زندگی در ایرلند

ایرلند کشوری انگلیسی زبان در اقیانوس اطلس است. این کشور در سال‌های اخیر توانسته مهاجران و گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده و درآمد قابل‌ توجهی از این راه به دست آورد. از طرفی شرایط رفاهی، تفریحی و درمانی در این کشور توانسته یک زندگی ایده‌آل را برای شهروندان رقم بزند. این کشور کوچک از لحاظ موقعیت جغرافیایی با کشورهای بزرگی همچون کانادا، یونان و انگلیس فاصله کمی دارد از این رو مهاجران زیادی ایرلند را به عنوان مقصدی مطمئن و پلی برای پیشرفت خود انتخاب می‌کنند. بر اساس آخرین آمار، ایرلند در رتبه ۲۸ از نظر جذب مهاجر در میان کشورهای دیگر قرار دارد. در ادامه مطلب با جزئیات بیشتری درباره زندگی در ایرلند، مزایا و معایب آن آشنا خواهید شد.

 

حمل و نقل عمومی در ایرلند

 

شرایط زندگی در ایرلند از جهات مختلف چگونه است؟

اگر قصد مهاجرت به ایرلند را دارید باید قبل از هر اقدامی با شرایط زندگی در ایرلند و قوانین این کشور آشنا شوید‌. این کشور از جنبه‌های مختلفی همچون اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و غیره قوانین و ویژگی‌های خاص خودش را دارد که در ادامه مفصل‌تر بررسی می‌شود.

 

دین و مذهب

در کشور ایرلند مانند برخی از کشورهای اروپایی، همواره یک جدال مذهبی بین پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها بوده است. این جدال‌ها آنقدر طول کشید تا بالاخره قسمت شمالی ایرلند از بقیه کشور جدا شد و جمهوری مستقلی را تشکیل داد. کاتولیک‌ها نقش بسزایی در ثبت قوانین مبتنی بر دین خود داشته‌اند. قبل از مهاجرت به ایرلند لازم است در مورد قوانینی همچون سقط جنین، ازدواج و… اطلاعات بیشتری از کلیساهای این کشور کسب کنید.

رانندگی کردن

تمامی افرادی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به ایرلند مهاجرت کرده‌اند، به مدت یکسال تمام، مجاز به استفاده از گواهینامه خود در این کشور هستند؛ اما بعد از یکسال باید برای دریافت گواهینامه مورد تایید این کشور اقدام کنند. حداقل سنی که برای اخذ گواهینامه در نظر گرفته شده است، بر اساس نوع وسیله نقلیه تعیین می‌شود. مثلا برای انواعی از موتورسیکلت‌ها، حداقل ۱۶ و برای خودروهای سواری ۱۷ سال سن در نظر گرفته شده است.

حمل و نقل عمومی

جالب است بدانید که هنوز هم بهترین و پر استفاده‌ترين سیستم حمل و نقل عمومی در ایرلند، اتوبوس است. اکثر مردم برای رفتن به سرکار، مدرسه، خرید و… اتوبوس را به تاکسی‌ها و وسایل نقلیه شخصی ترجیح می‌دهند. البته دوچرخه‌های عمومی با عضویت سالانه ۳۲ دلار، گزینه بعدی برای رفت و امد درون شهری هستند. برای تردد‌های برون شهری نیز علاوه بر اتوبوس از قطارهای پیشرفته و پرسرعتی استفاده می‌شود.

آموزش

سیستم آموزش عمومی در ایرلند برای همگان رایگان و البته از سن ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است. با وجود هزینه‌های بالای آموزش در کلاس‌ها و موسسات خصوصی، باید گفت که کیفیت و محتوای آموزشی در مدارس دولتی و خصوصی بسیار مشابه هم هستند. دانشکده‌ها و دانشگاه‌های این کشور نیز از سیستم مدرن آموزشی استفاده کرده و جایگاه خوبی در میان دانشگاه‌های اروپایی دارند.

 

مزایا زندگی در ایرلند

مزایای زندگی در ایرلند

زندگی در ایرلند در کار محاسن و مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز است، به خصوص برای مهاجرانی که از کشور‌های دیگر به این کشور می‌آیند تا مدت‌ها می‌تواند آزاردهنده باشد. مزایای زندگی در ایرلند عبارتند از:

 

امنیت بالا
دولت کشور ایرلند قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای مبارزه با جرم و جنایت و حفظ امنیت دارد. حمل سلاح گرم در این کشور مجازات سنگینی داشته و به همین دلیل جنایت در ایرلند به ندرت اتفاق می‌افتد. برای افرادی که تازه به این کشور مهاجرت کرده اند، مشاهده امنیت اجتماعی و عدم وجود خشونت و درگیری‌های روزمره، بهترین جلوه از ایرلند است.

خدمات درمانی و بهداشتی با کمترین هزینه
دولت ایرلند برای افراد کم بضاعت، بیماری‌های مزمن و جدی زنان باردار و داروهای گران‌بها، خدمات و تعرفه‌های بسیار به صرفه‌ای را در نظر گرفته است. حتی برای برخی افراد با شرایط خاص، خدمات درمانی و دارو کاملا رایگان است. دانش آموزان و دانشجویان نیز از بیمه تحصیلی برخوردار هستند.

امکان دو تابعیت بودن
شما به عنوان یک مهاجر، می‌توانید همزمان که در ایرلند زندگی می‌کنید و شهروند آن به حساب می‌آیید، تابعیت زادگاه خود را نیز داشته باشید. در واقع با شهروند شدن در ایرلند، از حقوقتان در کشور زادگاه بی بهره نمی‌مانید.

 

معایب و چالش‌‌ های زندگی در ایرلند

نابسامان بودن آب و هوا
در کشور ایرلند شما ممکن است در یک روز چندین آب و هوا را تجربه کنید. در بسیاری از مواقع سال، هوا ابری و بارش اغلب به صورت باران است. برای افرادی که به چهار فصل بودن اقلیم عادت کرده‌اند، زندگی در این شرایط کمی دشوار است.

هزینه بالای سوخت
کشور ایرلند فاقد منابع داخلی سوخت بوده و به همین دلیل قیمت سوخت در این کشور بسیار زیاد است. هزینه سوخت در ایرلند مالیات سنگینی را شامل می‌شود و حدودا بیش از دوبرابر هزینه سوخت در آمریکا است. اگر بخواهیم قیمت بنزین را در نظر بگیریم، حدود ۶۰ درصد از هزینه‌های یک فرد در سال، به تامین هزینه سوخت اختصاص دارد. شاید محبوبیت سیستم حمل و نقل عمومی در ایرلند به دلیل همین قیمت بالای سوخت باشد.

 

هزینه زندگی در ایرلند

متوسط هزینه‌‌های زندگی در ایرلند چقدر است؟

در یک مقایسه کلی، هزینه‌های زندگی در ایرلند، حدود ۹۶ درصد بیشتر از ایران است. با توجه به تنوع کیفیت زندگی، شرایط مسکن، رفاه و تفریح نمی‌توان یک مبلغ ثابتی را برای هزینه‌های سالانه شهروندان ایرلندی بیان کرد. به طور میانگین هزینه ماهانه اجاره یک آپارتمان در شهری مانند دوبلین از ۵۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه متغیر است‌. هزینه‌های خوراک نیز با توجه به نوع غذا و ارزش آن برای یک فرد در هر وعده بین ۱۵ تا ۲۰ یورو در نوسان است.

ضمن اینکه قیمت گوشت و مرغ باهم برابر بوده و حدود ۸ تا ۹ یورو حساب می‌شود. هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ یورو است که بسته به میزان رفت و آمد و ساعات استفاده از وسایل نقلیه ممکن است تغییر کند. سایر هزینه‌ها مانند انشعابات، تلفن همراه و اینترنت در حدود ۲۰۰ تا ۲۲۰ یورو تخمین زده می‌شود.

 

زندگی در ایرلند با توجه به امکانت و خدمات بسیار مدرن و پیشرفته‌ای که در زمینه‌های آموزشی، درمانی و رفاهی دارد، می‌تواند یک شرایط ایده آل برای شهروندان به حساب بیاید. اگر با باران‌های غیر منتظره، هزینه‌های بالای سوخت و زبان انگلیسی مشکلی ندارید، آینده خوب و زندگی مرفهی در این کشور در انتظار شما خواهد بود‌. البته در خصوص هزینه‌های بالای زندگی در ایرلند لازم است این را بدانید که درآمد و درصد اشتغال در این کشور نیز بالا است و تقریبا یک تناسب عددی بین درامد و هزینه‌ها برقرار است. در نهایت بدانید که زندگی در یک کشور جزیره‌ای، چالش‌ها و هیجانات خاص خود را دارد.

 

سوالات متداول زندگی در ایرلند

مهم‌ترین مزایا و معایب زندگی در ایرلند چیست؟
زندگی در ایرلند امنیت اقتصادی و اجتماعی بالایی دارد. آموزش پیشرفته، رفاه بالا و خدمات درمانی نوین نیز از دیگر مزایای زندگی در ایرلند هستند. هزینه بالای زندگی، آب و هوای ابری و بارانی شاید بزرگ‌ترین چالش و معایبی هستند که شهروندان ایرلندی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

هزینه تحصیل و آموزش در ایرلند چقدر است؟
هزینه مدارس و دانشگاه های دولتی در ایرلند کاملا رایگان است. هزینه مدارس و دانشکده‌های خصوصی نیز بر اساس ویژگی و امکاناتشان تعیین می‌شود و اغلب شهریه‌های بالایی دارند.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *