دانشگاه‌های امارات کدامند؟

در یک دهه اخیر دانشگاه‌های امارات به دلیل ارائه امکانات و خدمات علمی نوین و استاندارد، توانسته‌اند جزء بهترین دانشگاه‌ها در منطقه باشند. روند توسعه و پیشرفت اقتصادی در این کشور، در زمان کم و سرعت بالایی در حال انجام است. به همین دلیل متقاضیان زیادی سالانه در خواست تحصیل و اقامت در این کشور را دارند. دانشکده‌های پزشکی، مهندسی، حقوق و ادبیات در امارات در تمام مراحل تحصیلی از کارشناسی تا دکترا گرفته، جزء بهترین دانشگاه‌ها به شمار می آیند. در این کشور با هدف جذب دانشجو از کشورهای دیگر، سرمایه زیادی برای پیشرفت در سیستم آموزشی و آموزش عالی صرف شده است. در ادامه با دانشگاه‌های برتر امارات، مزایا، شرایط و هزینه‌های تحصیل در این کشور بیشتر آشنا خواهید شد.

تحصیل در دانشگاه های امارات

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های امارات

تحصیل در دانشگاه‌های امارات در وهله اول این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌سازد که در یک محیطی با چند فرهنگ زندگی کرده و با افراد از جوامع مختلف آشنا شوند. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر امارات برای دانشجویانی که قصد کار و تجارت در بازار جهانی را دارند، می‌تواند یک راه میانبر باشد؛ زیرا پروژه‌های بین المللی متعددی در این کشور در حال فعالیت هستند. همچنین فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها می‌توانند در موقعیت‌های شغلی زیادی مانند شرکت‌های نفتی، صادراتی، ساخت و ساز، آموزشی و… مشغول شوند و با مشکل کار و اشتغال روبرو نخواهند شد. بر اساس گزارشات به دست آمده از Global Finance، امارات به عنوان دومین کشور امن در میان ۱۳۴ کشور شناخته شده است. آمار جرم و جنایت در این کشور بسیار کم بوده و دانشجویان در فضایی لوکس، مرفه و به دور از خشونت‌های رایج اجتماعی زندگی می‌کنند.

اگر به عنوان یک مهاجر قصد تحصیل در امارات را دارید، بدانید که در این کشور هرگز حوصله تان سر نمی‌رود. جذابیت‌های توریستی و گردشگری و حتی تاریخی در شهر‌های مختلف امارات، این کشور را به یکی از هیجان انگیز ترین کشورها تبدیل کرده است. به علاوه، دولت امارات حمایت ویژه‌ای از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های این کشور دارد و اولویت استخدام در شرکت‌ها را برای این افراد قرار داده است. همچنین با در نظر گرفتن شرایط بورسیه و جذب دانشجویان کم بضاعت، امکان تحصیل برای افراد با استعداد و کم توان از نظر مالی فراهم شده است.

دانشگاه های برتر امارات

حال نوبت معرفی برترین دانشگاه‌ها در امارات است که از رنکینگ بالایی برخوردارند و سالانه متقاضیان زیادی از سراسر جهان در صدد دریافت پذیرش از آن‌ها هستند.

دانشگاه-خلیفه

دانشگاه خلیفه (Khalifa University)

در سال ۲۰۲۱ دانشگاه خلیفه توانست رتبه ۱۸۳ جهان را کسب کند. در این دانشگاه، سیستم آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی بوده و از تکنولوژی‌های جدید و مدرنی جهت آموزش استفاده کرده است. این دانشگاه که در شهر ابوظبی قرار دارد، شامل سه کالج تخصصی، سه موسسه تحقیقاتی و ۱۷ دپارتمان آموزشی است. این دانشگاه دارای دو پرده است که هر کدامشان خدمات رفاهی و خوابگاه‌های دانشجویی ویژه ای دارند.

دانشگاه امارات متحده عربی (United Arab Emirates University)

دانشگاه امارات متحده عربی درمیان دانشگاه‌های جهان رتبه ۲۸۸ را کسب کرده است. این دانشگاه قدیمی‌ترین مرکز آموزشی در امارات است که حدودا در سال ۱۹۷۶ میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه شامل ۹ دانشکده مدرن و پیشرفته است که با مراکز دانش‌بنیان و آموزشی بین‌المللی در تبادل علمی است. دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده پزشکی و بهداشت
 • دانشکده علوم اجتماعی و انسانی

دانشگاه شارجه

دانشگاه شارجه (University of Sharjah)

دانشگاه شارجه سومین دانشگاه از نظر بزرگی و اعتبار در امارات است که با وجود ۱۶ هزار دانشجو به عنوان یک موسسه غیر دولتی مورد تایید کشورهای زیادی از جمله وزارت علوم ایران قرار گرفته است. سیستم آموزش در این دانشگاه که بالغ بر ۱۱۰ برنامه آموزشی در سطوح کارشناسی تا دکترا است، به زبان‌های عربی و انگلیسی انجام می‌شود‌.

دانشگاه زاید (Zayed University)

دانشگاه زاید در دبی از دیگر دانشگاه‌های معتبر و بزرگ امارات است که رتبه ۶۵۱ در جهان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه علاوه بر معماری داخلی بی‌نظیری که دارد و نوآوری در سیستم آموزشی، در موقعیت جغرافیایی مهمی واقع شده است. دانشگاه زاید مابین فرودگاه بین‌المللی دبی و شهر زاید قرار دارد. ظرفیت این دانشگاه حدود ۱۰ هزار نفر است که سالانه دانشجویان زیادی از سراسر جهان را پذیرش می‌کند.

شرایط و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های امارات

شاید مهم‌ترین مسئله برای دانشجویان و متقضیان تحصیل در امارات، هزینه و شهریه دانشگاه باشد. به طور میانگین شهریه تحصیل در برترین دانشگاه‌ها در سطح کارشناسی حدود ۵۷۰۰ دلار و در سطح کارشناسی ارشد، ۱۳۰۰۰ دلار است. در ادامه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف را به صورت حدودی آورده‌ایم:

نام دانشگاههزینه تحصیل مقطع کارشناسیهزینه تحصیل مقطع کارشناسی ارشدهزینه تحصیل مقطع دکترا
دانشگاه خلیفه۳،۳۳۳ درهم امارات به ازای هر واحد۵،۰۰۰ درهم امارات به ازای هر واحد۶،۶۶۶ درهم امارات به ازای هر واحد
دانشگاه امارات متحده عربی۱۹۰۰ تا ۳۰۰۰ درهم امارات به ازای هر واحد۱۸۰۰ تا ۳۶۶۰ درهم امارات به ازای هر واحد۲۱۰۰ تا ۲۸۰۰ درهم امارات به ازای هر واحد
دانشگاه آمریکایی شارجه۱۰۲،۹۶۰ درهم امارات سالانه۱۲۱،۸۰۰ تا ۱۶۷،۹۸۰ درهم امارات سالانه۲۷۴،۹۶۰ درهم امارات سالانه

 

از نظر شرایط لازم برای پذیرش نیز دانشگاه‌های مختلف، آزمون‌ها و شرایط متفاوتی دارند. شرایط عمومی که تمامی متقاضیان باید از آن برخوردار باشند عبارتند از:

 • داشتن مدرکی که نشان دهنده پایان تحصیل در دوره متوسطه برای سطح کارشناسی و پایان دوره کارشناسی برای سطح کارشناسی ارشد، است.
 • عدم سابقه تحصیلی مبنی بر اخراج از مدرسه
 • دارا بودن گواهی سلامت جسمی و روانی
 • تکمیل فرم‌های درخواست در زمان مقرر شده توسط دانشگاه
 • ارائه مدارک تحصیلی که معادل‌سازی شده است.
 • ارائه مدارکی که تسلط به زبان انگلیسی را نشان می دهد، مانند:

امتیاز آزمون آیلتس: ۶.۵

امتیاز آزمون تافل: iBT ۸۰

امنیاز آزمون تافل: iTP ۵۵۰

امتیاز آزمون: EmSAT ۱۵۵۰

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های امارات همواره یکی از اهداف متقاضیان برای کار و تحصیل در این کشور است. دانشگاه‌های متعددی در امارات هستند که چه از نظر بزرگی و چه از نظر سیستم آموزشی و خدمات دانشجویی در رتبه‌های خوبی نسبت به دانشگاه‌های سراسر دنیا قرار دارند. هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها بر اساس خدماتی که ارائه می‌دهند و رتبه بندی مدرک آموزشی تعیین می‌شود. برای تحصیل در دانشگاه‌های امارات شما باید مدارک، پیش نیازها و مستنداتی را از قبل آماده کرده و ارائه دهید. در پایان این را بدانید که مدارک تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر امارات می‌تواند مسیر شما را برای استخدام شدن در شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری هموارتر کند.

سوالات متداول

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در امارات کدامند؟ 

بر اساس رتبه‌بندی و رنکینگ جهانی، دانشگاه‌های برتر در امارات عبارتند از دانشگاه‌های خلیفه، امارات متحده عربی و دانشگاه زاید.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های امارات چیست؟

شرایط عمومی پذیرش عبارتند از دارا بودن مدارک تحصیلی مرتبط و معادل سازی شده، عدم سابقه اخراج از مدرسه، سلامت جسمانی و روانی و تسلط به زبان انگلیسی یا عربی.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *