بررسی بهترین شهرهای سوئد برای زندگی

سوئد را می‌توان با عباراتی مثل سطح بالای رفاه اجتماعی، مردم مهربان و سرمای هوا توصیف کرد. افرادی که قصد مهاجرت به اروپا دارند، سوئد را جزء اولین انتخاب‌هایشان قرار می‌دهند. پیدا کردن بهترین شهر سوئد برای زندگی هم چالشی است که بعد از انتخاب سوئد به عنوان مقصد مهاجرتی ایجاد می‌شود. مناطق شمالی سوئد آب و هوای سرد و قطبی دارند، اما مناطق جنوبی آن در فصل‌های گرم سال، معتدل هستند و پذیرای عبور جریان هوای گرم خلیجی. به همین دلیل اکثر شهرهای این کشور در مناطق جنوبی قرار دارد.

این کشور به شیوه پارلمانی اداره می‌شود و پادشاهی مشروطه دارد. این شیوه حکومتی در کنار جمعیت محدود ۱۰ میلیون نفری سوئد، این کشور را به یکی از مرفه‌ترین کشورها با کم‌ترین میزان جنگ و جرم و جنایت تبدیل کرده است. این مقاله برای افرادی نوشته شده که می‌خواهند اطلاعاتی درباره شرایط زندگی در سوئد داشته باشند و هزینه‌های زندگی و درآمد در این کشور را بدانند. با ما همراه باشید تا شرایط سوئد را یک به یک مختلف را بررسی کنیم.

بهترین شهر سوئد برای زندگی کجاست؟

انتخاب یک مورد به عنوان بهترین شهر سوئد برای زندگی، کار ساده‌ای نیست؛ ما در این مقاله بهترین شهرهای زندگی برای سوئد را معرفی می‌کنیم و ترتیب دادن به لیست را بر عهده خودتان می‌گذاریم.

بهترین شهر سوئد
بهترین شهر سوئد برای زندگی

انتخاب بهترین مورد، به اولویت‌های شما برمی‌گردد؛ برخی از افراد ترجیح می‌دهند در شهرهایی زندگی کنند که هزینه زندگی در آن‌ها کم‌تر است، بعضی دیگر به هزینه‌ها اهمیتی نمی‌دهند و به دنبال درآمد بیشتر هستند، گروهی هم به دنبال شهرهای ایرانی نشین سوئد می‌گردند تا بتوانند در کنار هم‌وطن‌هایشان زندگی کنند. پس ابتدا اولویت‌های خود را مشخص کنید و سپس به سراغ مرتب کردن لیستی که در ادامه ارائه می‌دهیم، بروید.

آیا استکهلم شهر مناسبی برای زندگی است؟

برای شروع لیست، پایتخت بهترین شهر سوئد برای زندگی محسوب می‌شود. استکهلم یکی از شهرهای رویایی جهان است که ۱.۵ میلیون نفر جمعیت دارد. استکهلم شهری است که به پیشرفتگی، فرهنگ بالای مردم،‌ غذاهای خوب و فروشگاه‌های بزرگ شهرت دارد.

 استکهلم یکی از شهرهای رویایی
پایتخت بهترین شهر سوئد برای زندگی

استکهلم بزرگ‌ترین شهر سوئد است؛ این موضوع در کنار پایتخت بودن آن باعث شده بازار کار در آن رونق بیشتری نسبت به سایر شهرها داشته باشد. البته نباید فراموش کنیم که هزینه زندگی در این شهر هم نسبت به سایر مناطق سوئد بیشتر است.

اگر به دنبال یک شهر رویایی برای زندگی هستید، استکهلم انتخاب مناسبی است. در این شهر تلاقی مدرنیته با تاریخ و طبیعت را می‌بیند. پایتخت سوئد یکی از شهرهای گردشگرپذیر جهان است و تفریحات متنوعی برای مردم دارد.ب

بررسی شهر سولنا سوئد برای زندگی

شهر سولنا سوئد در شمال پایتخت و در سواحل جنوبی این کشور واقع شده است. فاصله نزدیک بین استکهلم و سولنا باعث شده افراد به راحتی بتوانند بین این دو شهر مسافرت کنند. کسب و کارهای سولنا، مالیات کم‌تری نسبت به شهرهای دیگر در این کشور پرداخت می‌کنند، به همین دلیل بسیاری از استارتاپ‌ها و شرکت‌ها، برای کاهش هزینه‌، کارشان را از این منطقه شروع می‌کنند. فعالیت این کسب و کارها، بازار کار پررونقی برای این شهر ایجاد کرده است.

بررسی شهر مالمو برای زندگی

مالمو جنوبی‌ترین شهر سوئد است. مردمان این کشور فرهنگ‌های مختلفی دارند، اما با صلح در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. یکی از ارزش‌های مهم در مالمو، تلاش برای مراقبت از محیط زیست است. این شهر برای افرادی مناسب است که دوست دارند سبک زندگی کلاسیک داشته باشند و از پیاده‌روی در معابر سنگفرش شده و تماشای ساختما‌ن‌های آجری لذت می‌برند. در مالمو سالانه فستیوال‌ها و رویدادهای بسیاری در فضای باز برگزار می‌شود و لذت آب و هوای مطلوب تابستانی این شهر را دوچندان می‌کند.

شهر مالمو
فرهنگ‌های مختلف شهر مالمو

جالب است بدانید که این شهر بخاطر نزدیکی به کپنهاگ دانمارک، به مقصد مناسبی برای جذب استارتاپ‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه آی‌تی تبدیل شده است. در نتیجه می‌توانیم بگوییم بازار کار قابل قبولی برای متخصصین حوزه کامپیوتر و آی‌تی دارد.

بررسی شهر گوتنبرگ برای زندگی

گوتنبرگ هم جزء لیست بهترین شهر سوئد برای زندگی است. افرادی که به گردشگری علاقه دارند و سهولت مسافرت دریایی و جاده‌ای به نروژ و دانمارک برایشان امتیاز محسوب می‌شود، می‌توانند گوتنبرگ را به عنوان اولین مورد از لیست شهرهای مناسب سوئد برای زندگی قرار بدهند.

گوتنبرگ ۵۸۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۲۰ درصد از آن‌ها را مهاجران تشکیل می‌دهند. مردم با فرهنگ‌‌های مختلفی در این شهر زندگی می‌کنند و مهاجران تفاوتی با شهروندان اصلی کشور ندارند. یکی از جذابیت‌های گوتنبرگ وجود تعداد زیادی جوان پرانرژی در آن است؛ جمعیت دانشجویان در این شهر زیاد است و بخاطر همین تفریحات متنوع و فستیوال‌های مختلفی در شهر برگزار می‌شود. داشتن یک زندگی شاد در گوتنبرگ ساده‌ترین کاری است که می‌توانید انجام بدهید!

آیا شهر اوپسالا برای زندگی در سوئد مناسب است؟

اوپسالا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای سوئد است و بیشتر برای زندگی دانشجویی مناسب است. اوپسالا چهارمین شهر بزرگ سوئد با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت است. بازار کار در این شهر به اندازه پایتخت و شهرهای نزدیک به آن پررونق نیست، اما دانشگاه‌های معتبر بسیاری در آن فعالیت می‌کنند. فعالیت دانشگاه، مشاغل مختلفی برای مردم این شهر و مهاجران ایجاد کرده؛ از مشاغل مرتبط با آموزش و دانشگاه گرفته تا فعالیت‌های تفریحی و رستوران و کافی‌شاپ.

شهر اوپسالا برای زندگی در سوئد
اوپسالا چهارمین شهر بزرگ سوئد

اوپسالا فضایی کلاسیک دارد، اما حضور دانشجویان جوّ پر جنب و جوشی برای آن ایجاد کرده و باعث شده تفریحات مختلفی مثل فستیوال‌های شبانه، باغ وحش، پارک‌های بازی و کافه در آن وجود داشته باشد.

سایر شهرهای سوئد

به یاد داشته باشید که ما در حال صحبت درباره بهترین شهر سوئد برای زندگی هستیم که قبل از سفر به سوئد باید از آن آگاه باشید. بنابراین فاکتورهای مختلفی مثل هزینه، درآمد و بازار کار و تفریحات را در نظر گرفتیم. سایر شهرهای سوئد به اندازه موارد بالا مدرن نیستند و برای افرادی که می‌خواهند زندگی آرامی را تجربه کنند، انتخاب مناسبی به شمار می‌روند. این شهرها عبارتند از:

 • وستراس
 • اوربرو
 • هلسینگبورگ
 • لوند
 • ماستراند

زندگی در شهر لوند سوئد یا سایر شهرهای جنوبی این کشور تفریحات فراوانی دارد؛ در این کشور نیازی نیست همه زمان خود را به کار اختصاص دهید و فرصت کافی برای تجربه کردن و لذت بردن از زندگی خواهید داشت.

بهترین شهر سوئد برای تحصیل

سوئد کشوری است که تعدادی از دانشگاه‌های معتبر در سطح بین‌الملل را در خود جای داده. اکثر شهرهای این کشور حداقل یک دانشگاه دارند و برخی از آن‌ها مانند استکهلم پذیرای چند دانشگاه مختلف هستند. شهرهای استکهلم، سولنا، گوتنبرگ، لوند، اوپسالا و اومئو جزء شهرهایی هستند که بخشی از جمعیت آن‌ها را دانشجویان تشکیل می‌دهد. ۴ گزینه اول بهترین انتخاب برای افرادی است که دوست دارند در کنار تحصیل، زندگی شاد و مدرنی را هم تجربه کنند.

بهترین شهر سوئد برای تحصیل
موسسه کارولینسکا در استکهلم در سوئد

برای انتخاب ساده‌تر بهترین شهر سوئد برای زندگی دانشجویی، در ادامه به لیستی از بهترین دانشگاه‌های این کشور و شهری که در آن قرار دارند، اشاره می‌کنیم.

 • موسسه کارولینسکا در استکهلم
 • دانشگاه لاند واقع در شهر لوند
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه استکهلم
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • مؤسسه سلطنتی فناوری KTH در استکهلم
 • دانشگاه چالمرز در گوتنبرگ
 • دانشگاه لینشوپینگ در شهر لینشوپینگ
 • دانشگاه علوم کشاورزی سوئد در اوپسالا (این دانشگاه پردیس‌هایی در شهرهای مختلف سوئد دارد و گسترده‌ترین دانشگاه سوئد است)
 • دانشگاه اومئو در شهر اومئو

کدام یک از شهرها برای زندگی مناسب نیستند؟

به طور کلی در همه شهرهای سوئد رفاه اجتماعی در سطح بالایی قرار دارد و مهاجران می‌توانند در بازار کار آن مشغول شوند. همچنین مردم این کشور برخورد دوستانه‌ای با مهاجران دارند و از این نظر نیز مشکلی به وجود نمی‌آید، اما بعضی شرایط در چند مورد از شهرهای سوئد باعث می‌شود ایرانی‌ها زندگی سختی را تجربه کنند.

شهر مناسب برای زندگی درسوئد
شهرهای شمالی سوئد برای ایرانی‌ها

به عنوان مثال اومئو شهری کوچک‌تر از استکهلم است که ۹۰ هزار نفر جمعیت دارد و در شمال شرقی این کشور قرار گرفته. با وجود اینکه تفریحات زمستانی، فستیوال‌های موسیقی و شرایط زندگی مناسبی دارد، اما تعداد ایرانی‌ها در آن زیاد نیست. اومئو به قطب شمال نزدیک است و در اکثر روزهای سال آب و هوای سرد و زمستانی دارد، تا جایی که در ماه فوریه (میانه بهمن ماه) دمای ۳۸ درجه زیر صفر را تجربه می‌کند. همچنین ساعت‌های روشنی روز در این شهر بسیار کم است و آفتاب خیلی سریع غروب می‌کند. به طور کلی زندگی در شهرهای شمالی سوئد برای ایرانی‌ها سختی‌های زیادی دارد و عادت کردن به آن دشوار است.

درآمد مشاغل مختلف در سوئد چگونه است؟

درآمد، یکی از مهم‌ترین عوامل برای انتخاب بهترین شهر سوئد برای زندگی است. متوسط درآمد در سوئد ۴ هزار و ۷۰۰ دلار (۴۶ هزار کرون) است؛ البته برخی از مشاغل در این کشور رونق بیشتری دارند و درآمد بالاتری به متخصصین در حوزه خودشان می‌دهند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای به دست آوردن شغل در این کشور، تسلط به زبان سوئدی یک ضرورت است. افرادی که به این زبان تسلط ندارند، فقط می‌توانند در شرکت‌های بین‌المللی واقع در استکهلم و سایر شهرها استخدام شوند.

جالب است بدانید که مسئولان سوئدی توجه ویژه‌ای به تعادل بین کار و زندگی دارند. ساعت کاری در این کشور ۸:۳۰ تا ۱۷ است. اکثر کارمندان بعد از پایان ساعت کاری به سراغ خانواده و تفریحاتشان می‌روند؛ اضافه کاری در این کشور صورت خوشی ندارد!

برخی از رشته‌ها در سوئد درآمد بالایی دارند و فعالیت در آن‌ها شما را ثروتمند می‌کند.

 • پزشک: درآمد بین ۱۴.۵ تا ۲۰ هزار دلار در ماه
 • قاضی: درآمد بین ۱۲.۲ تا ۱۶.۷ هزار دلار در ماه
 • وکیل: درآمد بین ۹.۸ تا ۱۳.۵ هزار دلار در ماه
 • مدیر بانک: درآمد متغیر
 • مدیر اجرایی: درآمد بین ۸.۷ تا ۱۲ هزار دلار در ماه
 • مدیر مالی: درآمد بین ۸ تا ۱۱ هزار دلار در ماه
 • ارتودنتیست: درآمد بین ۷.۸ تا ۱۰.۷ دلار در ماه
 • استاد دانشگاه: درآمد بین ۷ تا ۹.۵ هزار دلار در ماه
مشاغل مختلف در سوئد
پزشک: درآمد بین ۱۴.۵ تا ۲۰ هزار دلار در ماه

برای انتخاب شغل مناسب در سوئد، علاوه بر درآمد، باید به موارد دیگری مثل میزان نیاز بازار کار به شغل مورد نظر هم توجه داشته باشید. در ادامه به مشاغلی که مهاجران بیشتر در آن‌ها فعالیت می‌کنند، اشاره می‌کنیم.

 • داروساز
 • معلم مدرسه (از ابتدایی تا دبیرستان)
 • مهندس عمران
 • مهندس مکانیک
 • مهندس برق
 • شیمیدان
 • استاد دانشگاه یا کالج
 • برنامه‌نویس و دولوپر
 • مهندس سخت‌افزار
 • دندانپزشک
 • پزشک
 • پرستار

هزینه های زندگی روزمره در سوئد

هزینه بسیاری از کالاها در سراسر سوئد یکسان است؛ اما هزینه زندگی در این کشور بخاطر جمعیت، امکانات و هزینه مسکن به شهری که انتخاب می‌کنید نیز بستگی دارد. به طور کلی هزینه زندگی در سوئد بالاست و برای تأمین هزینه‌ها به شغلی در همین کشور نیاز دارید که درآمد خوبی داشته باشد. افرادی که به دلایل مختلف هزینه زندگیشان را از ایران تأمین می‌‌‌کنند، مثل دانشجوهایی که هزینه تحصیلشان را از خانواده می‌گیرند، در تأمین هزینه‌ها با مشکل مواجه خواهند شد. هزینه زندگی در برخی از موارد لیست بهترین شهر سوئد برای زندگی، مثل استکهلم و گوتنبرگ بسیار زیاد است و شاید به همین دلیل انتخاب بسیاری از افراد نباشد.

اصلی‌ترین هزینه زندگی در سوئد، هزینه‌ای است که برای اجاره مسکن پرداخت می‌شود. در میان شهرهای مختلف، زندگی در گوتنبرگ، استکهلم و اوپسالا هزینه بالایی دارد و شهرهایی مثل نیکوارن و  سودتلیا ارزان‌تر هستند. البته رونق بازار کار در شهرهای ارزان‌تر، نسبت به شهرهای بزرگ سوئد کم‌تر است.

  هزینه زندگی در کشور سوئیس

در ادامه می‌توانید هزینه اجاره یک آپارتمان متوسط تک خوابه در شهرهای مختلف سوئد را بخوانید:

 • استکهلم: ۱۳۰۰ دلار در ماه
 • اوربرو: ۱۰۲۰ دلار در ماه
 • گوتنبرگ: ۱۰۱۸ دلار در ماه
 • اوپسالا: ۸۰۰ دلار در ماه
 • لینشوپینگ: ۶۱۰ دلار در ماه
هزینه های زندگی روزمره در سوئد
شهرهای ارزان‌تر در سوئد

این هزینه‌ها به صورت متوسط اعلام شده‌اند و ممکن است بهای اجاره در مناطق مختلف شهرها یا وابسته به نوع قرارداد اجاره (دست اول یا دست دوم) تاحدودی متفاوت باشد. پس توصیه می‌کنیم بعد از انتخاب بهترین شهر سوئد برای زندگی، تحقیقات بیشتری درباره هزینه‌های زندگی در آن انجام دهید.

هزینه های زندگی در سوئد برای خانواده ۴ نفره

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، اصلی‌ترین هزینه برای خانواده‌ها، بهای اجاره مسکن است که سالانه ۱ درصد زیاد می‌شود. جالب است بدانید که بسیاری از مهاجران در شش ماه تا یک سال اول زندگی خود در سوئد نمی‌توانند خانه را به صورت مستقیم اجاره کنند و مجبور می‌شوند از فرایند زیراجاره یا اجاره دست دوم استفاده کنند. اجاره دست اول یعنی شخصی ملک را از مالک آن اجاره می‌کند و اجاره دست دوم شخصی است که ملک را از اجاره‌کننده اولی می‌گیرد و هزینه اجاره را به او می‌پردازد.

متوسط هزینه زندگی یک خانواده ۴ نفره در شهرهای مختلف سوئد را در ادامه بیان می‌کنیم:

 • استکهلم: ۳۴ هزار کرون (حدود ۳۹۰۰ دلار) به اضافه هزینه اجاره
 • اوپسالا: ۳۳ هزار کرون (حدود ۳۸۰۰ دلار) به اضافه هزینه اجاره
 • گوتنبرگ: ۳۱ هزار و ۵۰۰ کرون (حدود ۳۶۰۰ دلار) به اضافه هزینه اجاره
هزینه های زندگی در سوئد
هزینه زندگی یک خانواده ۴ نفره در شهر سوئد

در قسمت‌های بعدی به هزینه تغذیه، تحصیل و درمان در سوئد می‌پردازیم. در ادامه سایر هزینه‌هایی که یک خانواده در سوئد نیاز دارد را می‌خوانید.

خدماتقیمت (کرون)
هزینه‌های اولیه آپارتمان ۸۵ متری (آب، برق، گاز، گرمایش، سرمایش، دفع زباله)۸۰۴
هر دقیقه مکالمه داخلی۱.۱
اینترنت۳۰۴.۵
هر دست لباسبین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰
خرید آپارتمان در مرکز شهر۶۳ هزار و ۱۳۰
خرید آپارتمان در حومه شهر۳۸ هزار و ۹۰۰

هزینه های زندگی در سوئد برای فرد مجرد

هزینه های زندگی در سوئد برای فرد مجرد به موارد مختلفی بستگی دارد. مثلا افرادی که در این کشور تحصیل می‌کنند، علاوه بر تمام هزینه‌های دیگر، باید شهریه دانشگاه را نیز بپردازند؛ البته ممکن است بتوانند در خوابگاه‌های دانشگاه اقامت کنند و اجاره کم‌تری بپردازند. در مقابل افرادی که به تنهایی برای کار در سوئد می‌روند، هزینه‌ شهریه دانشگاه ندارند و می‌توانند در آپارتمان‌های کوچک‌تر هم اقامت داشته باشند. بنابراین هزینه زندگی برای این افراد کم‌تر خواهد بود.

در ادامه به متوسط هزینه زندگی برای یک نفر در سه مورد از لیست بهترین شهر سوئد برای زندگی اشاره می‌کنیم. به یاد داشته باشید که این شهرها گران‌ترین نقاط سوئد هستند و زندگی در سایر شهرها، هزینه‌ کم‌تری دارد.

 • استکهلم: ۱۲ هزار کرون (۱۴۰۰ دلار) به اضافه هزینه مسکن و دانشگاه
 • اوپسالا و گوتنبرگ: ۹ هزار کرون (۱۰۵۰ دلار) به اضافه هزینه مسکن و دانشگاه
هزینه های زندگی در سوئد برای فرد مجرد
هزینه زندگی برای یک نفر درشهرهای گوناگون سوئد

هزینه باشگاه برای هر نفر حدود ۳۵۰ کرون در هر ماه است و هزینه ورزش‌هایی مثل تنیس که یکبار در هفته برگزار می‌شوند، در ازای هر ساعت ۲۳۰ کرون قیمت دارند. برای رزرو صندلی در سینما، کنسرت یا فستیوال‌های غیررایگان هم باید بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کرون پرداخت کرد.

بررسی هزینه غذا در سوئد

همانطور که می‌دانید، سوئد در منطقه‌ای سرد قرار گرفته و به همین دلیل قیمت مواد غذایی در آن نسبت به بسیاری از کشورها بیشتر است. بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز شهروندان از خارج از کشور وارد می‌شوند. سوئدی‌ها معمولا در منزل آشپزی می‌کنند. غذا خوردن در بیرون از خانه یک فعالیت تجملاتی است و مانند ایران به عنوان یک تفریح تلقی می‌شود. در فرهنگ سوئد، افراد فقط یک یا دو وعده در طول هفته را در بیرون از خانه غذا می‌خورند.

اگر به یک رستوران معمولی بروید و غذای ارزانی از منو انتخاب کنید، باید حدود ۱۰۰ کرون (۱۱ دلار) بپردازید. هزینه یک وعده غذای متوسط در یک رستوران متوسط بیش از ۲۰۰ کرون (۲۳ دلار آمریکا) است و برای اینکه یک وعده غذای لاکچری به همراه نوشیدنی بخورید باید بیشتر از ۸۰۰ کرون (۹۱ دلار) پرداخت کنید.

بررسی هزینه غذا در سوئد
هزینه یک وعده غذای متوسط در سوئد

در جدول زیر، لیستی از قیمت مواد غذایی اساسی را قرار داده‌ایم. این هزینه‌ها در اغلب شهرها یکسان است و تفاوت قیمت بین بهترین شهر سوئد برای زندگی و شهرهای معمولی در این کشور در حد چند کرون است.

نوع کالاقیمت (کرون)نوع کالاقیمت (کرون)
شیر یک لیتری۱۱.۹نان ۵۰۰ گرمی۲۳.۳
هر کیلوگرم برنج۲۴.۸۴هر ۱۲ تخم مرغ۳۰
هر کیلوگرم پنیر محلی۸۶.۷۴هر کیلوگرم فیله مرغ۸۹.۸
هر کیلوگرم گوشت۱۵۹.۵هر کیلوگرم میوه و سیفی‌جاتبین ۲۰ تا ۳۰
هر کیلوگرم پیاز و سیب‌زمینی۱۲بطری ۱.۵ لیتری آب معدنی۱۵

هزینه حمل و نقل

اگر در سوئد هر روز از حمل و نقل عمومی استفاده کنید، به صورت متوسط باید ماهانه ۹۰۰ کرون برای رفت و آمد بپردازید. هزینه بلیط اتوبوس‌های محلی ۳۴ کرون و تاکسی ۵۲ کرون است. همچنین برای رزرو تاکسی دربست برای یک ساعت باید ۵۴۰ کرون بپردازید. در سوئد بنزین استفاده نمی‌شود، اما هزینه هر لیتر گازوییل نزدیک به ۲۰ کرون است. هزینه خرید ماشین نیز به مدل آن بستگی دارد، اما برای خرید حداقل به ۲۰۰ هزار کرون بودجه نیاز خواهید داشت.

هزینه تحصیل

تحصیل در مدارس دولتی سوئد رایگان است، اما برای موسسات خصوصی و دانشگاه‌ها باید شهریه بپردازید. هزینه مدارس و موسسات خصوصی هم توسط دولت تعیین می‌شود. به طور متوسط برای تحصیل هر کودک در مدرسه خصوصی سالانه بین ۳۰ تا ۱۰۰ هزار کرون پرداخت می‌شود که معادل ۳,۵۰۰ تا ۱۱,۵۰۰ دلار آمریکاست.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد هم متغیر است و با توجه به دانشگاه، شهری که دانشگاه در آن واقع شده، رشته و مقطع تحصیلی تعیین می‌شود. به طور میانگین دانشجویان سوئدی برای هر ترم بین ۷,۵۰۰ تا ۲۵,۵۰۰ یورو می‌پردازند.

هزینه درمان

پزشکی در سوئد بسیار پیشرفته است. در این کشور هم نیروهای متخصص بسیاری فعالیت می‌کنند و هم بهترین تجهیزات برای بهداشت و درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هزینه درمان در سوئد
بهترین تجهیزات برای بهداشت و درمان در سوئد

هزینه درمان به شهر محل زندگی و بیمارستانی که در آن بستری می‌شوید هم بستگی دارد. مثلا برای ویزیت پزشک عمومی باید بین ۱۱۰ تا ۳۰۰ کرون پرداخت کرد یا به عنوان مثالی دیگر، هزینه ویزیت پزشک متخصص در سوئد نزدیک به ۴۰۰ کرون است. کسب و کارهای مختلف خدمات بیمه متنوعی به کارمندانشان ارائه می‌دهند که موارد گوناگونی را پوشش می‌دهد. بیمه به طور متوسط در یک سال تا ۴ هزار کرون هزینه درمان را می‌پردازد.

بررسی مزایا و معایب زندگی در سوئد

انتخاب بهترین شهر سوئد برای زندگی به معنی انتخاب بهترین شهر در یکی از بهترین کشورهای جهان است. مزیت‌های زندگی در این کشور نسبت به معایب آن بیشتر است و اکثر افرادی که به سوئد مهاجرت کر‌ده‌اند، رضایت داشته‌اند. البته میزان رضایت به صورت مستقیم با درآمد افراد و شرایط زندگی آن‌ها نیز ارتباط دارد.

همه افراد باید مزیت‌‌ها و معایب زندگی در سوئد را با توجه به شرایط خودشان بسنجند. اما ما برای تکمیل بررسی‌‌هایی که درباره زندگی در این کشور انجام دادیم، در ادامه به موارد عمومی اشاره می‌کنیم.

مزایای زندگی در سوئد

 • هزینه مناسب برای تحصیل
 • محیط کار مناسب و بازار کار پررونق
 • اینترنت با سرعت فوق‌العاده
 • تفریحات متنوع مثل انواع ورزش‌های زمستانی یا فستیوال‌های موسیقی یا جاذبه‌های گردشگری در شهرهای مختلف
 • سادگی سفر به کشورهای همسایه و گردشگری در اروپا
 • غذاهای خوشمزه و متناسب با ذائقه ایرانی‌ها
مزایای زندگی در سوئد
فستیوال‌های موسیقی یا جاذبه‌های گردشگری در شهرهای مختلف سوئد
 • خدمات درمانی گسترده و پیشرفته
 • برابری جنسیتی و کم بودن محدودیت‌های جنسیتی برای خانم‌ها و آقایان
 • آزادی
 • فرهنگ بالای مردم و برخورد خوب با مهاجران
 • تسلط اکثر مردم به چند زبان زنده دنیا
 • محیط مناسب برای زندگی شاد و مرفه
 • امنیت و نرخ پایین جرم و جنایت

معایب زندگی در سوئد

 • هزینه زندگی در این کشور بسیار زیاد است.
 • معمولا در خانه‌هایی که به روش اجاره دست دوم، اجاره شده‌اند، امکان اقامت بیشتر از یک سال وجود ندارد. بنابراین تا زمانی که خانه نخریده باشید یا توان اجاره دست اول را نداشته باشید، باید سالانه یک یا دو بار اسباب‌کشی کنید.
 • تقاضای بالای مهاجر برای ورود به سوئد، در این کشور مشکل مسکن به وجود آورده است.
 • هوای سوئد در زمستان‌ها بسیار سرد می‌شود. احتمالا اولین زمستان‌هایی که بعد از ورود به این کشور تجربه می‌‌کنید، سخت‌ترین روزهای عمرتان خواهد بود. تصور کنید مجبور هستید در یک شب سرد زمستانی که خورشید در آسمان نیست، به سرکار بروید! این یکی از سخت‌ترین کارها برای یک ایرانی است.
 • اکثر مناطق سوئد زندگی روستایی دارند و تعداد شهرهای مدرن در این کشور محدود است.
معایب زندگی در سوئد
زمستان‌ها بسیار سرد زندگی در سوئد
 • مهاجران برای استفاده از تمام خدمات باید هزینه پرداخت کنند و تا زمانی که شهروندی این کشور را نگرفته باشند، هیچ امکاناتی برایشان رایگان نیست.
 • ممکن است تا مدت‌ها بعد از زندگی در سوئد، دوستی در این کشور پیدا نکنید. مردم سوئد مودب و مهربان هستند، اما دیرجوشند و به راحتی با افراد تازه‌وارد صمیمی نمی‌شوند.
 • شهرهای بزرگ سوئد بسیار شلوغ هستند.
 • در سوئد قوانین سختگیرانه‌ای وجود دارد که همه مردم آن‌ها را رعایت می‌کنند. بهتر است پیش از زندگی در سوئد، موارد ده‌گانه قانون جانته را بخوانید. این قوانین به سبک زندگی شهروندان اروپایی مرتبط  هستند.
 • زبان سوئدی سخت است و یادگیری آن زمانبر خواهد بود.
 • هزینه تفریحات و زندگی در سوئد زیاد است.
 • همه مردم باید مالیات بپردازند؛ این یک هزینه مهم برای خانواده‌های مهاجر به این کشور است.

سوالات متداول

در این مقاله از پارت‌ویزا کاندیداهای لیست بهترین شهر سوئد برای زندگی و هزینه‌های زندگی در آن‌ها را بررسی کردیم. سوئد کشوری است که در آن افراد با فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف در صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. ایرانی‌های بسیاری به این کشور مهاجرت کرده‌اند؛ به همین دلیل احتمال اینکه بعد از مدت کوتاهی کار یا زندگی در این کشور، دوستان همزبان پیدا کنید بسیار زیاد است. در ادامه به سوالات متداولی که در این زمینه وجود دارد، پاسخ داده‌ایم. در صورتی که سوالات تخصصی‌تری درباره دریافت ویزای سوئد و زندگی در این کشور دارید، می‌توانید از طریق سایت پارت ویزا با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

بهترین شهرهای ایرانی نشین سوئد چه شهرهایی هستند

در سوئد حدود ۱۰۰ هزار مهاجر ایرانی زندگی می‌کند که اغلب آن‌ها در گوتنبرگ و استکهلم هستند. البته دانشجویان ایرانی در شهرهای مختلقی مثل اوپسالا یا مالمو حضور دارند.

ارزان‌ترین شهر سوئد برای زندگی کجاست؟

هزینه های زندگی در شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ این کشور کم‌تر است. زندگی در شهرهایی مثل نورشوپینگ، یالیوره، هلسینگبورگ و استرشوند هزینه کم‌تری نسب به مناطق دیگر سوئد دارد.

آیا همه شهرهای سوئد برای زندگی مناسب هستند؟

از آنجایی که ما ایرانی‌ها به زمستان‌های سرد و طولانی عادت نداریم، زندگی در شهرهای شمالی سوئد برایمان سخت و طاقت فرساست. خوشبختانه بهترین شهرهای سوئد در منطقه جنوبی واقع شده‌اند و می‌توان این شهرها را برای زندگی انتخاب کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *