قوانین-ازدواج-در-سوئد

کشور سوئد یک شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا است که زبان رسمی آن سوئدی است. این کشور یکی از کشور‌های توسعه یافته در جهان بوده و بالاترین سطح زندگی و امید را به خود اختصاص داده است. در این کشور مزایای زیادی برای زندگی وجود دارد که حقوق یکسان و رفاه شغلی از نمونه این مزایا است. زندگی در سوئد رویای بسیاری از جوانان است که به دنبال یک زندگی راحت و سرشار از آرامش هستند. البته باید توجه داشت که در کشورهای درحال توسعه قوانین خاصی برای امور مختلف حاکم است. به طور مثال آیا شما از قوانین ازدواج در کشور سوئد مطلع هستید؟ در این مقاله میخواهیم شما را با قوانین ازدواج در سوئد و شرایط آن آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

چک لیست مدارک انواع ویزای سوئد را هم در مقاله مرتبط مطالعه کنید.

قوانین و شرایط ازدواج در سوئد

اقدام به ازدواج یکی از امور مهم زندگی است که مشمول رعایت قوانین و آداب و رسوم بسیاری است. این قوانین و آداب و رسوم، در جهت تحکیم و ثبات ازدواج وضع شده است. قوانین و مقررات حاکم در هر کشور تاثیر زیادی بر زندگی روزمره افراد دارند. سوئد نیز یکی از کشورهای توسعه یافته است که ازدواج در آن از نظر جنسیتی خنثی است. خنثی بودن جنسیت، بدین معناست که دو فرد از یک جنس، می‌توانند به همان شیوه زن و مرد ازدواج کنند. در قوانین سوئد ازدواج اجباری منع شده است و هیچ کس نمی‌تواند فردی را مجبور به ازدواج کند. در این کشور هر شخص می‌تواند آزادانه تصمیم به ازدواج با شخص مورد انتخاب خود را داشته باشد.

براساس قوانین این کشور قبل از ازدواج، باید برای رسیدگی به موانع ازدواج درخواست خود را ثبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ چیزی مانع ازدواج شما نیست. رسیدگی به درخواست موانع ازدواج، توسط اداره مالیات سوئد انجام می‌شود و اگر هیچ مانعی برای ازدواج دو شخص وجود نداشته باشد دو گواهی برای اشخاصصادر می‌شود. دو گواهی صادر شده مربوط به موانع ازدواج و مجوز ازدواج است. هر دو این گواهی نامه‌ها به مدت ۴ ماه اعتبار داشته و باید در زمان مقرر شده ترجیحا دو هفته قبل از برگزاری مراسم برای مسئول برگزاری ازدواج ارسال شود.

شرایط-ازدواج-افراد-غیر-مقیم-در-سوئد 

شرایط ازدواج افراد غیر مقیم در سوئد

افراد غیر مقیم و غیر تبعه کشور سوئد در صورتی که مایل به ازدواج در سوئد باشند باید علاوه بر رعایت قوانین حاکم در این کشور، سندی را از کشور خود ارائه دهند تا وضعیت تاهل آن‌ها را مشخص کند. اگر فرد قبلا ازدواج کرده باشد باید یک گواهی در جهت اثبات فسخ ازدواج و یا گواهی فوت همسر خود ارائه دهد. علاوه بر این شهروندان سایر کشورها برای درخواست مجوز ازدواج باید مستنداتی را ارائه دهند که طبق قوانین کشور خود مانعی برای ازدواج آن‌ها وجود ندارد.

برای تایید این مستندات، باید گواهی از یک مقام ذی صلاح کشور ارائه شود که مشخص کند شخص حق ازدواج را دارد. البته باید توجه داشته باشید که تنها چند کشور می‌توانند همچین گواهی نامه ای را صادر کنند. در صورت دسترسی نداشتن به این گواهی باید از مقام ذی صلاح کشور خود نامه‌ای در جهت بیان قوانین مربوط در ازدواج در آن کشور را ارائه دهید. همچنین شخص برای اثبات هویت و تابعیت خود باید شخصا به سازمان مالیاتی کشور سوئد مراجعه و گذرنامه خود را برای کنترل هویت و وضعیت شهروندی ارائه نماید.

زمان ازدواج و برگزاری مراسم عروسی در سوئد

در کشور سوئد تعیین تاریخ ازدواج به عهده خود شخص است. اگر می‌خواهید مراسم شما در دفاتر شهرداری این کشور برگزار شود مراسم ازدواج شما باید در طول هفته باشد. در صورت موافقت مسئول برگزاری مراسم ازدواج، می‌توانید مراسم را در منزل و یا مکان دیگری برگزار کنید. یکی از الزامات انجام مراسم ازدواج در سوئد،حضور دو شاهد بزرگسال در مراسم است و باید به خاطر داشته باشید که اسامی و آدرس شاهدان را در موعد قبل از عروسی  به مسئول ازدواج تحویل دهید. البته اگر مراسم در اتاق ازدواج دفتر شهرداری این کشور برگزار شود مسئول برگزاری مراسم ازدواج می‌تواند خود شاهدانی را برای ازدواج شما مشخص کند.

برگزاری مراسم عروسی نیز در این کشور می‌تواند هم به صورت مذهبی و هم مدنی برگزار شود. ازدواج مذهبی در کلیسا و توسط کشیش و یا روحانی انجام می‌شود اما ازدواج‌های مدنی توسط یک شخص خاص که توسط هیئت اداری شهرستان منصوب شده است قابل اجرا است. ازدواج مدنی مراسمی است که به صورت رسمی و قانونی برگزار شده و بسیار معتبر است. ازدواج مذهبی که در کلیسا انجام می‌شود توسط قانون کشور سوئد رسمی نیست و برای رسمی شدن آن برگزاری ازدواج مدنی نیز لازم است.

قوانین-سوئد-برای-اخذ-تابعیت

قوانین سوئد برای اخذ تابعیت و اقامت از طریق ازدواج

همانطور که مطلع هستید یکی از راه‌های مهاجرت به کشور زیبا و توسعه یافته سوئد، ازدواج است. اگر شهروند یک کشور خارجی از اتحادیه اروپا هستید و قصد ازدواج با شخصی را دارید که در سوئد زندگی می‌کند؛ در صورت ازدواج، اجازه اقامت در سوئد به شما داده می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که شخصی که در سوئد زندگی می‌کند و اقامت این کشور را دارد اگر بخواهد با یک خارجی ازدواج کند باید شرایط خاص قوانین سوئد را دارا باشد. در صورت ازدواج با یک شهروند سوئدی، بعد از ۳ سال زندگی مشترک فرد می‌تواند درخواست تابعیت سوئد را داده و نسبت به دریافت اقامت این کشور اقدام کند. البته قابل ذکر است که طبق قوانین این کشور شخص خارجی و شهروند سوئدی باید دوسال در کنار هم زندگی مشترک داشته باشند.

قوانین زندگی مشترک در سوئد

درصورتی که دو نفر بدون ازدواج و ثبت آن به صورت زوج در کنار یکدیگر زندگی کنند به این نوع زندگی ، زندگی مشترک گفته می‌شود. زندگی مشترک در کشور سوئد و کشور‌های شمال اروپا بسیار رایج است. همچنین داشتن فرزند بدون ازدواج نیز بسیار متداول است. در صورت فوت یکی از طرفین زندگی مشترک در سوئد، قوانینی برای همسر وی حاکم است. به این صورت که اگر یکی از طرفین زندگی مشترک فوت کند فرد دیگر می‌تواند در خانه مشترکشان به زندگی خود ادامه دهد. به ارث رسیدن دارایی‌های فرد فوت شده نیز در صورت تنظیم وصیت نامه قابل اجرا است.

در همه کشورها برای ثبت ازدواج و برگزاری مراسم، قوانین خاصی حاکم است. کشور سوئد نیز یکی از کشور‌های پیشرفته است که رفاه زندگی بالایی در آن حکم فرما است. افراد زیادی مایل به مهاجرت به این کشور و زندگی کردن در آن جا هستند. طبق قوانین این کشور ازدواج می‌تواند هم به صورت مذهبی و هم مدنی برگزار شود. ازدواج مدنی به صورت رسمی ثبت شده اما ازدواج مذهبی مطابق قوانین این کشور رسمیت ندارد. همچنین زندگی مشترک دو فرد در کنار هم بدون ثبت ازدواج نیز بسیار متداول و رایج بوده و برای آن نیز قوانینی وضع شده است. در این مطلب شما را با قوانین ازدواج در سوئد و همچنین نحوه اقامت و تابعیت به وسیله ازدواج آشنا کردیم. امیدواریم با ارائه این مقاله شما را در یافتن پاسخ سوال‌هایتان یاری کرده باشیم.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *