طبیعی تیپی کال سوئدی، این منطقه در داستان‌های اسطوره‌ای فراوان است. یکی از ورودی‌ها به نام “ترولبرگت” (کوه ترول) نام‌گذاری شده است و نه دور از آن‌یک شکاف در بلوک‌های سنگی وجود دارد که گفته می‌شود ترول‌ها در آنجا کریسمس جشن می‌گیرند.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *