ویزا سوئد + نحوه دریافت و شرایط ویزای سوئد

اولین اقدام برای سفر به سوئد، دریافت ویزای این کشور است. ویزای سوئد انواع مختلفی دارد که انتخاب از میان آن‌ها برای سفر به این کشور، به هدف سفر متقاضی بستگی دارد. این کشور چند سالی است که معاهده شینگن را امضا کرده، در نتیجه برای سفر به آن باید یکی از انواع ویزای شینگن را دریافت کنید. در این مطلب به معرفی انواع ویزای این کشور و شرایط کلی اخذ آن‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید. 

ویزای سوئد برای ایرانیان

اخذ ویزای سوئد برای ایرانیان متقاضی سفر به این کشور الزامی است. مسافران ایرانی نیز مانند دیگر مردم دنیا قادر به دریافت هرکدام از ویزاهای سوئد هستند. تنها باید شرایط لازم برای اخذ ویزا را مهیا کرده و مراحل دریافت ویزا که در ادامه خواهیم گفت را یک به یک طی کنند.

مراحل دریافت ویزای سوئد

برای دریافت ویزای این کشور باید مراحلی را طی کرد که به شرح زیر هستند: 

 • آماده‌سازی مدارک لازم برای ویزا سوئد؛
 • درخواست ویزا سوئد؛
 • پرداخت هزینه‌ ویزای سوئد؛
 • مصاحبه ویزای سوئد؛
 • دریافت نتیجه ویزا سوئد.

در ادامه به توضیح هر کدام از مراحل اخذ ویزای این کشور می‌پردازیم:

آماده‌سازی مدارک ویزا سوئد:

در اولین مرحله برای اخذ ویزای کشور سوئد باید مدارک لازم را آماده کرد. بخشی از مدارک لازم برای اخذ ویزای کشور سوئد، مدارک عمومی و بخشی از مدارک، اختصاصی هستند که این دسته بسته به هدف از سفر متفاوت هستند.

آماده‌سازی مدارک ویزا سوئد
حتما تمام مدارک لازم برای ویزای سوئد را تکمیل کنید سپس به دنبال دریافت ویزا باشید.

تمام مدارک لازم برای دریافت ویزای این کشور باید ترجمه شوند و تاییدیه قوه قضاییه را داشته باشند. 

درخواست ویزا سوئد:

در مرحله بعد باید به وب‌سایت سفارت سوئد مراجعه کرده و فرم‌های لازم برای درخواست ویزا را تکمیل کنید. پس از تکمیل فرم‌ها و ارسال مدارک، کدی به شما داده می‌شود که مربوط به پرونده شما در سفارت است. تمام پیگیری‌های بعدی تا زمان صدور ویزا از طریق این کد انجام خواهد شد.

پرداخت هزینه ویزای سوئد:

پرداخت هزینه‌های سفارت مرحله بعدی درخواست ویزای این کشور است. با توجه به اینکه هزینه‌های درخواست ویزا همه ساله تغییر می‌کند، بهتر است پیش از اقدام، در مورد آخرین هزینه‌ اطلاعات کسب کرد. هزینه ویزا سوئد به صورت آنلاین قابل پرداخت است و بعد از آن باید وقت سفارت این کشور را دریافت کرد. جهت دریافت وقت سفارت سوئد نیز امکان درخواست به صورت آنلاین یا حضوری وجود دارد. 

مصاحبه ویزای سوئد:

پس از درخواست وقت و درخواست اولیه برای ویزای سوئد، زمانی برای مصاحبه به شما داده می‌شود. در تاریخ اعلام شده باید به صورت حضوری به سفارت سوئد مراجعه کنید و مدارک خود را نیز به همراه داشته باشید. در تایم مصاحبه، افسر کنسولگری سوالاتی در مورد هدف از سفر، برنامه سفر، محل اقامت در سوئد، توانایی مالی و… از شما خواهد پرسید که پاسخ به آن‌ها الزامی است. 

دریافت نتیجه ویزا سوئد:

پس از مصاحبه، مدارک و پاسخ‌های شما طی 10-15 روز بررسی می‌شوند. پاسخ نهایی از طریق پیامک یا ایمیل به شما اعلام خواهد شد.

شانس گرفتن ویزا سوئد
نتیجه دریافت ویزای سوئد از طریق پیامک به شما اعلام می‌گردد.

در صورتی که تمام مدارک به درستی آماده شده باشد و پاسخ‌ها مورد قبول افسر سفارت باشند، درخواست شما مورد قبول واقع شده و ویزا صادر می‌شود. در غیر این صورت، احتمال رد درخواست وجود دارد.

دریافت ویزای سوئد

دریافت ویزای کشور سوئد برای همه متقاضیان امکان‌پذیر است اما این کار شرایط و مراحل خاص خود را دارد که در مورد هر کدام از ویزاهای این کشور متفاوت است. برای مثال متقاضیان ویزای تحصیلی ابتدا باید برای دریافت پذیرش تحصیلی این کشور اقدام کرده و سپس مراحل اخذ ویزا را طی کنند. در نتیجه داشتن راهنمای دریافت ویزای این کشور برای اطلاع از مراحل دقیق و شرایط اخذ ویزا، برای همه متقاضیان ضرورت دارد. در ادامه راهنمایی کامل در این زمینه را ارائه خواهیم کرد تا به راحتی بتوانید برای اخذ ویزای این کشور اقدام کنید.  

انواع ویزای سوئد 

برای سفر به کشور سوئد انواع مختلفی ویزا وجود دارد که پیش از درخواست باید با آن‌ها آشنا باشید. انواع ویزای این کشور به دو دسته کوتاه و بلندمدت تقسیم می‌شوند که نوع کوتاه‌مدت برای سفر به مدت 90 روز و کمتر به این کشور و نوع بلندمدت برای سفرهای بیشتر از 90 روز است. هر کدام از انواع کوتاه‌مدت و بلندمدت شامل چند ویزا هستند که عبارتند از:

ویزاهای کوتاه مدت سوئد

ویزاهای بلندمدت سوئد

 • ویزای کاری؛
 • ویزای تحصیلی؛
 • ویزای خانوادگی؛
 • ویزای همراه.

شرایط اخذ ویزای سوئد 

همان‌طور که گفته شد، اخذ هر کدام از انواع ویزای کشور سوئد شرایطی دارد. از جمله این شرایط می‌توانیم به داشتن پاسپورت معتبر اشاره کنیم. پاسپورت شما باید بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد. پرداخت هزینه ویزا بسته به نوع آن، شرط بعدی اخذ ویزا است.

تمکن مالی برای ویزای سوئد
برای دریافت ویزای سوئد پاسپورت شما باید 6 ماه اعتبار داشته باشد.

همچنین باید مدارکی داشته باشید که هویت و هدف شما از سفر را مشخص می‌کنند. تمکن مالی دیگر شرط اخذ ویزای کشور سوئد است. 

مدارک لازم برای ویزای سوئد 

مدارک لازم برای اخذ ویزای کشور سوئد را می‌توان به دو دسته مدارک عمومی و مدارک اختصاصی تقسیم کرد. مدارک عمومی، مدارکی هستند که داشتن آن‌ها برای همه انواع ویزای این کشور الزامی است. این مدارک عبارتند از: 

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر 
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی اشتغال به کار یا تحصیل 
 • مدارک تمکن مالی
 • بلیط رفت و برگشت به سوئد
 • مدارک مرتبط به رزرو هتل یا دعوتنامه 

هزینه ویزای سوئد 

طبق آخرین تغییرات، هزینه ویزای سوئد از نوع کوتاه‌مدت این کشور برای بزرگسالان چیزی حدود 90 یورو و برای کودکانی که سن آن‌ها میان 6-12 سال باشد، 45 یورو است. ویزای بلندمدت این کشور نیز برای هر نفر چیزی حدود 60 یورو هزینه دارد. البته باید به این نکته دقت کنید که هزینه ویزا در نوع متفاوت است و پیش از درخواست باید از جزئیات آن مطلع باشید.

دلایل رد (ریجکت) ویزای سوئد 

ریجکتی وضعیتی است که همه متقاضیان سفر به سوئد احتمال روبرو شدن با آن را دارند. در صورتی که در زمان درخواست ویزا وضعیت شما ریجکت ثبت شود، به این معنی است که ویزا برای شما صادر نخواهد شد. مهم‌ترین دلایل رد و ریجکت ویزای سوئد، موارد زیر هستند: 

 • عدم ارائه مدارک قابل قبول در مورد بازگشت از سوئد؛
 • پاسخ‌های مبهم به سوالات افسر ویزا؛
 • عدم برخورداری از تمکن مالی؛
 • ارائه مدارک غیر واقعی یا نقص در مدارک؛
 • ارائه بیمه مسافرتی نامعتبر؛
 • و… .

با رفع مشکلات گفته شده، می‌توانید مجددا درخواست مبنی بر دریافت ویزای این کشور را ارائه کنید و شانس خود در این زمینه را امتحان کنید. 

ویزای فوری سوئد

پروسه مصاحبه و بررسی درخواست متقاضیان اخذ ویزا، برای هر کدام از انواع ویزای کشور سوئد، زمان مشخصی دارد. در صورتی که متقاضی ویزای فوری این کشور باشید، باید مدارکی را به سفارت ارائه کنید که فوریت داشتن درخواست شما را صادر کند.

انواع ویزای سوئد
ویزای سوئد به دو صورت عادی و فوری قابل دریافت است.

برای مثال اگر یکی از اعضای خانواده شما در سوئد سکونت داشته و دچار بیماری شده باشد، با ارائه مدارک مربوط به بیماری می‌توانید برای ویزای فوری این کشور درخواست دهید. هزینه درخواست و اخذ ویزای سوئد فوری متفاوت با دیگر ویزاها است و بررسی آن با اولویت بیشتری نسبت به دیگر درخواست‌ها انجام می‌شود. 

پیگیری ویزای سوئد 

در هر مرحله از پروسه درخواست و اخذ ویزا امکان پیگیری درخواست وجود دارد. با توجه به این که سفارت سوئد، کارگزاری فعالی در ایران ندارد، این پیگیری وضعیت ویزای کشور سوئد باید به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت انجام شود. برای انجام این کار باید به سایت سفارت سوئد مراجعه کنید و شماره پیگیری که بعد از ثبت‌نام برای شما صادر شد را در بخش مربوطه وارد کنید. نتیجه پیگیری به صورت آخرین وضعیت ویزا برای شما نمایش داده خواهد شد. در صورتی که امکان سفر به کشوری که کارگزاری سوئد در آن فعال باشد را داشته باشید، می‌توانید به صورت حضوری نیز پروسه پیگیری را انجام دهید.

تمدید ویزا سوئد

تمام انواع ویزاهای کشور سوئد را می‌توانید تمدید کنید. این کار زمانی نیاز است که قصد اقامت بیشتر از مدت زمان ویزای خود را داشته باشید و زمان ویزا رو به اتمام باشد. جهت انجام این کار باید مدارک اولیه خود را به سفارت سوئد ارسال کنید و درخواست تمدید را از طریق سایت swedenabroad.se یا مراجعه حضوری به سفارت ارائه کنید. بررسی جهت تمدید ویزای سوئد نسبت به دریافت اولیه آن سریع‌تر انجام شده و تاریخ آن به تاریخ قبلی ویزای شما افزوده خواهد شد. 

مدت زمان لازم برای صدور ویزای سوئد

پس از ارائه مدارک لازم برای درخواست ویزا و تکمیل فرم، چیزی حدود 2-3 هفته زمان می‌برد که نتیجه نهایی به شما اعلام شود. در صورتی که درخواست شما پذیرفته شود باید با مدارک شناسایی اصلی، شامل شناسنامه، پاسپورت و رسید درخواست به سفارت سوئد مراجعه کرده و ویزا سوئد خود را دریافت کنید. برای مشاهده چک لیست مدارک مورد نیاز برای ویزای سوئد کلیک کنید.

آنچه که از مقاله ویزای سوئد آموختیم:

برای سفر به کشور سوئد نیاز به اخذ ویزای سوئد است که نوع آن بسته به هدف شما از سفر تفاوت دارد. اگر قصد گردش و تفریح در سوئد را دارید باید ویزای توریستی این کشور را دریافت کنید و جهت کار یا تحصیل به یکی از ویزاهای کاری یا تحصیلی این کشور نیاز دارید. آیا تا به حال تجربه درخواست برای ویزای کشوری را داشته‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *