آیا سفر به گرجستان برای ایرانیان ویزا نمی خواهد؟

آیا سفر به گرجستان برای ایرانیان ویزا نمی خواهد؟ پاسخ به این پرسش از این جهت مهم است که گرجستان یکی از مقاصد اصلی گردشگری برای ایرانیان است. در این مقاله ضمن پرداختن به شرایط گرجستان و علاقه مردم ایران برای سفر به این کشور زیبا، به ویزای گرجستان برای ایرانیان خواهیم پرداخت. توضیح خواهیم داد که ویزای گرجستان برای ایرانیان اکنون چه شرایطی دارد و انواع ویزای گرجستان برای ایرانیان چیستند.

ویزای گرجستان برای ایرانیان

دریافت ویزای گرجستان برای ایرانیان، به دلیل جذابیت‌های گردشگری این کشور و نیز عضویت آن در اتحادیه اروپا اهمیت بیشتری دارد. شاید یکی دیگر از مهم‌ترین جذابیت‌های آن این است که «گرجستان یکی از کم هزینه‌ترین کشورها برای سفر ایرانیان» است. بنابراین اگر مایل باشید به این کشور زیبا و تاریخی سفر کنید حتما سوالات زیادی درباره این سفر خواهید داشت. اما سوالی که ذهن بسیاری از مسافران را به خود مشغول می‌کند این است که آیا گرجستان برای ایرانیان ویزا می‌خواهد یا خیر؟

از سال 1394، به علت توافق میان دو کشور، توافق معافیت ویزایی بین ایران و گرجستان بسته شد. به موجب این توافق، ایرانی‌ها برای سفر توریستی به گرجستان، باید مدارک خود را در فرودگاه تکمیل کنند و اصطلاحا ویزای فرودگاهی (On Arrival) گرجستان را تهیه کنند. برای دریافت ویزای فرودگاهی یا On Arrival، نیاز به مدارکی دارید که در انتهای این مقاله با شما به اشتراک گذاشته‌ایم. اما توجه داشته باشید که این معافیت ویزایی شامل همه سفرها به این کشور نمی‌شود و شما با توجه به نیاز خود و انگیزه‌تان از سفر، باید نوع ویزای مناسب را بیابید. 

انواع ویزای گرجستان برای ایرانیان

اگرچه گرجستان برای ایرانیان، معافیت ویزایی فراهم کرده است اما به دلیل آنکه در برخی شرایط نیاز است تا ایرانیان برای دریافت ویزای فرودگاهی اقدام کنند یا شرایط اخذ ویزای گرجستان در برخی شرایط را بهتر بدانند، در این بخش به انواع ویزای گرجستان برای ایرانیان خواهیم پرداخت. 

انواع ویزای گرجستان برای ایرانیان عبارتند از:

 1. ویزای عادی گرجستان؛
 2. ویزای ترانزیت گرجستان؛
 3. ویزای ویژه گرجستان؛
 4. ویزای مهاجرتی گرجستان؛
 5. ویزای توریستی گرجستان؛
 6. ویزای دیپلماتیک گرجستان.

در ادامه به بررسی بیشتر انواع ویزای گرجستان برای ایرانیان می‌پردازیم:

ویزای عادی گرجستان:

مهم‌ترین موارد اخذ ویزای عادی گرجستان (ویزای معمولی) شامل انجام امور خیریه، درمانی، بستن قرارداد با شرکت‌ها، ارائه کنفرانس یا شرکت در کنفرانس‌ها و کلاس‌های علمی و همچنین سفر به گرجستان برای بازدید و گردش است. اگر به هر یک از دلایل زیر قصد سفر به تفلیس یا دیگر شهرهای گرجستان را دارید، باید برای دریافت این ویزا اقدام کنید.

ویزای عادی گرجستان
ویزای عادی گرجستان برای گردشگری، درمانی و … قابل استفاده است.

نحوه اخذ ویزای عادی گرجستان: گردشگران تور گرجستان می‌توانند جهت سفر به گرجستان به آژانس‌های گردشگری مراجعه کنند. اما به غیر از گردشگری، متقاضیان باید از طریق کنسولگری، سفارت یا به صورت آنلاین نسبت به اخذ ویزا اقدام کنند. به ویزای معمولی یا عادی گرجستان، ویزای دسته C گفته می‌شود.

ویزای ترانزیت گرجستان:

ویزای ترانزیت گرجستان به معنای دریافت ویزا برای ماشین‌های ترانزیتی است که قصد عبور از خاک گرجستان را دارند.

موارد استفاده ویزای ترانزیت گرجستان: اگر قصد دارید از گرجستان برای سفر به کشور ثالث استفاده کنید، نیاز به دریافت ویزای ترانزیت این کشور دارید. برای دریافت این ویزا، باید به صورت آنلاین درخواست دهید. این ویزا بیشتر مورد استفاده رانندگان ماشین‌های باری است که قصد عبور از خاک گرجستان به سمت کشورهای دیگر را دارند و یا از فرودگاه تفلیس برای سفر به کشورهای دیگر استفاده می‌کنند.

این ویزا تنها 10 روز اعتبار دارد و به آن ویزای دسته‌بندی T گفته می‌شود.

ویزای ویژه گرجستان:

موارد استفاده: افرادی که پاسپورت خدماتی دارند و برای انجام کارهای مختلفی مانند عضویت در نیروهای حافظ صلح، نیروهای نظامی و غیره به گرجستان سفر می‌کنند. همچنین به خانواده این افراد نیز، این ویزا تعلق می‌پذیرد. به ویزای ویژه گرجستان، ویزای B گفته می‌شود.

ویزای مهاجرتی گرجستان:

موارد استفاده: دانشجویان، پژوهشگران، افرادی که قصد دارند به اعضای خانواده درجه 1 خود در گرجستان بپیوندند و همچنین افرادی که قصد انجام امور آموزشی، علمی، فرهنگی، خبرنگاری و غیره را در گرجستان دارند. در واقع ویزای مهاجرت شامل سه ویزای کار، تحصیل و خانواده است. ویزای کار برای افرادی است که می‌خواهند در شرکت‌های گرجستانی استخدام شوند، ویزای تحصیلی برای آن دسته از افرادی است که قصد تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان را دارند و ویزای خانواده نیز ویزایی است که به خانواده شهروندان گرجستان یا افرادی که اجازه اقامت در این کشور را دارند داده می‌شود.

ویزای توریستی گرجستان:

برای سفر به گرجستان معمولا ایرانیان از این ویزا استفاده می‌کنند. به این ترتیب این نوع ویزا را می‌توان محبوب‌ترین ویزای گرجستان برای ایرانیان دانست. ویزای توریستی گرجستان یا ویزای C1، به پاسپورت معتبر با اعتبار شش ماهه نیاز دارد.

برای اثبات تمکن مالی در سفر به گرجستان، مسافر باید اثبات کند که حداقل بیست یورو برای یک روز با خود همراه دارد.

با دریافت ویزای توریستی می‌توانید تا 45 روز در گرجستان اقامت داشته باشید و از زیبایی‌ها و جاذبه‌های این کشور لذت ببرید‎.‎‏

ویزای دیپلماتیک گرجستان:

ویزای دیپلماتیک گرجستان برای سفر دیپلمات‎‌های خارجی و و اعضای خانواده آن‌ها صادر می‌گردد و به آن ویزای دسته A می‌گویند.

مدارک عمومی مورد نیاز برای اخذ ویزای گرجستان

اگرچه هر یک از انواع ویزای گرجستان، نیازمند برخی از مدارک ویژه است، اما به طور کلی می‌توان برخی مدارک را نام برد که معمولا برای اخذ ویزای گرجستان مورد نیاز است.

 • گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ ورود به گرجستان؛
 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده؛
 • 2 قطعه عکس پرسنلی مطابق با استاندارد ICAO؛
 • بلیط رفت و برگشت؛
 • مدرک رزرو هتل یا محل اقامت؛
 • بیمه مسافرتی؛
 • اثبات تمکن مالی به اندازه کافی برای مدت زمان اقامت در گرجستان؛
 • مدارک مربوط به هدف سفر (با توجه به نوع ویزا به خصوص برای ویزاهای غیر توریستی).
سفر به گرجستان برای ایرانیان
دریافت ویزا گرجستان زمان زیادی از شما نخواهد گرفت و به سرعت انجام می‌شود.

به این ترتیب، در صورتی که تمایل به دریافت ویزای فرودگاهی این کشور دارید، این فهرست از مدارک مورد نیاز برای ویزای گرجستان را فراموش نکنید. در صورت علاقه می‌توانید مقاله کدام کشورها بدون ویزا میتوانند به ایران سفر کنند؟ را مطالعه کنید.

هزینه ویزای گرجستان

به طور کلی، هزینه ویزای آنلاین گرجستان حدود 30 یورو و هزینه ویزای معمولی حدود 60 یورو است. هزینه ویزای گرجستان با توجه به نوع ویزا و روش درخواست متفاوت است.

مدت زمان صدور ویزای گرجستان

یکی از مزایای سفر به گرجستان، فرآیند نسبتاً سریع صدور ویزا برای ایرانیان است. مدت زمان صدور ویزای گرجستان بین 5 تا 10 روز کاری است.

نکات مهم:

 • برای دریافت این ویزا، برخلاف سایر انواع ویزا، مراجعه حضوری به سفارت گرجستان در تهران الزامی است. دلیل این امر، حساسیت و پیچیدگی‌های مربوط به صدور ویزای اقامت بلندمدت و ضرورت بررسی دقیق مدارک و شرایط متقاضیان است.
 • برای دریافت ویزای گرجستان، ارائه مدارک کامل و دقیق از جمله الزامات اصلی است. اما علاوه بر این، ترجمه مدارک به زبان انگلیسی یا گرجی نیز ضرورتی انکارناپذیر به شمار می‌رود.
 • ارائه مدارک کامل و دقیق به تسریع در روند اخذ ویزای گرجستان کمک خواهد کرد.

راه‌های اخذ ویزای گرجستان

در صورتی که مشمول موارد بالا هستید و برای سفر به گرجستان نیاز به ویزا دارید، می‌توانید از طریق‌های زیر اقدام کنید:

 • ویزای آنلاین: ساده‌ترین روش برای دریافت ویزای گرجستان، تقاضای آنلاین ویزا برای سفر به تفلیس از طریق وب سایت رسمی سفارت گرجستان در ایران است.
 • سفارت گرجستان: می‌توانید به صورت حضوری به سفارت گرجستان در تهران مراجعه کرده و برای دریافت ویزا اقدام کنید.
 • آژانس‌های مسافرتی: برخی از آژانس‌های مسافرتی نیز خدمات مربوط به اخذ ویزای گرجستان را ارائه می‌دهند.

اگر از هر یک از این مسیرهای گفته شده برای اخذ ویزای گرجستان تمایل داشته باشید، می‌توانید از همکاران ما در پارت‌ویزا کمک بگیرید.

توجه:

 • اطلاعات ارائه شده در این مقاله به تاریخ 26 آوریل 2024 ارائه شده است و ممکن است در آینده تغییر کند. برای دریافت به‌روزترین اطلاعات، توصیه می‌شود به وب سایت رسمی سفارت گرجستان در ایران مراجعه کنید.
 • هزینه‌ها و زمان صدور ویزا نیز ممکن است با توجه به شرایط تغییر کند.

آنچه در مقاله گرجستان برای ایرانیان ویزا نمی‌خواهد آموختیم:

برای سفر به این کشور زیبای توریستی، نیاز به ویزای فرودگاهی است و نیاز است تا مسافران به گرجستان مدارک لازم برای ویزای فرودگاهی را تهیه کنند. همچنین مسافران باید توجه داشته باشند که با توجه به نوع سفر خودشان، ارائه مدارک مشخصی برای دریافت ویزای گرجستان مورد نیاز است. امیدواریم که پاسخ سوال خود در خصوص: ” آیا سفر به گرجستان نیاز به ویزا دارد؟” را گرفته باشید. در صورتی که هرگونه ابهامی دارید، می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *