50 یورویی اصل یا جعلی

 نحوه تشخیص اصل یا جعلی بودن اسکناس 50 یورویی

اسکناس های 50 یورویی جدید از تاریخ 4 آپریل سال 2017، وارد سیستم بانکی و مالی شدند. این اسکناس ها با مجموع ارزش 9 بیلیون، 45 درصد از کل اسکناس های موجود را شامل می شوند. اسکناس های جدید، طرح و دیزاینی مشابه با سری قدیمی دارند. با این تفاوت که تغییرات کمی جهت ارتقا سطح امنیت روی آن ها اعمال شده است.

مشخصات امنیتی اسکناس 50 یورویی اصل

لمس کردن اسکناس های € 50

• کاغذ اسکناس های اصل از جنس فیبر پنبه خالص است. از این رو با لمس کردنشان، ترد و شکننده بودن آنها حس می شود.

اسکناس 50 یورویی اصل
لمس کردن اسکناس های € 50

• اگر بخش انتهایی کاغذ اسکناس را لمس کنید، یک سری خطوط کوتاه در جهات چپ و راست وجود دارد. برای اینکه دقیقتر متوجه شوید می توانید، انگشتتان را روی این قسمت قرار دهید و با ناخنتان این قسمت را به آرامی بخراشید. وجود این خطوط، شناسایی اسکناس را برای افراد نابینا آسانتر می سازد. همچنین تصویر اصلی و عدد درج شده روی اسکناس ضخیم تر می باشند.

قرار دادن اسکناس در مقابل نور

اگر اسکناس را در مقابل نور قرار دهید، پرتره ی پنجره و همچنین نشانه های امنیتی قابل مشاهده خواهد بود.

• پنجره پرتره:

اگر اسکناس را در مقابل نور قرار دهید، پنجره ی نزدیک هلوگرام واضح می شود. و همچنین یک پرتره از اروپا در هر دو سمت قابل مشاده خواهد بود. اکنون اگر اسکناس را کمی کج کنید، می توانید از پنجره خطوط رنگارنگی را در اطراف عدد اسکناس مشاهده کنید. در پشت اسکناس نیز، اعداد رنگی در پنچره ظاهر خواهند شد.

• علامت پرتره:

در حقیقت این علامت خاص، با تغییر در ضخامت کاغذ ایجاد شده است. اگر برگه اسکناس را مقابل نور بگیرید، یک تصویر محو از پرتره اروپا (شمایلی از اسطوره یونانی)، ارزش عددی اسکناس و همچنین پنجره نمایان می شود. اگر اسکناس را روی یک سطع تیره قرار دهید، مناطق نورانی تیره تر خواهند شد.

• نوار امنیتی:

در اسکناس های 50 یورویی جدید، نوار امنیتی نیز تعبیه شده است. اگر این اسکناس را مقابل نور قرار دهید، این نوار امنیتی به صورت یک خط تیره ظاهر می شود. روی این خط، علامت یورو و همچنین ارزش اسکناس روی علامت سفید کوچک، قابل مشاهده است.

کج کردن اسکناس

اگر اسکناس را کج را کنید، نوار نقره ای رنگ، یک پرتره از اروپا (اسطوره ای از یونان) را در یک پنجره شفاف مشاهده می کنید. همچنین عدد زمرد رنگی را میبینید که در حقیقت نشان دهنده تاثیر حرکت نور به بالا و پایین است.

• پرتره هلوگرام

اگر اسکناس را ه یک سمت مایل کنید، نشانه هلوگرام –نوار نقره ای سمت راست- پرتره ای از اروپا را نشان می دهد. نوار همچنین تصویر اصلی و ارزش عددی اسکناس را نیز نشان می دهد.

• عدد به رنگ سبز زمردی

اگر اسکناس را به یک سمت مایل کنید، عدد درخشانی که در گوشه سمت چپ واقع شده است، تاثیر حرکت نور را به بالا و پایین نشان می دهد. همچنین رنگ عدد از سبز زمردی به سورمه ای تغییر می کند.

ویژگی های امنیتی تکمیلی اسکناس 50 یورویی اصل

• نور UV استاندارد

اسکناس ها به خودی خود شفاف نیستند. این اسکناس ها تیره هستند و نور را از خود عبور نمی دهند. الیاف کوچک تعبیه شده در کاغذها ظاهر می شوند. هر فیبر دارای سه رنگ مختلف است: ستاره روی پرچم اروپا، دایره های کوچک نیز به درخشانی ستاره های بزرگ می باشند.

ویژگی های امنیتی تکمیلی اسکناس
ویژگی های امنیتی تکمیلی اسکناس 50 یورویی اصل

اگر اسکناس را پشت رو کنید، یک چهارم دایره ی مرکزی، با نور سبز رنگ می درخشد. همچنین نوار و رشته اعداد افقی به رنگ قرمز ظاهر می شوند.

• نور UV مخصوص

در سمت رویی اسکناس، دایره های کوچک مرکزی به رنگ زرد می درخشند. ستاره های بزرگ و بخش های دیگری از اسکناس به رنگ نارنجی می درخشند. همچنین زیر نور یووی نماد یورو نیز پدیدار خواهد شد.

• ویژگی های مادون قرمز

اگر اسکناس 50 یورویی را در مقابل نور مادون قرمز قرار دهیم، در سمت رویی اسکناس فقط عدد درج شده روی آن به رنگ سبز زمردی، بخش سمت راست تصویر و نوار نقره ای رنگ پیداست. و اگر اسکناس را برگردانید، فقط عدد و رشته افقی از اعداد قابل مشاهده است.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *