کاخ زیبای شون برون وین در اتریش

وین، پایتخت کشور اتریش و بزرگترین شهر آن است. همچنین نهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا به شمار می رود که تا قبل از شروع قرن بیستم میلادی، بزرگترین شهر آلمانی زبان اروپا نیز بوده است. شهر وین در قرن پنجم پیش از میلاد مسیح بنا شد و به تدریج به پایتخت اتریش تبدیل شده‌ است. وین، چکیده‌ی تاریخ، فرهنگ و سنت اروپا است و معماری خیره‌کننده‌ آن حکایت از سرگذشت کم‌نظیر خود دارد. وین امروزی، شهری مدرن است، که البته هنوز هم سایه‌ی سنت‌های دل‌نشین و قدیمی بر سر این شهر هست. پیدا کردن اماکن دیدنی‌ و تاریخی همانند کاخ شون برون در شهر وین کار سختی نیست.

کاخ شونبرون در وین

امارات حکومتی چیزی نبود که ماریا ترزا از آن اجتناب کند اما وی ترجیح می داد که به این امور در محیط آرام تر شونبرن بپردازد. پس از این که ماریا ترزا به تاج و تخت رسید در سال 1740 به این قصر که لئوپولد آن را به عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته بود وارد شد. اگر قصر هوفبرخ به طور غلوآمیز  و با صدای بلند افتخارات این سلسله را بر می شمرد شونبرون به بیان بی صدا و آرام از شخصیت یک زن امپراطور می پردازد. شونبرون یک عمارت با ابهت با فضاهای داخلی گرم و تزئینات عجیب و به سبک قرن 18 است که سمبل حکومت مطلقه ماریاترزا بود.

کاخ شونبرون در وین
کاخ شونبرون در وین در سال 1740 ساخته شد.

کاخ شونبرون وین شاید مهم‌ترین نقطه‌ی توریستی کشور اتریش باشد. این بنای باشکوه علاوه بر زیبایی‌های بی‌نظیرش، تاثیر به سزایی در تاریخ این کشور داشته است. خاندان امپراطوری هابزبرگ اتریش چند قرن بر این کشور و تعدادی از مناطق اطراف آن حکومت می‌کردند. در این میان کاخ شونبرون محل زندگی و همچنین کاخ حکومتی این خاندان بود، به طوری که تعدادی از مهم‌ترین وقایع تاریخ اتریش در این کاخ اتفاق افتاده است. این قصر زیبا با معماری باروک، باغ‌های باشکوه، نمایی فوق‌العاده و یک باغ وحش، مجموعه‌ای بی‌نظیر از تمام دیدنی‌ها است. مکانی که به عقیده‌ی بسیاری، تحسین برانگیز‌ترین اثر باقیمانده اروپا در زمینه‌ی معماری سبک باروک است.

ساخت کاخ شونبرون

شونبرون در سال 1642 و به درخواست همسر امپراطور فردیناند دوم ساخته شد و قسمت‌های دیگر آن مانند باغ‌ها در سال 1696 و پس از عقب‌نشینی ترکان عثمانی و به درخواست ماریا ترزیا (Maria Theresa) آخرین ملکه از خاندان هابزبرگ به این مکان اضافه شد. تمام اتاق‌های این قصر به سبک روکو تزیین شده‌اند و بیشتر دیوارهای داخلی آن با سطوحی سفید رنگ و طلاپوش تزیین گردیده است. علاوه بر این ها لوسترهای بسیار باشکوه و شومینه‌های چینی و سفید رنگ این بنا باعث زیبایی هرچه بیشتر تالار و اتاق‌ها شده‌اند. یکی از نکات جالب این بنا، ساده‌تر بودن محل زندگی و کار امپراطور و خاندان سلطنتی نسبت به اتاق مهمان‌ها و دیگر نقاط کاخ است. سالن اصلی این قصر از کف زمین تا سقف با آثار گرانبها و بسیار کمیابی از هند و ایران تزیین شده که از این جهت آن را به مهم‌ترین مکان دنیا در این زمینه تبدیل می‌کند.

بازدید از کاخ شونبرن

شونبرون در آثار یونسکو به ثبت رسیده و امروزه از آن تنها توسط دولت اتریش و در ملاقات با بالاترین مقامات دیگر کشورها استفاده می‌شود، هرچند در زمان‌های مشخصی از سال امکان بازدید به شکل عمومی ممکن است. قصر شونبرون (Schönbrunn Palace) باشکوه‌ترین بنای کشور اتریش به شمار می‌رود. این کاخ که پرطرفدارترین جاذبه‌های این کشور محسوب می‌شود، در بین دیدنی‌های برتر قاره‌ی سبز نیز جای می‌گیرد. شونبرون در طول تاریخ همواره از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است. از طرفی امروزه محوطه‌ی این کاخ نیز به صورت مجموعه‌ای دیدنی میزبان علاقه‌مندان است. مبلمان طلا کوب، فرش قرمز، پرده منقوش و … در کاخ شون برون در وین، توجه هر توریستی را به خود جلب می کنند. اوج زیبایی کاخ را در گالری بزرگ می‌بینید. نزدیک این گالری اتاقی هست که جلسه‌های دولتی محرمانه‌ی دوران ماریا ترزا را آن‌جا برگزار می‌کرده‌اند. ورود به محوطه باز کاخ مجانی است. اما گردشگران تور اروپا باید برای دیدن داخل کاخ بلیط تهیه کنند. به شما توصیه می کنیم که حتما در سفر به وین بازدید از کاخ شون‌برون را از دست ندهید.

قصر شونبرون

این قصر اقامتگاه تابستانی پادشاهان اتریش در وین بوده که در دوره باروک و در دوره باروک حدود سال ۱۷۰۰ میلادی بنا شده و در آن سالنی قرار دارد که به سالن ایرانی مشهور بوده و معماری اون هم به سبک معماری ایرانی است. داخل کاخ اتاق های زیادی دارد. دیوار اتاق سی و دوم آن با مینیاتور ایرانی پر شده است. در ۱۹۹۶، نام کاخ شون برون در سایت میراث جهانی یونسکو ثبت شد. هم اکنون این قصر یکی از جاذبه های برتر کشور اتریش است و بیش از ۱۴۰۰ اتاق دارد که به سبک روکوکو تزیین شده است. در بنای این کاخ باغ هایی وجود دارد که به سبک های مختلف طراحی و شکل داده شده است.

کاخ شون‌برون یکی از جاذبه های توریستی وین

کاخ شون‌برون به آلمانی: Schloß Schönbrunn به معنی چشمه زیبا، است. اکنون یکی از آثار مهم فرهنگی این کشور است که تا سال ۱۹۶۰ بنا شده‌است. این کاخ که بیش از ۱۴۰۰ اتاق دارد که به سبک روکوکو تزیین شده‌است یکی از جاذبه‌های مهم توریستی در وین به شمار می‌آید. حالت ساختاری ساختمان و باغ کاخ شون برون که همانند کاخ بلودر می باشد و نمایانگر علایق و خصوصیات پی در پی پادشاهان هابسبورگ است و در سال ۱۹۶۰ میلادی به عنوان یکی از مهمترین جاذبه گردشگری شهر وین شناخته شد.

کاخ شون‌برون یکی از جاذبه های توریستی وین
کاخ شون برون یکی از جاذبه های توریستی وین و به معنی چشمه زیبا، است.

این قصر دارای جاذبه‌های بسیار زیادی همچون باغ پریوی (Privy)، قدیمی ‌ترین باغ وحش جهان، یک ماز و لابیرنت، و یک خانه ییلاقی ساخته شده از سنگ مرمر با نام گلوریت (Gloriette) که در ارتفاع ۶۰ متری از سطح زمین قرار گرفته است.

باغ های کاخ شونبرون

در بنای این کاخ باغ‌های وجود دارد که به سبک‌های مختلف طراحی و شکل داده شده ‌است. همچنین قدیمی‌ترین باغ‌وحش موجود دنیا، در این باغ قرار دارد که در سال ۱۷۵۲ تاسیس شده‌است. کاخ‌ها و باغ‌ها نشان دهنده سلیقه‌ها، علایق و آرزوهای پادشاهان این کشور می‌باشد. همچنین شون برون دارای یک گلخانه بسیار بزرگ و مجهز می باشد که در نوع خود بی‌نظیر است و تنوع گیاهانی که در آن کاشته‌ شده تا آنجا است که تا صد سال پیش در آنجا درخت انار می‌کاشتند. صدها گونه رز در فضای باز این قصر کاشته شده که به صورت فصلی دوباره کاشته می‌شوند.

تفریحگاه شونبرون

این کاخ در زمان های قدیم به عنوان تفریحگاه و همچنین محل مناسبی برای شکار از آن استفاده می شده است. بعد از مرگ پادشاه فردینانت II بنا به وصیت او این کاخ به زن دوم او Eleonore Gonzaga رسید و همچنین Eleonore Gonzaga که عاشق شکار و طبیعت بود، مدت زمان زیادی را در این کاخ سپری کرد. فضای زیبای این باغ، که اقامتگاه تابستانی سابق هازبورگ بوده، دارای گلخانه، باغ وحش و حتی خرابه های مصنوعی روم می باشد.

نکاتی در مورد کاخ شونبرن

 • از قرن ۱۵ میلادی، در مکان فعلی شونبرون قصرهای اشراف‌زادگان اتریشی قرار داشته است. در حالی که ساخت و تکمیل این قصر، به سال ۱۷۰۰ میلادی باز می‌گردد.
 • اواسط قرن ۲۰ میلادی قصر شونبرون به عنوان یکی از جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی وین مطرح شد.
 • امروزه قصر شونبرون با نزدیک به ۳ میلیون بازدیدکننده، پرطرفدارترین جاذبه‌ی وین محسوب می‌شود.
 • شونبرون در سال ۱۹۹۶ به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسید.
 • Schonbrunn در یکی از زبان‌های اتریشی قدیم، به معنای چشمه زیبا است.
 • این بنای باعظمت در طول سال‌های متمادی دائما تغییرهای کوچک و بزرگی را به خود دیده است.
 • کاخ شونبرون یکی از باشکوه‌ترین بناها با معماری سبک باروک (Baroque) در قاره‌ سبز به شمار می‌رود.
 • کاخ شونبرون در برهه‌های مختلفی از تاریخ، به عنوان مقر حاکمان وین مطرح بوده است.
 • کاخ شونبرون در طول تاریخ از جهات سیاسی بسیاری مورد اهمیت بوده است.
 • با ۴۰ متر طول و ۱۰ متر عرض، تالار بزرگ با نام «گریت گالری» (Great Gallery) به عنوان سالن پذیرایی میهمانان استفاده می‌شده است.
 • این بنای عظیم مجموعا ۱۴۴۱ اتاق را در خود جای داده است که از این میان تنها ۴۰ عدد از آن‌ها برای بازدید عموم باز است.
 • محوطه‌ی فضای سبز و پارک حومه‌ شونبرون مساحتی ۲۰۰ هکتاری دارد که در قرن ۱۸ ساخته و تکمیل شد. در این قسمت ۳۲ مجسمه و تندیس قرار دارد.
 • تندیس‌ها و سازه‌های گوناگونی به جای مانده از زمان‌های مختلف در اطراف شونبرون قرار دارند.
 • باغ وحش وین در مجموعه‌ شونبرون قرار دارد. این باغ وحش که در سال ۱۷۵۲ افتتاح شد با ۷۵۰ گونه‌ی جانوری قدیمی‌ترین باغ وحش در جهان محسوب می‌شود.
 • با توجه به گونه‌های گیاهی گوناگون باغ‌های شونبرون، این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین گلخانه‌ها در اروپا محسوب می‌شود.
 • همچنین در مجموعه‌ شونبرون مراسم متعددی در طول سال، به‌ویژه در تابستان‌ها، برگزار می‌شود.
5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *