ویزا ترانزیت ایتالیا

ویزا ترانزیت ایتالیا کوتاه‌مدت‌ترین نوع ویزای ایتالیا به شمار می‌آید که از چند ساعت تا کم‌تر از یک هفته اعتبار دارد. برای دریافت ویزای ایتالیا باید مانند سایر ویزاهای این کشور مدارک لازم را به سفارت ارائه دهید و منتظر تایید سفارت بمانید؛ در صورت تایید شما مجوز اقامت چند ساعته یا چند روزه در ایتالیا را خواهید داشت. در این مقاله توضیح می‌دهیم ویزای ترانزیت ایتالیا چیست، دریافت آن چقدر طول می‌کشد و برای دریافت این نوع ویزا به چه شرایط و مدارکی نیاز است.

ویزا ترانزیت ایتالیا

ویزا ترانزیت ایتالیا برای زمانی کاربرد دارد که شما قصد دارید به کشوری به‌جز ایتالیا سفر کنید، اما مجبورید در مسیر سفر خود به خاطر مسائلی مثل تغییر پرواز یا کشتی در ایتالیا توقف کوتاه‌مدت داشته باشید. در این صورت باید ویزای ترانزیت بگیرید تا بتوانید در فرودگاه‌ها یا بندرهای این کشور پیاده شوید. ویزای ترانزیت ایتالیا در سه نوع مختلف صادر می‌شود:

 • ویزا ترانزیت ایتالیا برای کامیون دارها؛
 • ویزای ترانزیت ایتالیا برای دریانوردان؛
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی ایتالیا.

در قسمت‌های بعدی شرایط دریافت و ویژگی‌های هرکدام از این دو مدرک را بررسی می‌کنیم.

اگر مقصد شما یکی از کشورهای عضو شینگن به‌جز ایتالیا است و ویزای آن کشور را دریافت کرده‌اید، نیازی به دریافت ویزای ایتالیا نخواهید داشت؛ زیرا با ویزای یکی از کشورهای عضو شینگن، شما مجوز ورود به سایر کشورهای این گروه را نیز خواهید داشت. ویزای ترانزیت یکی از انواع ویزای کوتاه‌مدت شینگن محسوب می‌شود، اما محدودیت‌های بیشتری نسبت به ویزای شینگن نوع C دارد. وقتی ویزای ترانزیت می‌گیرید، دیگر مجوز سفر به سایر کشورهای عضو شینگن را نخواهید داشت، همچنین مدت مجاز برای اقامتتان در ایتالیا هم کوتاه است و فقط فرصت جابه‌جایی وسیله نقلیه یا تغییر مسیر را به شما می‌دهد.

ویزا ترانزیت ایتالیا برای کامیون دارها

ویزای ترانزیت حمل و نقل رانندگان کامیون در ایتالیا یک ویزا موقت است که به رانندگان کامیون اجازه می‌دهد برای مدت کوتاهی از طریق ایتالیا عبور کنند. این ویزا ایتالیا برای رانندگانی که نیاز به تغییر وسیله نقلیه یا بار در ایتالیا دارند و قصد دارند به کشوری خارج از منطقه شنگن سفر کنند، صادر می‌شود.

ویزا ترانزیت ایتالیا برای کامیون دارها
ویزا ترانزیت ایتالیا برای کامیون دارها بیشتر برای کامیون دارهایی است که در حال حمل و نقل بار هستند.

برای دریافت ویزای ترانزیت، رانندگان باید مدارکی مانند گواهینامه بین‌المللی رانندگی معتبر، مجوز سفر، و بلیط ادامه سفر به مقصد نهایی را ارائه دهند. همچنین، باید اثبات کنند که مقصد بعدی آن‌ها در خارج از منطقه شنگن قرار دارد. این ویزا برای اقامت‌های طولانی‌مدت نیست و تنها برای مدت زمان کوتاهی که راننده در ایتالیا به سر می‌برد، اعتبار دارد.

ویزای ترانزیت ایتالیا برای دریانوردان

همانطور که گفتیم ویزای ترانزیت یا برای دریانوردان و مسافران کشتی‌ها صادر می‌شود یا برای مسافران فرودگاهی. اعتبار ویزای ترانزیت دریانوردان ۵ روز است. شما در این مدت می‌توانید در ایتالیا اقامت داشته باشید و هتل رزرو کنید، اما اجازه خروج از بندری که در آن توقف کرده‌اید را نخواهید داشت. ویزای ترانزیت دریانوردان برای گروه‌های زیر صادر می‌شود:

 • افرادی که قصد دارند از کشتی پیاده شوند و به کشور مبدأ بازگردند.
 • افرادی که قصد دارند در کشتی که در اسکله‌های ایتالیایی توقف دارد، سوار شوند.
 • افرادی که مسافر کشتی هستند و کشتی قرار است توقف کوتاه‌مدتی در شهرهای بندری ایتالیا داشته باشد.

در صورتی که یکی از افرادی هستید که در دسته های گفته شده قرار می‌گیرید می‌توانید ویزا ترانزیت ایتالیا را دریافت کنید.

ویزای ترانزیت فرودگاهی ایتالیا

این ویزا با نام ویزای شینگن نوع A شناخته می‌شود و کوتاه ‌مدت‌ترین نوع ویزای ایتالیا به شمار می‌آید، چون فقط ۲۴ ساعت اعتبار دارد. شما در مدت اعتبار این ویزا فرصت دارید تا در فرودگاه‌های ایتالیا پیاده شوید و پروازتان را عوض کنید. با ویزای ترانزیت فرودگاهی، مجوز خروج از فرودگاه را نخواهید داشت. این ویزا برای دو گروه از افراد صادر می‌شود:

 • افرادی که مقصد نهایی شان پرواز مستقیم از مبدا ندارد.
 • افرادی که قصد دارند از هواپیما پیاده شوند و به مبدأ برگردند (این هدف در صورتی اجرا می‌شود که هواپیما برنامه توقف در فرودگاه‌های ایتالیا را داشته باشد یا شرایط اضطراری پیش آید).
ویزا ترانزیت ایتالیا فرودگاهی
ویزا ترانزیت ایتالیا فرودگاهی یک روز بیشتر اعتبار ندارد.

اعتبار ویزا ترانزیت فرودگاهی ایتالیا همانطور که گفته شد یک روز بیشتر اعتبار ندارد.

فرآیند اخذ ویزای ترانزیت ایتالیا

بهتر است قبل از شروع فرایند اخذ ویزای ترانزیت ایتالیا با مشاوران با تجربه مشورت داشته باشید و شرایط خود را توضیح دهید. در این صورت اگر لازم باشد مدرک خاصی ارائه دهید یا شرایط خاصی را فراهم کنید، مشاوران به شما اطلاع می‌دهند و فرایند اخذ ویزا برایتان ساده‌تر می‌شود. در ادامه مراحل اصلی اخذ ویزای ترانزیت ایتالیا را توضیح می‌دهیم:

 • مدارک مورد نظر از جمله بلیط و ویزای کشور مقصد نهایی را تهیه کنید.
 • برای رزرو وقت سفارت ایتالیا برای ویزا ترانزیت اقدام کنید.
 • فرم درخواست را پر کنید.
 • در روز نوبت با مدارک کامل خود به سفارت مراجعه کنید.
 • هزینه ویزا را بپردازید و رسید هزینه را به همراه سایر مدارک به سفارتخانه تحویل دهید. سپس با افسر سفارتخانه مصاحبه کنید.
 • منتظر نتیجه ویزا بمانید.

بعد از انجام مراحل بالا در صورت اینکه هیچ مشکلی وجود نداشته باشد شما ویزا خود را دریافت خواهید کرد.

شرایط لازم برای ویزا ترانزیت ایتالیا

همانطور که اشاره کردیم، اگر مقصد نهایی شما کشور عضو شینگن باشد، باید ویزای شینگن نوع C بگیرید و نیازی به ویزای ترانزیت نخواهید داشت. پس شرط اول این است که مقصد نهایی شما، کشوری به جز کشورهای عضو شینگن باشد. شما همچنین باید دلیل موجهی برای دریافت ویزای ترانزیت ایتالیا داشته باشید؛ مهم‌ترین دلایلی که برای ارائه این نوع ویزا وجود دارد، عبارتند از:

 • پرواز مستقیم از ایران به مقصد مورد نظر شما وجود ندارد.
 • قصد دارید کشتی که بندر ایتالیا توقف دارد، بپیوندید.
 • بخاطر بیماری یا مشکل خاصی قصد دارید از کشتی یا هواپیما پیاده شوید و به مبدأ برگردید.

در ادامه مدارک لازم برای ویزا ترانزیت ایتالیا را نیز بررسی خواهیم کرد.

مدارک لازم برای ویزا ترانزیت ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای ترانزیت ایتالیا عبارتند از:

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی
 • ۲ قطعه عکس مورد تایید سفارت ایتالیا
 • ویزای کشور مقصد نهایی
 • بلیط هواپیما یا کشتی به مقصد نهایی
 • بیمه مسافرتی با حداقل پوشش ۳۰ هزار یورو برای تمام فوریت‌های پزشکی در تمام کشورهای عضو شینگن
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • مدارک مربوط به دلیل توقف شما در ایتالیا
 • گواهی اثبات تمکن مالی

دقت داشته باشید که مدارکی که به زبان فارسی هستند، باید بعد از ترجمه در دارالترجمه‌های مورد تایید سفارت، به ماموران ارائه شوند.

مدارک لازم برای ویزا ترانزیت ایتالیا
مدارک لازم برای ویزا ترانزیت ایتالیا را حتما همراه خود داشته باشید.

اگر ایتالیا مقصد اصلی سفر شما نیست، اما برنامه سفرتان ایجاب می‌کند که توقف کوتاهی در این کشور داشته باشید، باید بدانید ویزای ترانزیت ایتالیا چیست و چطور باید آن را بگیرید. شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای ترانزیت تقریبا شبیه سایر انواع ویزاست؛ شما باید دلیل موجه برای توقف در ایتالیا و بلیط خروج از این کشور را به سفارت ارائه دهید. ویزای ترانزیت ایتالیا برای دریانوردان ۵ روز اعتبار دارد؛ اما اعتبار ویزای ترانزیت فرودگاهی ایتالیا چند ساعت است. هزینه ویزای ترانزیت ایتالیا نیز بین ۴۰ تا ۸۰ دلار خواهد بود. 

هزینه ویزای ترانزیت ایتالیا

هزینه ویزای ترانزیت ایتالیا به اندازه هزینه سایر انواع ویزای شینگن است. بزرگسال‌ها برای دریافت این ویزا باید ۸۰ یورو بپردازند. هزینه دریافت ویزای ترانزیت برای دریافت کودکان ۶ تا ۱۲ سال، ۴۰ یورو است. کودکان زیر ۶ سال نیز به همراه سرپرستشان ویزا می‌گیرند و نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای آن‌ها نیست. قبل از اینکه به ایتالیا سفر کنید حتما سعی کنید راجع به این کشور اطلاعات زیادی کسب کنید برای این کار روی مقاله کشور ایتالیا کلیک کنید.

صدور ویزای ترانزیت ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

اگر مدارک شما کامل باشد و شرایط لازم برای دریافت ویزا را فراهم کرده باشید، صدور ویزای ترانزیت ایتالیا از زمان درخواست، ۵ الی ۱۴ روز کاری طول می‌کشد. اگر هم نقصی در مدارک وجود داشته باشد، ویزای شما ریجکت می‌شود و دوباره باید فرایند دریافت آن را از ابتدا طی کنید. اگر در فرایند دریافت ویزا با مشاوران با تجربه مشورت داشته باشید، از تمام جزئیات این روند اطلاع پیدا می‌کنید. در نتیجه احتمال ریجکت شدن ویزا را به حداقل می‌رسانید و می‌توانید در کم‌تر از یک هفته کاری ویزا بگیرید. برای دریافت مشاوره اولیه از طریق شماره‌های تماس یا فرم درخواست مشاوره سایت با کارشناسان پارت ویزا تماس بگیرید. 

آنچه از مقاله ویزا ترانزیت ایتالیا آموختیم:

در این مقاله بررسی کردیم ویزا ترانزیت ایتالیا چیست و انواع آن کدام است. همچنین درباره شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای ترانزیت صحبت کردیم. ایتالیا معمولا سخت‌گیری چندانی در صدور این نوع ویزا ندارد، اما در صورتی که نقصی در مدارک وجود داشته باشد، به سادگی درخواست مسافر را ریجکت می‌کند. اقدام دوباره پس از ریجکت شدن ویزای ترانزیت و رفع ریجکتی آن بسیار زمان‌بر است و احتمال دارد برنامه سفر شما را دچار مشکل کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای دریافت این نوع ویزا از کارشناس‌های پارت ویزا کمک بگیرید تا بدون نگرانی بابت ریجکت شدن یا طولانی شدن زمان تایید درخواست، ویزای خود را دریافت کنید.

1/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *