سفر آخر هفته به شهر آکسفورد انگلستان

گردش آخر هفته در آکسفورد

همان طور که در خیابان های شهر آکسفورد قدم می زنید و دانش آموزان دوچرخه سوار را می بینید، این احساس در شما ایجاد می شود که قرن ها یادگیری و آموزش در سنگ های رنگی عسل، گنبدها و مناره‌های رویایی می لرزد. اگر بخواهید آخر هفته‌ی خود را در آکسفورد سپری کنید، از نظر کارهای سرگرم کننده  و مکان های دیدنی در این شهر دانشگاهی قدیمی هیچ کمبودی نخواهید داشت.

گردش آخر هفته در آکسفورد
خیابان های شهر آکسفورد

از یک تور پیاده آکسفورد برای کشف نقاطی که الهام بخش مورس و هری پاتر بودند گرفته تا پریدن با یک درخت روی رودخانه، از جمله پیشنهادات ما برای برنامه یک سفر 48 ساعته در آکسفورد است.

شنبه صبح:

وقتی به جایی جدید می روم، دوست دارم در قدم بزنم، در فضای اطراف غرق شوم و به طور کلی با محیط آشنا شوم. پس اگر یک بعد از ظهر جمعه به آکسفورد بروید، ممکن است بخواهید به اطراف خود بپردازید و محله هتل را کشف کنید. اگر مثل من فقط 48 ساعت در آکسفورد وقت دارید، گزینه دیگر پیشنهادی هم این است که یک تور پیاده روی، مخصوصا با کسانی که متخصص راهنمای مکان های محلی هستند برگزار کنید. آنها می توانند جاهای جالبی را که ممکن است به تنهایی پیدا نکنند را به شما نشان داده، و همچنین توصیه هایی داشته باشند در مورد نحوه خوردن یا نوشیدن تا دیر وقت در طول تعطیلات آخر هفته در آکسفورد.

با یک تور پیاده روی در آکسفورد با محیط اطراف خود آشنا شوید.

گزینه های بسیاری برای یک تور پیاده روی آکسفورد وجود دارد که برخی از آنها یک نمای کلی از تاریخ و مکان های مورد علاقه به شما می دهد، گزینه های دیگر ممکن است زمینه‌ای خاص داشته باشند مثل سریالهای کارآگاهی تلویزیونی مورس، لوئیس و اندیور که در آکسفورد فیلمبرداری شده‌اند، یا فیلم های هری پاتر که برخی از آنها از کالج های آکسفورد الهام گرفته اند.

با یک تور پیاده روی در آکسفورد با محیط اطراف خود
تور پیاده روی در آکسفورد با محیط اطراف

من یک تور پیاده وری 90 دقیقه‌ای با تورهای پیاده روی آکسفورد داشتم که راهنمای آن ها تمام دانشگاه آکسفورد را می شناخت و چندین تور در طول روز داشتند که از دروازه جلوی کالج ترینیتی شروع می شد. تور بسیار عالی بود و با پرداخت 12.95 £ توانستیم در اطراف قسمت های اصلی آکسفورد قدم بزنیم، به کوچه هایی برویم که فیلمها و سریال های تلوزیونی زیادی در آنها فیلم‌برداری شده بود مثل مورس، و کلیسای زیبای نیوکالج، گریت هال و باغ ها را ببینیم. بهترین قسمت این تور این بود که به احتمال زیاد می توانیم چندین کالج آکسفورد را که باید برای هر کدام مبلغ جداگانه‌ای بپردازیم را ببینیم، بنابراین در پول هم کمی صرفه جویی می کنیم.

اگر ترجیح می دهید خودتان آکسفورد را کشف کنید، می توانید به تنهایی به برخی از کالج های آکسفورد رفته و تا هر زمان که می خواهید آن را ببینید. از جمله محبوب ترین آن ها مگدالن و یا کلیسای مسیح است که چهارگوش و کلیسای زیبایی دارد و جزو گران ترین مکان ها برای بازدید است یعنی شما باید بین 7 الی 9 £ بپردازید و اگر بعدا بخواهید Choral Evensong را ببینید ورودی آن برای شما رایگان است. اکثر کالج های دیگر مانند Balliol، College New، Brasnose، Trinity، Merton یا Oriel فقط حدود 2 £ هزینه  دارند که این هزینه شامل یک بروشور یا طرحی اس کالج هم می شود، درحالیکه بازدید بقیه رایگان است، بنابراین ارزش این را دارد که داخل آن را ببینید و به در آن به دنبال انبار بار بگردید.

شنبه ظهر:

ناهار در بازار پوشیده

در گشت و گذار صبح شنبه در آکسفورد ممکن است به دنبال کافه‌ای جذاب باشید تا برای ناهار در آن توقف کنید، اما در غیر این صورت، من بلافاصله به بازار پوشیده (Covered Market) می رویم که از های استریت تا مارکت استریت ادامه دارد و روزها باز است، اما عصر بسته می شود. این بازار یکی از جالبترین بازارهای پوشیده ی قدیمی است که سقفی شیشه‌ای دارد و خانه‌ی ترکیبی از مغازه‌های مستقل و ناهارخوری‌های ارزشمند است.

من در Sasi تایلندی توقف کردم که بسیار شلوغ بود و طیف وسیعی از غذاهای مخصوص ناهار را همراه با برنج به قیمت 6 £ سرو میکند و غذایی بسیار عالی دارد. همچنین اگر به دنبال یک ناهار پای دلچسب هستید میتوانید Pieminster را امتحان کنید، یا خمیر و شیر، یک نوشیدنی سالم یا اسموتی در Natural Buzz بنوشید، در Jeong’s Dosirak یک ناهار کره‌ای بخرید و یا در بار Alpha بایستید تا یک ساندویچ یا سالاد همراه با مقدار زیادی سبزیجات سفارش دهید.

ناهار در بازار پوشیده
بازار یکی از جالبترین بازارهای پوشیده ی قدیمی است

اگر قصد دارید بعد از ظهر را در موزه ها سپری کنید و می خواهید استراحت بیشتری برای ناهار داشته باشید، می توانید رستوران رو باز Ashmolean Museum را امتحان کنید که نور و هوای خوبی دارد و یک تراس بیرونی هم دارد. از آنجایی که موزه رایگان است شما مجبور نیستید برای غذا خوردن حتما از موزه بازدید کنید و در روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه این مکان تا ساعت 10 شب باز است و شما می توانید یک شام زودهنگام هم در این موزه سفارش دهید.

شنبه بعد از ظهر:

موزه ها در آکسفورد

موزه‌های عالی یکی از بهترین مکانهایرایگان در آکسفورد است، بنابراین توصیه میکنم که ساعاتی از بعد از ظهر شنبه را، بسته به میزان علاقه‌ی خودتان، به یک یا دو مورد از این موزه ها اختصاص دهید.

من عاشق موزه‌ی Ashmolean هستم، جایی که خانه‌ی مجموعه‌های بیشماری از آثار عتیقه است و همه چیز به زیبایی در محیطی روشن و مدرن نمایش داده می شود. بخشي در طبقه پايين وجود دارد که نشان دهنده‌ی اشای عجیب و غریبی است که توسط موسس موزه، Elias Ashmore، در قرن هفدهم به دانشگاه آکسفورد اهدا شده، به همراه گالری های هنری از تمدن هاي باستاني يونان، رم و بابل، مجموعه هاي ژاپني و چيني، و نقاشی های قبل از ریفلائیت تا امپرسیونیست در طبقات بالاتر.

موزه ها در آکسفورد
مجموعه‌های بیشماری از آثار عتیقه است و همه چیز به زیبایی در محیطی روشن و مدرن نمایش داده می شود

موزه تاریخ طبیعی یک فضای بلند، باز، با نمایش اسکلت حیوانات و استخوان دایناسور است و در اینجا شما می توانید در مورد دودو که در آلیس، اثر لوئیس کارول در سرزمین عجایب به طرز برجسته دیده می شود، اطلاعاتی بیاموزید. Dodo، پرنده ای که در حال حاضر منقرض شده است، و دیگر نمایش داده نمیشود، اما در اینجا یک مدل و مقداری تطلاعات در مورد آن وجود دارد که در نزدیکی ورودی قرار دارد.

در موزه تاریخ طبیعی، می توانید از موزه رودخانه پیتس که شامل اقلام انسان شناسی از قبایل سراسر جهان است نیز عبور کنید. این موزه بیشتر به دلیل نمایش سرهای مومیایی و منقبض شهرت دارد، اما مکانی هم دارد برای دوستاداران پارچه ها و اشیاء غنی از زندگی روزمره‌ ای که نشان دهنده‌ی فرهنگهای دیگر جهان هستند.

آواز دسته جمعی در دانشگاه آکسفورد

بسیاری از کلیساهای کالج دارای خدمات آواز دسته جمعی هستند که حضور در آن ها رایگان است و شناخته شده ترین آن ها کلیسای مسیح است، اگرچه شما میتوانید در نیوکالج و کالج مگدالن هم در این سرویس ها حضور داشته باشید.

آواز دسته جمعی در دانشگاه آکسفورد
آواز کلیسای مسیح در دانشگاه آکسفورد

من در ساعت 6 عصر در آواز کلیسای مسیح شرکت کردم و پنجره‌های رنگ شده‌ی شیشه ای با نور شمع می درخشیدند و موسیقی سرودخوانان فضایی جادویی ایجاد کرده بود و احساس حضور در قرون تاریخی در دانشگاه آکسفورد به فرد دست میدهد و یک در پایان یک روز گشت و گذار در اینجا احساس استراحت خوبی خواهید داشت.

شنبه شب:

در شهر آکسفورد کجا غذا بخوریم؟

تعداد زیادی بار، رستوران و میخانه در مرکز آکسفورد وجود دارد، بنابراین بسته به اینکه در آن لحظه کجا هستید میتوانید برای ناهار یا شام توقف کنید.

برای این که احساس بهتری نسبت به اطراف داشته باشید، Gees را به شما پیشنهاد میکنم، که در آن شام خوردم. این رستوران دارای سبک مدیترانه ای است که در یک گلخانه قدیمی ویکتوریا قرار دارد و کوکتل و غذای آن عالی است، البته از مرکز آکسفورد تا آنجا 20 دقیقه پیاده روی دارد، بنابراین شاید بخواهید تا آنجا تاکسی بگیرید.

یکشنبه صبح:

پونت زدن (نوعی قایق) در آکسفورد

یکی از فعالیت های سرگرم کننده در آکسفورد در یک روز خوب، این است که یک پونت اجاره کنید، مخصوصا اگر گروهی دارید که می توانید همراه آنها به یک روخانه‌ی کم عمق بروید و یک تیرک چوبی بلند برای هل دادن خودتان داشته باشید. در راس پل مگدالن میتوانید با 22 پوند برای یک ساعت یک پونت کرایه کنید (حداکثر 5 نفر) و از صدای جیرجیرکها و خنده لذت ببرید، زیرا مردم ضمن این که مراقب هستند که در روخانه سقوط نکنند، سعی میکنند که خود را به تیرک شما بچسبانند. اگر محتاط تر باشید، می توانید به مدت نیم ساعت و با 30 پوند به یک پونت ماشینی ملحق شوید (حداکثر 4 نفر)، یا یک قایق پدالی یا قایق موتوری اجاره کنید که امنیتش کمی بیشتر است و احتمال افتادن در آب با آن ها کمتر است.

پونت زدن (نوعی قایق) در آکسفورد
روخانه‌ی کم عمق در آکسفورد

به جای پونت کردن در آکسفورد از مارس تا اکتبر میتوانید از قایق Cherwell Boathouse استفاده کنید، که یک بار Teahut هم وجود دارد و میتوانید یک کوزه‌ی Pimms که جزو ادوات مورد علاقه ی انگلیسی در سفر تابستانی است بخرید و از مخزن رودخانه با آن آب بنوشید و یا آن در قایق به همراه خود داشته باشید.

یکشنبه بعد از ظهر:

باغ های گیاه شناسی شهر آکسفورد

درست کنار پل مگدالن، باغ گیاه شناسی آکسفورد است که یک مکان زیبا برای بازدید است، به ویژه در آب و هوای خوب. همانطور که وارد باغ میشوید، درختان زینتی و تخت های کاشته شده وجود دارد، در حالی که خانه های شیشه ای مشرف به رودخانه پر از نیلوفرهای آب، گیاهان ککتی و گرمسیری که محل زیستگاه گیاهان مختلف در سراسر جهان است نیز به چشم میخورد.

باغ های گیاه شناسی شهر آکسفورد
زیبایی گیاه شناسی شهر آکسفورد

در قسمت انتهایی باغ منطقه ای است که توسط دیوارهای بلند پوشیده شده و دارای گیاهان باغی و مرزهای زیبا گیاهی است، که یک مکان ایده آل برای نشستن در چمن و داشتن پیک نیک برای خانواده ها است. قیمت بلیط آن 5 پوند است و کودکان زیر 16 سال میتوانند رایگان وارد شوند.

پیاده روی در چمنزار کلیسای مسیح

پیاده روی یکشنبه بعد از ظهر و قدم زدن در کنار باغ گیاه شناسی و راه رفتن در مسیر پیاده روی به سمت رودخانه و کلیسای مسیحی بسیار دلپذیر است. در مسیر بازگشت به شهر، شما می توانید تکنیک های مختلف قایق پونت را در رودخانه مشاهده کنید و نمای بزرگ پشت کالج‌های آکسفورد را هم ببینید.

در آکسفورد کجا بمانید؟

هتل های بوتیک در آکسفورد:

هتل وانبورگ هوس: من در هتل Vanbrugh House، یک خانه شهری زیبا در آکسفورد که توسط سر جان ونبرگ، معمار قرن هجدهم طراحی شده بود و همچنین خالق کاخ بلنهایم در شمال آکسفورد، اقامت داشتم. هتل بوتیک مجلل به ساختمان مجاور همان دوره می رسد، که زمانی محل اقامت کلیسای مجاور سنت مایکل در دروازه شمالی بود.

دکور این هتل شیک و معاصر است، و ویژگیهایی دارد که مربوط به دوره‌ی خودش است، مثل شومینه های اصلی، تیرهای چوبی و تزئینی نقاشی شده در قسمت پذیرش. تمام اتاقها بعد از یکی از ارتباطات آکسفورد نامگذاری شدند، مثلا اتاق لوییس کارول پس از نویسنده آلیس در سرزمین عجایب که در اینجا مطالعه و کار می کرد نامگذاری شد، و سوییت اتحادیه‌ی آکسفرود بعد از مباحثه‌ی دانشجویی در کنار جاده نامگذاری شد.

هتل های بوتیک در آکسفورد
زیباترین هتل های بوتیک در آکسفورد

اتاق من یک سوییت Vicarage در طبقه‌ی هم کف بود، با پنلهای چوبی رنگ شده به رنگ سبز-خاکستری بود و یک تختخواب نرم و سفید و چهار پوستری داشت و یک حمام بزرگ هم در اتاق بود که شامل یک دوش و دو حمام roll top بوذ.

رستوران طبقه‌ی پایین تر در هتل Vanbrugh House، یک جم مخفی بود که در وقت ناهار به روی همه است، غذاهای خوشمزه و زیبایی در منو ارائه میدهد که در هر فصل تغییر میکند. این منو، با قیمت 10.95 پوند برای دو کورس یا 13.95 پوند برای 3 کورس، با قیمتی استثنایی پیشنهاداتی دارد و یک باغ زیبا در حیاط رستوران وجود دارد که یک پناهگاه خوب و محلی خوش آب و هوا است.

هتل های بوتیک دیگری هم در آکسفورد وجود دارد که می توانید از آن ها لذت ببرید، از جمله؛

  • هتل Old Bank (بزرگراه 91-94) یک هتل لوکس در قلب آکسفورد تاریخی.
  • هتل Old Parsonage (جاده بانبوری 1) یک هتل بوتیک در یک ساختمان تاریخی که در فاصله کوتاهی از مرکز آکسفورد قرار دارد.
  • مالمزون آکسفورد (قلعه آکسفورد 3) یک زندان ویکتوریا که در حال حاضر یک هتل بوتیک است، و در نزدیکی قلعه‌ی اکسفورد قرار دارد.

چگونه به داخل شهر آکسفورد بروید؟

اگر پروازی به انگلستان داشته باشید، نزدیک ترین فرودگاه به آکسفورد فرودگاه لندن هیترو (1 ساعت رانندگی دارد) است. قطار به آکسفورد از لندن حدود ساعت فاصله دارد، چه از ایستگاه Marylebone لندن و چه از ایستگاه Paddinton لندن. اتوبوسی نیز مکررا و به اندازه‌ی کافی از لندن به آکسفورد رفت و آمد دارد که نامش Oxford Tube است، و هر 15-30 دقیقه حرکت می کند، و 24 ساعته کار می کند، و ایستگاه آن نزدیک به ایستگاه ویکتوریا coach است.

اگر تا آکسفورد رانندگی می کنید، پارکینگ ماشین در مرکز شهر وجود دارد، اما معمولا گران هستند، بنابراین اگر یک روز یا بیشتر در آکسفورد هستید، توصیه می کنم ماشین خود را در یکی از پنج پارکینگ در حومه‌ی شهر بگذارید و با اتوبوس به شهر بروید. من ماشینم را در پارکینگ Seacourt گذاشتم که هزینه‌ی آن 2 پوند در روز است، و اتوبوسی دارد که هر 10 دقیقه با 3 پوند افراد را درست به مرکز شهر می برد. تنها مشکلم این بود که من در اواخر صبح رسیدم و تقریبا تمام فضای پارکینگ گرفته شده بود و مجبورم شدم کمی رانندگی کنم تا یک جای خالی پیدا کنم.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *