دریافت ویزای عراق

همه چیز درباره‌ی ویزای عراق

سوال های زیادی در مورد ویزای عراق از ما پرسیده میشود؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم که با نگارش این مطلب، اطلاعات مفصلی در مورد ویزای عراق و نحوه اخذ آن ارائه داده و به سوالات عزیزان در این مورد پاسخ دهیم. اگر شما هم قصد سفر به کشور عراق را دارید با ما همراه شوید تا از چند و چون ویزای عراق اطلاع پیدا کنید.

عراق، در منطقه خاورمیانه و درست در ضلع غربی ایران قرار دارد که بین کشورهای ایران، عربستان، کویت، اردن، سوریه و ترکیه محصور شده است. عراق با اینکه از نظر وسعت در رتبه ۶۴ام جهان قرار دارد ولی یکی از نفت خیزترین کشورهای دنیا به حساب میرود. منابع نفتی عراق، باعث شده که این کشور موردتوجه ابرقدرت های دنیا قرار بگیرد.

همه چیز درباره‌ی ویزای عراق
عراق کشور مذهبی و سیاسی شیعیان جهان است

اما جدای از منابع نفتی، عراق به عنوان یکی از مراکز مذهبی و سیاسی شیعیان جهان نیز در معرض توجه قرار دارد. حرم مقدس امام حسین (ع)، امام علی (ع)، حرمین کاظمین، امام هادی (ع) و پیکر مقدس شهدای کربلا در خاک عراق قرار دارند. به همین دلیل عراق یکی از مقاصد اصلی زیارتی مسلمان دنیا از جمله ایرانی ها محسوب میشود. اما سفر به عراق منوط به دریافت ویزای عراق است. در واقع عراق در ردیف کشورهایی قرار دارد که ایرانیها برای ورود به آن ملزم به اخذ ویزا هستند؛ بنابراین اگر بخواهیم به قصد زیارت، تجارت و… وارد خاک عراق شویم حتماً باید ویزای عراق را دریافت کرده باشیم. لازم به ذکر است که شهروندان ایرانی فقط برای ورود به اقلیم کردستان عراق نیاز به اخذ ویزای عراق ندارند. کردستان عراق متشکل از شهرهای اربیل، سلیمانیه و کرکوک است؛ یعنی برای سفر به این سه شهر از دریافت ویزای عراق معاف هستید اما برای ورود به مابقی بخش های عراق حتماً باید ویزا داشته باشید.

مرجع صادرکننده ویزای عراق برای شهروندان ایرانی، سفارت عراق واقع در تهران است. سفارت عراق با توجه به درخواست متقاضیان، ویزاهای مختلفی صادر میکند؛ به عنوان مثال برای آن دسته از عزیزانی که برای زیارت به عراق می روند؛ ویزای زیارتی عراق و برای گروهی که جهت کار کردن به این کشور می روند؛ ویزاهایی تحت عناوین ویزای معتدده یا ویزای اعتیادیه صادر میکند. حتی خود ویزای زیارتی عراق نیز در دو نوع ویزای انفرادی و ویزای گروهی صادر میشود. نحوه اخذ هریک از انواع ویزای عراق متفاوت است. اگر مایلید با مسیر دریافت ویزای عراق آشنا شوید؛ کمی صبور باشید و ادامه مطلب را بخوانید.

ویزای زیارتی عراق

همانطور که گفتیم ویزای زیارتی عراق به صورت انفرادی و گروهی صادر میشود. برای دریافت این دو نوع ویزای عراق لازم نیست که به سفارت عراق مراجعه کنید. البته روال اخذ ویزای زیارتی انفرادی متفاوت از روند دریافت ویزای زیارتی گروهی است. پس اجازه دهید که به صورت جداگانه نحوه اخذ این دو نوع ویزای عراق را توضیح دهیم.
ویزای انفرادی عراق

ویزای انفرادی عراق، نوعی از ویزای عراق است که برای زائران صادر میشود. این نوع ویزای زیارتی عراق، به اسم خود شخص متقاضی صادر می گردد؛ در حیقیت اگر یک جمع چندین نفری بخواهند با استفاده از ویزای انفرادی وارد عراق شوند؛ باید همه افراد ویزای انفرادی دریافت کرده باشند. اعتبار ویزای انفرادی عراق، سه ماه است. البته دقت داشته باشید که اعتبار این نوع ویزای عراق سه ماه هست؛ نه تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در خاک عراق هستید. به واسطه ویزای انفرادی می توانید حداکثر یک ماه در عراق اقامت داشته باشید. همچنین لازم به ذکر است که ویزای انفرادی عراق، ویزایی سینگل است؛ یعنی به موجب آن فقط یک بار حق رفت و آمد از مرزهای عراق را خواهید داشت؛ بنابراین اگر یک بار وارد عراق و سپس خارج شوید؛ ویزای انفرادی شما خود به خود باطل میشود؛ حتی اگر هنوز اعتبار آن تمام نشده باشد و کمتر از یک ماه هم در عراق اقامت داشته اید.

ویزای زیارتی عراق
ویزای زیارتی عراق به صورت انفرادی و گروهی صادر میشود

همانطور که قبلاً هم گفتیم؛ برای دریافت ویزای زیارتی عراق لازم نیست به سفارت عراق مراجعه کنید؛ بلکه باید از طریق کارگزاری امور زیارتی استان تهران، تقاضای صدور ویزای انفرادی عراق را ارائه دهید. در واقع شما به عنوان متقاضی این نوع ویزای عراق باید به اداره مذکور مراجعه کنید و پس از ارائه درخواست خود مبنی بر اخذ ویزای انفرادی عراق، مدارک لازم اعم از مدارک شناسایی، گذرنامه و دو قطعه عکس پرسنلی زمینه روشن را تحویل دهید. دقت داشته باشید که مدارک را یا باید خودتان تحویل دهید یا نهایتاً یکی از اقوام درجه یک شما باید این کار را انجام دهد.

پس از ارائه درخواست و مدارک، کارگزاری امور زیارتی تهران، خود اقدام به تحویل تقاضا و مدارک شما به سفارت عراق میکند. سفارت بعد از دریافت مدارک، آنها را بررسی میکند و اگر نقص و مشکلی مشاهده نکند؛ یک ویزای انفرادی به اسم خود شما صادر میکند اما اگر مدارک نقص داشته باشند؛ ویزا صادر نمیشود؛ در این صورت باید به سفارت عراق مراجعه کنید و پرونده خود را پیگیری نمایید.

برای دریافت ویزای انفرادی عراق به چه مدارکی نیاز داریم؟

  • گذرنامه ایرانی که حداقل شش ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد.
  • مدارک شناسایی
  • دو قطعه عکس پرسنلی

ویزای گروهی عراق

نوع دیگری از ویزای عراق که برای زائران صادر میشود؛ ویزای گروهی عراق نامیده میشود. ویزای گروهی عراق برای افرادی صادر میشود که قرار است در قالب کاروان به عراق سفر کنند؛ یعنی دارندگان این نوع ویزای عراق اجازه ندارند که به صورت جداگانه وارد عراق شده یا از آن خارج شوند. اعتبار ویزای گروهی عراق هم مانند اعتبار ویزای انفرادی آن سه ماه است. با استفاده از ویزای گروهی عراق هم نمی توانید بیش از یک ماه در خاک عراق اقامت داشته باشید؛ البته مدت اقامتتان هم حتماً باید در بازه زمانی باشد که ویزا اعتبار دارد. ویزای گروهی عراق نیز مانند ویزای انفرادی، نوعی ویزای سینگل است یعنی به واسطه این نوع ویزای عراق فقط یک بار حق رفت و آمد به عراق را خواهید داشت و پس از آن چه ویزا اعتبار داشته باشد و چه نداشته باشد؛ ویزا باطل میشود.

برای دریافت این نوع ویزای زیارتی عراق هم از مراجعه حضوری به سفارت عراق معاف هستید. در وهله اول شما به عنوان مسئول کاروان باید درخواست خود مبنی بر اخذ مجوز ویزای گروهی عراق و مشخصات تمام اعضای کاروان را در سایت شرکت سماح ثبت کنید. کارشناس شرکت سماح، اطلاعات ثبت شده را بررسی میکند و اگر هیچ نقص و مشکلی را مشاهده نکند؛ مجوز اخذ ویزای گروهی را برای شما صادر میکند و با شما تماس میگیرد تا حضوراً به شرکت سماح مراجعه کنید و مجوز را دریافت نمایید.

ویزای گروهی عراق
اخذ ویزای گروهی عراق

بعد از دریافت مجوز اخذ این نوع ویزای عراق باید به کارگزاری امور زیارتی استان تهران مراجعه کنید و درخواست خود مبنی بر دریافت ویزای گروهی عراق را به همراه مجوز اخذ این ویزا، مدارک شناسایی تمام اعضای کاروان و گذرنامه همه اعضای کاروان را تحویل دهید. در مرحله بعد، کارگزاری امور زیارتی اقدام به ارائه درخواست و مدارک دریافتی به سفارت عراق میکند. افسر سفارت عراق به بررسی درخواست و مدارک شما می پردازد و اگر با هیچ نقص و شبه ای مواجه نشود؛ ویزای گروهی را صادر میکند؛ در غیر این صورت از صدور ویزا ممانعت می نماید تا وقتی که مشکل و نقص موجود را برطرف کنید. حتی اگر مدارک فقط یک نفر از اعضای کاروان مشکل داشته باشد هم ویزای گروهی صادر نمیشود تا زمانی که یا مشکل آن شخص را رفع نمایید یا اینکه اسم وی را از لیست مسافران حذف کنید.

ویزای اعتیادیه عراق

نوع دیگری از ویزای عراق تحت عنوان ویزای اعتیادیه صادر میشود. ویزای اعتیادیه عراق به افرادی تعلق میگیرد که در خاک عراق مشغول انجام پروژه تجاری معینی هستند؛ در واقع ویزای اعتیادیه، نوعی از ویزای کاری عراق است. ویزای اعتیادیه، سه ماه اعتبار دارد و سینگل است یعنی دارندگان ویزای اعتیادیه عراق تنها یک بار حق ورود و خروج به عراق را دارند.

ویزای اعتیادیه عراق
ویزای اعتیادیه، نوعی از ویزای کاری عراق است

مرجع صادرکننده ویزای اعتیادیه عراق، سفارت این کشور است. یعنی اگر شما در خاک عراق مشغول اجرای یک پروژه اقتصادی هستید باید با تحویل قرارداد کاری، مدارک شناسایی و گذرنامه خود به سفارت عراق، تقاضای خود مبنی بر دریافت این نوع ویزای عراق را ارائه دهید.

ویزای متعدده عراق

یکی دیگر از ویزاهای عادی عراق با نام ویزای متعدده صادر و عرضه میشود. ویزای متعدده عراق هم مانند ویزای اعتیادیه آن به متقاضیانی اختصاص دارد که در حال اجرای یک پروژه اقتصادی معین در خاک عراق هستند؛ بنابراین ویزای متعدده هم نوع دیگری از ویزای کاری عراق است. اعتبار ویزای متعدده عراق متغیر هست و معمولاً به صورت سه ماهه، شش ماهه و یک ساله صادر میشود. ویزای متعدده عراق، ویزایی مولتیپل است یعنی به واسطه آن می توانید به دفعات از مرزهای عراق رفت و آمد کنید.

ویزای متعدده عراق
ویزاهای عادی عراق با نام ویزای متعدده صادر و عرضه میشود

برای دریافت ویزای متعدده عراق باید ابتدا با طرف عراقی خود قرارداد کاری ببندید؛ سپس به اداره اقامت عراق واقع در بغداد مراجعه کنید و با ارائه قرارداد کار، موافقت نامه اداره اقامت عراق را دریافت نمایید. بعد از دریافت موافقت نامه باید به ایران برگردید و به سفارت عراق واقع در تهران مراجعه کنید و موافقت نامه اداره اقامت عراق را به همراه سایر مدارک لازم مانند گذرنامه و مدارک شناسایی را به سفارت تحویل دهید تا برای شما ویزای متعدده صادر کند.

هزینه ویزای اربعین

طبق اعلام سازمان حج و زیارت رقم هزینه پرداختی زائران اربعین نهایی مبلغی در حدود ۱۹۰ هزارتومان (با توجه به تغییر قیمت دلار) است که تمام آن به صورت ریال ایرانی پرداخت می‌شود. زائران می‌توانند وجه مذکور را از طریق درگاه‌های اینترنتی موجود در سامانه سماح پرداخت کنند. همچنین، با توجه به اجباری بودن بیمه اربعین، زائرین می‌توانند با بهره‌مندی از بیمه اجباری در این خصوص در صورت بروز حوادث مختلف، بیماری، تصادفات، فشارهای جمعیت یا حملات تروریستی از بیمه اجباری که پشتوانه حمایتی زائرین است، بهره‌مند شوند.

مدت زمان اعتبار ویزای انفرادی عراق

مدت زمان اعتبار ویزای عراق ۹۰ روزه معادل سه ماه می باشد .شما در این سه ماه می توانید حداقل یک روز و حداکثر یک ماه در هر بار مسافرت به عراق ، اقامت داشته باشید.

نشانی و آدرس نمایندگی صدور ویزای عراق

نشانی و آدرس سفارت عراق :

خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *