شهر مادرید

 همه چیز در مورد شهر مادرید

اگر با کسی که تجربه سفر به مادرید را داشته صحبت کنید، متوجه می‌شوید که مادرید اسپانیا یکی از توریستی‌ترین شهرهای دنیاست و برای زندگی هم انتخاب مناسبی است. مادرید یکی از بزرگترین شهر‌های اروپا و پایتخت اسپانیا است که سالانه تعداد بسیار زیادی توریست را از اقصی نقاط جهان جذب می‌کند. آب و هوای فوق‌العاده و رفتار دوستانه مردم هم جذابیت این شهر را دوچندان می‌کند.

شهر مادرید اسپانیا
مادرید اسپانیا

اگر قصد مهاجرت به اسپانیا و زندگی در مادرید زیبا را دارید یا می‌خواهید به این شهر سفر کنید، باید اطلاعاتی درباره آن داشته باشید. پیش‌زمینه ذهنی درباره مادرید، لذت سفر را برای شما دوچندان می‌کند. ما در این مقاله درباره مادرید اسپانیا صحبت می‌کنیم؛ بعد از مطالعه این مقاله، ذهنیتی درباره مادرید به دست می‌آورید. هنگام سفر به این شهر بررسی کنید که تصوراتتان تا چه اندازه درست بوده است. قبل از مطالعه این مطلب از شما دعوت می‌‌کنم صفحه مرتبط با وقت سفارت اسپانیا را مطالعه کنید.

تاریخچه مادرید

مادرید اسپانیا شهری با تاریخ غنی است و فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته. منطقه‌ای که اکنون مادرید نامیده می‌شود، محل سکونت انسان‌های ما قبل تاریخ بوده است. اشیای باستانی متعددی که در حفاری‌ها و رودخانه مانزانارس کشف شده، اثباتی برای این موضوع هستند. در مادرید آثار مختلفی مانند تبر‌ها و بقایای پستانداران بزرگ به عنوان مدرک کشف شده است.

شهر مادرید که در ابتدا «مایریت» نام داشت، توسط “امیر محمد” در پایان قرن نهم پس از میلاد تأسیس شد. این شهر در زمان اشغال شبه جزیره ایبری توسط اعراب به شهرت رسید، اما در طی فتح مجدد اسپانیا توسط مسیحیان دوباره به دست اروپایی‌ها افتاد. شهر مادرید به شکل کنونی، در مرکز اسپانیا قرار گرفته و در سال 1083 توسط پادشاه آلفونسو اول تأسیس شده است. بعد از به سلطنت رسیدن او تمام نماد‌های رایج نفوذ و حکومت مسلمانان در این دوره حذف شدند. از این نقطه به بعد چند جنگ در این شهر صورت گرفت و هدف اکثر آن‌ها این بود که نماد‌های مسلمانان از بین برود.

پس از قرن‌ها آشفتگی تاریخی، مادرید در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته و اکنون به عنوان یکی از شهرهای مدرن جهان شناخته می‌شود. این شهر یکی از پیشرفته‌ترین، مدرن‌ترین و زیباترین شهرهای اروپا به حساب می‌آید. مادرید اسپانیا فرهنگ هنری، محله‌های پر جنب و جوش و زندگی شبانه پر شور، همراه با آثار تاریخی غنی در شهر دارد. این شهر به شایستگی به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری قاره اروپا شناخته می‌شود.

درباره شهر ماردید

مادرید، پایتخت مرکزی اسپانیا، شهری با بلوارهای زیبا و پارک‌های وسیع و آراسته مانند بوئن رتیرو است. خیابان ال راتسرو مادرید اسپانیا EL Rastro خیابان معروف مادرید است. این شهر بخاطر غنی بودن از هنر اروپایی، از جمله آثار موزه پرادو که توسط گویا لاسکز و دیگر استادان اسپانیایی خلق شده، مشهور است. قصرهای سلطنتی و عمارت‌ها و تسلیحات نظامی مادرید هم جاذبه‌های تاریخی این شهر هستند و به زیبایی‌هایش افزوده‌اند. مادرید اسپانیا شبیه شهرهای قرون وسطی است و هنوز هم اصالت خود را حفظ کرده است.

مادرید سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا بعد از لندن و پاریس است. علت دیگر شهرت این شهر، تیم فوتبال قدرتمندی دارد و تا مدت‌ها میزبان رونالدوی تاریخی بوده است. بسیاری از افراد این شهر را با تیم رئال مادرید می‌شناسند و به همین خاطر است که رویای سفر یا زندگی در این شهر را در سر می‌پرورانند.

در قسمت‌های بعدی اطلاعات بیشتری درباره شهر مادرید ارائه می‌دهیم و آب و هوا و معماری باستانی آن را بررسی می‌کنیم.

آب و هوای شهر مادرید

یکی از مهم ترین عواملی که برای سفر به یک شهر در نظر گرفته می‌شود آب و هوای آن است که به ما کمک می‌کند زمان مناسب برای سفر را انتخاب کنیم. در شهر مادرید اسپانیا تابستان‌ها کوتاه، گرم و خشک هستند و آسمان هم عمدتا صاف است. زمستان‌ها هم بسیار سرد و نسبتا طولانی هستند و آسمان هم در این فصل نیمه ابری است.

در طول سال، دما معمولا از منفی صفر درجه سانتی گراد تا 33 درجه سانتی گراد متغیر است و به ندرت به کمتر از منفی 5 درجه سانتی گراد یا بالاتر از 37 درجه سانتی گراد می‌رسد. اگر می‌خواهید از ساحل یا استخر در مادرید استفاده کنید بهترین زمان مسافرت به این شهر از اواسط خردادماه تا اواخر شهریور است. هوای این شهر از آبان تا اسفندماه خنک‌تر است و برای مسافرانی که تفریحات ساحلی جزو برنامه سفر آن‌ها نیست، مناسب هستند. اگر قصد دارید کریسمس در مادرید باشید، باید بدانید که هوایی بسیار سرد در انتظار شماست.

معماری شهر مادرید

شهر مادرید، قلب تپنده اسپانیا، معماری زیبایی دارد. بخش مهمی از معماری این شهر، شاهکار معماران کهن است و جزو آثار تاریخی محسوب می‌شود. این شهر ظاهر خود را به همان صورت که در قدیم بوده حفظ کرده است؛ البته عناصر مدرن هم به شهر اضافه شده‌اند و زندگی را برای مردم امروزی راحت‌تر کرده‌اند.

بنای یادبود پوئرتا دِ آلکالا
بنای یادبود پوئرتا دِ آلکالا در مادرید

به عنوان مثال خیابان گران بیا مرکز مدرنیته شهر است و در کنار آن یکی از خیابان‌های مهم است که بنای یادبود پوئرتا دِ آلکالا در آن واقع شده. این بنا یکی از ساختمان‌های مهم و زیبای اسپانیاست که نشان دهنده معماری تاریخی آن و نماد تاریخ شهر مادرید است.

زندگی در مادرید اسپانیا به چه صورت است؟

بسیاری از ایرانی‌هایی که قصد مهاجرت دارند، مادرید اسپانیا را به عنوان محل جدیدی برای زندگی انتخاب می‌کنند؛ این شهر انتخاب شایسته‌ای است. آب و هوای این شهر به گونه‌ای است که ایرانی‌ها به راحتی می‌توانند خود را آن وفق بدهند. از طرف دیگر، مردم اسپانیا و شهر مادرید رفتار بسیار انسان دوستانه دارند و اگر زبان را به خوبی یاد گرفته باشید، می‌توانید با آن‌ها به بهترین شکل ارتباط برقرار کنید.

اقتصاد شهر مادرید و اسپانیا به گونه‌ای است که اگر کار مناسبی در این شهر پیدا کنید و بتوانید خدمات عالی ارائه دهید، به راحتی می‌توانید از پس مخارج زندگی و محل اقامت خود برآیید. در ادامه اطلاعاتی درباره جمعیت و طبیعت شهر مادرید هم ارائه می‌دهیم تا اطلاعات جامع‌تری درباره این شهر داشته باشید.

جمعیت شهر مادرید

مادرید یکی از پر جمعیت ترین شهر‌های اسپانیا و اروپا است که جمعیت آن در سال 2021 به 7/6 میلیون نفر نیز رسید. اگر به زندگی در شهر‌های شلوغ عادت و علاقه دارید، این شهر می‌تواند یک انتخاب خوب برای شما باشد. البته جمعیت زیاد این شهر، مشکلی در تأمین منابع و امکانات مورد نیاز برای یک زندگی راحت به وجود نیاورده است. مردم مادرید به تمام امکانات مورد نیازشان دسترسی دارند و در شهری مدرن با سطح رفاه مطلوب زندگی می‌کنند.

طبیعت زیبای شهر مادرید

شاید کسانی که به مادرید می‌آیند بیشتر مجذوب آثار تاریخی و خیابان‌های قدیمی شهر شده باشند، اما باید بگوییم که این شهر طبیعت عالی هم دارد. بخشی از طبیعت مادرید در پارک‌های داخل شهر قرار گرفته و برای افرادی که به پیاده روی صبحگاهی یا گردش در پارک عادت دارند، مناسب است. علاوه بر آن، جاذبه‌های طبیعی بسیاری هم در اطراف شهر قرار دارند که می‌توان برای مسافرت‌های آخر هفته و دوری از شلوغی شهر به آن‌ جا رفت.

پارک طبیعی پلاناریا مادرید
پارک طبیعی پلاناریا مادرید

پارک طبیعی فایونیا و پارک طبیعی پنارالا از مناطقی هستند که در یکی می‌توان از حیات وحش لذت برد و در دیگری می‌توان کوهنوردی کرد. هم چنین پارک کانسیا نیز می‌تواند برای گیاهشناسی و پیاده روی در میان درختان زیبا مناسب باشد.

تحصیل در مادرید اسپانیا به چه صورت است؟

تحصیل در مادرید اسپانیا نیز یکی از مواردی است که برای افرادی که قصد زندگی در این شهر را دارند، بسیار مهم است؛ به خصوص اگر قصد مهاجرت تحصیلی داشته باشند یا فرزند دانش آموز داشته باشند. برای خانواده هایی که کودک دارند، امکان تحصیل در مقاطع مختلف با کیفیت مطلوب وجود دارد. کودکان هم می‌توانند در مدارس ابتدایی شهر مادرید و هم در مدارس بین المللی که برای مهاجران تاسیس شده، ثبت نام کنند. بچه‌ها تا سن کم‌تر از ۱۸ سال می‌توانند به همراه والدینشان به مادرید مهاجرت کنند،. بنابراین اگر فرزند دبیرستانی دارید هم دغدغه‌ای برای تحصیل او نداشته باشید. کالج‌ها و دبیرستان‌های سطح بالای بسیاری در شهر مادرید وجود دارد که رشته‌های مختلف را ارائه می‌دهند و امکان پذیرش دانش آموزان بین‌المللی را هم دارند.

دانشگاه‌های شهر مادرید همیشه مورد توجه مهاجران تحصیلی بوده‌اند. اکثر دانشجویان انتخاب صحیح دانشگاه برای تحصیل در یک شهر خاص را چالش برانگیز می‌دانند، به خصوص زمانی که این شهر دانشگاه‌های زیادی داشته باشد و همه آن‌ها رشته‌های مختلف را در سطح بالایی ارائه بدهند. درست مثل مادرید اسپانیا که دانشگاه‌های عالی دارد، در ادامه توضیحات بیشتری درباره بهترین دانشگاه‌های شهر مادرید ارائه خواهیم داد.

بررسی دانشگاه‌های مادرید

دانشگاه‌های مادرید از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا و اروپا هستند و سیستم درجه یک آموزشی را دارند. این دانشگاه‌ها انتخاب مناسبی برای دانشجویان بین المللی هستند و هم چنین خدمات مناسبی نیز به این دانشجویان ارائه می‌دهند. طیف گسترده ای از رشته‌ها برای دانشجویان بین المللی آماده شده و شما می‌توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا یا حتی فوق دکترا تحصیل کنید.

بهترین دانشگاه‌های مادرید عبارتند از:

  • Atonomous University of Madrid
  • Universidad CEU San Pablo
  • Francisco de Vitoria University

این دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین المللی مناسب هستند. البته تعداد دانشگاه‌های خوب مادرید بیشتر از این است و در آینده در مقاله‌ای اختصاصی به معرفی و بررسی شرایط تحصیل در آن‌ها می‌پردازیم.

مکان‌های دیدنی مادرید

مادرید به‌ خاطر ساختمان‌‌های تاریخی، بازارها، رستوران‌ها و عمارت‌های سلطنتی‌اش شهرت دارد. موزه‌‌های هنرهای معاصر و رنسانس، آسمان‌های آبی آفتابی، محله‌‌های منحصر به ‌فرد و تفریحات شبانه پرجنب ‌و جوش هم از دیگر ویژگی‌های مادرید است که در کم‌تر شهری پیدا می‌شود. مادرید اسپانیا شهر شادی و زندگی است. در این قسمت دیدنی‌های این شهر را معرفی می‌کنیم.

موزه‌های مادرید

بسیاری از پایتخت‌های اروپایی به خاطر موزه‌ها و گالری‌های دیدنی خود شناخته شده‌اند، اما وقتی صحبت از مادرید اسپانیا به میان می‌آید، همه می‌دانند موزه‌ها و گالری‌های منحصر به فرد در آن وجود دارد.

سه تا از برجسته ‌ترین موزه‌های آن در امتداد یک خیابان با هم همسایه‌‌اند و بسیاری از مراکز فرهنگی شناخته ‌شده دیگر نیز در فاصله نزدیک به هم قرار گرفته‌اند. این موضوع باعث شده در مادرید رسم جذابی به نام پاسئو دل آرته وجود داشته باشد؛ این رسم به معنی پیاده‌روی هنری است و بین موزه‌های مشهور مادرید انجام می‌شود. این کار یکی از لذتبخش‌ترین پیاده‌روی‌هایی است که در زندگی خود تجربه می‌کنید.

 موزه ملی مرکز هنر رینا صوفیا

رینا صوفیا یکی از بزرگترین موزه‌ها و اماکن دیدنی شهر مادرید است و اگر از کسی در این شهر بخواهید که درباره شهر مادرید به شما اطلاعات بدهد، نام این موزه را نیز بیان می‌کند. این موزه، هنر اسپانیا در قرن بیستم را نشان می‌دهد و در سال ۱۹۹۲ افتتاح شده است. در این موزه از آثار پابلو پیکاسو، سالوادور دالی و افراد مشهور دیگر نگهداری می‌شود.

موزه ملی دل پرادو

پرادو مجموعه‌ای از شاهکارهای اسپانیایی و بین‌المللی و مایه غرور ملی است.

موزه ملی دلپرادو
موزه ی ملی دلپرادو

در این موزه آثاری از قرن 12 تا 20 قرار دارد و آن را مهم ترین موزه جهان برای آثار نقاشی اروپایی می‌نامند. در این موزه آثار هنرمندان مختلفی قرار گرفته که بعضی از آن‌ها مانند پیکاسو، شهرت جهانی دارند.

تئاترهای شهر مادرید

موسیقی، رقص، اپرا، زارزوئلا و کمدی ژانر‌های تئاتری هستند که می‌توانید در بسیاری از تئاترها، صحنه‌ها و سالن‌های کنسرت مادرید به صورت زنده تماشا کنید. یکی از این سالن‌ها، سالن نمایش ملی است که به موسسه ملی هنرهای نمایشی و موسیقی (وزارت فرهنگ) تعلق دارد و در منطقه چامارتین واقع شده است. تالار ملی نقش مهمی در محافل موسیقی در اسپانیا ایفا می‌کند و امکانات مختلفی را برای افراد و سازمان‌های دولتی و خصوصی فراهم کرده تا بتوانند نمایش‌ها و کنسرت‌های موسیقی را اجرا کنند.

بهترین غذا و رستوران‌های مادرید

همان طور که گفتیم درباره شهر مادرید اسپانیا، رستوران‌ها و غذاهای آن بسیار مهم در نظر گرفته می‌شوند. از بهترین غذاهای مادرید می‌توان به کباب‌های آن اشاره کرد که در بهترین رستوران‌ها مانند ال سوبرینو دی بوتین و لابونا تابرنا ارائه می‌شوند. این رستوران‌ها قیمت‌های مناسبی نیز دارند.

بررسی هزینه‌ها سفر
بررسی هزینه‌ها سفر به مادرید

هزینه‌های سفر به مادرید اسپانیا نیز یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید برای مسافرت به این شهر در نظر گرفته شود. هزینه‌ها معمولا متغیر هستند زیرا قیمت یورو در ایران دائما در حال تغییر است. پس بهتر است هزینه‌ها را در زمانی نزدیک به زمان سفر مشخص کنید. این هزینه‌ها شامل هزینه بلیط، ویزا، هتل، غذا و دیگر عوامل است.

تنها روش سفر برای ایران به اسپانیا، سفر هوایی است و همه تورهای گردشگری هم به صورت هوایی برگزار می‌شوند. نکته بعدی هم درباره هزینه‌ای است که برای غذا باید صرف کنید. در بعضی از اقامتگاه‌های اسپانیا امکان پخت و پز وجود دارد، اما حتی اگر قصد آشپزی ندارید هم می‌توانید تمام وعده‌های غذایی در رستوران‌های مادرید سرو کنید. در رستوران‌ها می‌توان غذاهایی با قیمت‌های متفاوت (از ارزان قیمت تا لوکس و گران قیمت) پیدا کرد. طعم غذاهای اسپانیایی با سلیقه ایرانی‌ها سازگار است و از این نظر هم مشکلی وجود نخواهد داشت.

حمل و نقل عمومی مادرید

در شهر مادرید هم می‌توان از مترو برای حمل و نقل عمومی استفاده کرد و هم از اتوبوس‌. هزینه حمل و نقل عمومی در این شهر بالا نیست و بسیاری از مسافران برای دسترسی به جاهای دیدنی مادرید، از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند. در این شهر هم تاکسی‌های گذری وجود دارند و هم تاکسی اینترنتی (اوبر)؛ این روش قیمت بیشتری نسبت به بقیه وسایل حمل و نقل عمومی دارند. البته مادرید حمل و نقل بین المللی و بین شهری پیشرفته ای نیز دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

حمل و نقل حومه و بین المللی مادرید

فرودگاه مادرید پروازهای بین المللی و داخلی را ارائه می‌دهد؛ یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های اسپانیا، مادرید-باراخاس است. این فرودگاه اصلی‌ترین فرودگاه در شهر مادرید اسپانیا است و سالانه  مسافران زیادی از طریق آن جابجا می‌شوند. همچنین ایستگاه راه آهن آتوچا مادرید و چامارتین دیوید نیز برای بین شهری و حومه شهر مادرید تاسیس شده‌اند.

سوالات متداول

در کدام فصل سال سفر به مادرید اسپانیا مناسب است؟

بهترین فصل برای سفر به مادرید اسپانیا بهار و پاییز است.

آیا دانشگاه‌های مادرید اسپانیا برای دانشجویان بین المللی مناسب است؟

دانشگاه‌های مادرید جزو بهترین دانشگاه‌های اروپا برای دانشجویان بین المللی است.

دیدنی‌های شهر مادرید چیست؟

عمارت‌ها و ساختمان‌های تاریخی، موزه‌هایی که در آن‌ها آثار هنرمندان فاخر نگهداری می‌شود، پارک‌هایی با جاذبه‌های طبیعی و خیابان‌هایی پرشور.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *