عراق

درباره

کشور عراق

عراق کشوری با قومیت های گوناگون و دارای فرهنگ و تمدن غنی و پرباری است. در گذشته این منطقه بخشی از قلمرو هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان و امپراطوری روم بوده است. و امروزه ایرانیان زیادی به قصد زیارت به این کشور سفر می کنند.

عراق
عراق

فرم مشاوره رایگان
سفر به کشور عراق

نام انگلیسی

iraq

پایتخت

بغداد

نوع حکومت

جمهوری

قاره

آسیا

زبان رسمی

عربی و کردی

زبان‌های رایج

گویش‌های مختلف

جمعیت

حدود ۴۵ میلیون و ۸۵۷ هزار نفر در سال ۲۰۲۳

واحد پولی

دینار عراق معادل ۰.۰۷۶۹ دلار آمریکا

 
منطقه زمانی

UTC+3(AST)

پیش‌شماره کشور

00964

عراق

معنی و مفهوم پرچم عراق

پرچم کشور عراق متشکل از سه نوار افقی به رنگ های سیاه، سفید و قرمز است و پس از حمله عراق به کویت، صدام حسین برای جلب حمایت کشورهای اسلامی شعار “الله اکبر” را به خط کوفی به پرجم عراق اضافه کرد. همچنین گفتنی است این دو واژه به دست خط شخص صدام حسین برای پرچم طرحی گردیده است.

عراق

نقشه عراق

عراق کشوری واقع در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا می باشد. این کشور از جنوب با عربستان سعودی و کویت، از از شرق با ایران، از غرب با اردن و سوریه و از شمال با ترکیه همسایه است. همچنین کشور عراق از سمت جنوب مرز آبی هر چند کمی با خلیج فارس دارد. عراق از سایر کشورهای عربی پست تر و نزدیک دریا قرار دارد. بیشتر مساحت کشور عراق توسط صحراها پوشیده شده است. دو رود دجله و فرات که از ترکیه سرچشمه می گیرند، طولانی ترین رودهای عراق محسوب می شوند که از شما به جنوب این کشور روان هستند. در سواحل این رود ها کشاورزی به خصوص کاشت نخل های خرما و کاشت درخت های میوه رونق دارد. پایتخت کشور عراق، شهر بغداد است.

پارت ویزا

مشاوره رایگان

عراق

جاذبه‌های دیدنی کشور عراق

  • شهر بغداد

شهر بغداد به عنوان پایتخت کشور عراق دارای مکان های زیارتی، بناهای تاریخی و باغ وحش و موزه می باشد و گردشگران می توانند از با بازدید از این مناطق اوقات خوشی را در این شهر تاریخی سپری کنند.

  • شهر بابل

شهر بابل با بیش از 4000 سال قدمت، در مرکز دو رود دجله و فرات قرار دارد. بابل همچنین به سبب داشتن دیوارهای بلند و عظیم اطراف شهر از قدرتمندترین شهرهای جهان به شمار می رود. گفتنی است که باغ های معلق بابل و دیوارهای بلند آن نیز از عجایب هفت گانه جهان می باشند.

  • موزه ملی عراق

موزه ملی عراق یا موزه باستان شناسی بغداد، در سال 1926 به کوشش یک مورخ بریتانیایی به نام ” گرتورد بل” بنا شده است. این موزه شامل گنجینه ای ارزشمند از فرهنگ و تمدی کشور عراق و ایران باستان می باشد. در سال 2003، موزه طی جنگ تحمیلی و اشغال عراق مورد یکی از بزرگترین دسنتبرهای فرهنگی در طول تاریخ قرار گرفت. البته طی اقدامات لبن المللی دولت عراق بخش بزرگی از آثار ربوده شده به موزه بازگردانده شد.

  • ایوان مدائن

ایوان مدائن یا طاق کسری، بزرگترین بنایی است که توسط پادشاهان ساسانی در تیسفون (عراق امروزی) بنا شده است. خسرو پرویز آخرین پادشاهی بودکه در این کاخ مقتدرانه به تخت پادشاهی نشست.از این رو به این قصر، ایوان خسرو نیز گفته می شود.

زیر بنای اقتصادی کشور عراق

عراق با 143 میلیارد بشکه ذخایر نفتی تایید شده، دارای بزرگترین دارایی نفتی می باشد و همین امر باعث شده است اقتصاد این کشور مبتنی به نفت باشد. حدود 95 درصد از درآمدهای خارجی این کشور حاصل از صادرات نفت می باشد. اما در دراز مدت با رخ دادن جنگ ها، اعمال تحریم های بین المللی و همچنین عدم توسعه در سایر زمینه ها اقتصاد این کشور دچار عقب ماندگی شده است. کشور عراق علاوه بر نفت منابع طبیعی بی شمار دیگری نیز دارد.

مردم عراق
  • جمعیت

عراق کشوری با قومیت های گوناگون و دارای حدودا 33 میلیون نفر جمعیت است. امید به زندگی در کشور عراق 64 سال می باشد. براساس آمار سال 2014، کشور عراق از لحاظ جمعیت چهلمین کشور پرجمعیت است.

  • نژاد

طبق آخرین آمارها، ترکیب نژادی در کشور عراق به شکل زیر می باشد:
عرب ها: 75 تا 80 درصد
کردها: 15تا 20 درصد
ترکمنان، آشوریان و ..: 5 درصد

پارت ویزا
پارت ویزا

اخذ راحت ویزای عراق به کمک پارت ویزا

 شما چنانچه قصد مهاجرت به عراق را دارید، پارت ویزا موسسه‌ای موفق است که می‌تواند در این زمینه شما را یاری کند. تنها کافی است با مشاورین ما در این مجموعه در ارتباط باشید.

پارت ویزا
اخبار و مقالات

مقالات کشور عراق

خانهدرباره ماتماس ما