تمدید ویزا ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی و عضو شینگن است. ایتالیا برای ایرانی‌ها هم یک مقصد گردشگری است و هم یک مقصد مناسب برای مهاجرت تحصیلی یا کاری. ایرانی‌ها برای ورود به خاک ایتالیا و اقامت در این کشور تا پیش از دریافت اقامت دائم و شهروندی، به ویزا نیاز دارند. ویزاهای ایتالیا با توجه به اهداف افراد مسافر یا مهاجر در انواع مختلفی صادر می‌شوند و هرکدام از آن‌ها مدت اعتبار منحصر به فردی دارند. تمدید ویزای ایتالیا اولین کاری است که مهاجران باید بعد از پایان اعتبار ویزای خود انجام دهند. در این مقاله به بررسی تمدید ویزا ایتالیا می‌پردازیم.

دلایل تمدید ویزای ایتالیا

اگر به هر دلیلی بخواهید بیشتر از مدت تعیین‌شده در ایتالیا بمانید، باید برای تمدید ویزای ایتالیا اقدام کنید. در ادامه به مهم‎ترین دلایل تمدید ویزای ایتالیا اشاره می‌‎کنیم:

 • پایان تاریخ اعتبار ویزا؛
 • تغییر تاریخ سفر به ایتالیا؛
 • تغییر برنامه سفر به ایتالیا و نیاز به اقامت طولانی‌‎تر در این کشور؛
 • دلایل اضطراری مثل جنگ یا عدم امنیت در کشور مبدا؛
 • دلایل شخصی مثل حضور در کنار یکی از اعضای خانواده در ایتالیا که بیمار شدند.

هر دلیلی که برای تمدید ویزای ایتالیا دارید، باید اسناد و مدارک موثق مرتبط با آن‎ها را به سفارتخانه ارائه دهید تا با درخواست شما برای تمدید ویزا موافقت شود.

ضرورت تمدید ویزای ایتالیا

تمدید ویزای ایتالیا ضروری است، چون اقامت بدون ویزا در این کشور منع قانونی دارد.

اعتبار ویزای ایتالیا
هر ویزا یک مدت اعتبار دارد، بعد از این مدت باید ویزا را تمدید کنید.

در ادامه به تعدادی از مجازات‌های افرادی که بعد از پایان اعتبار ویزا، بدون تمدید در خاک ایتالیا می‌مانند، اشاره می‌کنیم:

 • جریمه‌های مالی: مبلغ جریمه‌ها وابسته به مدت زمان اقامت غیرقانونی شما متفاوت است؛
 • دیپورت کردن: افرادی که بدون ویزا در ایتالیا اقامت دارند، در صورت شناسایی دستگیر می‌شوند و بعد از بازداشت کوتاه‌مدت، به کشور مبدا بازگردانده خواهند شد. دیپورت شدن ورود شما به ایتالیا و سایر کشورهای عضو شینگن را برای ۱ تا ۵ سال ممنوع می‌کند؛
 • قرار گرفتن نام مسافر در بلک لیست پایگاه اطلاعاتی کشورهای عضو شینگن: افرادی که نامشان در لیست پایگاه اطلاعاتی مشترک کشورهای عضو شینگن ثبت شده است، در اقامت و ورود مجدد به این کشورها با موانع جدی روبرو می‌شوند؛
 • مشکلات اجتماعی: حتی اگر دولت متوجه اقامت غیرقانونی شما بعد از پایان تاریخ ویزا نشود، محل کار یا تحصیل شما اخراجتان می‌کنند. شما همچنین نمی‌توانید از خدمات عمومی، خدمات درمانی و آموزشی استفاده کنید.

حتی اگر یک‌روز از اعتبار ویزای شما گذشته باشد، ممکن است با همه چالش‌هایی که پیش از این نام بردیم، مواجه شوید. این موارد ضرورت تمدید ویزای ایتالیا، پیش از پایان تاریخ اعتبار آن را مشخص می‌کنند. برای آشنایی با کشور ایتالیا توصیه می‌کنیم مقاله سفر به ایتالیا را مطالعه کنید.

اعتبار ویزای ایتالیا

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، هر کدام از انواع ویزای ایتالیا مدت اعتبار منحصر به فردی دارند. در ادامه توضیحاتی درباره مدت اعتبار هر کدام از این ویزاها ارائه می‌دهیم:

 1. مدت اعتبار ویزای شینگن کوتاه مدت (نوع C)؛
 2.  مدت اعتبار ویزای بلند مدت شینگن (نوع D)؛
 3. مدت اعتبار ویزای ترانزیت فرودگاهی؛
 4. مدت اعتبار ویزای درمانی؛
 5. مدت اعتبار ویزای بازدید از خانواده.

در ادامه به به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

مدت اعتبار ویزای شینگن کوتاه مدت (نوع C):

دارندگان این ویزا می‌توانند ۹۰ روز از یک بازه ۱۸۰ روزه را در ایتالیا اقامت داشته باشند. تاریخ اعتبار این ویزا از زمان اولین ورود به خاک ایتالیا ثبت می‌شود؛ یعنی شما تا ۱۸۰ روز بعد از اولین ورودتان به ایتالیا ویزا خواهید داشت.

مدت اعتبار ویزای شینگن کوتاه مدت (نوع C) ایتالیا
مدت اعتبار ویزای شینگن (نوع C) 180 روز است.

این ویزاها برای اهدافی مانند گردشگری، پیدا کردن شغل، فعالیت‌های تجاری کوتاه‌مدت مثل شرکت در نمایشگاه‌ها یا کنفرانس‌ها یا ارائه مدارک مورد نیاز به دانشگاه صادر می‌شوند. ویزاهای شینگن کوتاه مدت یا به‌صورت یک‌بار ورود صادر می‌شوند یا چند بار ورود هستند؛ در نوع اول شما فقط یک‌بار می‌توانید به خاک ایتالیا وارد شوید، اما در نوع دوم اجازه رفت و برگشت به ایتالیا را دارید و فقط مهم است که در یک بازه ۱۸۰ روزه، ۹۰ روز در ایتالیا اقامت داشته باشید.

مدت اعتبار ویزای بلند مدت شینگن (نوع D):

به‌طور کلی ویزای بلند مدت شینگن برای اقامت در ایتالیا برای مدت بیشتر از ۹۰ روز صادر می‌شود. مهاجران معمولا تا پیش از دریافت اقامت این نوع ویزا را می‌گیرند و پس از انقضای اعتبار، برای تمدید آن اقدام می‌کنند. مدت اعتبار ویزای بلند مدت شینگن به هدف شما از اقامت در این کشور بستگی دارد. به عنوان مثال اگر برای تحصیل به ایتالیا رفته‌اید، ویزای بلند مدت شینگن شما به اندازه یک یا دو ترم تحصیل معتبر است. به عنوان مثالی دیگر اگر با دعوت‌نامه کاری به ایتالیا مهاجرت کرده باشید، احتمالا ویزای بلند مدت شینگن شما به اندازه مدت قراردادی که با کارفرما دارید، اعتبار خواهد داشت.

ویزای ترانزیت فرودگاهی:

این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قصد اقامت در ایتالیا را ندارند و فقط به‌صورت موقت برای ترانزیت در فرودگاه‌های این کشور حضور پیدا می‌کنند. این ویزا فقط برای مدت اقامت شما در فرودگاه اعتبار دارد و بعد از آن باطل می‌شود. ویزای ترانزیت برای حمل‌ونقل زمینی هم صادر می‌شود و معمولا ۵ روز اعتبار دارد.

ویزای درمانی:

این ویزا برای بیمارانی که می‌خواهند روند درمانشان را در ایتالیا پیگیری کنند صادر می‌شود و مدت اعتبار آن به دوره درمان بیمار بستگی دارد.

ویزای بازدید از خانواده:

ویزای بازدید از خانواده معمولا به‌صورت کوتاه مدت صادر می‌شود؛ یعنی شما می‌توانید در هر ۱۸۰ روز، ۹۰ روز را در ایتالیا اقامت داشته باشید.

ویزای بازدید از خانواده و دوستان نزدیک
ویزای بازدید از خانواده و دوستان نزدیک یکی از انواع ویزا توریستی است.

البته اگر به‌عنوان همراه به ایتالیا مهاجرت کرده باشید، شرایط فرق می‌کند و اعتبار ویزای شما به اندازه اعتبار ویزای فردی است که پذیرش شغلی یا تحصیلی دریافت کرده است.

مراحل تمدید انواع ویزای ایتالیا

بهتر است چند هفته قبل از اینکه اعتبار ویزای شما تمام شود، برای تمدید ویزای ایتالیا اقدام کنید تا با مشکل خاصی مواجه نشوید و در صورت ریجکت ویزا ایتالیا، فرصت کافی برای اقدام مجدد را داشته باشید.

به‌‌ طور کلی مراحل تمدید انواع ویزای ایتالیا عبارتند از:

 • دانلود فرم رسمی درخواست تمدید ویزای ایتالیا، پر کردن فرم و ارسال درخواست برای سفارت؛
 • دریافت وقت سفارت ایتالیا و پرداخت هزینه؛
 • جمع‌‌‌‌‎آوری مدارک مورد نیاز (در قسمت‌های بعدی درباره مدارک توضیح می‌دهیم)؛
 • مراجعه به سفارت در زمان مقرر  و ارائه مدارک؛
 • انتظار ۲ تا ۴ هفته‌ای برای اعلام نتیجه درخواست از طرف سفارت؛
 • دریافت ویزای تمدید شده از سفارت.

مراحلی که گفته شد برای تمدید ویزا ایتالیا می‌باشد.

مدارک تمدید ویزای ایتالیا

بعضی از مدارک مانند پاسپورت جزو پیش‌نیازهای ضروری برای تمدید ویزای ایتالیا هستند. در ادامه لیست این مدارک پیش‌نیاز را ارائه می‌دهیم:

 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار؛
 • فرم درخواست تمدید ویزای ایتالیا؛
 • عکس رنگی؛
 • گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های مدت اقامت شما در ایتالیا.

 بعضی دیگر از مدارک مثل گواهی اشتغال به تحصیل برای توجیه ماموران سفارتخانه برای موافقت با تمدید ویزای شما کاربرد دارند. شما هنگام مراجعه به سفارت ایتالیا باید با سند و مدرک نشان دهید که در ایتالیا فعالیت می‌کنید و باید در این کشور اقامت داشته باشید. لیست مدارک ضروری برای تمدید ویزای ایتالیا طولانی مدت را در ادامه نام می‌بریم:

 • گواهی اشتغال به تحصیل و نمرات قبولی دوره تحصیلی کنونی؛
 • نامه اساتید دانشگاه‌های معتبر مبتنی بر تأیید فعالیت‌های تحقیقاتی و تحصیلی شما؛
 • قرارداد با کارفرما یا نامه کارفرما مبتنی بر گواهی اشتغال شما در ایتالیا؛
 • اسناد مربوط به تمکن مالی شما برای اقامت در ایتالیا بعد از تمدید ویزا.
مدارک تمدید ویزای ایتالیا
برای تمدید ویزا حتما مدارک ضروری را با خود داشته باشید.

اگر هم ویزای توریستی دارید و به خاطر تغییراتی که در تاریخ سفر یا مدت اقامتتان رخ داده است، می‌خواهید ویزای خود را تمدید کنید، علاوه بر مدارک پیش‌نیاز، باید مدارکی که در ادامه نام می‌بریم را نیز ارائه دهید:

 • واچر هتل؛
 • بلیط رفت‌وبرگشت هواپیما؛
 • برنامه سفر و مدت اقامت در ایتالیا؛
 • مدارک و مستندات مربوط به فعالیت‌هایی که قصد دارید در ایتالیا انجام دهید (اگر بخاطر مقاصد تجاری مانند شرکت در نمایشگاه‌ها یا کنفرانس‌ها به ایتالیا سفر کرده‌اید).

برای تمدید ویزای ایتالیا تمام مدارکی که فکر می‌کنید به توجیه سفارتخانه برای موافقت با ویزای شما کمک می‌کند را ارائه دهید. به‌عنوان مثال اگر با یک شهروند ایتالیایی ازدواج کرده‌اید، برای تمدید ویزا باید سند ازدواجتان را به سفارتخانه ارائه دهید. یا به‌عنوان مثالی دیگر اگر با سرمایه‌گذاری به ایتالیا مهاجرت کرده‌اید، برای تمدید ویزای ایتالیا باید مدارک سرمایه‌گذاری خود را ضمیمه پرونده کنید.

هزینه تمدید ویزا ایتالیا

هزینه تمدید ویزا برای هر شخص با توجه به شرایط متفاوت خواهد بود. برای اطلاع دقیق از هزینه تمدید ویزا هم می‌توانید با سفارتخانه ارتباط برقرار کنید و هم می‌توانید از مشاوران مهاجرت مجموعه پارت ویزا کمک بگیرید. به‌صورت میانگین هزینه تمدید ویزای ایتالیا ۸۰ تا ۹۰ یورو برای بزرگسالان و ۴۰ تا ۴۵ یورو برای بچه‌ها برآورد می‌شود. در صورت علاقه می‌توانید مقاله کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایتالیا را نیز مطالعه کنید.

آنچه از مقاله تمدید ویزای ایتالیا آموختیم:

در این مقاله توضیح دادیم چه زمانی باید برای تمدید ویزای ایتالیا اقدام کنید، فرایند کلی تمدید ویزای این کشور چیست و به چه مدارکی برای تمدید نیاز دارید. اگر اعتبار ویزای شما رو به پایان است و هنوز نمی‌دانید چطور می‌توانید برای تمدید آن اقدام کنید یا اگر با مشکلاتی مثل ریجکت شدن ویزای ایتالیا مواجه شده‌اید، می‌توانید از مشاوران پارت ویزا راهنمایی بگیرید. راه‌های ارتباط با مشاوران پارت ویزا در سایت درج شده است.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *