پل اورسوند مرز بین دانمارک و سوئد

پل اورسوند در حومه شهر مالمو پل اورسوند به طول 15 کیلومتر قرار دارد که سوئد را به دانمارک ارتباط می دهد. بسیاری از مردمانی که در مالمو زندگی می کنند در کپنهاگ مشغول به کارند. این پل ارتباط 2 کشور را نزدیکتر از همیشه ساخته است. بهترین نمای این پل را از لرناکن و از رستوران لفت کستلت می توان مشاهده کرد.

ساخت پل اورسوند

دانمارک و سوئد، توسط یک نوار باریک آب –تنگه اورسوند– از هم جدا شده اند. البته، بر روی نقشه ممکن است این نوار باریک به نظر برسد، اما در واقع، تنگه اورسوند ۱۶ کیلومتر عرض دارد. در گذشته، دانمارکی ها و سوئدی ها این فاصله را با استفاده از کشتی می پیمودند، اما این سفر از لحاظ زمان، طولانی بود. تصمیمی که راجع به ساخت پل اورسوند گرفته شد، یک تصمیم واقعا منحصر به فرد بود و یک بار دیگر، ما متقاعد شدیم که معماران واقعا افراد نابغه ای هستند.

پل و تونلی که توسط -روتن- معمار معروف دانمارکی، برای اتصال دو شهر کپنهاک دانمارک و مالمو سوئد طراحی و اجرا شده است، نگاه جهانیان را به معماری های مدرن امروزی تیز بین تر و باور پذیرتر کرده است. این مسیر در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد و دارای دو لاین بزرگراه اروپا در قسمت فوقانی و ریل دو طرفه قطارهای پرسرعت در قسمت تحتانی است. وقتی که از بالا به پل اورسوند نگاه می کنید، این پل به طور ویژه ای شگفت انگیز و با ابهت به نظر می رسد.

طرح ساخت این پل عظیم به عنوان بزرگترین پروژه ساخت و ساز تاریخ اروپا، سه میلیارد دلار هزینه در بر داشت. این پل از سه بخش اصلی برخوردار بوده و طولانی‌ترین پل کابلی جهان است که ویژه خودرو و راه‌آهن طراحی و ساخته شده‌است. ارتفاع این پل 204 متر بوده و راه‌آهن در مسیر کم ارتفاع‌تر و جاده‌ها در مسیر مرتفع‌تر بنا شده‌اند.

پل اورسوند

پل اورسوند دانمارک و سوئد را برروی تنگه اورسوند به یکدیگر متصل می‌کند. این پل یک پل دو طرفه جاده‌ای و ریلی است که با عبور از تنگه اورسوند دو کشور سوئد و دانمارک را از طریق زمینی به یک‌دیگر متصل می‌کند. ارتباط این مسیر درحقیقت توسط یک پل و یک تونل برقرار شده است، که مجموعاً به این نام خوانده می‌شوند.

ساخت پل اورسوند
پل اورسوند دانمارک و سوئد را برروی تنگه اورسوند به یکدیگر متصل می‌کند.

پل اورسوند طولانی‌ترین پل جاده‌ای و ریلی اروپا است و شبکه‌های جاده‌ای و ریلی شبه جزیره اسکاندیناوی از طریق این پل به اروپای مرکزی و غربی وصل شده است. این پل بخشی از جاده E 20 اروپا را تشکیل می‌دهد که از ایرلند شروع شده و در سن پترزبورگ خاتمه می‌یابد. پل اورسوند به طول ۱۶٫۴ کیلومتر متشکل از یک پل، یک جزیره مصنوعی و تونل است که کپنهاگ پایتخت دانمارک در یک سوی تنگه اورسوند را به شهر مالمو سوئد در آن سوی تنگه متصل می کند. برای دریافت وقت سفارت سوئد می توانید از پارت ویزا کمک بگیرید

پل اورسند کدام کشورها را به هم مرتبط می کند؟

پل اورسوند از مرز بین دانمارک و سوئد عبور می‌کند اما با توجه به پیمان شنگن کنترل پاسپورت روی این پل انجام نمی‌شود. بازرسی اتفاقی گمرک هنگام ورود به سوئد صورت می‌گیرد اما هنگام ورود به دانمارک بازرسی گمرک انجام نمی‌شود.

این پل ارتباطی کپنهاگ و سوئد است که نیمی از این پل به صورت تونل از زیر آب عبور می‌کند تا کشتی‌ها بتوانند از روی آن حرکت کنند و نیمی ازآن روی آب است. این پل که می‌شود گفت یک شاهکار مهندسی است، بین سوئد و دانمارک قرار دارد. طول این پل ۱۷ کیلومتر است و مالمو سوئد را به کپنهاگ در دانمارک متصل می‌کند. حدودا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد که از سوئد به دانمارک رفت.

این پل تا وسط دریا کشیده شده و از آنجا با یک تونل به زیر دریا منتقل می‌شود. فاصله این دو شهر با قطار ۳۵ دقیقه است و پل اورسوند رابط این دو شهر محسوب می‌شود. این پل بلند‌ترین پل معلق اروپا است. مالمو سومین شهر مهم کشور سوئد است که در جنوبی‌ترین نقطه آن شهر واقع شده است.

فاصله تقریباً ۸ کیلومتری شهر مالمو در سوئد و جزیره مصنوعی پبرهولم توسط پل و فاصله ۴ کیلومتری این جزیره تا کپنهاگ از طریق تونل پیموده می‌شود. در این مسیر دو ریل راه‌آهن برای رفت‌وآمد قطارها و چهار خط ماشین‌رو تعبیه شده است. جاده یکپارچگی اقتصادی و اجتماعی در سراسر منطقه تنگه اورسوند را افزایش داده و به توسعه اقتصادی منطقه ای از طریق تسهیل حمل و نقل بین سوئد و دانمارک کمک کرده است.

پل اورسوند، سوئد و دانمارک را با تاثیر اندک و قابل چشم پوشی به محیط زیست حساس دریایی متصل می کند و با ایجاد زیستگاه های جدید و کاهش آلودگی هوا در مقایسه با حمل و نقل دریایی قدیمی در تنگه به محیط زیست کمک می کند.

جالب است که این راه، نه‌تنها اثر مخرب زیست‌ محیطی نداشته است، بلکه قسمت زیرآبی آن با انبوهی از موجودات دریایی پوشیده است، طوری که نقش یک صخره مصنوعی غنی را بازی می‌کند.

این پل دارای یک جاده عجیب‌وغریب همراه با یک خط راه‌آهن می‌باشد که تقریباً ۸ کیلومتر امتداد دارد و پس‌ازآن، به یک تونل در زیر آب به طول ۴ کیلومتر تبدیل می‌شود.

مسیر پل اورسند

همچنین مسیر این پل مسئول انتقال حجم عظیمی از کابل‌های دیتا برای دست‌یابی به اینترنت در قاره اروپا می‌باشد، در حقیقت این پل طولانی‌ترین جاده و خط ریلی در قاره اروپاست. ممکن است تعجب کنید که چرا تیم ساخت‌وساز یک جزیره مصنوعی به مساحت ۲ کیلومترمربع اطراف این تونل ساخته است، تیم طراحی سازه می‌بایست طراحی و ساخت این پل را با تحمل فشار بسیار زیادی انجام می‌داد.

 

مسیر پل اورسند
پل اورسند طولانی‌ترین جاده و خط ریلی در قاره اروپاست.

این پل می‌بایست به‌طور پیش‌فرض به حد کافی وسیع و بلند باشد تا بتواند ترافیک کشتیرانی را بدون هیچ‌گونه دشواری پشتیبانی کند، همچنین ارتفاع این پل هم نباید خللی در ترافیک هوایی منطقه ایجاد می‌کرد. تونل‌های حفرشده نیز برای جلوگیری از هرگونه اختلالات ناگوار هوایی ساخته‌شده بود.

پل معروف اورسوند

شاید بیبش از ۲۵ پل معروف و محبوب در دنیا وجود دارد و این پل اورسوند (Öresundsbron) که سوئد را از طریق تنگه ای به دانمارک وصل می کند نیز یکی از آن ها به شمار می رود.

این پل بالغ بر ۲۵۰۰۰ فوت طول و ۶۶۹ فوت ارتفاع دارد. پل کابلی اروسوند برای اتصال دانمارک به سوئد در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد، کل پل که ۸۲۰۰۰ تن وزن دارد دارای طولانی ترین مقاطع پل کابلی (هر تکه ۱.۶۰۸ فوت) در جهان است و روزانه ۶۰۰۰۰ مسافر را با اتومبیل، اتوبوس و قطار از خود عبور می دهد.

با رانندگی از دانمارک شما ابتدا از جزیره ی ساخته شده (مصنوعی) Pepparholm عبور کرده و در تونل ۱۳.۲۸۷ فوتی زیر دریا ناپدید شده و سپس شما را از پل اروسوند، قبل از آنکه سفرتان به سوئد کامل شود عبور می دهد، عبور از پل اروسوند ارزان تمام نمی شود (بیش از ۵۳ دلار هر ماشین) گرچه برای مسافرینی که مکرر رفت و آمد می کنند تخفیف نزولی داده می شود که با توجه به هزینه ی ۳.۸ میلیارد دلاری آن تعجبی ندارد.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *