آشنایی با منطقه بایشا در لیسبون

گشتی در منطقه بایشا شهر لیسبون

طاق های باشکوه و ساختمان های دولتی زرد رنگ در سه طرف این میدان وسیع در شهر لیسبون، پایتخت پرتغال قرار دارند . چهارمین ضلع آن با پله های مرمرین سبک ونیزی به سمت رود راه می یابد .در سمت شرقی پلکان ها – پایانه تریدو د پاسو واقع است که مختص کشتی های حمل ماشین ( فری ) به مقصد ساحل مقابل است .فری ها همچنین از اسکله کایس د سودری که در ضلع غربی قرار دارد در تردد می باشند .

تریرود پاسو ( منطقه کاخ ) به مدت 4 قرن است که این نام را بر خود دارد و آن زمانی ست که کاخ سلطنتی ریبیرا در آن ساخته شد . بسیاری از اهالی لیسبون هنوز از این نام استفاده می کنند اما زلزله سال 1755 تمامی مجموعه ساختمان های مجلل کاخ را از بین برد .

کاخ ها دیدنی منطقه بایشا

کاخ های ساخته شده پس از زلزله هارمونیک و با شکوه اند و هنوز نیز بخشی از زندگی روزانه شهروندان را به خود اختصاص می دهند.

پراسا د کومرسیو

شهروندان با استفاده از اتوبوس ها و تراموا به این مکان می آیند و کودکان به دور نمایشگاه های موقت و فضاهای موجود می گردند و بازی می کنند.

پراسا د کومرسیو در پشت صحنه بسیاری از حوادث تاریخی این شهر قرار داشته است.

پراسا د کومرسیو 
پراسا د کومرسیو

پادشاه کارلوس اول  و پسرش به دست یک قاتل در این مکان و در سال 1908 کشته شدند. همچنین اینجا را می توان اولین مکانی است که اولین تظاهرات انقلاب مخملی در سال 1974 در آن به وقوع پیوست .

در سمت غرب و در خیابان د ارسنال 15 مرکز خوشامدگویی لیسبون قرار دارد، که اصلی ترین دفتر گردشگری شهر است . در وسط میدان تندیسی برنجی از ژوزه 1 قهرمان ماکوس د پومبال واقع است. فردی که این میدان را به عنوان مرکز بازسازی های پس زلزله انتخاب نمود. دیگری تندیس زیبای طاق پیروزی ست که تصاویر مارکوس د پومبال و واسکو دو گامای کاشف را بر خود داشته و سازه های شمال میدان را به هم ارتباط می دهد.

این طاق به محدوده پیاده روی خیابان آگوستا ختم می شود که مهمترین راه ارتباطی به تاسیسات قرن 18 امی پومبال و یک خیابان خرید جذاب می باشد.

تندیس طاق پیروزی لیسبون

نمای کاشی کاری و هنر مدرن شاخص بناهای مقاوم در برابر زلزله این 15 خیابان است که مملو از فروشگاه های جالب بانک ها و رستوران های کوچک می باشد . خیابان های موازی پراتا و کورو ( خیابان های طلا و نقره ) به نام فروشگاه های خاص و اصیلی که در این منطقه قرار دارند نام گذاری شده اند . در پلاک 24 جدیدترین جاذبه لیسبون یعنی موزه استثنایی مد وفشن mude  قرار دارد. این موزه پیشرو در هنر طراحی قرن 20 ام در اروپاست.

موزه مد

مکان آن بانکی قدیمی ست که از آثار این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اثاثیه و طراحی های صنعتی

طراحی لباس مانند آیتم هایی از:

  • چارلز ایمز
  • فرانک گری
  • فیلیپ استارک
  • جیوانجی
  • بلاتسیاگا
  • ایو سنت لوران

در سمت غربی منطقه بایشا بایرو آلتو یا بالای شهر قرار دارد که آسانسور Elevator de Santa justa با ارتفاع 30 متر و سبک نئوگوتیک ساخته رائول مزنیر در سال 1902 در آن واقع است.

اسانسور سانتا جستا

در ابتدا این آسانسور با نیروی بخار به حرکت در می آمد اما در سال 1993 دوباره سازی شد و راهرو بالایی آن دسترسی به بایرو آلتو را امکان پذیر می ساخت که به دلیل عدم وجود ملاحظات امنیتی امروزه مسدود است. این آسانسور افراد را در طبقه ای پایین تر از آخرین طبقه پیاده نموده و پلکانی مرکزی نیز به این طبقه با جایگاه تماشای چشم اندازها سقف های کاشی کاری خانه های لیسبونی  کافه ای دلپذیر و مناظر قلعهسائو ژورژ راه می یابد.

پله های آسانسور به محوطه خرید خیابان د کارمو می رسند که آمیزه ای از فروشگاه های سنتی و مدرن است .Luvaria ulisses از جمله فروشگاه های سنتی و شیک این خیابان است و نمای بناهای این خیابان با عرض یک متری آرت دکو می باشد .

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *