اوپسالا کجاست؟

اوپسالا یکی از شهرهای مرکزی شهر سوئد است که در فاصله ی 70 کیلومتری شهر استکهلم قرار دارد. دانشگاه های این شهر از قدیمی ترین دانشگاه های منطقه اسکاندیناوی هستند. در این مقاله راجع به مکان های دیدنی، دانشگاه ها، مراکز خرید و جشنواره های شهر اوپسالا  آن خواهید خواند.

درباره شهر اوپسالا

شهر اوپسالا مرکز ایالت اوپسالا و چهارمین شهر بزرگ سوئد با جمعیت  144.839 نفر ( 2008 ) است. مساحت این شهر 48 کیلومتر مربع است و در هفتاد کیلومتری شمال استکهلم و در زمین های حاصلخیز اطراف رودخانه فیریس ( Fyris) واقع شده است. این رود از داخل شهر می گذرد و آن را تقریبا به دو بخش متفاوت تقسیم می کند:

  • سمت غربی رودخانه که محل اقامت اشراف زادگان, دانشگاهیان و کلیساییان بوده و اکنون نیز ساختمان های تاریخی و باشکوه شهر در این قسمت اند.
  • سمت شرق رودخانه که منطقه تجاری ، مسکونی و اداری شهر است.

شهر اوپسالا

این شهر از سال 1164 محل سکونت سراسقف سوئد است. شهر تاریخی و قدیمی اوپسالا با نام گاملا اوپسالا (Gamla ) در شمال شهر فعلی و اولین اسقف نشین سوئد بوده است. اوپسالای کنونی شهری کوچک به نام اوسترا آروس ( Ostra Aros ) بوده که از سال 1274 با پیشرفت تجارت کم کم توسعه یافت و پس از خرابی کلیسای شهر قدیمی  اسقف اعظم به کلیسای جامع این شهر ( اوسترا آروس ) نقل مکان کرد و از سال 1435 دو شهر به هم پیوستند و هر دو را اوپسالا نامیدند. دانشگاه اوپسالا در سال 1477 در این شهر تاسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه منطقه اسکاندیناوی است.

دفتر مرکزی شرکت نرم افزاری مای اس.کیو.ال ای.بی (MySQLAB  ) در اوپسالاست. این شرکت با حدود چهارصد نفر کارمند، در 25 کشور دنیا فعالیت دارد و یکی از بزرگترین شرکت های دنیا است که تقریبا 70 درصد از کارمندان آن در خانه خود برای شرکت کار می کنند. کارخانه تولید قهوه لیندوالز (Coffee Lindvalls) نیز در این شهر شعبه دارد.

دانشگاه های شهر اوپسالا

امروزه اوپسالا در زمینه تحقیقات پزشکی و صنایع مربوط به دانش بیوتکنولوژی شهری پیشرفته است . علاوه بر آن صنایع وابسته به علوم پزشکی مانند مهندسی پزشکی، دارویی و مراقبت های پزشکی نیز در این شهر فعال است.

یکی از دانشکده های فعال در زمینه مطالعات ایران، دانشکده ایران شناسی دانشگاه اوپسالا است.

اوپسالا از نظر تحصییلات تکمیلی و دانشگاهی اعتبار زیادی در سوئد و منطقه اسکاندیناوی دارد. برخی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این شهر عبارتند از:

دانشگاه اوپسالا (Uppsala university)

اسقف یاکوب آلوسن ( Jakob Ulvsson ) در سال 1477 این دانشگاه را تاسیس کرده است.

دانشگاه اوپسالا
دانشگاه اوپسالارشته های مختلف آن عبارتند از:
  1. حقوق
  2. پزشکی
  3. هنر
  4. علوم اجتماعی
  5. علوم طبیعی و فنی
  6. الهیات
  7. داروسازی

سالن تشریح این دانشگاه در ساختمان قدیمی آن به نام گوستاویانوم ( Gustavianum ) بسیار مشهور است و اکنون به موزه تبدیل شده است. ساختمان جدید این دانشگاه در طی سال های 86-1879 به سبک رنسانس، رو به روی ساختمان قدیمی ساخته شده است.

دانشگاه علوم کشاورزی سوئد

( Swedish University of Agricultural Sciences  )

این دانشگاه نیز یکی از دانشگاه های معتبر سوئد و جهان است.

مراکز خرید شهر اوپسالا

گرانبی سنتروم (Granby Centrum  )

بزرگترین مرکز خرید اوپسالاست که فروشگاه های زیادی دارد و در دو کیلومتری شرق مرکز شهر واقع شده است.

اسوارت بک اسگاتان ( Svartbacksgatan )

از مهم ترین خیابان های خرید شهر است و دو خیابان با ایستگاه مرکزی قطار (Centralstationen  ) فاصله دارد.

سالوهالن  ( Saluhallen  )

مرکز فروش انواع کالاهای مارک دار مد روز با مدل های متنوع و گران قیمت و غذاها و نوشیدنی های با کیفیت در فروشگاه های گوناگون است. در این مرکز خرید چند رستوران نیز وجود دارد.

گالری دراگاربران ( Dragarbrunn )

فروشگاهی کوچک است در مرکز شهر با انواع لباس با مارک های گران قیمت.

مکان های دیدنی شهر اوپسالا

اکثر نقاط دیدنی شهر از جمله کلیسای جامع، خیابان های قدیمی و پارک ها در بخش غربی واقع اند.

گوستاویانوم (Gustavianum)

بین سال های 1622 تا 1625 ساخته شده است. سالن تشریح دانشگاه اوپسالا در این ساختمان بوده است و اولاف رودبک ( Olaf Rudbeck ) از دانشمندان سوئد آن را تاسیس کرده  است و چنان که گفته شد این بخش امروزه به موزه تبدیل شده است.

در گوستاویانوم موزه های دیگری نیز هستند از جمله: موزه ویکتوریا ( Victoria ) و موزه عتیقه های نوردیک (Nordic Antiquities ).

کلیسای جامع ( Uppsala Cathedral )

این کلیسای سبک گوتیک با ارتفاع 70/118 متر، بزرگترین کلیسای اسکاندیناوی و دیدنی ترین بنای شهر است و از اکثر نقاط شهر حتی حومه آن قابل رویت است.

قلعه اوپسالا (Uppsala Castle )

دستور ساخت آن در سال 1549 به دستور پادشاه گوستاو واسا بنیان گذار پادشاهی مدرن در سوئد صادر شده است. نمای این قلعه صورتی رنگ است و زیبایی خاصی به شهر بخشیده است.

خانه برور هورتس ( Bror Hjorths )

خانه شخصی برور هورتس هنرمند، مجسمه ساز و نقاش سوئدی است که در سال 1943 ساخته شده است. مجموعه ای از آثار وی نیز در این موزه وجود دارد.

اوپسالای قدیم ( Old Uppsala )

در پنج کیلومتری شمال شهر جدید است و محل شهر در دوران بیش از مسیحیت بوده است .اکنون بقایای اندکی از این شهر بر جا مانده است . مثلا چند مقبره از پادشاهان ماقبل مسیحیت و خرابه های کلیسایی مربوط به قرن دوازدهم.

باغ گیاه شناسی ( Botanical Garden )

این باغ در محوطه دانشگاه اوپسالاست. در سال 1655 تاسیس شده و قدیمی ترین باغ گیاه شناسی سوئد است. در آن بیش از نه هزار گونه گیاه مختلف از سراسر دنیا موجود است. باغ مرکبات و باغ گیاهان گرمسیری از بخش های دیدنی آن هستند.

موزه آپلند ( Uppland )

موزه ای است که در ساختمان آسیاب قدیمی مربوط به سال 1760 در امتداد رودخانه فریس، نزدیک کلیسا واقع شده است. در این موزه تاریخ اوپسالا آثار مربوط به موسیقی محلی و هنر محلی این شهر به نمایش گذاشته شده است.

کتابخانه دانشگاه اوپسالا ( Uppsala University Library )

این کتابخانه در نزدیکی دانشگاه اوپسالا قرار دارد. بین سالهای 1820 تا 1841 ساخته شده و با نوزده شعبه بزرگترین کتابخانه سوئد است.

کتابخانه اوپسالا

این کتابخانه حدود پنج میلیون جلد کتاب و مجلخ علمی، شصت هزار نسخه خطی، یک انجیل از جنس نقره  مربوط به قرن ششم 345.734 تصاویر چاپی ( Graphic Prints ) و نقشه و 7133 دست نوشته های موسیقی دارد. کاربران کتابخانه به هزاران مجله الکترونیکی نیز دسترسی دارند.

فایری شاو (Fyrishov  )

یک مرکز تفریحی آبی است که در فضایی مشابه مناطق گرمسیری ساخته شده است. استخرهای شنا، سالن ورزش و بولینگ از بخش های مختلف آن هستند.

باغ کارل لینه ( Carl Linnaeus )

اولاف رودبک در سال 1655 در اطراف خانه لینه، گیاه شناس معروف، این باغ را ساخته است. اکنون 1300 نوع گیاه در این باغ وجود دارد. خانه لینه نیز با تمام وسایل و لباس های وی به صورت موزه در معرض بازدید عموم است.

مراسم و جشنواره های شهر اوپسالا

جشنواره رگا ( Uppsala Reggae Festival  )

جشنواره موسیقی است که از سال 2001هر سال در ماه آگوست در اوپسالا برگزار می شود و طرفداران زیادی از سراسر اروپای شمالی دارد. به طوری که مدت زمان برگزاری آن از یک روز به سه روز افزایش یافته است.

جشنواره بین المللی فیلم کوتاه اوپسالا  ( Uppsala International Short Film Festival  )

از سال 1982 برگزار می شود. مهمترین واقعه فرهنگی این شهر و یکی از معتبرترین جشنواره  های فیلم کوتاه سوئد است. هر سال در این چشنواره بیش از سیصد فیلم کوتاه از سراسر دنیا در پنج بخش عمومی مختلف به نمایش در می آید و داوری می شود. این جشنواره در سال 2011 در اکتبر ( مهر ) برگزار می شود.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *