تحصیل در ایرلند

دولت کشور ایرلند اهمیت زیادی به کیفیت تحصیل در مقاطع مختلف می‌دهد؛ از این رو می‌توان این کشور را جزء با سوادترین و تحصیل کرده‌ترین کشورها دانست. بودجه‌ای که برای بورسیه و تحصیلات تکمیلی از طرف دولت در نظر گرفته شده است، سالانه بالغ بر ۸۷۰ میلیون یورو بوده که رقمی قابل توجه و چشمگیر است. از طرف دیگر دانشگاه‌های این کشور پذیرای دانشجویان و متقاضیان از کشورهای مختلف در سراسر جهان هستند. همچنین به دلیل کیفیت بالای محتوای آموزشی و معتبر بودن دانشگاه‌ها در ایرلند، سالانه عده زیادی از علاقه‌مندان به این کشور مهاجرت کرده و به تحصیل در مقاطع مختلف مشغول می‌شوند. در ادامه با مزایای تحصیل در ایرلند و هزینه آن بیشتر آشنا می‌شوید.

تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در ایرلند به چه صورت است؟

تحصیل در ایرلند مانند بسیاری از کشورهای دیگر شامل سه مقطع ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی است. در هر سه این مقاطع تحصیلی، افراد باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. در پایان هر سال تحصیلی با انجام یک آزمون، دانش آموزان و دانشجویان سنجیده می‌شوند.

تحصیل در مقطع ابتدایی: مقطع ابتدایی به صورت غیر رسمی از سن ۴ سالگی و رسمی از ۶ سالگی شروع می‌شود. در این مقطع دانش آموزان موظفند از روزهای دوشنبه تا جمعه در کلاس‌های درسی که به صورت یک شیفت در روز و به زبان ایرلندی هستند، حاضر شوند. بر اساس آخرین آمار، حدود ۳۰۰۰ مدرسه ابتدایی در ایرلند دایر هستند.

مقطع متوسطه: دانش‌آموزان در مقطع متوسطه می‌توانند در مدارس معمولی یا شبانه روزی تحصیل کنند‌. دوره تحصیلی هر ساله از ماه سپتامبر شروع شده و تا ژوئن ادامه پیدا می‌کند.

مقطع کارشناسی: علاقه‌مندان بعد از گذراندن دوره متوسطه و قبول شدن در آزمون، می‌توانند وارد دانشگاه شوند‌. اولین مقطع دانشگاهی، کارشناسی است که حدودا ۴ سال طول می‌کشد. مدرک پایانی در دوره کارشناسی به دو صورت معمولی و افتخاری ارائه می‌شود.

مقطع کارشناسی ارشد: این مقطع تقریبا دو سال طول می‌کشد و بعد از طی مقطع کارشناسی قابل تحصیل است.

مقطع دکترا: این مقطع، آخرین مقطع آموزش عالی است و تقریبا ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد تا متقاضیان دوره تحصیلی را تمام کرده و تحقیقات و پایان نامه خود را ارائه دهند.

مزایای تحصیل در ایرلند

مزایای تحصیل در ایرلند چیست؟

اینکه چرا سالانه مهاجران زیادی، ایرلند را به عنوان مقصدی برای تحصیل به خصوص در مقاطع آموزش عالی انتخاب می‌کنند، دلایل زیادی دارد، از جمله:

 • رسمی بودن زبان انگلیسی در دانشگاه‌ها: برخلاف سایر کشورهای اروپایی، زبان رسمی این کشور، انگلیسی است و مهاجران می‌توانند با یادگیری این زبان و قبولی در آزمون‌های آیلتس یا تافل و غیره، شانس خود را برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌های ایرلند امتحان کنند.
 • ایرلند کشوری امن است: برای افرادی که از کشورهای دور و نزدیک برای تحصیل به ایرلند مهاجرت می‌کنند، امن بودن فضای اجتماعی، سیاسی و حتی اقتصادی این کشور یک مزیت برای آن به حساب می‌آید.
 • امکان کار کردن حین تحصیل: بر اساس قوانین کشور ایرلند، دانشجویان می‌توانند به صورت پاره وقت در مشاغل مرتبط مشغول به کار شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، کارشناسی ارشد ۲۰ و دکترا ۳۵ ساعت می‌تواند در هفته را کار کرده تا بتوانند هزینه‌های اقامت و تحصیل خود را پرداخت کنند‌.
 • بیمه درمانی و خدمات درمانی رایگان: دانشجویان در دانشگاه‌ها از بیمه درمانی بهره‌مند هستند. به طوری که انجام خدمات درمانی در درمانگاه دانشگاه رایگان بوده و در سایر مراکز درمانی با هزینه کمتری انجام می‌شود.
 • اعتبار بالای دانشکده‌ها: اکثر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های ایرلند از نظر اعتبار و رنکینگ جهانی در رتبه‌های خوبی قرار دارند. از طرفی کیفیت آموزش و پربار بودن کلاس‌های درسی را می‌توان از دیگر مزایای تحصیل در ایرلند دانست.

هزینه تحصیل در ایرلند چقدر است؟

قطعا تمامی متقاضیان برای ثبت نام در دانشگاه‌های ایرلند تمایل دارند بدانند که هزینه تحصیل در این کشور چقدر است. افرادی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در دانشگاه‌های ایرلند تحصیل می‌کنند، هیچ گونه هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد، اما شهروندان سایر کشورها مجاب به پرداخت شهریه، ورودی دانشگاه و هزینه‌های جانبی که شامل خوابگاه، امکانات رفاهی، سرگرمی و تفریحی هستند. در ادامه هزینه تحصیل در مقاطع مختلف و رشته‌های تحصیلی گوناگون آورده شده است.

 • مقطع کارشناسی: ۱۰۶۰۰ تا ۵۳۰۰۰ دلار
 • کارشناسی ارشد: ۱۰۸۰۰ تا ۴۳۰۰۰ دلار
 • دکترا: ۱۰۸۰۰ تا ۴۳۰۰۰ دلار
رشته تحصیلیهزینه تحصیل در مقطع کارشناسیهزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
رشته علوم پزشکی و سلامت45000-52000 €4000-31000 €
رشته‌های مهندسی9750-23000 €9750-24000 €
رشته‌های علم و فناوری9750-22000 €9750-45000 €
رشته‌های هنر و علوم انسانی9750-20000 €9750-22000 €
رشته‌های کسب و کار9750-18000 €9750-34500 €

 

بهترین دانشگاه‌های ایرلند

بهترین دانشگاه‌های ایرلند کدامند؟

دانشگاه‌های ایرلند سالانه از نظر محتوای آموزشی، نحوه و کیفیت پژوهش و تحقیقات و… مورد بررسی قرار می‌گیرند و رتبه‌بندی می‌شوند. بر همین اساس لیستی از دانشگاه‌های برتر ایرلند به همراه رنکینگ آن‌ها در ادامه آورده شده است تا متقاضیان دید بهتر و شناخت بالاتری نسبت به ثبت نام در این مراکز آموزشی داشته باشند.

 • کالج ترینیتی دوبلین (Trinity College Dublin): رتبه ۱ در ایرلند و ۱۶۴ در جهان
 • کالج سلطنتی جراحان ایرلند (Royal College of Surgeons): رتبه ۲ در ایرلند و ۲۰۱ تا ۲۵۰ در جهان
 • کالج دانشگاهی دوبلین (University College Dublin): رتبه ۳ در ایرلند و ۲۰۱ تا ۲۵۰ در جهان
 • دانشگاه ملی ایرلند (گالوی) (National University of Ireland, Galway): رتبه ۴ در ایرلند و رتبه ۲۵۱ تا ۳۰۰ در جهان
 • دانشگاه ماینوت (Maynooth University): رتبه ۵ در ایرلند و رتبه ۳۰۱ تا ۳۵۰ در جهان

شرایط پذیرفته شدن در دانشگاه‌های ایرلند چیست؟

هر کدام از دانشگاه‌های ایرلند شرایط و آزمون‌های خاصی را برای پذیرفتن دانشجویان در نظر گرفته‌اند. رشته تحصیلی، جنسیت، کشور مبدا و مقطع تحصیلی از فاکتورهایی هستند که نقش زیادی در پذیرفته شدن یا نشدن شما در دانشگاه‌های ایرلند دارد. سن ورود برای دانشگاه‌های ایرلند حداقل ۱۸ سال تمام است. در سیستم بین‌المللی پذیرش دانشگاه‌های ایرلند باید مدارک معتبر زبان مانند تافل و آیلتس را داشته باشید.

حداقل نمرات در مقطع کارشناسی، آیلتس ۶، کارشناسی ارشد، آیلتس ۶/۵ و دکترا، آیلتس ۷ است. اگر سابقه کار مفید داشته باشید باید معرفی نامه‌ای تحت عنوان Lor از کارفرما دریافت کرده و تحویل دهید. در نهایت باید آخرین مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کرده و اسنادی ارائه دهید که تمکن مالی شما را برای ادامه تحصیل در این کشور تایید کند.

تحصیل در ایرلند به دلیل مزایای زیادی که دارد، می‌تواند یک شرایط ایده‌آل برای متقاضیانی باشد که قصد مهاجرت به کشور‌های اروپایی را دارند. زبان انگلیسی که به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته می‌شود، می‌تواند کار را برای شما راحت‌تر کند‌. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های ایرلند را نیز می‌توانید با کار کردن در این کشور جبران کنید، زیرا دولت ایرلند از کار دانشجویی و در ساعات کاری محدود حمایت کرده و به رشد شغلی و پیشرفت فارغ‌التحصیلان اهمیت زیادی می‌دهد. برای پذیرفته شدن در دانشگاه نیز باید اسناد و مدارکی را که احراز هویت، و احراز شرایط تحصیلی و مالی شما را شامل می‌شود محیا کرده و ارائه دهید.

سوالات متداول تحصیل در ایرلند

بهترین دانشگاه‌های ایرلند برای تحصیل کدامند؟ 
دانشگاه‌های ترنیتی، کالج سلطنتی جراحان و کالج دانشگاهی دوبلین در رتبه‌های اول تا سوم برترین دانشگاه‌ها در ایرلند قرار دارند.

آیا تحصیل در دانشگاه‌های ایرلند برای مهاجران امکان پذیر است؟
بله، متقاضیان با محیا کردن مدارک و ایجاد شرایط مد نظر دانشگاه‌های ایرلند، می‌توانند از سراسر جهان در این کشور تحصیل کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *