ویزا کاری ایتالیا

کشور ایتالیا به‌دلیل نیاز به نیروی جوان و متخصص، انواع مختلفی از ویزا کاری را به افراد سراسر جهان ارائه می‌دهد. تنها کافیست در تخصص‌های موردنیاز این کشور، تبحر لازم را داشته باشید و دعوتنامه‌ای از کارفرما خود دریافت کنید. این کار ممکن است کمی زمان‌بر باشد؛ ولی به‌دلیل اینکه در نهایت به دریافت اقامت دائم در این کشور می‌انجامد، یک ویزا پرطرفدار محسوب می‌شود. در ادامه به بررسی کامل ویزا کاری ایتالیا می‌پردازیم با ما همراه باشید.

شرایط دریافت ویزای کاری ایتالیا

شرط اول برای دریافت ویزا کاری ایتالیا داشتن مهارت در یک حرفه یا شغل و داشتن مدرک در آن حیطه است. این مهارت باید کاملاً تخصصی و حرفه‌ای باشد تا کارفرما بتواند با خیال راحت شما را استخدام کند. در مرحله بعد می‌توانید نسبت به کارفرمای خود اعلام آمادگی برای همکاری کنید. دقت داشته باشید که کارفرما را باید از میان شهروندان رسمی ایتالیا انتخاب کنید. در صورت نیاز کارفرما به نیروی کار، نامه آگاهی را در وبسایت‌های استخدامی بارگذاری می‌کند. این آگهی باید حدود ۳ ماه در ایتالیا و ۳ ماه در اروپا منتشر شود. درصورتی می‌توانید نسبت به همکاری با کارفرما اقدام کنید که هیچ یک از شهروندان ایتالیا و اروپا نسبت به این کار درخواستی نداده باشند. اگر با این درخواست موافقت شود، برای شما دعوتنامه رسمی با مهر و امضا فرستاده می‌شود که باید ضمیمه مدارک لازم برای دریافت ویزا ایتالیا کنید.  همچنین کشور ایتالیا حداقل‌هایی را از نظر مدرک دانشگاهی برای افراد شاغل درنظر می‌گیرد. به‌عنوان مثال داشتن مدرک کارشناسی، مدارک مالی، مدارک کاری و تحصیلی از ضروریات دریافت ویزا کاری ایتالیا محسوب می‌شود. 

انواع ویزای کار ایتالیا

اقتصاد پررونق ایتالیا باعث شده که نیاز به برخی تخصص‌ها و مهارت‌ها در این کشور بالاتر رود. انواع مختلفی از ویزای کاری در سفارت ایتالیا صادر می‌شود که در همه آنها داشتن دعوتنامه شغلی یا جاب آفر از کارفرما ضروری است. از میان ویزاهای کاری متداول در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزا تحقیقات علمی: کسانی که دارای تحصیلات تکمیلی بوده و دارای سابقه کار در محیط‌های پژوهشی هستند می‌توانند بعد از فارغ التحصیلی از این ویزا استفاده کنند. 
 • ویزا کار فصلی: ایتالیا در فصول خاصی که کشاورزی و گردشگری بالایی دارد، این ویزا را ارائه می‌دهد. این ویزا کوتاه مدت است و 20 روز تا 9 ماه اعتبار دارد. البته نوع ویزای کار فصلی طولانی مدت ایتالیا نیز وجود دارد که در آن افراد متقاضی برای کار فصلی به مدت 2 سال در ایتالیا مشغول به کشاورزی و گردشگری می‌شوند. 
 • ویزا خود اشتغالی: این ویزا برای افراد کارآفرین ارائه می‌شود و از جمله ویزاهای بلند مدت است. این ویزا حدود 2 سال معتبر است و برای استارت آپ، فریلنسر، فعالیت ورزشی، صاحبان کسب و کار و فعالان هنری کاملاً‌ مناسب است. 
 • ویزا استخدامی با حقوق: برای دریافت این ویزا دریافت دعوتنامه از کارفرما ضروری است. در ویزا استخدامی با حقوق کارفرما کلیه هزینه‌های مالی شما را تقبل می‌کند. 
 • ویزا تعطیلات کاری: این ویزا تنها به شهروندان کشور استرالیا، کره جنوبی، کانادا و نیوزلند اختصاص دارد و با آن افراد در طی 12 ماه به‌عنوان نیروی کار محلی، در ایتالیا مشغول به کار می‌شوند. 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار ایتالیا

در مورد مدارک لازم جهت کار در ایتالیا، به دو نوع می‌توان اشاره کرد. نوع اول مدارک عمومی هستند که هر فرد متقاضی کار در ایتالیا باید آن‌ها را داشته باشد. نوع دوم این مدارک کاملاً متغیرند و بسته به نوع شغل و مدت زمان اقامت در این کشور فرق می‌کند.

 مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار ایتالیا
مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار ایتالیا را حتما در هنگام درخواست برای ویزا با خود داشته باشید.

در مورد نوع دوم این مدارک نمی‌توان اظهار نظر کرد؛ ولی نوع اول، شامل مدارک زیر هستند:

 • عکس با زمینه سفید؛
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه؛
 • مدارک هویتی؛
 • سابقه کاری؛
 • مدارک عدم سوء پیشینه؛
 • گواهی سلامت؛
 • اثبات تمکن مالی؛
 • دعوتنامه از جاب آفر در ایتالیا؛
 • فرم‌های تکمیل شده درخواست ویزای کاری؛
 • قرارداد کاری معتبر با کارفرما ایتالیایی.

این مدارک را آماده کرده تا زمان درست به سفارت ایتالیا ارائه دهید. به این نکته توجه داشته باشیذ که تمکن مالی ویزای کاری ایتالیا در هر ماه 470 یورو است.

مراحل دریافت ویزای کار ایتالیا

اطلاع از مراحل دریافت ویزای کاری باعث می‌شود که این پروسه با سرعت بیشتری پیش رود. این مراحل عبارت‌اند از:

 1. انتخاب شغل موردنظر از طریق وبسایت‌های کاریابی ایتالیا؛
 2. تهیه رزومه شغلی و ارسال برای کارفرما؛
 3. دریافت رزومه و جاب آفر از طریق کارفرما؛
 4. انجام مراحل اداری دریافت ویزا؛
 5. ورود به خاک ایتالیا و امضا قرارداد کاری با کارفرما؛
 6. دریافت مجوز اقامت از پلیس محلی.

برای دریافت ویزای کاری ایتالیا باید تمام این مراحل را به صورت گام به گام طی نمایید. 

مدت زمان لازم جهت اخذ ویزای کار ایتالیا

پس از طی کردن مراحل اخذ ویزا، کارفرما باید مجوز فعالیت را به‌صورت الکترونیکی برای متقاضی ارسال کند. در همین زمان کشور ایتالیا به سفارت خود در ایران اطلاع می‌دهد که شخص مورد نظر برای ویزای کاری اقدام کرده است.

مدت زمان لازم جهت اخذ ویزای کار ایتالیا
دریافت ویزا کاری ایتالیا حدود یک ماه طول میکشد.

به‌طور کلی تکمیل مدارک، مصاحبه با پلیس و رسیدگی به پرونده حدود یک ماه تا 40 روز طول می‌کشد. این اقدام در زمان درخواست ویزا کار فصلی بیشتر می‌شود. 

هزینه ویزای کار ایتالیا

پرداخت هزینه ویزای کار در ایتالیا به‌میزان زیادی به نوع شغل شما بستگی دارد. البته هزینه ثابتی نیز برای دریافت ویزا کاری ایتالیا که حدوداً معادل 116 یورو است از شما دریافت می‌شود. لازم به ذکر است که این هزینه سالانه تغییر می‌کند و برای اطلاع دقیق از آن لازم است با موسسات مهاجرتی معتبر مشورت کنید. هزینه ویزا کاری ایتالیا شامل هزینه‌های جانبی دیگر مانند ترجمه مدارک، زیراکس و… نیز خواهد شد. از دیگر هزینه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه اجاره اقامت:‌ 40 یورو؛
 • هزینه مجوزهای اقامت بلند مدت: 100 یورو؛
 • هزینه اداری ارسال کیت پستی: 30 یورو؛
 • تمبر مالیات:‌ 16 یورو؛
 • هزینه صدور: ‌30.46 یورو.

هزینه‌ها به دلیل نوسانات ارزی به یورو نوشته شده است. برای دریافت وقت سفارت ایتالیا برای ویزا کاری کلیک کنید.

دلیل ریجکت کردن ویزا کار ایتالیا

به طور کلی دلایل ریجکتی ویزای کار ایتالیا شبیه به ویزاهای دیگر این کشور است. هرگونه مدارک جعلی یا عدم راستگویی در اطلاعات داده شده می‌تواند باعث ریجکتی و حتی جریمه شما شود. از جمله مهم‌ترین دلایل ریجکتی ویزا کار ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اشتباه یا ناقص تکمیل کردن فرم درخواست ویزا؛
 • نداشتن اعتبار پاسپورت؛
 • عدم مناسب بودن نوع ویزا برای شما؛
 • نامعتبر بودن بیمه مسافرتی؛
 • داشتن سوء پیشینه؛
 • داشتن بیماری‌های مسری؛
 • عدم داشتن دعوتنامه از کارفرما؛
 • عدم مهارت یا تخصص در شغل‌های مورد نیاز کشور ایتالیا؛
 • عدم تطابق عکس با استانداردهای ذکر شده؛
 • عدم مشخص کردن هدف از سفر؛
 • نداشتن تمکن مالی؛
 • سابقه ریجکتی یا تخلف در زمینه ورود و خروج به ایتالیا.

اعتبار ویزا کاری ایتالیا

همانطور که گفته شد ویزای کاری ایتالیا جزو ویزاهای موقت محسوب می‌شود و بسته به نوع شغل اعتبار متفاوتی دارد. اکثر ویزاهای کاری ایتالیا تا 6 ماه اعتبار دارند.

اعتبار ویزا کاری ایتالیا
حداقل اعتبار ویزا کاری 6 ماه است.

البته در مورد بعضی مشاغل که رضایت بین کارفرما و متقاضی وجود دارد ممکن است این بازه تا 2 سال نیز طول بکشد. لازم است بدانید که می‌توان ویزا کار ایتالیا را تمدید کرد و مدت اقامت در این کشور را به 5 سال رسانید. قبل از اینکه به ایتالیا سفر کنید حتما سعی کنید راجع به این کشور اطلاعات زیادی کسب کنید برای این کار روی مقاله کشور ایتالیا کلیک کنید.

آنچه در مقاله ویزای کاری ایتالیا آموختیم:

اقتصاد پر رونق شهرهایی مانند رم، میلان و ناپل باعث شده که کار بیشتر از نیروهای متقاضی وجود داشته باشد. دلیل استخدام این کشور از برخی نیروها به‌عنوان کشاورز یا گردشگر نیز به همین دلیل است. برای دریافت ویزا کاری ایتالیا می‌توانید با دریافت جاب آفر از شرکت‌های ایتالیایی راهی را برای اقامت در این کشور باز کنید. بهتر است برای دریافت این ویزا از مدارک دروغین استفاده نکنید؛ زیرا افسران پلیس به‌دقت پرونده شما را بررسی می‌کنند. لازم به ذکر است که اگر سابقه ریجکتی ویزا ایتالیا را داشته باشید، پرونده شما با سخت‌گیری بیشتری بررسی خواهد شد. 

سوالات متداول ویزا کاری ایتالیا

در ادامه به بررسی 3 سوال متداول راجع به ویزا کاری ایتالیا می‌پردازیم:

داشتن مدرک زبان برای دریافت ویزا کار ایتالیا تا چه اندازه مهم است؟

این مدرک برای ارتباط با پرسنل شرکت و همچنین مشتریان ضروری است. داشتن مدرک آیلتس ایتالیایی در سطح B2 برای قبول شدن ویزای شما کفایت می‌کند. 

چگونه می‌توان با ویزا کاری اقامت دائم ایتالیا را به دست آورد؟

در صورت داشتن دعوتنامه و تمدید قرارداد به وسیله کارفرما مدت اعتبار شما به 5 سال ارتقا می‌یابد. بعد از 5 سال شما می‌توانید درخواست اقامت دائم در ایتالیا را بدهید. 

مدت زمان اعتبار ویزا ایتالیا چیست؟

این ویزا از 6 ماه تا 5 سال اعتبار دارد و این موضوع بسته به نوع شغل و دعوتنامه شما متفاوت است.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *