شهر مالمو سوئد

درباره شهر مالمو سوئد

بندر مالمو (Malmo) سومین شهر مهم سوئد است. این شهر در ناحیه اورساند ( Orsund ) در اسکاندیناوی در مجاورت تنگه ساند ( Sound) در جنوبی ترین قسمت سوئد واقع شده و از سال 2000 با پل اورساند به دانمارک و پایتخت آن یعنی کپنهاگ متصل شده است. در سال 2009 جمعیت این شهر 290.078 نفر گزارش شده و مساحتی معادل 335 کیلومتر مربع دارد که 155 کیلومتر مربع آن خشکی و بقیه آب است.

شهر مالمو سوئد
زیبایی های شهر مالمو سوئد

مالمو سومین کلان شهر سوئد است و یازده شهرک دارد که عبارتند از:

 1. بورلو ( Burlov)
 2. اسلو ( Eslov)
 3. هوور ( Hoor )
 4. کاولینگ ( Kavlinge )
 5. لوما ( Lomma )
 6. لاند ( Lund )
 7. اسکاروپ ( Skurup )
 8. استفان استروپ ( Staffanstorp )
 9. اسودالا ( Svedala )
 10. ترلبورگ (Trelleborg )
 11. ولینگ (Vellinge )

که شهر ولینگ یکی از صنعتی ترین شهرهای اسکاندیناوی است.

آب و هوای شهر مالمو

واقع شدن مالمو در جنوبی ترین نقطه سوئد باعث شده هوای آن به شهرهای معتدل نزدیکتر باشد تا به شهرهای سرد سوئد. آب و هوای مالمو در تابستان گرم و دلپذیر است. متوسط دمای سالانه این شهر 22 درجه سانتیگراد است اما گاهی دمای هوا به 35 درجه نیز می رسد. مالمو زمستان هایی سرد با دمای هوای بین 1- تا سه درجه سانتیگراد دارد و حتی ممکن است به 10- درجه نیز برسد.

پیشینه تاریخی شهر مالمو

این شهر در سال 1275 تاسیس شده و قرن ها دومین شهر بزرگ دانمارک بوده است. مالمو تا سال 1658 متعلق به دانمارک بوده و برخی از ساکنان آن به دانمارک وابستگی بیشتری دارند تا سوئد. معماری و فرهنگ این شهر شباهت فراوانی به کپنهاگ دارد. نام قدیمی این شهر مالمهوگ ( Malmhaug  ) به معنای توده شن بوده است.

پیشینه تاریخی شهر مالمو
معماری و فرهنگ تاریخی شهر مالمو

در قرن هفدهم در سال 1658 مالمو و منطقه اسکانیا جزو قلمروی سوئد شدند. در سال 1677 چهارده هزار سرباز دانمارکی برای تسخیر مجدد مالمو به این شهر حمله کردند اما موفق نشدند. احداث بندرگاه کوکامز ( Kockums  ) در سال 1840 صنعت مالمو را تا 150 سال بعد تحت تاثیر خود قرار داد و احداث خط آهن در جنوب سوئد در سال های 1850 تا 1870 یکی دیگر از عوامل موثر در رشد اقتصادی این شهر بود.

بررسی جمعیت شهر مالمو

مالمو در سال 1870 سومین شهر پرجمعیت سوئد شد. در نیمه اول قرن بیستم پیشرفت مالمو همچنان ادامه داشت و جمعیت آن به دویست هزار نفر رسید. بیشترین جمعیت مالمو در قرن بیستم 265 هزار نفر در سال 1971 بوده که تا سی سال بعد بیشترین میزان جمعیت در این شهر باقی ماند. کاهش جمعیت بعدی به علت رکود اقتصادی شدید کشور در طی اسن سال ها بود که باعث تعطیلی صنایع و بی کار شدن عده زیادی از کارگران و کارمندان آنها در بعضی از مناطق از جمله بندرگاه کوکامز شد که در آن زمان یکی از بزرگترین کارگاه های کشتی سازی دنیا محسوب می شد.

بررسی جمعیت شهر مالمو
کاهش جمعیت بعد از رکود اقتصادی

از سال 1995 مالمو به کمک سرمایه گذاری های دولتی رونقی دوباره گرفته اما هنوز رونق گذشته خود را بازنیافته است. در سال 2009 جمعیت شهر 290.078 هزار نفر بوده است.

در سال 2005 مالمو سومین شهر سوئد از لحاظ میزان مهاجر بوده و در سال 2007 مهاجرانی از 170 ملیت مختلف داشته است. قدیمی ترین بخش مالمو در طول اولین دوره اصلی رشد و گسترش شهر بین سال های 1330 تا 1600 ساخته شده است.

دانشگاه های شهر مالمو

دانشگاه مالمو در سال 1998 تاسیس شده و اکنون هشتمین مرکز دانشگاهی سوئد است. این دانشگاه تاثیر مهمی در پیشرفت اقتصادی شهر داشته است. 1300 کارمند  و 11229 دانشجو داشته است  ( بر اساس آمار سال 2008 ).

دانشگاه جهانی دریانوردی و کشتیرانی در سال 1983 تاسیس شده و تحت پوشش و حمایت سازمان بین المللی کشتیرانی آی . ام . او (IMO  ) است.

دانشکده های هنر، موسیقی، نمایش و همینطور دانشکده پزشکی از سایر مراکز تحصیلی شهر هستند.

دسترسی و حمل ونقل در مالمو

قطارهای مسافربری به طور مرتب هر بیست دقیقه از طریق پل اورساند در مسیر مالمو به کپنهاگ و فرودگاه کپنهاگ در رفت و آمدند و چون فرودگاه کپنهاگ بین کپنهاگ و مالمو واقع شده مسافران از این فرودگاه برای رسیدن به مالمو استفاده می کنند. از فرودگاه مالمو نیز صرفا برای مسیرهای داخلی سوئد استفاده می شود.

دسترسی و حمل ونقل در مالمو
قطارهای مسافربری در مالمو

قطارهای بین شهری نیز از مالمو به استکهلم، گوتنبرگ و کالمر در رفت و آمد هستند. مالمو 410 کیلومتر مسیر مخصوص دوچرخه سواری دارد و حدود چهل درصد از مردم از این وسیله برای رفت و آمد در شهر استفاده می کنند.

اقتصاد شهر مالمو

در اوایل قرن بیستم مالمو در اوج رونق اقتصادی خود به سر می برد و اقتصاد آن تقریبا به طور کامل وابسته به بندرگاه و صنایع جانبی آن بود . با شروع رکود اقتصادی از سال 1970 مالمو لطمه زیادی خورد و صنایع شهر تعطیل شد .

در سال 1995 این شهر بالاترین نرخ بیکاری را در سوئد داشت . با احداث پل اورساند اوضاع این شهر کمی بهبود یافت و اکنون تقریبا 10 درصد از جمعیت آن در کپنهاگ مشغول به کار هستند ولی همچنان میزان بیکاری در این شهر بالاست . برخی از صنایع کنونی شهر ( 2005 ) عبارتند از :

اقتصاد شهر مالمو
بهبود اقتصاد شهر مالمو

• کارخانه صنایع الکتریکی ای. آن اسوریه (E.ON Sverige  )

• کارخانه ساختمان سازی اسکانسکا ( Skanska )

• روزنامه ساید اسونسکان ( Sydsvenskan )

• کارخانه نان و شیرینی پاگن ( Pagen )

فعالیت های ورزشی مالمو

تیم فوتبال مالمو

فوتبال محبوب ترین رشته ورزشی در مالمو است. تیم فوتبال این شهر در سال 1979 تا فینال قهرمانی باشگاه های اروپا پیش رفت. در سال 2004 نیز فاتح لیگ برتر سوئد  ( آلسونسکان Allsvenskan  ) شد. زلاتان ابراهیمویچ ( Zlatan Ibrahimovic ) فوتبالیست معروف سوئدی متولد مالموا ست.

ورزش هاکی

هاکی روی یخ از دیگر ورزش های مورد توجه در این شهر است. تیم هندبال این شهر نیزدر رده های بالای کشور بازی می کند.

مرکز خرید مالمو

مرکز خرید های مالمو عبارتند از :

 • هانا کامپگنت ( Hana compagnite  )
 • ترین گلین ( Traingeln  )
 • انتر ( Entre )
 • کارولی ( Caroli )
 • استورگاتان (Storgatan  )

استورگاتان بیشتر مخصوص فروش لباس جوانان است ولی در سایر مراکز انواع اجناس برای تمام سنین و سلیقه ها به فروش می رسد.

مرکز خرید مالمو
مرکز خرید امپوریا در مالمو
 • دیزاین سنتر ( Form / Design Center )

این فروشگاه در لیلا تورگت ( Lilla Torget  ) در مرکز مالمو است و اجناس آن شامل زینت آلات، لوازم خانگی، منسوجات و صنایع الکترونیکی است.

 • مرکز خرید موبایلیا ( Mobilia  )

یک مرکز خرید بزرگ در فاصله چند دقیقه ای مرکز شهر است.

سودرگاتا ( Sodergata ) و سودرافورستاد اسگاتان (Sodra orstadsgatan  ) دو خیابان خرید با انواع فروشگاه ها با اجناس مختلف و قیمت های مناسب هستند.

ترویز روزز ( Les Trois Roses ) بزرگترین فروشگاه شکلات فروشی در مالمو است.

مناطق دیدنی شهر مالمو

در مرکز شهر چهار میدان با معماری زیبا وجود دارد:

میدان بزرگ استورتوجت ( Stortorget )

در مرکز میدان استورتوجت ( Stortorget ) مجسمه پادشاه کارل گوستاو دهم، که مالمو را از دانمارک جدا کرده است  قرار دارد. در قسمت شرقی میدان ساختمان شهرداری مالمو واقع شده که در سال 1546 ساخته شده است. در شمال غربی میدان خانه یورگن کاک آلمانی است که شهردار مالمو بوده است.

میدان کوچک لیلاتورگ  ( Lilla Torg  )

در میدان لیلاتورگ ( Lilla Torg ) با رستوران ها و مراکز خرید اطرافش محلی برای تفریح خانواده ها است. در زمستان ها در اطراف این میدان فضای مخصوص اسکی روی یخ مهیاست.

میدان گوستاو آدولف  (  Gustav Adolf Square )

یکی از جاذبه های گردشگری با بیشترین بازدیدکننده در شهر مالمو می باشد. میدان گوستاوآدولف (  Gustav Adolf Square ) در میان مسافران و گردشگران جوان بسیار محبوب است.

میدان موله وانگ استورگت ( Mollevangstorget )

این میدان در مرکز شهر واقع شده است و به علت برپایی بازار آخر هفته در آن به منطقه ای شلوغ مبدل شده است. در اطراف آن فروشگاه هایی با اجناس آسیایی و غربی وجود دارد.

پارک ملت (  Folkets Parken )

پارکی تفریحی است با امکانات ویژه برای کودکان، گلخانه ای زیبا، امکانات اسب سواری و … .از دیگر پارک های شهر پیلدامز (Pildamms  ) و کانگز ( Kungs ) ( پارک پادشاه ) است.

ترنینگ تورسو ( Turning Torso )

ساخت این بنا که به نماد شهر مالمو تبدیل شده در سال 2005 تمام شده و با 190 متر ارتفاع بلندترین ساختمان منطقه اسکاندیناوی است. بیشتر واحدهای این ساختمان مسکونی و تنها چند واحد آن اداری است. بلندی آن باعث شده از تمام شهر قابل دیدن باشد.

ترنینگ تورسو
بلندترین ساختمان منطقه اسکاندیناوی

این برج طراحی ویژه ای دارد شامل نه مکعب است که هر کدام 5 طبقه دارد و از پایین تا بالا نود درجه حول محور مرکزی اش چرخیده است. طراح برج معمار معروف اسپانیایی , سانتیاگو کالاتراوا ( Santiago Calatrava ) است.

قلعه مالمو ( Malmohus Castle )

در سال 1437 در قسمت غربی شهر ساخته شده و در قرن شانزدهم محل زندگی پادشاهان دانمارک بوده و پس از آن تا سال 1914 از آن به عنوان زندان استفاده می شده و اکنون به موزه تبدیل شده است.

باغ اسلات استراد ( Slottstrad )

در جنوب قلعه واقع شده و یکی از جدیدترین قسمت های شهر است. در این باغ تابستان ها، سبزیجات و گل های تازه می فروشند.

موزه فن آوری ( Tekniska och Sjofartsmuseet )

در غرب قلعه مالمو واقع شده است. بزرگترین بخش موزه به صنعت حمل و نقل و به طور خاص , حمل و نقل هوایی اختصاص دارد.

جشنواره های شهر مالمو

جشنواره مالمو ( Malmofestivalen )

یک جشنواره بین المللی است که بیش از 170 کشور در آن شرکت می کنند. اجرای موسیقی، پخش فیلم، عرضه انواع غذا و جشن های خیابانی از بخش های مختلف این جشن است که از سال 1985 هر سال در ماه آگوست ( مرداد ) در مالمو برگزار می شود. پارک فولکن ( Folken ) نیز در طی این جشن اختصاص به تفریحات خانوادگی و بازی های کودکان دارد.

جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان  ( بی . یو . اف . اف ) (BUFF)

این جشنواره از سال 1984 به مدت ش روز در ماه مارس ( اسفند ) در مالمو برگزار می شود. برگزاری انواع سمینارها و کارگروه ها نیز برای پیشرفت این هنر و صنعت با توجه به نیازهای این گروه سنی از برنامه های جنبی این جشنواره است.

گردهمایی بازی های اروپای شمالی

این گردهمایی از سال 2006 بر مبنای تصمیم کشورهای اروپای شمالی برای ارتقای بازی های کامپیوتری با حضور شرکت های مختلف سازنده این بازی ها از سراسر جهان در مالمو برپا می شود. بر اساس تصمیم هیات رئیسه این جشنواره آخرین سال برگزاری آن سال 2012 خواهد بود. نمایشگاه بازی های کامپیوتری برگزاری همایش هایی مرتبط با ساخت این بازی ها از برنامه های جانبی این گردهمایی هستند.

هزینه ی زندگی در مالمو

اگر قصد مهاجرت به یکی از کشورهای اروپایی را دارید پیشنهاد ما به شما شهر مالمو در سوئد است. آب و هوای عالی و مناظر بکر و طبیعی زیبای این شهر باعث شده مردمان این شهر روحیه ی خوبی داشته باشند. قیمت اجاره ی ملک در این شهر مناسب است. فقط کافی است مدت زمانی را صرف کنید تا به زبان سوئدی مسلط شوید تا بتوانید شغل خوبی پیدا کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *