همه چیز درباره آوسبیلدونگ آلمان

این مقاله درباره آوسبیلدونگ آلمان نوشته شده است.دوره آوسبیلدونگ یک روش آموزش مهارت و دانش مورد نیاز برای رشته‌های مختلف در کشور آلمان است که دانشجویان و کارآموزان را به نیروهای کار حرفه‌ای تبدیل می‌کند. در این مقاله بررسی می‌کنیم این دوره چیست، در چه رشته‌هایی ارائه می‌شود، چه شرایطی دارد و چطور می‌توان با شرکت در این دوره‌ها به آلمان مهاجرت کرد. برای دریافت وقت سفارت آلمان از پارت ویزا اقدام کنید.

متقاضیان مهاجرت به دو دسته تقسیم می‌شوند. گروه اول هوشمندانه مهاجرت می‌کنند؛ یعنی برای زندگی و آینده‌ای که در کشور مقصد خواهند داشت برنامه‌ریزی می‌کنند. آن‌ها روشی مثل آوسبیلدونگ آلمان را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند تا آینده شغلیشان را تضمین کنند و اطمینان داشته باشند که بعد از پایان دوره تحصیل و آموزش مهارت، می‌توانند در حوزه مورد علاقه‌شان، شغل خوبی داشته باشند. این افراد مهاجرت می‌کنند تا زندگی بهتری برای خودشان بسازند و به اهدافشان برسند.

 آوسبیلدونگ آلمان
دوره آوسبیلدونگ یک روش آموزش مهارت و دانش مورد نیاز برای رشته‌های مختلف در کشور آلمان است

گروه دوم هم افرادی هستند که می‌خواهند به هر طریقی مهاجرت کنند. آن‌ها برای آینده‌شان در کشور مقصد برنامه‌ریزی نمی‌کنند و فقط می‌خواهند در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی زندگی کنند. برای این افراد اهمیتی ندارد سطح زندگیشان در این کشورها چطور خواهد بود یا چه شغلی خواهند داشت. نتیجه مهاجرت این افراد، بیکاری در کشورهای غریب یا پیدا کردن مشاغلی با دستمزد پایین است. این افراد به امید زندگی بهتر مهاجرت می‌کنند، اما هیچ کاری برای به دست آوردن آن انجام نمی‌دهند.

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

دوره‌‌های Ausbildung در آلمان با نام آموزش‌ حرفه‌ای یا کارآموزی هم شناخته می‌شوند و یکی از روش‌های متداول برای آموزش در این کشور هستند. این روش را می‌توان تا حدی به آموزش‌های فنی حرفه‌ای که در ایران ارائه می‌شود، تشبیه کرد. دانشجویان این دوره‌ها یک رشته را انتخاب می‌‌کنند و با تحصیل تئوری و عملی در آن، به متخصص همان رشته تبدیل می‌شوند. آن‌ها بعد از فارغ التحصیلی برای ورود به بازار کار آماده هستند و معمولا در کوتاه‌ترین زمان ممکن در شرکت‌های آلمانی استخدام می‌شوند.

در آلمان موقعیت‌های شغلی متنوعی وجود دارد. تعداد رشته‌های ارائه شده در دوره‌های آموزش حرفه‌ای آلمان بیش از ۳۵۰ نوع است. این دوره‌ها به اندازه‌ای متنوع هستند که دانشجویان به راحتی می‌توانند وارد رشته مورد علاقه‌شان شوند و مهارت‌های مربوط به آن را یاد بگیرند و بعد از تبدیل شدن به یک فرد متخصص، وارد بازار کار شوند.

آوسبیلدونگ آلمان
دوره‌‌های Ausbildung در آلمان با نام آموزش‌ حرفه‌ای یا کارآموزی هم شناخته می‌شوند

بسیاری از شرکت‌های آلمانی نیروهای مورد نیازشان را از کارآموزان رشته‌های مختلف آوسبیلدونگ تأمین می‌کنند و بعد از ارائه آموزش‌ها و پایان دوره همان افراد را استخدام می‌کنند. بعضی از شرکت‌ها به کارآموزانشان حقوق هم می‌دهند، اما بعضی از آن‌ها دوره‌های بدون حقوق دارند. هزینه دوره‌ها هم به موسسه‌ای که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. کارآموزی در دانشگاه‌ها و کالج‌های دولتی هزینه کم‌تر و در آموزشگاه‌های خصوصی، هزینه بیشتری دارد و دوره‌‌های بعضی از مراکز هم رایگان است.

آوسبیلدونگ آلمان در دو نوع مدرسه‌ای (Schulische) و دوگانه (Dual) ارائه می‌شود. نوع دوم متداول‌تر است، اما در ادامه هر دو روش را توضیح می‌دهیم.

آوسبیلدونگ مدرسه‌ای

این دوره‌ها بیشتر در مدارس خصوصی برگزار می‌شوند و محور آن‌ها آموزش‌های تئوری است. دانشجویانی که این دوره‌ها را انتخاب می‌کنند، باید یک تا سه سال زمان برای آموزش صرف کنند و در این بازه، حقوقی نمی‌گیرند. البته آن‌ها اجازه کار دانشجویی به مدت ۱۰ ساعت در هفته را خواهند داشت که این موضوع به تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگیشان کمک می‌کند.

دوال آوسبیلدونگ

در آوسبیلدونگ دوگانه، دانشجویان در حین کارآموزی حقوق هم دریافت می‌کنند و آموزش‌هایشان بیشتر عملی است. البته دانشجویان هرآنچه نیاز دارند به صورت تئوری بدانند را هم یاد می‌گیرند. منظور از دوگانه، همین ترکیبی است که بین آموزش‌های تئوری و عملی وجود دارد. دانشجویان دوره‌های دوگانه معمولا یک تا دو روز را در کلاس‌های آموزش تئوری می‌گذرانند و ۳ تا ۴ روز دیگر را در محل کار سپری می‌کنند و مهارت‌های عملی یاد می‌گیرند. دوره‌های دوال آوسبیلدونگ آلمان بین ۱ تا ۴ سال طول می‌کشد.

رشته های آوسبیلدونگ آلمان

همانطور که گفتیم تنوع رشته‌های کارآموزی در آلمان بسیار زیاد است. شما در این دوره‌ها می‌توانید مهارت‌های مختلف را یاد بگیرید، از مهارت‌های فروش گرفته تا پزشکی و پرستاری. در ادامه به چند مورد از پرطرفدارترین رشته‌های دوره آوسبیلدونگ آلمان اشاره می‌‌کنیم.

 • تکنسین دندانپزشکی
 • تکنسین آزمایشگاه‌های طبی و آزمایشگاه‌های فیزیک
 • مشاور املاک
 • پرستار
 • مشاور بیمه
 • متخصص و مشاور سرمایه‌گذاری
 • طراح سیستم و محصول
 • تکنسین الکترونیک
 • بهیار و پرستار سالمندان و کودکان
 • راننده ماشین سنگین
 • کنترل ترافیک هوایی
 • مکانیک هواپیما
 • مکانیک کشتی
 • کارمند بانک
 • پلیس
 • عمران و معماری
 • متخصص آی‌تی

کدام رشته برای شما مناسب است؟

برای انتخاب بهترین رشته آوسبیلدونگ آلمان به دو نکته مهم توجه داشته باشید. نکته اول آینده شغلی است. به طور کلی نرخ بیکاری در آلمان پایین است. این کشور برای تأمین نیروی کار، به پذیرش افراد خارجی هم روی آورده است. اما بعضی از مشاغل در این کشور پرکاربردتر هستند، به نیروی بیشتری نیاز دارند و درآمدشان هم بالاتر است. پس با بررسی بازار کار و انتخاب رشته مناسب، می‌توانید آینده شغلی و درآمدتان را در آلمان تضمین کنید.

رشته های آوسبیلدونگ
رشته های آوسبیلدونگ آلمان

دومین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، علایق شخصی و استعدادهای شماست. سازمان‌های آلمانی تمایل به جذب افراد بااستعدادی دارند که می‌توانند کارها را به بهترین شکل انجام بدهند. اگر شما به حوزه‌ای علاقه داشته باشید، از تلاش کردن در راستای آن لذت می‌برید، خیلی سریع پیشرفت می‌کنید و به یک نیروی کار خبره تبدیل می‌‌شوید. این همان چیزی است که سازمان‌های آلمانی به دنبال آن هستند. شاید حتی به فردی تبدیل شوید که می‌تواند کسب و کار خودش را در آلمان راه‌اندازی کند و از این طریق به موفقیت برسد.

پردرآمدترین رشته های اوسبیلدونگ

درآمد، یکی از علت‌های محبوبیت مواردی مثل اوسبیلدونگ دندانپزشکی است که در قسمت‌های قبلی معرفی کردیم. در جدول پایین لیستی از پردرآمدترین شاخه‌های تحصیلی و میزان درآمدی که در یکسال ایجاد می‌کنند را می‌خوانید.

ردیفنام رشتهمیانگین درآمد سالانه (یورو)
 ۱پزشکی و دندانپزشکی۷۹,۵۰۰
 ۲حقوق۷۴,۰۰۰
 ۳مهندسی صنایع۷۰,۲۰۰
 ۴سایر شاخه‌های مهندسی۶۹,۸۵۰
 ۵علوم ریاضی و کامپیوتر۶۸,۲۰۰
 ۶علوم طبیعی۶۶,۹۰۰
 ۷بیزینس و اقتصاد۶۵,۴۰۰
 ۸معماری۵۵,۸۰۰
 ۹روانشناسی۵۵,۲۰۰
 ۱۰علوم زمین‌شناسی۵۳,۷۰۰

آیا رشته های آوسبیلدونگ آلمان  2023 با سال‌‌های قبل متفاوت است؟

خیر. آلمان هر سال برای دوره‌های کارآموزی خود از کشورهای سراسر جهان، دانشجو می‌پذیرد. بسیاری از ایرانی‌ها هم توانسته‌اند در دوره‌های این کشور شرکت کنند و بعد از آن مشغول به کار شوند و اقامت دائم بگیرند. شرایط اوسبیلدونگ ۲۰۲۲ تفاوتی با سال‌های قبل ندارد و مطابق با اخبار منتشرشده، در سال 2023 هم تغییر چشمگیری در فرایند پذیرش دانشجوی این دوره‌ها نخواهیم دید.

البته متقاضیان باید شرایط پذیرش هر موسسه را به صورت اختصاصی بررسی کنند. مثلا بعضی از شرکت‌ها از یک سال قبل رزومه متقاضیان کارآموزی را جمع‌آوری می‌کنند. بنابراین باید از زمان پذیرش رزومه اطلاع داشته باشید تا مدارک را در زمان مناسب ارسال کنید و از زمان پذیرش عقب نمانید.

آیا کارآموزان در این دوره‌ها حقوق دریافت می‌کنند؟

افرادی که در دوره آوسبیلدونگ مدرسه‌ای شرکت کرده‌اند، معمولا حقوق نمی‌گیرند، اما دانشجویان دوال آوسبیلدونگ آلمان از کارفرمای خود حقوق می‌گیرند. این حقوق می‌تواند هزینه زندگی آن‌ها در دوره تحصیل و مهارت‌آموزیشان را تأمین کند؛ به همین دلیل است که در صورت برخورداری از حقوق، به اثبات تمکن مالی برای مهاجرت نیازی نیست.

دوره‌ها حقوق
کارآموزان در این دوره‌ها حقوق دریافت می‌کنند

میزان حقوق دریافتی کارآموزان باهم متفاوت است و بر اساس رشته‌، شهر محل کارآموزی، سازمانی که در آن کار می‌کنند و رزومه کارآموز تعیین می‌شود. البته سلیقه شخصی کارفرما هم در این مورد دخیل است؛ به عنوان مثال بعضی از کارفرماها حقوق بیشتری به کارآموزانی که با خانواده‌شان در آلمان زندگی می‌کنند، می‌پردازند.

میانگین حقوق کارآموزان در آلمان ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه است. شما می‌توانید هزینه‌های زندگی معمولی یک نفره در آلمان را با ۸۵۰ تا ۹۰۰ دلار در ماه تأمین کنید. البته این هزینه با توجه به شهر محل زندگیتان متفاوت خواهد بود.

شرایط سنی اوسبیلدونگ آلمان

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های اوسبیلدونگ آلمان این است که در قانون آن محدودیت سنی اعمال نشده. البته این موضوع بدان معنا نیست که سن هیچ نقشی در پذیرش کارآموزان ایفا نمی‌کند. به هر حال آلمان به نیروی کار جوان نیاز دارد و کارآموزهای جوان را در اولویت قرار می‌دهد. در سال‌های قبلی آلمان معمولا کارآموزان بالای ۳۰ سال را قبول نمی‌کرد، اما در سال‌های اخیر، بسیاری از این افراد هم وارد دوره‌های اوسبیلدونگ آلمان شده‌اند. کارآموزان معمولا از سن ۱۵ یا ۱۶ وارد این دوره‌ها می‌شوند تا پیش از رسیدن به ۲۰ سالگی مهارت مورد نیازشان را یاد گرفته باشند و به راحتی بتوانند وارد بازار کار شوند.

در رشته‌هایی که تقاضا برای کارآموزی زیاد باشد، اکثر پذیرفته‌شدگان بین ۱۵ تا ۲۵ سال سن دارند. در مقابل، سازمان‌های آلمانی برای موقعیت‌های شغلی که متقاضی کم‌تری در آن‌ها وجود دارد، افراد بالای ۲۵ سال را هم می‌پذیرند. رشته‌های پرستاری، نظافت، فناوری اطلاعات، مکاترونیک، کارهای رستوران‌ها و هتل‌ها، مواردی هستند که سابقه پذیرش افراد ۳۰ تا ۴۰ ساله را هم داشته‌اند. احتمال می‌رود در سال‌های آینده تعداد رشته‌هایی که کارآموزان بالای ۲۵ سال می‌پذیرند، بیشتر شود. به همین دلیل شرایط سنی اوسبیلدونگ آلمان بیش از پیش اهمیت خود را از دست می‌دهد.

سایر شرایط برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ چیست؟

یکی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت تحصیلی در تمام کشورهای جهان، توانایی تأمین هزینه‌های تحصیلی است. دانشجویانی که در دوره آوسبیلدونگ دوگانه شرکت کرده‌اند، معمولا درآمد ماهانه‌ای دریافت می‌کنند که کفاف خرج زندگیشان را می‌دهد. بنابراین تمکن مالی این افراد برای زندگی در آلمان، اثبات‌شده است.

دریافت ویزای آوسبیلدونگ
شرایط برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ

افرادی که در دوره‌ آوسبیلدونگ مدرسه‌ای شرکت می‌کنند، معمولا حقوق نمی‌گیرند. آن‌ها برای تأمین بخشی از هزینه تحصیلشان می‌توانند به صورت پاره وقت کار کنند، اما درآمد ۱۰ ساعت در هفته، کفاف خرج زندگی در آلمان را نمی‌دهد. بنابراین این افراد باید اثبات کنند که حمایت مالی می‌شوند و تمکن لازم برای زندگی سه یا چهارساله در آلمان را دارند.

مدرک زبان با نمره حداقل B2 هم از دیگر شرایط شرکت در دوره‌های کارآموزی آلمان است. آموزش‌های آوسبیلدونگ به زبان آلمانی ارائه می‌شود و کارآموزان باید روی این زبان تسلط کافی داشته باشند. در سازمان‌‌ها هم همه افراد به آلمانی صحبت می‌کنند و کم‌تر به زبان انگلیسی تسلط دارند. کارآموزان باید به اندازه‌ای که بتوانند نیازشان را برآورده کنند، به زبان بومی این کشور تسلط داشته باشند.

نحوه دریافت اوسبیلدونگ از ایران

همه دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان به صورت حضوری برگزار می‌شوند و امکان دریافت اوسبیلدونگ از ایران وجود ندارد. شما فقط می‌توانید از ایران برای شرکت در این دوره‌ها درخواست بدهید. بعد از قبولی درخواستتان هم باید برای دریافت ویزا اقدام کنید و به آلمان بروید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که دانشجویان و کارآموزان ایرانی، بعد از دریافت پذیرش، مدت محدودی زمان دارند تا ویزا بگیرند، در دانشگاه ثبت نام کنند و به آلمان بروند. از طرفی، چون تقاضا برای مهاجرت به آلمان بسیار زیاد است، دانشجویان باید مدت زیادی در انتظار دریافت وقت سفارت و صدور ویزا بمانند. این موضوع تاکنون باعث شده تعداد زیادی از دانشجویان پذیرفته شده، فرصت مهاجرت کارآموزی و تحصیلی را از دست بدهند.

نحوه دریافت اوسبیلدونگ
نحوه دریافت اوسبیلدونگ از ایران

کارشناسان پارت ویزا می‌توانند این مشکل را به راحتی حل کنند. تجربه چندساله کارشناسان این مجموعه باعث شده بتوانند وقت سفارت و ویزای کشورهای گوناگون، از جمله آلمان، را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنند. البته این بدان معنا نیست که آن‌ها طی چند روز می‌توانند ویزای شما را آماده کنند، مدت زمان مورد نیاز برای این فرایند، وابسته به شرایط هر شخص متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر درباره زمان دریافت وقت سفارت و ویزای آلمان، با کارشناسان پارت ویزا در ارتباط باشید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای اوسبیلدونگ آلمان

اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که تمام مدارکی که در ادامه نام می‌بریم، باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشند. توصیه می‌شود یک دارالترجمه تخصصی و حرفه‌ای برای این کار انتخاب کنید، گاهی اوقات ایرادی در ترجمه مدارک وجود دارد و کسی متوجه آن نمی‌شود، در نهایت مأموران سفارت، ترجمه را قبول نمی‌کنند و صدور ویزا به تعویق می‌افتد.

لیست مدارکی که برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان نیاز دارید را در ادامه ارائه می‌دهیم.

 • رزومه تحصیلی و کاری
 • ترجمه مدارک تحصیلی (برای مجاز شدن در دوره کارآموزی باید حداقل مدرک تحصیلی شما دیپلم باشد و ۹ سال در سیستم آموزشی ایران درس خوانده باشید)
 • پاسپورت
 • گواهی پذیرش دوره آوسبیلدونگ از موسسه مورد نظر
 • مدرک زبان آلمانی در سطح حداقل B2
 • گواهی اثبات تمکن مالی (در صورت نیاز)
 • گواهی سلامت
 • بیمه (تاریخ بیمه باید حداقل یک سال ابتدایی اقامت شما را پوشش دهد)
 • معرفی محل اقامت در آلمان
 • ترجمه مدارک شناسایی

مراحل اپلای برای رشته های آوسبیلدونگ آلمان

اولین مرحله اپلای برای رشته‌های آوسبیلدونگ آلمان، سخت‌ترین مرحله است. دانشجویان ایرانی برای اپلای باید بدانند قصد دارند در چه رشته‌ای و چه موسسه‌ای وارد دوره کارآموزی شوند. پیدا کردن منبعی که لیست مراکز پذیرنده کارآموزان اوسبیلدونگ را ارائه بدهد و زمان ارسال درخواست برای آن‌ها را مشخص کند، ساده نیست. بسیاری از دانشجویان در این مسیر از مشاوران مهاجرتی کمک می‌گیرند. مشاوران تجربه زیادی در این زمینه دارند، به منابع خبری معتبر دسترسی دارند، شرکت‌هایی که کارآموز می‌پذیرند را می‌شناسند و می‌توانند با اطلاعاتی که دارند، به متقاضیان کمک کنند.

اوسبیلدونگ آلمان
مدارک لازم برای اخذ ویزای اوسبیلدونگ آلمان

بعد از ارسال درخواست، فرایند اپلای ساده‌تر می‌شود. باید مدارکی که در قسمت‌های قبل نام بردیم را به زبان رسمی آلمان ترجمه کنید و برای سازمان یا موسسه مورد نظرتان بفرستید. ارسال مدارک معمولا از طریق ایمیل یا بارگذاری در سایت مجموعه انجام می‌شود. بعضی از سازمان‌ها قرار مصاحبه هم دارند؛ مصاحبه‌ها به دو روش آنلاین و حضوری برگزار می‌شود. شما از ایران می‌توانید در مصاحبه‌های آنلاین شرکت کنید، اما برای مصاحبه‌های حضوری لازم است ویزای موقت توریستی بگیرید و در تاریخ تعیین شده در آلمان حضور داشته باشید.

بعد از پایان این فرایند باید منتظر نتیجه بمانید. در صورتی که درخواست شما پذیرفته شود، باید برای دریافت ویزا اقدام کنید تا بتوانید وارد خاک آلمان شوید و در این کشور کار و تحصیل کنید.

روش اخذ ویزا آوسبیلدونگ آلمان

برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ ابتدا باید پذیرش بگیرید. برای دریافت پذیرش هم باید درخواست کارآموزی را در زمان درست و به موسسه درست ارسال کنید.

بعد از دریافت نامه پذیرش، باید در مهلت تعیین شده ویزا بگیرید، در دانشگاه یا سازمان مورد نظر ثبت نام کنید و دوره کار و تحصیلتان را آغاز کنید. در قسمت‌های قبلی درباره شرایط منحصر به فرد دریافت ویزای آلمان در ایران صحبت کردیم. شما با برنامه‌ریزی درست و اقدام به موقع برای دریافت ویزا می‌توانید مطمئن باشید مجوز ورود و اقامت در آلمان را به موقع می‌گیرید و با مشکل خاصی در این زمینه مواجه نخواهید شد. کارشناسان پارت ویزا می‌توانند به شما در زمینه اخذ ویزا آوسبیلدونگ آلمان کمک کنند.

دوره آوسبیلدونگ چطور پیش خواهد رفت؟

بعد از شروع دوره آموزشی زمان کارآموزان تقسیم‌بندی می‌شود. آن‌ها باید بخشی از زمانشان را برای آموزش‌های تئوری در کالج، دانشگاه یا آموزشگاهی که پذیرفته‌ شده‌اند، بگذرانند. بخشی از زمان آن‌ها هم به یادگیری مهارت‌های عملی اختصاص دارد و در سازمان‌هایی که کارآموزان آوسبیلدونگ آلمان را آموزش می‌دهند، سپری خواهد شد.

در این دوره هم مانند سایر دوره‌های تحصیلی، باید در امتحانات شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید. بخشی از این نمره را سرپرست یا کارفرمایی که تحت نظارت او فعالیت‌های عملی را انجام می‌دادید، تعیین می‌کند. بخش دیگر نمره هم توسط امتحانات تئوری و نمراتی که اساتید به شما می‌دهند، تعیین می‌شود.

به طور کلی طول دوره کارآموزی بین ۱ تا ۴ سال است. اکثر دوره‌ها بعد از ۳ سال به پایان می‌رسند. کارآموزانی که مهارت‌ها را به خوبی یاد گرفته باشند و نمرات خوبی به دست آورند، می‌توانند یک تا دو ترم زودتر از دیگران فارغ‌التحصیل شوند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ آلمان، در همان سازمانی که کارآموز بودند، استخدام می‌شوند. البته اگر در سازمانی که آموزش دیدید، استخدام نشدید، نگران نشوید. شما می‌توانید ویزای اقامتی آلمان خود را برای یک سال تمدید کنید و در این مدت به دنبال کار بگردید. شما یک نقطه قوت درخشان در رزومه خود دارید که توجه اکثر کارفرماها را جلب می‌کند، بنابراین پیدا کردن کار در آلمان بعد از فارغ‌التحصیلی از این دوره‌های معتبر، سخت نیست.

سوالات متداول دوره آوسبیلدونگ آلمان

 • برای جستجوی رشته های آوسبیلدونگ آلمان به کجا مراجعه کنم؟

تنوع رشته‌های آوسبلیدونگ بسیار زیاد است؛ بنابراین به احتمال زیاد رشته مورد نظر شما در رشته‌های این کارآموزی وجود دارد. برای بررسی لیست کامل رشته‌ها می‌توانید این موضوع را به زبان انگلیسی سرچ کنید، اما روش ساده‌تر این است که این عبارت را جستجو کنید: آیا آسبیلدونگ رشته x را دارد؟، گوگل به راحتی می‌تواند پاسخ این سوال را به شما بدهد.

 • چگونه می توانید در آوسبیلدونگ آلمان در شاخه پزشکی شرکت کنید؟

به طور کلی، تمکن مالی، مدرک زبان و مدرک تحصیلی حداقل دیپلم تنها شروط لازم برای ثبت درخواست شرکت در دوره‌های مختلف آوسبیلدونگ آلمان است. سن، سوابق تحصیلی و کاری، رزومه و نوع رشته‌ای که انتخاب می‌‌کنید، محدودیتی ندارند، اما روی نتیجه پذیرش تأثیرگذارند. برای شرکت در شاخه پزشکی ابتدا باید مشخص کنید قصد دارید در کدام دانشگاه یا کالج، کدام رشته از شاخه پزشکی را بخوانید. سپس برای آن درخواست ارسال کنید و منتظر پاسخ بمانید. در صورت تایید برای تحصیل در شاخه‌های پزشکی، برای اخذ ویزا و مهاجرت به آلمان اقدام کنید.

 • چگونه می توانید در آوسبیلدونگ آلمان در رشته خلبانی شرکت کنید؟

خلبانی یکی از رشته‌های پرطرفدار آوسبیلدونگ آلمان است. برای شرکت در این رشته ابتدا باید بررسی کنید کدام دانشگاه‌ها و موسسات امکان پذیرش کارآموز خلبانی را دارند. سپس رزومه، مدارک شناسایی ترجمه‌شده و مدارک تحصیلی خود را برای آن‌ها ارسال کنید و منتظر تایید یا رد درخواستتان بمانید. در صورت پذیرش درخواست، می‌توانید برای دریافت ویزا به سفارت بروید و به عنوان کارآموز خلبانی وارد خاک آلمان شوید. اگر همه چیز خوب پیش برود، بعد از ۴ تا ۵ سال به خلبان خطوط هوایی آلمان تبدیل خواهید شد!

 • آیا بعد از پایان دوره کارآموزی می‌توانیم اقامت دائم به دست آوریم؟

شما بعد از پایان این دوره یک نقطه قوت مهم در رزومه کاریتان دارید و برای استخدام نسبت به افرادی که قصد دارند بدون سابقه کار در آلمان، در این کشور استخدام شوند، در اولویت قرار می‌گیرید. بعد از پایان کارآموزی، می‌توانید ویزای خود را یک سال تمدید کنید و به دنبال کار بگردید. بعد از فعالیت در آلمان و با گذشت مدت زمان مشخص می‌توانید اقامت دائم و شهروندی این کشور را بگیرید.

امتیاز دهید
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *