کالج دانشگاهی دوبلین ایرلند

کالج دانشگاهی دوبلین در کشور ایرلند واقع شده است.‌ این دانشگاه از دانشکده‌های متعددی مانند پزشکی، مهندسی و… تشکیل شده که علاوه بر دانشجویان ایرلندی، پذیرای دانشجویان از کشورهای خارجی نیز است. این کالج از سیستم آموزشی قدرتمند و مبنی بر جدیدترین تکنولوژی‌های دنیا قرار دارد و نوآوری و تحقیقات را اولویت کار دانشجویان قرار داده است. این دانشگاه بین‌المللی در سال‌های اخیر توانسته فارغ‌التحصیلان موفق و مشهوری را معرفی کند‌. ۵ نفر از افرادی که موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند، در این دانشگاه تحصیل کرده اند. هزینه تحصیل در این دانشگاه و شرایط پذیرش در آن بسته به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است‌. در ادامه توضيحات مفصل‌تری درباره این دانشگاه تحقیقاتی آورده شده است.

معرفی کالج دانشگاهی دوبلین ایرلند

با توجه به این موضوع که دانشجویان در حال تحصیل در ایرلند می‌توانند به صورت تمام وقت (دانشجویان عضو اتحادیه اروپا) و پاره وقت (دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا) مشغول به کار شوند، افراد زیادی سالانه از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور درخواست می‌دهند. کالج دوبلین ایرلند که با نام اختصاری UCD شناخته می‌شود، در سال ۱۸۵۴ در دوبلین بنا شد. این دانشگاه تحقیقاتی، جزء قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در ایرلند است که پذیرای علاقه‌مندان خارجی برای تحصیل در این کشور نیز است.

از حدود ۱۳۶ کشور در دنیا و به تعداد بیشتر از ۳۰۰۰۰ دانشجو در این کالج که شامل ۶ دانشکده و یک مدرسه بیزنسی است، در حال تحصیل هستند‌. دولت کشور ایرلند حدود ۸۷۰ میلیون یورو سالانه جهت تحصیلات تکمیلی و بورسیه‌ها در نظر گرفته است. بر اساس آمار و بررسی‌های انجام شده، دانشکده علوم دامپزشکی توانسته در سال‌های متوالی بهترین رنکینگ را در دانشکده‌های ایرلند کسب کند.

سایت کالج دانشگاهی دوبلین ایرلند : www.ucd.ie

معرفی-کالج-دانشگاهی-دوبلین

شهریه کالج دانشگاهی دوبلین چقدر است؟

کالج دانشگاهی دوبلین گرچه یک دانشگاه دولتی است، اما برای ورود به این دانشگاه و تحصیل در مقاطع مختلف آن، باید شهریه بپردازید. این شهریه برای تمامی رشته‌ها و افراد یکسان نیست. به طور معمول، متقاضیانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، در مقایسه با سایر کشور‌ها هزینه کمتری می‌پردازند. علاوه بر این‌ها، شهریه دانشکده‌هایی مانند پزشکی سالانه شامل ۲ درصد افزایش قیمت می‌شود.

متوسط شهریه برای دوره کارشناسی در کالج دانشگاهی دوبلین بین ۱۲۰۰۰ تا ۵۳۰۰۰ یورو و تحصیلات تکمیلی بین ۳۳۰۰ تا ۲۵۵۰۰ یورو است. برای استفاده از خدمات دانشجویی مانند خوابگاه یا امکانات تفریحی و رفاهی باید جدای از هزینه‌های فوق، مبلغی را بپردازید. همچنین باید در حدود ۲۵۰ یورو مالیات دانشجویی را به هزینه‌های فوق اضافه کرد.

آیا امکان بورسیه شدن در کالج دوبلین وجود دارد؟

یکی از دلایلی که افراد از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه دوبلین تلاش می‌کنند، بورسیه شدن در این کالج است. در واقع برای کاهش هزینه‌های تحصیلی، دولت این کشور بورسیه‌های متعددی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است که به موجب آن دانشجو معاف از پرداخت بخشی از شهریه یا تمامی آن می‌شود. بورسیه‌های کالج دانشگاهی دوبلین عبارتند از:

بورسیه تحصیلی با شرایط خاص

اگر جزو دانشجویان ممتاز هستید یا اینکه از کشوری با محرومیت اقتصادی و تحصیلی قصد تحصیل در کالج دوبلین را داشته باشید، می‌توانید از این بورسیه استفاده کنید. البته رشته‌های تحصیلی با ظرفیت بالا نیز شامل این بورسیه می‌شوند. اینکه چه میزان از شهریه دانشگاه برای دانشجویان بخشیده شود به دانشگاه بستگی دارد.

بورس تحصیلی Global Excellence

هر سال با انجام یک مسابقه بر اساس شایستگی علمی، برندگان می‌توانند از بخشش ۵۰ و ۱۰۰ درصدی شهریه طبق این بورسیه برخوردار شوند. سالانه در تاریخ ۷ نوامبر، متقاضیان می‌توانند برای اخذ این بورسیه درخواست دهند. حدود ۳ هفته بعد از این تاریخ، نتایج به شرکت کنندگان اعلام می‌شود.

بورس تحصیلی Non EU

این بورسیه شرایط خاص‌تری داشته و برای دانشجویان در حال تحصیل در دانشکده‌های معماری و مهندسی است. دانشجویان ممتازی که این بورسیه را دریافت کرده باشند، در صورت اخذ معدل ۳/۰۸ از ۴/۲، بورسیه به مدت یکسال دیگر برایشان تمدید می‌شود.

بورس تحصیلی Quinn

بورسیه تحصیلی Quinn به دانشجویانی که در دانشکده تجارت دانشگاه دوبلین تحصیل می‌کنند و از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا به ایرلند آمده‌اند، تعلق می‌گیرد.

رشته-های-تحصیلی-در-کالج-دانشگاهی-دوبلین

رشته‌های تحصیلی در کالج دانشگاهی دوبلین

در دانشگاه دوبلین، ۶ دانشکده وجود دارد که در هر کدام رشته‌های تحصیلی متعددی آموزش داده می‌شود. این دانشکده‌ها عبارتند از:

 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده بازرگانی
 • دانشکده مهندسی و معماری
 • دانشکده بهداشت و علوم کشاورزی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم اجتماعی و حقوق

هرکدام از دانشکده‌های فوق شامل زیر مجموعه‌ای از چندین دانشکده و مدرسه هستند که دانشجویان بر اساس انتخاب رشته در آن‌ها تحصیل می‌کنند. رشته‌هایی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کالج دوبلین ارائه می‌شود، عبارتند از:

مقطع کارشناسی:

 1. کشاورزی و تغذیه
 2. معماری
 3. هنر و علوم انسانی
 4. رادیوگرافی
 5. فیزیوتراپی
 6. حقوق و عدالت کیفری
 7. علوم کامپیوتری
 8. علوم اجتماعی
 9. پرفورمنس
 10. دامپزشکی و علوم حیوانی

مقطع کارشناسی ارشد:

 1. حسابداری
 2. مهندسی نرم‌افزار پیشرفته
 3. شیمی
 4. امنیت سایبری
 5. پایداری زیست محیطی
 6. علوم ریاضی
 7. سم‌شناسی
 8. شیمی مصنوعی
 9. تاریخ
 10. مطالعات ایرلندی

امکانات تفریحی و رفاهی در کالج دانشگاهی دوبلین

چه امکانات تفریحی و رفاهی در کالج دانشگاهی دوبلین وجود دارد؟

کالج دانشگاهی دوبلین برای ایجاد شرایط رفاهی دانشجویان، خدمات و امکانات ویژه‌ای را برای آنان در نظر گرفته است که با هزینه بسیار کمی ارائه می‌شوند. مانند:

مرکز دانشجویی: در این مرکز، دانشجویان می‌توانند از سالن سینما، تئاتر، انجمن دانشجویی و استودیو تلویزیونی و رادیو استفاده کنند. ارائه خدمات پزشکی، زیبایی، کافی شاپ، فروشگاه و… نیز در این مرکز انجام می‌شود.

امکانات ورزشی: در دانشگاه دوبلین سالن‌های مجزایی برای ورزش‌های گروهی، استخر، رقص، اسکواش، بدنسازی و… در نظر گرفتن شده است. با عضویت سالانه در هر کدام از این مراکز، می‌توان با کمترین هزینه و بدون محدودیت از آن‌ها استفاده کرد.

خوابگاه‌های دانشجویی: در این دانشگاه چندین خوابگاه دانشجویی با ظرفیت ۳۰۰۰ نفر، اقامتگاه‌هایی با یک اتاق خواب و سرویس بهداشتی، آپارتمان‌هایی بزرگ‌تر برای دانشجویان مهاجر نیز وجود دارد. همچنین برای افراد معلول امکانات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است که متناسب با نوع معلولیت آن‌ها متفاوت است.

شرایط اخذ پذیرش در کالج دانشگاهی دوبلین

برای پذیرفته شدن در دانشگاه دوبلین، باید مدارک مورد نظر و درخواست خود را برای این دانشگاه ارسال کنید. متقاضیانی که از کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. به طور کلی اسناد لازم برای ثبت نام در این دانشگاه عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر
 • مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و….
 • فرم پذیرش دانشگاه دوبلین
 • مدارک معتبری که نشان دهد از نظر مالی قادر به تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی هستید
 • فیش واریز شهریه
 • مدارک معتبر تسلط به زبان انگلیسی
 • مدارک بورسیه (در صورت بورسیه شدن)

کالج دانشگاهی دوبلین جزء معتبرترین و قدیمی‌ترین مراکز دولتی آموزشی در ایرلند است که به خاطر خدمات آموزشی و اعتبار بالای دانشکده‌های آن، متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده است. برای ثبت نام در این دانشگاه باید مدارک و اسناد لازم را تهیه کرده و ارسال کنید. در صورت تایید و اخذ ویزای تحصیلی بدانید که بعد از اتمام تحصیل نهایتا تا دو سال فرصت دارید کار مناسبی پیدا کرده و ویزای کاری بگیرید. هزینه تحصیلی در این دانشگاه بنابر رشته انتخابی متفاوت است، اما در صورت بورسیه شدن می‌توانید از پرداخت بخشی یا تمامی هزینه معاف شوید.

سولات متداول کالج دانشگاهی دوبلین ایرلند

آیا تحصیل در کالج دانشگاهی دوبلین رایگان است؟ 
خیر، برای تحصیل در این دانشگاه باید شهریه بپردازید، مگر اینکه شامل بورسیه شوید.

آیا با پرداخت شهریه می‌توان از خدمات و امکانات دانشگاه استفاده کرد؟
پرداخت شهریه فقط برای شرکت در کلاس‌های درس است. برای استفاده از خدمات ورزشی، تفریحی و خوابگاه باید جداگانه مبلغی را پرداخت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *