تمدید ویزای سوئد

تمدید ویزا سوئد زمانی نیاز است که انقضای ویزای شما نزدیک باشد اما اگر قصد اقامت بیشتر از زمان ویزا را داشته باشید. در این شرایط باید برای تمدید ویزا اقدام کنید تا اجازه حضور در خاک سوئد را داشته باشید، در غیر این صورت با سر رسیدن انقضای ویزا باید کشور را ترک کنید. تمدید ویزای کشور سوئد شرایط و مراحلی دارد که در این مطلب در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

تمدید ویزای سوئد چه زمانی نیاز است؟

ویزای سوئد در دو نوع موقت و دائم برای متقاضیان صادر می‌شود. تمام ویزاهای موقت دارای مدت زمان مشخصی هستند که در اصطلاح تاریخ انقضای ویزا نام دارد. دارندگان ویزاهای موقت پیش از رسیدن انقضا یا پایان اعتبار ویزای خود موظف به ترک خاک سوئد و بازگشت به کشور خود هستند. با این حال در مواردی نیاز است که فرد ویزای خود را تمدید کرده و مدت زمان بیشتری در سوئد زندگی کند. دلایل تمدید ویزای سوئد باید منطقی و قانع‌کننده باشند، در غیر این صورت، اداره مهاجرت سوئد با درخواست تمدید موافقت نخواهد کرد. از رایج‌ترین دلایل نیاز به تمدید ویزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طولانی‌تر شدن پروسه تحصیل یا دریافت مدارک برای دانشجویان و دانش‌آموزان؛
 • تمایل به ادامه کار و کسب درآمد در سوئد و تنظیم قرارداد با کارفرمای قبلی؛
 • بروز مشکلاتی مانند بیماری و…. که خروج از سوئد را سخت یا با مشکلات زیاد همراه کند؛
 • نیاز به اقامت طولانی‌تر به دلیل بیماری یا بروز مشکل برای یکی از نزدیکان مقیم سوئد؛
 • و… .

دلایل گفته شده تنها بخشی از علل نیاز به تمدید ویزای سوئد هستند و بسته به نوع ویزای کوتاه‌مدت و شرایط، هر فرد می‌تواند دلیل دیگری برای اقامت بیشتر از موعد ویزا در سوئد داشته باشد.

شرایط تمدید ویزای سوئد

تمدید ویزا سوئد در هرکدام از انواع ویزاهای این کشور شرایط به‌خصوصی داشته و در صورتی قادر به انجام این کار خواهید بود که از شرایط لازم برخوردار باشید. برای مثال در ویزای تحصیلی شما باید پذیرش دانشگاه برای مدت زمان مورد نیاز جهت تمدید را داشته باشید. در واقع باید تاییدیه‌ای از دانشگاه محل تحصیل خود داشته باشید که مشخص کند چه مقدار زمان اضافه برای اقامت در سوئد نیاز دارید تا تمدید ویزا براساس آن انجام شود. در ویزای کاری، تمدید قرارداد کاری، شرط تمدید ویزا است و تنها زمانی می‌توانید برای این کار اقدام کنید که قراردادی جدید داشته باشید.

شرایط تمدید ویزای سوئد
شرایط تمدید ویزای سوئد با توجه به نوع مسافرت شما به این کشور متفاوت است.

تمدید ویزای سوئد برای ویزاهای توریستی هم امکان‌پذیر است اما فرآیند سخت‌تری دارد. معمولا ویزای توریستی تمدید نمی‌شود، مگر زمانی که علت درخواست دارنده ویزا برای اداره مهاجرت قابل قبول باشد. ابتلا به بیماری‌هایی که سفر هوایی را ممنوع می‌کنند، ابتلا یکی از اعضای خانواده مقیم سوئد به بیماری و نبود فردی برای پرستاری از او و… از جمله شرایطی هستند که احتمال تمدید ویزا براساس آن‌ها وجود دارد. در ویزای پناهندگی باید ثابت کنید که امنیت جانی شما هنوز در خطر است تا اجازه اقامت بیشتر داشته باشید یا در ویزای ازدواج باید درستی رابطه خود را ثابت کنید تا تمدید ویزا برای شما انجام شود.

مراحل تمدید ویزای سوئد

فرآیند کلی تمدید ویزای کشور سوئد، در روش‌های مهاجرتی مختلف و انواع ویزای این کشور متفاوت و به شرح زیر است:

 • درخواست اولیه از طریق سایت اداره مهاجرت؛
 • ارائه مدارک و مستندات لازم برای تمدید؛
 • پرداخت هزینه‌های لازم؛
 • انتظار برای دریافت پاسخ.

در ادامه مطلب، توضیحاتی مختصر در مورد هرکدام از مراحل گفته شده برای تمدید ویزا سوئد ارائه خواهیم کرد:

درخواست اولیه از طریق سایت اداره مهاجرت:

متقاضیان تمدید ویزا ابتدا باید درخواست خود را در سایت اداره مهاجرت ثبت کنند. ارائه درخواست از طریق تکمیل فرم‌های مربوطه و ارسال آن‌ها برای اداره مهاجرت انجام می‌شود. در تکمیل فرم باید مواردی مانند علت نیاز به تمدید را نیز مشخص کنید، در نتیجه در وارد کردن اطلاعات دقت  داشته باشید.

ارائه مدارک و مستندات لازم برای تمدید:

در مرحله بعدی باید مدارک و مستندات لازم جهت تمدید را برای اداره مهاجرت ارسال کنید. برای مثال اگر قصد ادامه تحصیل دارید، باید مستنداتی مبنی بر حضور فعال در کلاس‌ها، لزوم حضور بیشتر از موعد ویزا در سوئد، نامه یا تاییدیه دانشگاه و… را در اختیار داشته باشید.

مراحل تمدید ویزای سوئد
اگر مراحل تمدید ویزای سوئد را به درستی پشت سر بگذارید ویزا شما تمدید خواهد شد.

این مستندات و مدارک مربوط به آن‌ها باید همراه درخواست اولیه برای اداره مهاجرت ارسال شوند.

پرداخت هزینه‌های لازم:

بررسی مدارک و مستندات در این روش هم نیاز به پرداخت هزینه‌ دارد که مرحله بعدی کار شما جهت تمدید ویزا را تشکیل می‌دهد. هزینه‌های تمدید ویزا بسته به نوع ویزا متفاوت است و بهتر است قبل از پرداخت، تحقیقات لازم را در مورد آن‌ها انجام داد و از آخرین تغییرات هزینه‌ها مطلع شد.

انتظار برای دریافت پاسخ:

پس از انجام تمام مراحل گفته شده، باید منتظر دریافت پاسخ از اداره مهاجرت سوئد باشید. پاسخ و نتیجه درخواست تمدید ویزا معمولا ظرف 1-2 هفته مشخص می‌شود. نکته مهمی که در مورد تمدید ویزای کشور سوئد باید در نظر داشته باشید، اقدام به موقع است. برای تمدید ویزا درخواست خود را حداقل از یک ماه قبل از انقضای ویزا درخواست کنید. در صورت اتمام اعتبار ویزا و اقامت در سوئد، بابت هرروز اقامت بیشتر باید جریمه مشخصی را پرداخت کنید.

برای تمدید ویزا سوئد به چه مدارکی نیاز است؟

مدارکی که برای تمدید ویزا سوئد باید به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهید، در هر نوع ویزا متفاوت هستند. تهیه این مدارک را باید قبل از درخواست انجام دهید و در زمان ثبت درخواست، بلافاصله مدارک خود را نیز برای اداره مهاجرت ارسال کنید. به‌طور کل مدارک تمدید ویزای سوئد را می‌توان به صورت زیر عنوان کرد:

 • پاسپورت؛
 • عکس پاسپورتی؛
 • فرم درخواست تمدید ویزا که از سایت اداره مهاجرت دریافت شده؛
 • فرم چک لیست مدارک؛
 • کپی برابر اصل مدارک مهاجرتی فعلی (ویزای موجود و…)؛
 • کپی برابر اصل مدارک ازدواج در صورت وجود؛
 • مدارک مربوط به تمکن مالی جهت اثبات توانایی پرداخت هزینه‌ها در مدت زمان بعد از تمدید؛
 • قرارداد کاری جدید یا برنامه تحصیلی جدید دانشگاه؛
 • و… .

اعتبار ویزای سوئد

یکی از نکات مهمی که در تمدید ویزا سوئد باید در نظر داشت، اعتبار ویزای این کشور در هر کدام از روش‌های مهاجرتی است. سوئد انواع مختلفی از ویزاها را دارد که هرکدام از نظر اعتبار مدت زمان مشخصی داشته و تنها تا قبل از پایان اعتبار می‌توان از آ‌ن‌ها استفاده کرد. برای مثال اعتبار ویزای این کشور در روش‌های مختلف عبارتند از:

 • ویزای توریستی: ویزای توریستی سوئد چیزی حدود 90 روز اعتبار دارد و توریست‌ها نهایتا تا 3 ماه قادر به استفاده از هستند.
 • ویزای تحصیلی: تحصیلات دانشگاهی در سوئد به ترتیب از کارشناسی تا دکترا، حدود 4 سال برای کارشناسی، حدود 2 سال برای ارشد و حدود 3 سال برای دکترا زمان می‌برند. اعتبار ویزای تحصیلی برای هرکدام از دوره‌ها مطابق با زمان همان دوره است. در واقع ویزای تحصیلی کارشناسی معمولا 4 ساله صادر می‌شود.
 • ویزای کاری: اعتبار ویزای کاری سوئد بسته به قرارداد کاری مشخص می‌شود و معمولا یک ساله بوده و بعد از آن با هربار تمدید شغل، ویزا نیز نیاز به تمدید دارد.

انواع دیگری از ویزای سوئد هم وجود دارند که به اندازه موارد بالا رایج نبوده اما جزو ویزاهای موقت این کشور محسوب می‌شوند. برای مثال ویزای پناهندگی نیز جزو ویزاهای موقت است و در صورتی‌که فرد پس از مدتی قادر به دریافت ویزای دائم نشود، تنها تا زمانی مشخص قادر به اقامت در سوئد خواهد بود.

اعتبار ویزای سوئد
بطور معمول اعتبار ویزاهای موقت سوئد 90 روز است.

همچنین ویزای ازدواج نیز جزو ویزاهای موقت است و اگر دارنده آن تا قبل از پایان اعتبار ویزا قادر به اثبات ازدواج خود نشود، باید برای تمدید ویزا اقدام کند.

هزینه تمدید ویزا سوئد

در حال حاضر هزینه تمدید ویزا کشور سوئد چیزی حدود 30 یورو است که بسته به نوع اقامت و ویزای اولیه متغیر است. لیست هزینه‌های تمدید را می‌توانید از سایت اداره مهاجرت دریافت کنید و براساس آن برای تامین و پرداخت هزینه اقدام کنید. البته در صورتی که تمدید ویزا با اهداف بشر دوستانه انجام شود، دیگر نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت و اقامت شما در سوئد، باری مدت زمانی مشخص به صورت رایگان تمدید خواهد شد.

آنچه که از مقاله تمدید ویزا سوئد آموختیم:

تمدید ویزای سوئد راهی برای اقامت بیشتر از موعد اولیه ویزا در این کشور است که در برخی موارد قابل انجام خواهد بود. افرادی قادر به تمدید ویزای خود هستند که شرایط لازم برای انجام این کار را داشته باشند. در این مطلب به بررسی برخی شرایط کلی در این زمینه پرداختیم. دقت کنید که تمدید ویزا سوئد باید به موقع انجام شود، در غیر این صورت، مشکلات ایجاد شده در اثر تمدید بدون ویزا به عهده خود شما خواهد بود. از جمله این مشکلات می‌توان به نیاز به پرداخت جریمه اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *