ویزای تجاری ایتالیا

برای مهاجرت به منظور تجارت در ایتالیا نیاز به دریافت ویزا تجاری ایتالیا دارید. با کسب این ویزا می‌توانید یک اقامت 90 روزه در این کشور داشته باشید و اقدامات لازم را انجام دهید. این نوع ویزا با اسم ویزای کوتاه مدت شینگن شناخته می‌شود و با داشتن آن می‌توانید به انواع کشورهای عضو شینگن مهاجرت کنید. ویزا تجاری ایتالیا یک ویزای کوتاه مدت محسوب می‌شود و شما نمی‌توانید با آن بیشتر از 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید. برای دریافت این ویزا مدارک و شرایطی لازم است که باید مهیا کنید. در ادامه تمامی اقداماتی که به منظور دریافت این ویزا لازم دارید را بررسی کرده و شما را در اخذ آن یاری می‌کنیم.

ویزا تجاری ایتالیا

ویزا تجاری ایتالیا نوعی ویزای C کشورهای حوزه شینگن است که برای اقامت کوتاه مدت افراد صادر می‌شود. با در دست داشتن این ویزا می‌توانید یک سفر نسبتا کوتاه مدت و زیر 90 روز در این کشور را تجربه کنید. این ویزا معمولا برای تعاملات و تبادلات تجاری صادر می‌شود و در طی آن فرد می‌تواند در جلسات کاری به صورت رسمی شرکت کرده و با افراد دیگر در این کشور به مبادلات تجاری بپردازد و یا قرارداد امضا کند. لازم است بدانید این ویزا بر خلاف دیگر ویزاهای کشور ایتالیا نیازی به تمدید در خاک ایتالیا ندارد و چنانچه فرد بخواهد مدت زمان بیشتری اقامت داشته باشد لازم است به خاک خود بازگشته و مجدد نسبت به دریافت آن اقدام نماید. در صورتی که مدارک شما تکمیل باشد و هیچ نقضی در آن‌ها وجود نداشته باشد می‌توانید در طی یک ماه این ویزا را دریافت کنید. لازم به ذکر است اخذ دعوتنامه تجاری ایتالیا از یک شرکت می‌تواند فرآیند دریافت ویزا تجاری ایتالیا را تسهیل بخشد. 

وقت سفارت ایتالیا برای ویزا تجاری ایتالیا

از جمله مهم‌ترین اقدامات برای دریافت ویزا تجاری ایتالیا، وقت سفارت ایتالیا برای اخذ ویزای تجاری است. باید در نظر داشته باشید که حجم درخواست‌ها بسیار بالاست و درگاه  سفارت هم تنها در هفته یک بار باز می‌شود.

چه کسانی به ویزای تجاری ایتالیا نیاز دارند

بنابراین باید نسبت به درخواست خود هوشیار باشید و بلافاصله پس از باز شدن درگاه با مدارک تکمیل اقدام به دریافت نوبت نمایید. با باز شدن درگاه و رزرو نوبت در وقت تعیین شده باید با مدارک کامل که در ادامه مطرح می‌کنیم به سفارت مراجعه کرده و نسبت به دریافت ویزا اقدام کنید. 

انواع ویزای تجاری ایتالیا

ویزای تجاری ایتالیا انواع مختلفی دارد. در صورتی که بخواهید برای کار به این کشور بروید، لازم است بر اساس نوع ویزای تجاری نسبت به تهیه مدارک و تعیین نوبت اقدام نمایید. نوع ویزا بستگی به کار شما دارد. در ادامه انواع ویزا تجاری ایتالیا را معرفی می‌کنیم:

 1. ویزای تک‌بار ورود: این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا یک بار وارد ایتالیا شوید و حداکثر 90 روز اقامت داشته باشید.
 2. ویزای چند بار ورود: این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا در یک دوره شش ماهه به ایتالیا چندین بار وارد شوید.

تمامی ویزاهای نام‌برده می‌تواند برای افرادی که با هدف تجاری می‌خواهند به ایتالیا سفر کنند کاربرد داشته باشد. برای آشنایی با کشور ایتالیا توصیه می‌کنیم مقاله سفر به ایتالیا را مطالعه کنید.

شرایط اخذ ویزا تجاری ایتالیا

همانطور که گفتیم ویزا تجاری ایتالیا یک ویزای کوتاه مدت و 90 روزه است که به ویزای C شهرت دارد. برای صدور این ویزا لازم است یک دعوت‌نامه از شرکت ایتالیایی داشته باشید و یا اگر برای جلسات کاری می‌روید مدارک لازم به منظور اثبات را ارائه دهید.

شرایط دریافت ویزای تجاری ایتالیا
ویزا تجاری ایتالیا یک ویزای کوتاه مدت و 90 روزه است.

در غیر اینصورت نمی‌توانید برای دریافت ویزای تجاری اقدام کنید. با داشتن ویزا تجاری در ایتالیا فعالیت‌های زیر را می‌توانید انجام دهید:

 • عقد قرارداد با شرکت‌های ایتالیایی؛
 • حضور در جلسات تجاری با طرفین ایتالیایی؛
 • پیگیری مذاکرات برای تعامل و تبادل‌های تجاری؛
 • حضور در نمایشگاه و همایش‌های ایتالیا؛
 • شبکه‌سازی با تاجران و سرمایه گذاران ایتالیایی؛
 • انجام تحقیقات بازار و مطالعات امکان‌سنجی؛
 • بازدید از شرکت‌ها و امکانات ایتالیایی.

با ویزا تجاری ایتالیا شما تمام موارد بالا را می‌توانید انجام دهید. برای مطالعه بیشتر مقاله اخذ دعوتنامه تجاری ایتالیا را مطالعه کنید.

مراحل اخذ ویزای تجاری ایتالیا

به منظور دریافت ویزای تجاری ایتالیا لازم است مراحلی را طی کنید که در ادامه به طور کامل توضیح داده‌ایم:

 • در اولین مرحله لازم است مدارک خود را تهیه کنید. این مدارک را در ادامه عنوان خواهیم کرد. همچنین ترجمه مدرک تحصیلی، هویتی و شغلی به زبان ایتالیایی الزامی است. 
 • در دومین مرحله باید از سفارت ایتالیا در ایران وقت بگیرید. 
 • در مرحله سوم باید در تاریخ تعیین شده به سفارت ایتالیا مراجعه کرده و مدارک لازم را ارائه دهید. 
 • هزینه اخذ ویزا را در این زمان باید پرداخت کنید که این هزینه قابل استرداد هم نیست. 

پس از طی کردن مراحل فوق اصولا در یک بازه 1 ماهه (در صورت تکمیل بودن مدارک و نبود نقص) جواب ویزای تجاری ایتالیا صادر می‌شود. 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تجاری ایتالیا

مسلما برای دریافت ویزای تجاری ایتالیا مدارکی لازم دارید که باید تکمیل باشند. در صورت تکمیل نبودن هر یک از مدارک زیر ویزای شما ریجکت می‌شود؛ پس در تهیه آن‌ها نهایت دقت را به عمل آورید:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا و توضیح در خصوص فعالیت‌های تجاری و تعاملاتی که می‌خواهید انجام دهید؛
 • مسئولیت شغلی شما در شرکت ایرانی؛
 • تهیه مدارک لازم از شرکت ایتالیایی که شامل قرارداد، اعتبارنامه، پروفرما و پیشنهاد قیمت است؛ 
 • مدارک شرکت ایرانی با ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی؛
 • ارائه تاییدیه شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی؛
 • عکس پرسنلی؛
 • بیمه مسافرتی؛
 • گواهی اشتغال به کار و مدارک شغلی؛
 • گردش حساب مالی و اثبات تمکن مالی برای سفر و اقامت در این کشور؛
 • ارائه کارت بازرگانی؛
 • پرداخت هزینه‌های ویزا و ارائه رسید؛
 • مدارک هویتی به همراه ترجمه رسمی پاسپورت.

تمامی مدارک فوق را باید به صورت تمام و کمال به سفارت ارائه دهید تا ویزای شما ریجکت نشود. 

دلیل ریجکت شدن ویزای تجاری ایتالیا

دولت ایتالیا برای ویزای تجاری ایتالیا سخت‌گیری‌هایی را اعمال کرده است؛ بنابراین در صورتی که نقصی در مدارک و یا روند دریافت ویزای شما وجود داشته باشد این ویزا ریجکت می‌شود.

ویزا تجاری کشور ایتالیا
در صورتی که مشکلی در پرونده خود نداشته باشید ویزا شما ریجکت نخواهد شد.

از آنجایی که این ویزا میزان ریجکتی بالایی دارد، از این رو بهتر است دلیل ریجکت شدن ویزای ایتالیا را بدانید تا تمامی مدارک و مراحل را به دقت انجام دهید. مهم‌ترین دلیل ریجکت ویزا تجاری ایتالیا به شرح زیر است:

 • عدم اطمینان مامور مهاجرت از بازگشت شما به کشور؛
 • جعلی بودن مدارک شغلی و هویتی؛
 • صحیح نبودن اطلاعات ارائه شده به مامور؛
 • ابهام در هدف سفر؛
 • نداشتن تمکن مالی لازم؛
 • عدم وابستگی فرد به خانواده در کشور خود؛
 • کافی نبودن مدارک تجاری؛
 • داشتن سوء پیشینه؛
 • وجود گزارش منفی از شما در سیستم اطلاعات شینگن.

در صورتی که ویزای شما ریجکت شود باید 60 روز صبر کنید و سپس مجددا و پس از رفع نواقص نسبت به دریافت این ویزا اقدام نمایید. 

دریافت ویزای تجاری ایتالیا چقدر زمان می‌برد؟

در صورتی که تمامی مدارک شما تکمیل بوده و مشکلی در روند دریافت ویزا پیش نیاید، اصولا دریافت این ویزا زمان زیادی نمی‌برد. مدت زمان لازم برای ویزای تجاری ایتالیا 1 ماه است تا نتیجه نهایی اعلام گردد. در صورتی که پس از دریافت نتیجه متوجه ریجکت شدن ویزا شدید، لازم است نسبت به رفع مشکل اقدام نموده و مجدد پس از 60 روز درخواست دهید. 

هزینه ویزای تجاری ایتالیا

ویزای تجاری ایتالیا مانند انواع ویزاهای دیگر این کشور نیازمند پرداخت یک هزینه ثابت است. به منظور دریافت ویزای تجاری ایتالیا زمانی که در سفارت حضور پیدا می‌کنید باید مبلغ لازم را پرداخت نمایید. این مبلغ حدود 90 یورو است؛ البته با توجه به نوع ویزای تجاری این هزینه ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.

شرایط دریافت ویزا تجاری ایتالیا
هزینه ویزا تجاری ایتالیا 90 یورو است.

لازم به ذکر است هزینه ویزای تجاری ایتالیا غیرقابل استرداد خواهد بود. 

اعتبار ویزای تجاری ایتالیا

اعتبار ویزای تجاری ایتالیا که یک ویزای کوتاه مدت است 90 روز خواهد بود؛ اما در این بین ویزای صاحبین مشاغل که یکی از انواع ویزای تجاری ایتالیا است اعتباری یک ساله دارد و تنها ویزایی است که در بین انواع ویزا با یک سال اعتبار صادر می‌شود؛ اما در حالت کلی اعتبار این ویزا 90 روز خواهد بود. 

مدت زمان انتظار برای دریافت ویزای تجاری ایتالیا

مدت زمان انتظار برای دریافت این ویزا به تکمیل بودن مدارک شما و عدم نقص در آن‌ها بستگی دارد. اصولا در یک بازه یک ماهه پاسخ ویزای شما صادر می‌شود؛ اما در صورتی که مدارک شما تکمیل نباشد، ویزای شما ریجکت می‌شود و باید پس از آن 60 روز صبر کنید و دوباره درخواست دهید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم از تکمیل بودن مدارک و نبود نقص اطمینان حاصل نمایید. 

مزایا و معایب ویزای تجاری ایتالیا

دریافت ویزای تجاری ایتالیا شامل یک سری مزایا و معایب است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

مزایامعایب
قیمت مناسب نسبت به سایر ویزاهاکوتاه بودن مدت اقامت با این ویزا
دعوت‌نامه یک شرکت ایتالیایی پشتوانه شما در سفر استتمدید آن فقط از کشور مبدا امکان‌پذیر است
سفر شما کوتاه مدت بوده و در صورت راضی کردن مامور مهاجرت روند صدور راحت تر می‌شودفرآیند دریافت و تمدید زمان‌بر است
امکان سفر برای موقعیت‌های شغلی مختلف برای دریافت ویزا فراهم می‌شود. یکی هر تعداد اعضای شرکت می‌توانند در قالب هیئت تجاری به ایتالیا سفر کنندعدم امکان کار برای فرد در ایتالیا با داشتن این ویزا؛ چرا که کوتاه مدت است و کار کردن فرد مشمول بیمه و حقوق نمی‌شود
با دریافت این ویزا می‌توانید به کشورهای حوزه شینگن سفر کنیددر صورت ریجکت شدن ویزا، پروسه بازبینی و تجدید نظر ممکن است یک تا دو سال طول بکشد

آیا برای اخذ ویزای تجاری ایتالیا مدرک زبان الزامی است؟

برای دریافت ویزای تجاری ایتالیا نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهد بود. بدون آشنایی با زبان ایتالیایی تجارت کردن در این کشور دشوار است؛ بنابراین لازم است شما حداقل یک مدرک زبان در سطح‌های B2 و C1 داشته باشید. این مسئله به ویژه در مشاغل تخصصی بسیار مهم است؛ چرا که شما می‌خواهید با شرکت ایتالیایی کار کنید.

آیا برای اخذ ویزای تجاری ایتالیا مدرک زبان الزامی است؟
برای ویزای تجاری ایتالیا نیازی به مدرک زبان نیست.

در صورتی که فقط برای سفر کاری بخواهید این ویزا را بگیرید و در جلسات شرکت نمایید، باز هم به یادگیری این زبان نیاز دارید، پس بهتر است زبان ایتالیایی خود را قوی کنید؛ اما برای دریافت ویزای تجاری ایتالیا نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهد بود. 

آنچه از مقاله ویزا تجاری ایتالیا آموختیم:

در مطالب فوق به طور کامل در خصوص ویزای تجاری ایتالیا صحبت کردیم. به منظور دریافت این ویزا باید مراحلی را طی کرده و مدارک لازم را تحویل سفارت دهید. این ویزا یک ویزای کوتاه مدت است که با داشتن آن می‌توانید تا 90 روز در ایتالیا اقامت داشته باشید. ویزای تجاری ایتالیا انواع مختلفی دارد که در مطالب بالا به طور کامل در خصوص آن صحبت کردیم. در صورتی که برای دریافت این ویزا و وقت سفارت ویزای تجاری ایتالیا نیاز به مشاوره رایگان دارید، با مشاوران پارت ویزا در ارتباط باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *