ویزای آمریکا

آمریکا از بزرگترین و پرجمعیت ترین کشورهای دنیا است. اما هنوز این کشور آنچنان که باید، از لحاظ زیرساخت های گردشگری و حمل و نقل توسعه نیافته است. از این رو آمریکا مقصد محبوبی برای سفرهای طولانی بین گردشگران شناخته نمی شود.

انواع ویزای آمریکا

از طریق دریافت ویزای آمریکا، اتباع سایر کشورها مجاز هستند وارد خاک این کشور شوند. در شرایط فعلی، صدور ویزای آمریکا برای شهروندان سایر کشورها با سخت گیری بیشتری انجام می شود. و وابستگی زیادی به مراودات سیاسی بین دولت ها و حومت ها دارد، از این نظر این روال برای همه افراد ثابت و یکسان نمی باشد.

ویزای آمریکا در بیش از 185 نوع مختلف صادر می شود. از این رو متقاضیان ورود به این کشور باید پیش از هر چیز، براساس هدف سفر نوع ویزای مربوطه را انتخاب کنند. در قدم بعدی می بایست فرم درخواست ویزا به لاتین و با دقت تکمیل گردد.

به طور کلی بیش از 180 نوع ویزا برای ورود به کشور آمریکا صادر می شود که به طور کلی می توان آن ها را به دو دسته کلی مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم کرد:

ویزاهای غیر مهاجرتی

انوع این ویزا براساس هدف متقاضیان جهت اقامت موقت در این کشور صادر می شود. در ادامه مطلب به معرفی چند نمونه پر اهمیت از این نوع ویزا می پردازیم:

ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا را می توان به دو نوع B1 و B2 تقسیم کرد:

ویزای B1 توریستی آمریکا

این نوع ویزا، از جمله ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا است.

ویزای B1 توریستی آمریکا
ویزای B1 توریستی آمریکا یک ویزا غیر مهاجرتی است.

در این حالت هدف فرد متقاضی از سفر به آمریکا شرکت در کنفرانس ها یا نمایشگاه های کاری می باشد. فرم آنلاین فارسی DS-160 آمریکا را رایگان پر کنید.

ویزای B2 توریستی آمریکا

این نوع ویزا نیز از جمله ویزاهای یر مهاجرتی می باشد. و در این حالت هدف مسافر بازدید از اقوام، گردشگری و یا شرکت در همایش های حقوق بشری می باشد.

ویزای تحصیلی آمریکا

هر ساله افراد زیادی به قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکا و کسب مدارج بالای علمی، اقدام به درخواست ویزای تحصیلی آمریکا می کنند.

ویزای F1 تحصیلی آمریکا

این نوع ویزا مختص متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های آمریکا را دارند.

ویزای M1 تحصیلی آمریکا

در این مورد فرد متقاضی قصد دارد دارد در موسسات و آموزشگاه های غیر دولتی و یا هنرستان های این کشور ادامه تحصیل دهد.

ویزای J1 تحصیلی آمریکا

متقاضیان این ویزا قصد گذراندان دوره آموزشی، تحقیق و پژوهش در زمینه خاص و یا تدریس مورد خاصی را دارند.

واکسن های سفر به آمریکا

ویزای H3 تحصیلی آمریکا

در این حالت فرد متقاضی قصد گذراندان دوره کاری مرتبط با حرفه خاص دارد.

ویزای نامزدی آمریکا

این نوع ویزا را می توان از جمله ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا دانست. از آنجا که این ویزا موقت و 3 ماهه به فرد متقاضی اعطا خواهد شد.

ویزای نامزدی آمریکا
اعتبار ویزای نامزدی آمریکا 90 روز است.

در این حالت فرد متقاضی قصد ازدواج با یک شهروند آمریکایی (دارای گرین کارت) را دارد و 90 روز به ایشان زمان داده می شود که ازدواج خود را در مراجع قانونی به ثبت برسانند.

ویزاهای مهاجرتی آمریکا

انواع این ویزا برای متقاضیان اقامت طولانی مدت و یا دائم در کشور ایالات متحده آمریکا صادر خواهد شد. در این قسمت به معرفی و توضیح انواع مهم آن پرداخته ایم:

ویزای سرمایه گذاری آمریکا

ویزای EB5 سرمایه گذاری آمریکا

در این حالت، فرد متقاضی قصد سرمایه گذاری در کشور آمریکا را دارد. گفتنی است در این حالت نیازی به اجازه کار با کار فرما نیست.

ویزای کار آمریکا

ویزای EB1 کار آمریکا

در این حالت، فرد متقاضی دارای مهارتی خاص و منحصر به فرد در زمینه تخصصش می باشد. این مهارت می تواند مرتبط با زمینه های تجارت، ورزش، هنر و … باشد. همچنین لازم به ذکر است، فرد باید توانایی اثبات این مهارت با مدارک معتبر را داشته باشد.

ویزای EB2 کار آمریکا

در این حالت، فرد متقاضیان دارای مدارک تحصیلی آکادمیک در زمینه تحصیلاتشان می باشد. و این افراد، از سمت یک کارفرمای آمریکایی که توانایی پرداخت حقوق و مزایای کارمندان را دارد و مورد تایید اداره مهاجرت و وزارت کار نیز می باشد، دعوت به کار می شوند .

ویزای EB3 کار آمریکا

در این شرایط، فرد متقاضی مدرک آکادمیک ندارد، اما قابلیت اثبات سابقه کار چند ساله با مدارک معتبر در زمینه مربوطه را دارد.

ویزای اقامت آمریکا

این نوع ویزا برای متقاضیانی کاربرد دارد که بستگان درجه 1 (همسر، فرزند، مادر یا پدر) و یا بستگان درجه 2 (خواهر یا برادر) ایشان شهروند و ساکن آمریکا هستند. این افراد در صورتی که دارای سوء پیشینه نباشند، از لحاظ جسمی سالم باشند و از توانایی مالی خوبی نیز برخوردار باشند، می توانند جهت دریافت گرین کارت و اقامت آمریکا اقدام کنند.

ویزای ازدواج آمریکا

این نوع ویزا، ز جمله ویزاهای مهاجرتی آمریکا است که فرد متقاضی با دریافت این ویزا، موفق به اخذ اقامت این کشور خواهد شد.

دریافت وقت از سفارت آمریکا

بعد از بسته شدن سفارت آمریکا، متقاضیان ایرانی جهت قرار و مصاحبه حضوری باید به سفارت آمریکا (تعیین وقت سفارت آمریکا) در کشورهای همسایه مراجعه کنند.

وقت سفارت امریکا
برای مراجعه به سفارت امریکا باید به کشورهای همسایه مسافرت کنید.

شهروندان و اتباع ایران در بیشتر مواقع به سفارت این کشور در ترکیه، ابوضبی، ارمنستان مراجعه می کنند.

تمدید ویزای آمریکا

برای افرادی که با دریافت ویزای غیر مهاجرتی در آمریکا حضور دارند، امکان تمدید ویزا وجود دارد. البته دارا بودن شروط زیر جهت تمدید ویزا، الزامی است:

  • حضور فرد در آمریکا کاملا قانونی باشد.
  • دارا بودن کلیه شرایط ویزای غیر مهاجرتی
  • عدم ارتکاب جرم طی زمان اقامت در آمریکا
  • عدم نقص قوانین و شروط
  • اعتبار داشتن پاسپورت

گرین کارت آمریکا چیست؟

گرین کارت آمریکا، کارتی است که به واسطه آن، فرد اجازه اقامت دائم، کار، تحصیل و سفر در این کشور را دارد.

لاتاری چیست؟

لاتاری، راه حلی جهت حفظ تنوع نژادی در آمریکا است. از این طریق سالانه برای 55000 نفر از متقاضیان مهاجرت به این کشور، از طریق قرعه کشی و به شکل تصادفی ویزا صادر می شود. سهم هر کشور در این قرعه کشی حدود 7 درصد می باشد.

متقاضیان ثبت نام لاتاری آمریکا، میتوانند از خدمات پارت ویزا استفاده نمایند.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *