کار سوئیس jpg

سوئیس یک کشوری با استانداردهای بین‌المللی برای زندگی است که هر کسی دوست دارد در این کشور زندگی، کار یا تحصیل کند‌. دولت این کشور تمایل زیادی به جذب افراد متخصص و با مهارت‌های ويژه جهت ارتقا یک موقعیت شغلی و رونق اقتصادی کشور دارد. این مقاله برای پاسخ به سوالات افراد درباره شرایط دریافت ویزای کار سوئیس، مراحل و انواع آن تدوین شده است؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مهاجرت کاری به سوئیس چه شرایطی دارد؟

کشور سوئیس، یک مقصد جذاب و با رونق اقتصادی بالا برای مهاجران از سراسر جهان به خصوص ایران است. مهاجرت کاری به سوئیس به همین راحتی‌ها نیست. این کشور گرچه نیازمند نیروی کار ماهر و متخصص در زمینه‌های مختلف است، اما شرایط و قوانین خاصی برای مهاجران در نظر گرفته‌است. با توجه به اینکه متقاضی از کدام کشور و برای چه شغلی قصد مهاجرت به سوئیس را دارد، این الزامات می‌تواند متفاوت باشد.

شرایط عمومی برای دریافت ویزای سوئیس و امکان مهاجرت کاری به این کشور عبارتست از:

 • مدرک تحصیلی معتبر بالا
 • تسلط به زبان سوئیسی و انگلیسی
 • داشتن مجوز کار
 • جاب آفر
 • سابقه کاری مفید
 • بیمه سلامت
 • عدم سوءپیشینه و سابقه کیفری

دریافت-ویزای-کاری-سوئیس

پروسه دریافت ویزای کاری سوئیس شامل چه مراحلی است؟

برای دریافت ویزای کاری سوئیس پروسه و مراحل خاصی را باید طی کنید و اقداماتی که در ادامه آورده شده‌است را باید انجام دهید:

جستجوی کار و دریافت جاب آفر
در اولین اقدام باید کار موردنظر خود را پیدا کرده و برای کارفرمای مربوطه درخواست دهید تا او به شما پیشنهاد شغلی دهد. در واقع به واسطه این پیشنهاد شغلی می‌توانید برای اخذ ویزا اقدام کنید.

بررسی واجد شرایط بودن
از معیارهای واجد شرایط بودن جهت اشتغال به کار مدنظر و دریافت مجوز کار مطمئن شوید.

درخواست مجوز کار
این مرحله باید توسط کارفرما انجام شود. او باید درخواست مجوز کار شما را به نهادهای مربوطه ارائه کند.

تست بازار کار
کارفرنا باید ثابت کند که برای استخدام نیروی کار در سمت شغلی مدنظر شما، هیچ داوطلب سوئیسی یا فردی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا باشد، پیدا نکرده است. به این کار، تست بازارکار می‌گویند.

تأیید مقامات محلی
حال باید مقامات محلی سوئیس درخواست کارفرما را برای ارائه مجوز کار به شما در این کشور بررسی کنند. روند رسیدگی به درخواست گاهی ممکن است چند هفته طول بکشد.

اطلاع به اداره فدرال مهاجرت (FOM)
اگر درخواست کارفرما توسط مقامات محلی سوئیس مورد تأیید واقع شد، باید گزارش کار را به اداره فدرال مهاجرت (FOM) تحویل دهند.

درخواست ویزا (در صورت وجود)
حال با داشتن یک جاب آفر معتبر می‌توانید با تهیه سایر مدارک لازم، برای دریافت ویزای سوئیس درخواست دهید. البته متقاضیان ساکن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیازی به ویزای سوئیس ندارند.

مدارک-لازم-ویزای-کار-سوئیس

برای اخذ ویزای کار سوئیس، چه مدارکی لازم است؟

مدارک لازم جهت تحویل به سفارت سوئیس یا کنسولگری آن (وقت سفارت سوئیس)، بستگی به این‌ دارد که شما از چه کشوری قصد مهاجرت به سوئیس را دارید. داوطلبانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد اقامت کاری در سوئیس را دارند، باید مدارک زیر را تهیه و تحویل دهند:

 • گذرنامه معتبر یا کارت ملی
 • پیشنهاد شغلی
 • کپی از قرارداد اجاره برای تایید آدرس
 • عکس با استاندارد عکس‌های پاسپورت

اگر از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا می‌خواهید برای کار و اخذ ویزای کاری در سوئیس درخواست دهید، باید مدارک زیر را آماده کرده و ارائه دهید (البته هر کانتون در سوئیس مدارک خاص و شرایط متفاوتی برای مهاجران در نظر گرفته‌است):

فرم درخواست ویزا (در برخی کانتون‌ها این مرحله به صورت آنلاین نیز قابل انجام است)

 1. گذرنامه معتبر
 2. اثبات تست بازارکار
 3. رزومه کاری و تحصیلی مرتبط با شغل موردنظر
 4. دلیل خالی بودن موقعیت شغلی، مانند گسترش کسب و کار
 5. شرح مفصلی از موقعیت شغلی موجود
 6. قرارداد کار و شرایط مورد توافق، که باید با شرایط شهروندان سوئیسی قابل مقایسه باشد.
 7. گواهی بیمه سلامت

چه روش‌هایی برای دریافت ویزای کاری سوئیس وجود دارد؟

شما به عنوان یک متقاضی کار در سوئیس و دریافت ویزای کاری در این کشور پیشرفته، می‌توانید از یکی از سه روش زیر اقدام کنید:

ویزای کار سوئیس از طریق کارفرما

متقاضیان ویزا باید ابتدا یک کارفرمای سوئیسی را پیدا کرده و بعد از توافق با او و تست بازارکار توسط کارفرما، یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر دریافت کنند. در این روش معمولا ویزای ۴ ساله به متقاضی داده می‌شود و در صورت اقامت مستمر در این کشور و تمایل به ادامه کار، فرد می‌تواند درخواست ویزای دائم کند. البته در مواردی تاریخ انقضا ویزا، همان تاریخی است که در قرارداد کاری افراد درج شده است. با این ویزا تنها می‌توانید در کاری که به‌ واسطه آن مجوز اقامت گرفته‌اید کار کنید.

ویزای کار سوئیس از طریق تحصیل

یک روش اخذ ویزای کاری در سوئیس این است که افرادی که به واسطه ویزای تحصیلی در این کشور اقامت دارند، بعد از فارغ‌التحصیل شدن، با پیدا کردن کار، ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل کنند. در صورت سابقه کاری به مدت ۵ سال و رضایت کارفرما و پرداخت مالیات‌های مربوطه، شخص می‌تواند اقامت دائم سوئیس را بگیرد.

اخذ ویزای کار سوئیس از طریق سایت های کاریابی

افرادی که هیچ شناختی از بازارکار و کارفرماهای سوئیسی ندارند، می‌توانند به سایت‌های کاریابی مراجعه کنند. در این پلتفرم‌های آنلاین می‌توان کارفرما را مجاب به استخدام کنید، به شرطی که مهارت و تخصص بالایی در سمت شغلی موردنظر داشته باشید. در این صورت کارفرما یک دعوت‌نامه رسمی برای شما ارسال می‌کند که مسیر اخذ ویزای کاری در سوئیس برایتان هموارتر می‌شود.

اقامت-کشور-سوئیس

انواع مجوز برای اقامت کاری در سوئیس کدامند؟

مجوز کاری در سوئیس با توجه به شرایط کاری و شخصی افراد متفاوت است‌ در ادامه با انواع مجوز برای اقامت کاری در سوئیس بیشتر آشنا خواهید شد:

مجوز اقامت کاری نوع L
این مجوز کاری برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند کمتر از ۱۲ ماه در سوئیس اقامت کاری داشته باشند. البته تمدید این مچوز تا دو سال امکان پذیر است.

مجوز اقامت کاری نوع C
این مجوز برای افرادی است که به مدت ۱۰ سال مستمر در سوئیس اقامت داشته و کار کرده‌اند. به واسطه این مجوز متقاضیان می‌توانند اقامت دائم در سوئیس بگیرند.

مجوز اقامت کاری نوع G
مجوز کاری نوع G برای اشخاصی است که عملا در سوئیس کار می‌کنند، ولی ساکن یک کشور دیگر هستند. این مجوز را می‌توان هر سال تمدید کرد.

مجوز اقامت کاری نوع B
جهت داشتن اقامت کوتاه مدت، این مجوز به افراد داده می شود تا بتوانند در سوئیس کار کنند. مجوز نوع B را تا نهایتا ۵ سال می‌توان تمدید کرد. صدور این مجوز برای متقاضیانی است که از تمکن مالی برخوردار بوده و می‌توانند از پس پرداخت هزینه‌های خود را در این کشور بربیایند.

مجوز اقامت کاری LPERMITS
مجوز اقامت کاری LPERMITS برای اقامت کوتاه مدت است و تا یک سال هم اعتبار دارد. برای تمدید این مجوز لازم است متقاضی برای همان کارفرما کار کند.

مجوز اقامت کاری BPERMITS
این مجوز هم برای اقامت کاری کوتاه مدت است که هر سال باید تمدید شود.

مجوز اقامت کاری CPERMITS
با داشتن این مجوز فرد می‌تواند اقامت دائم سوئیس را بگیرد. این مجوز نشان می‌دهد که فرد به مدت ۱۰ سال در سوئیس کار کرده‌است. البته متقاضیانی که از کشورهای کانادا و ایالت متحده قصد دارند این مجوز را در سوئیس دریافت کنند، تنها لازم است ۵ سال در این کشور سابقه کاری داشته باشند.

 

با داشتن ویزای کار سوئیس می‌توانید به صورت قانونی در این کشور کار کنید. بسته به اینکه شما چه کاری را انتخاب کرده و در کدام کانتون قصد اقامت دارید، این ویزا می‌تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. به هرحال قبل از هر اقدامی بهتر است تحقیقات و اطلاعات خود را در زمینه ویزای کار در سوئیس و شرایط و مراحل اخذ آن کامل کنید‌.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *