ویزا-همراه-ژاپن

یکی از چالش‌های افرادی که به قصد کار یا تحصیل به کشور ژاپن مهاجرت می‌کنند، شرایط اقامت اعضای خانواده‌شان است. فرد مهاجر به لطف ویزایی که دریافت کرده است، می‌تواند برای مدت مشخصی در ژاپن کار و سرمایه‌گذاری کرده یا به تحصیل بپردازد، اما خانواده او تنها می‌توانند به کمک داشتن ویزای همراه ژاپن اقامت موقت این کشور را اخذ کنند. این ویزا مجوز مستقیمی برای تحصیل یا کار افراد در ژاپن نیست، اما می‌توان آن را به ویزای کاری یا تحصیلی تبدیل کرد. در این متن شما با شرایط اخذ ویزای همراه ژاپن و قابلیت‌هایی که این ویزا دارد، بیشتر آشنا می‌شوید.

ویزای همراه ژاپن به دانشجویان خارجی و افراد در حال کار در چه شرایطی اعطا می‌شود؟

به طور معمول مهاجرینی که قصد دارند بیشتر از ۳ ماه در ژاپن زندگی کنند، درخواست ویزای همراه می‌کنند. بیشترین درخواست برای ویزای همراه برای دانشجویان بین‌المللی و افرادی که قصد کار یا سرمایه‌گذاری در ژاپن دارند، ثبت شده است. به طور کلی با ویزای همراه ژاپن می توان بین ۳ ماه تا ۵ سال در این کشور اقامت داشت.‌ در صورتی که فرد واجد‌الشرایط قصد ادامه تحصیل یا کار را داشته باشد، این زمان برای خانواده او قابل تمدید است. اما اگر بخواهید اقامت دائم در ژاپن بگیرید، حداقل باید ۱۰ سال در این کشور به صورت متوالی و قانونی زندگی، کار یا تحصیل کرده باشید.

تحصیل در ژاپن

ویزای همراه برای دانشجویان در حال تحصیل در ژاپن

تمامی دانشجویان خارجی در حال تحصیل در کشور ژاپن می‌توانند برای خانواده‌شان درخواست ویزای همراه کنند، اما محدودیت‌های خاصی برای آن‌ها وجود دارد. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در حال تحصیل بوده یا افرادی که در کالج‌های معتبر درحال یادگیری زبان ژاپنی هستند، می‌توانند برای خانواده‌ خود درخواست ویزای همراه داشته باشند، اما دانش آموزان محصل در مقطع دبیرستان و مدرسه‌ یا حتی آموزشگاه های پیشرفته و دانشجویان در حال تحصیل در آموزشگاه های زبان امکان اخذ ویزای همراه را ندارند.

در خصوص ویزای همراه برای افرادی که در ژاپن کار می‌کنند، باید گفت که شرکت‌های متعددی مجوز خاصی برای سرعت بخشیدن به روند اخذ گواهی صلاحیت یا Ceo و ویزای همراه برای کارمندان مهاجر خود دارند. زمان لازم برای صدور گواهی صلاحیت برای کارمندان این شرکت و افراد تحت تکفل او تنها دو هفته است. به جز این شرکت‌ها، در بقیه موارد افراد باید روند طولامی‌تری را برای اقامت خود و ویزای همراه خانواده پشت سر بگذارند. شرکت‌هایی که این امکان را دارند تا در کوتاه‌ترین زمان برای کارمندان و خانواده‌شان ویزای کاری و همراه بگیرند، عبارتند از:

 • شرکت‌های فعال و مورد تایید در بورس اوراق بهادار ژاپن
 • شرکت‌های بیمه متقابل
 • سازمان‌های عمومی منطقه‌ای و ملی
 • سازمان‌های اداری مستقل، شرکت‌های عمومی خاص، شرکت‌های شامل مجوز ویژه، سازمان‌های عمومی مجاز و سازمان‌های خدمات عمومی (شرکت با منافع عمومی)
 • شرکت‌های عام‌المنفعه که از مرداخت مالیات معاف هستند
 • افراد حقیقی یا شرکت‌هایی که در سال مالی گذشته بالغ بر ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ ین مالیات پرداخت کرده اند.

انواع ویزای ژاپن کدامند و شرایط اخذ ویزا

ویزای همراه ژاپن به سه نوع مجزا تقسیم‌بندی می‌شود که هر کدامشان شرایط ویژه‌ای دارند:

 1. ویزای همراه یکبار ورود
 2. ویزای همراه چند بار ورود
 3. ویزای ترانزیت

ویزای همراه ژاپن، برای همسر و فرزندان افرادی است که قصد دارند یا برای کار یا برای تحصیل به مدت بیش از ۹۰ روز در ژاپن اقامت داشته باشند. افرادی که قانونی و با ویزای معتبر به ژاپن مهاجرت کرده‌اند، می‌توانند برای خانواده‌شان درخواست این ویزا را داشته باشند. چنانچه فرد دارای ویزای همراه به مدت بیشتر از یک سال از ژاپن خارج شده باشد، برای برگشت مجدد باید از اداره مهاجرت منطقه‌ای مجددا درخواست ویزا کند. به طور کلی افراد زیر می‌توانند برای همسر و فرزندانشان درخواست ویزای همراه کنند:

 • اساتید دانشگاه
 • هنرمندان و دانشجویان
 • فعالین مذهبی و فعالین حقوقی یا حسابداران
 • روزنامه‌نگاران و پژوهشگران
 • افراد حرفه‌ای با مهارت بالا و نیروی کار ماهر
 • سرمایه‌گذاران و مدیران بازرگانی
 • پزشکان، خدمات پزشکی و پرستاران
 • مربیان آموزش‌وپرورش
 • مهندسان، متخصصان منابع انسانی و ارائه‌دهندگان خدمات بین‌المللی
 • کارمندان انتقال یافته درون شرکتی
 • افراد ارائه‌دهنده فعالیت‌های فرهنگی و سرگرم‌کننده

البته بدانید که منظور از اعضای خانواده، تنها همسر و فرزندان فرد واجد شرایط هستند که نام آن‌ها به طور رسمی و قانونی در شناسنامه وی ثبت شده است. همچنین فرزندان بزرگسال، درصورتی واجد شرایط ویزای همراه هستند که مجرد باشند.

لازم برای اخذ ویزای همراه ژاپن jpg

مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه ژاپن

مدارکی که برای دریافت ویزای همراه ژاپن نیاز دارید، به شرح زیر است:

 • فرم درخواست به صورت مجزا برای تک تک اعضای خانواده
 • کپی از گذرنامه شما (صفحه عکس، صفحه ویزا و صفحه مجوز ورود)
 • کپی گدرنامه همسر و فرزندان شما (صفحه عکس)
 • کپی از کارت اقامت شما (هر دو طرف)
 • ارائه عکس پاسپورتی از هر کدام از اعضای خانواده
 • گواهی ثبت‌نام
 • کپی سند رسمی ازدواج به زبان مادری شما و ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • کپی شناسنامه رسمی به زبان مادری و زبان انگلیسی
 • گواهی بورسیه یا گواهی تمکن مالی (حداقل ۴۰,۰۰۰ ین ماهانه (۲۷۳ دلار آمریکا) برای همسر و اندکی کمتر برای هر فرزند)
 • پاکت با آدرس و مهر شده (جهت پست سفارشی یک مهر ۴۰۴ ینی یا ۲.۷ دلار آمریکا بچسبانید)

مراحل دریافت ویزای همراه برای افراد مختلف با توجه به تحصیل یا نوع اشتغال و سرمایه‌گذاریشان در ژاپن متفاوت است. پروسه کلی دریافت ویزای همراه ژاپن به این صورت است که:

 1. ابتدا باید از اداره مهاجرت ژاپن درخواست دریافت گواهی سلامت کنید
 2. در صورت واجد الشرایط بودن، گواهی سلامت به شما تحویل داده می‌شود.
 3. جمع‌آوری مدارک لازم برای ویزای همراه و ارسال آن‌ها
 4. دریافت نتیجه درخواست ویزای همراه
 5. مهاجرت به ژاپن در صورت تایید شدن مراحل فوق

هزینه اخذ ویزا همراه ژاپن

هزینه اخد ویزای همراه ژاپن چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای ژاپن به نوع ویزا و تعداد افرادی که قصد ورود دارند، بستگی دارد. در ادامه لیست تقریبی از هزینه اخذ ویزای همراه ژاپن آورده شده است، اما این لیست تنها شامل هزینه‌های دریافت ویزا است و شما باید هزینه‌های دیگری را جهت ترجمه مدارک یا هزینه پست و…. پرداخت کنید. حداقل زمان برای رسیدگی به درخواست شما دو هفته و حداکثر آن سه ماه است. این زمان بسته به فصلی که در خواست کرده‌اید یا حجم کاری سفارت ژاپن دارد.

نوع ویزاهزینه اخذ ویزا
ویزای ژاپن با اجازه یکبار ورود۳,۰۰۰ ین یا ۲۰.۵ دلار آمریکا
ویزای ژاپن با اجازه چندبار ورود۶,۰۰۰ ین یا ۴۱ دلار آمریکا
ویزای ترانزیت ژاپن۷۰۰ ین یا ۵ دلار آمریکا

 

در این مقاله تا جای ممکن سعی شده است درباره نگرانی و دغدغه مهاجرین به ژاپن که اقامت خانواده شان است، صحبت شود. ویزای همراه ژاپن یک مجوز برای اقامت موقت افرادی است که می‌خواهند همراه با همسر یا پدر مادرشان در ژاپن زندگی کنند. این ویزا تنها امکان اقامت به افراد واجد الشرایط را می‌دهد و مجوزی برای تحصیل یا کار آن‌ها نیست. بر اساس اینکه فرد دارای ویزای همراه چه نوع ویزایی را درخواست کرده باشد، هزینه‌های متفاوتی باید پرداخت کند که شامل هزینه اخذ ویزا، پست مدارک، ترجمه مدارک و غیره است.

سوالات متداول ویزای همراه ژاپن

آیا محدودیت سنی خاصی برای اخذ ویزای همراه ژاپن وجود دارد؟

خیر، از نظر سنی همسر و فرزندان در تمامی گروه‌های سنی می‌توانند این ویزا را دریافت کنند. اما اگر فرزند بالغ خانواده متاهل باشد، امکان اخد ویزای همراه برای او وجود ندارد.

آیا با داشتن ویزای همراه می‌توان در ژاپن تحصیل و کار کرد؟
خیر، برای استخدام شدن در مشاغل دولتی یا تحصیل در ژاپن، باید اقامت قانونی و ویزای کاری یا تحصیلی داشته باشید.

 

منبع: jetro.go.jp

5/5 - (2 امتیاز)
2 دیدگاه ها
 • سلام ممنون از محتوا خوبتون
  یه سوال داشتم؟
  من‌اگر با همسرم بخوایم اقدام کنیم چه شرایطی لازمه داشته باشیم و اینکه اگر من قصد ادامه تحصیل داشته باشم همسر بنده میتونه به صورت فول کار کنه یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *