پارک ملی کروگر

پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی در ایالت های Limpopo و Mpumalanga در شمال شرقی کشور آفریقای جنوبی قرار گرفته است و در شمال به زیمبابوه و از شرق به موزامبیک متصل است. و از جنوب با رود کروکودیل هم‌مرز است. پارک ملی کروگر ۹ دروازه دارد که بازدیدکنندگان را به کمپ‌هایی گوناگون هدایت می‌کنند. این پارک 350 کیلومتر مربع را در بر می گیرد. بخشی از پارک ملی کروگر به دره ذخیره گاه زیستکره، منطقه های سازمان ملل متحد آموزش و پرورش و سازمان علمی (یونسکو) به عنوان مرز بین المللی و ذخیره گاه زیستکره تعیین شده است. در پارک ملی کروگر فضای جنگی و فوق العاده زیبایی را پیش روی خود می بینید که با چندین رود پرخروش و متفاوت پر شده است.

پارک ملی کروگر

پارک ملی کروگر با 2 میلیون هکتار وسعت در بزرگترین منطقه حفاظت شده آفریقای جنوبی قرار دارد. در سال های اخیر اغلب مناطق حفاظت شده غیرشکاری در مراتع شرقی حصارهای خود با پارک ملی کروگر را برداشته اند تا حیوانات بتوانند آزادانه میان آن ها حرکت کنند.

پارک ملی کروگر
پارک ملی کروگر با 2 میلیون هکتار وسعت در بزرگترین منطقه حفاظت شده آفریقای جنوبی قرار دارد

اکنون پارک ملی کروگر مرکز پارک میان مرزی Great Limpopo است که پس از ترکیب شدن کامل با پارک ملی گونارژو زیمباوه و پارک ملی لیمپوپو موزامبیک بزرگترین منطقه حفاظت شده آفریقا در یک منطقه 35000 کیلومتر مربعی محسوب می شود.

آب و هوای پارک ملی کروگر

پیش بینی آب و هوای وسیع این پارک کار دشواری است اما فصل بارانی از سپتامبر یا اکتبر تا مارس یا آوریل ادامه داردکه عمدتا به شکل بارش های اندک همراه با تندر است.

تاسیس پارک ملی کروگر

پارک ملی کروگر، که تجربه ای زنده از حیات وحش را برای گردشگران رغم می زند، در نوع خود بهترین در قاره آفریقا است و دنیا آن را کاملا متمایز می داند. این پارک جنگلی برای حمایت از حیات وحش آفریقای جنوبی، در سال ۱۸۹۸ تاسیس شد. با وجود پارک های جنگلی متعدد در قاره آفریقا، کروگر در سیاست ها و تکنیک های مدیریت منابع طبیعی پیشتاز است. پارک کروگر در سال ۱۹۲۶ میلادی برای اولین بار در کشور آفریقای جنوبی به عنوان پارک ملی معرفی شد.

مناطق مختلف پارک ملی کروگر در آفریقای جنوبی

شمالی ترین منطقه

شمالی ترین قسمت کروگر، منحصر به فرد است. زیرا در نواحی گرمسیری قرار دارد و جنس زمین آن از سنگهای ماسه ای است. اما سنگ گرانیت و بازالت سایر مناطق پارک را پوشش داده است. شمال پارک، مرکز پرنده های آفریقای جنوبی است و گونه هایی در آن جا وجود دارند که در قسمت های جنوبی دیده نمی شوند.

آفریقای جنوبی
شمالی ترین منطقه آفریقای جنوبی

شمالی ترین قسمت پارک ملی کروگر، منحصر به فرد است. زیرا در نواحی گرمسیری قرار دارد و جنس زمین آن از سنگ های ماسه ای است. اما سنگ گرانیت و بازالت سایر مناطق پارک را پوشش داده است. ویژگی های اصلی شمالی ترین مناطق این پارک، مناظر رودخانه های Limpopo و Luvuvhu هستند. کوه های ماسه-سنگی در شمال غرب و اکوسیستم قابل توجه در شمال شرق به نام Nwambiya از دیگر شاخصه های این منطقه هستند.

منطقه شمالی

علفزارهای شمالی، از شمال Letaba تا زمین های آبرفتی Shingwedzi در مقایسه با بیشتر نقاط پارک حیوانات کمتری دارد. حجم علفزارها در این ناحیه خیلی کمتر از کروگر جنوبی است. در منطقه شمالی پارک ملی کروگر مرکز پرنده های آفریقای جنوبی را خواهید دید. گونه هایی در این قسمت از پارک دیده می شوند که در قسمت جنوبی آن دیده نمی شوند. که از آن جمله می توان به لک لک نوک زرد اشاره کرد. کوه های ماسه-سنگی در شمال غرب و اکوسیستم قابل توجه در شمال شرق به نام Nwambiya از دیگر شاخصه های این منطقه هستند. علفزارهای شمالی پارک جنگلی کروگر، از شمال Letaba تا زمین های آبرفتی Shingwedzi در مقایسه با بیشتر نقاط این پارک جنگلی حیوانات کمتری دارد. حجم علفزارها در این ناحیه خیلی کمتر از کروگر جنوبی است.

چمن زار مرکزی پارک

بیشترین جمعیت شیر را دارد و شیرها ممکن است که در هر نقطه از مسیر دیده شوند. شکار برای شیرها در این منطقه فراوان است. گاهی اوقات علف های بلند باعث می شود که گله های گورخر و بوفالو در امان بمانند. شانس نزدیک شدن به شیرها در کروگر مرکزی بیشتر از بقیه نقاط پارک است. نیمه شرقی چمن زار مرکزی پارک عمدتا شامل دشت هایی از جنس بازالت است که علفزاری برای چریدن حیوانات می باشد و درختان به طور محدودی در آن رشد می کنند.

چمن زار مرکزی پارک
چمن زار بیشترین جمعیت شیر را دارد و شیرها ممکن است

چمن زارهای Sabie جنوبی اغلب محل قابل اطمینانی برای گله های بزرگ بوفالو و گورخر هستند و منطقه «پل کروکودیل»، برای زرافه ها و شیرها خوب است، در حالیکه کرگدن ها به طور یکنواختی در امتداد جاده Nhlowa در حال چریدن هستند.

چمن زارهای جنوب غربی

زیستگاه پلنگ در گذشته از آفریقای جنوبی تا کره در سراسر آفریقا و جنوب آسیا پراکنده بود. اما تخریب زیستگاه و شکار، قلمرو این حیوان را به شدت کاهش داده و امروزه بیشترین تراکم پلنگ‌ها دراین منطقه است. انواع میمون‌ها، گراز، مرغان زمینی و انواع علف‌خواران از طعمه‌های پلنگ محسوب می‌شوند.

جنوب غرب پارک

کوهستانی ترین قسمت آن محسوب می شود و میزان بارندگی آنجا از سایر نقاط بیشتر است. این کوه های گرانیتی را می توان به دو زیست بوم مهم تقسیم کرد. کوه Malelane در جنوب و Pretoriuskop در غرب. علاقمندان به طبیعت و حیات وحش بهترین صحنه ها را می توانند در جنوب غرب پارک کروگرببینند که در آنجا علفزارها، گله هایی از چرندگانی مانند گورخر و زرافه را به خود جذب می کنند و شیرها آن ها را شکار می کنند. بهترین صحنه ها را می توان در جنوب غرب، تقریبا نزدیک Berg-en-Dal، دید که در آنجا علفزارها، گله هایی از چرندگانی مانند گورخر و زرافه را به خود جذب می کنند و شیرها آنها را شکار می کنند.

منطقه جنوب شرقی

احتمال دیدن ۵ حیوان اصلی آفریقا (فیل، بوفالو، شیر، پلنگ و کرگدن) در جنوب شرق پارک در مقایسه با دیگر مکان ها، بیشتر است. در دو رودخانه اصلی جنوب شرقی کروگر (Sabie و Crocodile)، آب در تمام سال جاری است.

سواحل رودخانه ای

در حاشیه رودخانه Luvuvhu بهترین مکان برای دیدن Nyala (نوعی بز کوهی) در آفریقای جنوبی است. گونه های دیگر از این جانوران در این منطقه Eland و Bushbuck هستند. در امتداد رودخانه لتابا پارک ملی کروگر فیل ها حکم فرما هستند و حضور شیرها و پلنگ ها هم در این منطقی مناظر دیدنی به علاقمندان طبیعت هدیه می دهد. با وجود اهمیت آب در حیات جانوران این دشت بزرگ حضور حیات وحش و جانوران در امتداد رودخانه بیشتر از سایر جاهای پارک ملی کروگر دیده می شود.

تورهای سافاری در پارک ملی کروگر

پارک ملی کروگر (Kruger National Park) یکی از مکان‌هایی است که در سفر به آفریقای جنوبی به هیچ عنوان نباید آن را از دست داد. آفریقای جنوبی یکی از توسعه یافته ترین کشورهای قاره آفریقاست. پارک ملی کروگر نیز یکی از بهترین مکان‌های آفریقای جنوبی برای تور سافاری آفریقای جنوبی است که در استان مپومالانگا واقع شده است.

تو پارک جنگلی در آفریقا جنوبی
تورهای سافاری در پارک ملی کروگر

پارک جنگلی کروگر یکی از مکان های بسیار محبوب برای گردشگران علاقمند به دیدار حیات وحش قاره آفریقاست و در قالب تورهای سافاری با ماشین های مخصوص به پارک آمده و از دیدار گونه های زیبای حیات وحش آفریقا لذت می برند. کرگدن ها که جزو گونه های در حال انقراض و به شدت تحت حفاظت هستند حال چریدن دیده خواهند شد این گونه کمیاب که حیوانی خجالتی به حساب می آید و دیدن آن بسیارسخت است امکان دیدنش در این منطقه بسیار بالاست. چمن زارهای سابیحه جنوبی محلی امن برای زندگی گورخر ها و بوفالو ها هستند و پل کورکودیل ها جزو محل زیست های اصلی شیرها و زرافه ها می باشد.

به طور کلی پارک کروگر محبوب ترین مقصد گردشگری در افریقای جنوبی از نوع سافاری است. این پارک با متنوع ترین سفرهای حیات وحشی خود در انتظار شماست. این گشت ها به دو صورت خصوصی و گروهی برگزار می شوند. این سفرها به این دلیل معروف هستند که شما تنها در یک روز می توانید ۵ حیوان بزرگ جهان را ببینید: فیل، شیر، کرگدن، پلنگ و بوفالو.

حیات وحش پارک ملی کروگر در آفریقای جنوبی

پارک ملی کروگر در آفریقای جنوبی، از بزرگترین پارک های ملی قاره آفریقا است و زیست کره ای بسیار ارزشمند از حیات جانوری می باشد.این پارک بیشتر از هر منطقه حفاظت شده ای در آفریقا به جز پارک ملی کافو در زامبیا دارای گونه های پستانداران است. حداقل 10000 فیل در میان مرزهای این پارک در کنار حدود 25000 بوفالو-120000 آهوی آفریقایی و 30000 گورخر زندگی می کنند و البته نزدیک نیم میلیون انسان در سال از آن دیدن می کنند.

پارک کروگر میزبان هزاران حیوان متنوع در خود است. زرافه‌هایی که در حال جستجو برای برگ‌های درختان هستند، گله‌های بوفالویی که بدون توجه به هیچ چیزی از خیابان عبور می‌کنند، گربه‌هایی که در حال تماشای ماهی‌های رودخانه هستند، عقاب‌هایی که بر فراز این پارک در حال پروازند، شیرهایی که در گوشه‌ای از این پارک و در زیر سایه درختان لم داده‌اند و هزاران حیوان دیگر که در این پارک زندگی می‌کنند. اطراف Mopani اغلب گله های بوفالو وجود دارد و دیدن شیر در آن جا نیز غیر معمول نیست. همین طور می توانید گونه های کمیاب تر از  بزهای کوهی مانند Tsessebe و Roan را  ببینید.

با سفر به پارک ملی کروگــر آفریقای جنوبی می شود گفت به یک باغ وحش بدون قفس قدم گذاشته اید.

در مناطق مختلف این پارک ملی به حیوانات وحشی از جمله کرگدن ها، ببرها، گرگ های سیاه، شیرهای آفریقایی و شیرهای سفید، کروکودیل ها، زرافه ها، فیل های آفریقایی و… و نیز انواع گونه های پرندگان و البته پرندگانی کمیاب برخورد خواهید کرد. ممکن است در هنگام چرخ زنی در پارک ملی کروگر شاهد صحنه های دردناک و البته طبیعی از شکار آهوها توسط شیرهای ماده باشید و یا فرار دسته جمعی یک گله ی آهو و دویدن آن ها در دشت را بتوانید توسط دوربین عکاسی خود ثبت نمایید.

پارک ملی کروگــر آفریقای جنوبی
مناطق مختلف این پارک ملی به حیوانات وحشی از جمله کرگدن ها، ببرها، گرگ های سیاه، شیرهای آفریقایی

امروزه ۵۱۷ گونه از پرندگان در این پارک زندگی می‌کنند که ۲۵۳ گونه‌ی آن‌ها بومی این منطقه هستند. علاوه بر این، در کروگر می‌توانید بسیاری از پستان‌داران، از جمله ۱۴۷ پستان‌دار درشت‌جثه، را ببینید که از این نظر از همه‌ی منطقه حفاظت‌شده‌ی دیگر در آفریقای جنوبی پیشی می‌گیرد. اگر به پارک ملی کروگر رفتید، حتما سراغ رود کروکودیل هم بروید؛ جایی که می‌توانید کروکودیل‌ها را از نزدیک ببینید. عمر روستای ماسورینی هم که در این پارک قرار گرفته به عصر آهن می‌رسد و دیدنش برای خیلی‌ها جالب است.

فصل مناسب سفر به پارک کروگر

برخی کشورها هستند که گردشگری فصلی دارند به این معنا که در فصل های خاصی گردشگران به آنجا سفر می کنند. آفریقای جنوبی یکی از همین کشورها است.همان طور که می دانید کشور های آفریقایی به دلیل آب و هوای گرم در تابستان و بهار کمتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرند. از این رو آفریقای جنوبی در فصل سرد سال بیشتر توریست در خود می بیند. تور آفریقای جنوبی ویژه زمستان بسیار پر طرفدار تر است تا تابستان. آب و هوای این کشور در زمستان بی نظیر است مخصوصا برای کسانی که از سرما گریزانند!

فصل مناسب سفر به پارک کروگر
مناسب ترین فصل برای رفتن به پارک جنگلی

یکی از جاذبه های گردشگری آفریقای جنوبی “پارک ملی کروگر” است. در این منطقه می توانید از نزدیک حیات وحش آفریقا را مشاهده و حتی لمس کنید البته نه شیر ها را.حیات وحش و طبیعت زیبای کروگر (Kruger) باعث جذابیت این پارک شده است. در این پارک می توانید حیواناتی از قبیل پلنگ، شیر، چیتا، بوفالو، کرگدن، زرافه، فیل و گورخر، را ببینید. علاوه براین، حدود ۱۴۰ پستاندار دیگر و ۵۰۰ گونه پرنده در آنجا وجود دارد. این مکان زیبا ۵ هزار هکتار است که در جنوب آن تپه های گرانیتی قرار دارد، در شرق آن کوه های لبومبو و در شمال آن جنگل های گرمسیری.

امکانات رفاهی پارک کروگر

پارک کروگر چند کمپ اقامتی برای بازدیدکنندگان دارد که البته از نظر امکانات رفاهی با هم فرق می‌کنند. بعضی از این کمپ‌ها فقط چند چادر، محوطه‌‌ای برای پیک‌نیک و چند دست‌شویی مشترک دارند، در حالی که بعضی دیگر بیشتر به شهرکی کوچک شبیه هستند و در آن‌ها به استخر، رستوران، کافه‌تریا و دیگر امکانات رفاهی و تفریحی دسترسی خواهید داشت.

دسترسی به پارک کروگر افریقا جنوبی

شما می‌توانید با اتومبیل به پارک کروگر بروید یا خودتان را با هواپیما به یکی از سه فرودگاه نزدیک پارک برسانید و از آن‌جا با تاکسی یا اتومبیل‌های کرایه‌ای به پارک بروید. فرودگاه کروگر مپومالانگا بزرگ‌ترین فرودگاه منطقه است که پروازهایی از/به ژوهانسبورگ، دوربان و کیپ‌تاون دارد و می‌توانید از آژانس‌های کرایه‌ی‌ اتومبیل این فرودگاه ماشینی برای رفتن به پارک کروگر کرایه کنید.

فرودگاه ایست‌گیت هم هر روز فقط پرواز‌هایی از/به ژوهانسبورگ دارد که البته چندان منظم و با‌ برنامه نیستند و بهتر است زیاد روی آن‌ها حساب نکنید. دست آخر، فرودگاه فالابُروا هم فقط ۲ کیلومتر با یکی از دروازه‌های پارک فاصله داد و در هر یک از روزهای شنبه و یک‌شنبه یک پرواز از ژوهانسبورگ در این فرودگاه می‌نشیند. این‌جا هم به آژانس‌های کرایه‌ی اتومبیل دسترسی خواهید داشت.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *