طاق پیروزی پاریس در فرانسه

طاق پیروزی پاریس یا همان دروازه پیروزی در حقیقت یک طاق نصرت بسیار بزرگ در شهر پاریس است که یکی از شناخته‌شده‌ترین یادواره‌های تاریخی جهان به‌حساب می‌آید. میدان افتخارات یا پیروزی یا در منتهي اليه جنوبي خيابان شانزه ليزه و درمقابل ميدان معروف كنكورد قراردارد و حد فاصل اين دوميدان يعني كنكورد و شارل دوگل ۲/۲ كيلومتر مي باشد. اين ميدان بزرگ با ورودي ۱۲خيابان در اطراف خود از ميادين معروف پاريس محسوب مي شود. از طرف ديگر اين ميدان، حد و مرز چند منطقه پاريس نيز مي باشد و به مثابه كيكي به شمار مي آيد كه ميان مناطق ۸ و ۱۶ و ۱۷ پاريس تقسيم شده است.

طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی یکی از جاذبه های گردشگری در پاریس به افتخار جنگجوياني ساخته شده که در طول تاريخ و به ويژه در دوران حکومت ناپلئون جان خود را در راه فرانسه فدا کرده‌ اند. در ديوارهاي داخلي و بر فراز اين طاق نصرت نام فرماندهان نيروهاي فرانسوي در اين جنگ‌ها نقش بسته است. در زير اين بنا نيز مقبره يکي از سربازان گمنام جنگ جهاني اول واقع شده است. این طاق 50 متر طول و 45 متر عرض دارد. اگر از پله های آن بالا بروید می توانید نمای زیبایی از این منطقه داشته باشید.ناپلئون اول این طاق را برای ارتش خود ساخت و نام صدها مارشال و ژنرال او و 10 پیروزی روی آن نوشته شده است.طبیعتا هیچ شکستی ثبت نشده است هر چند تعداد زیادی از پیروزی ها هم جای بحث دارند. خود ناپلئون فقط ماکت چوبی و پارچه ای آن را دید چون این طاق تا دهه 1830 تکمیل نشد.این طاق فورا برای مراسم دولتی مانند بازگشت امپراطور از سن هلنا در 1840 و مراسم تدفین ویکتورهوگو در 1885 مورد توجه قرار گرفت.

طاق پیروزی پاریس
طاق پیروزی 50 متر طول و 45 متر عرض دارد.

وقتی آدولف هیتلر به عنوان فاتح در 1940 به پاریس رسید طاق پیروزی اولین جایی بود که خواست ببیند و در زمان آزادسازی فرانسه در همین جا بود که ژنرال دوگل رژه پیروزی به سمت خیابان شانزه الیزه را شروع کرد زیر این طاق از سال 1920 قبر سرباز گمنامی قرار دارد که قبل از مرگ در جنگ جهانی اول آخرین بار در اینجا استراحت کرده بود.از سال 1923 یک مشعل همواره فروزان زیر این طاق روشن شد. طاق پیروزی که بر منتهای مشهورترین خیابان‌ پاریس، شانزلیزه واقع شده است، در سراسر جهان به عنوان یکی از شاخص‌ترین نمادهای غرور و شکوه پاریس شناخته می‌شود. طاق پیروزی پاریس علی رغم قدمتش، در مقایسه با دیگر طاق‌های پیروزی جهان از طراحی و ساختی نوین برخوردار است. لازم به ذکر است که بسیار پیشتر رومیان دست به ساخت چنین سازه‌هایی زده بودند. به واقع ناپلئون در ساخت این طاق قرن نوزدهمی که به افتخار ارتش بزرگ خود آن را احداث نمود از رومیان الهام گرفته است. تماشای اشعه سرخرنگ خورشید به هنگام غروب از فراز سکوی طاق و نظاره آتش جاودانه و آرامگاه سربازی گمنام که بر زیر طاق واقع شده است تجربه‌ای افسانه‌ای و اساطیری را در سفر با تور فرانسه رقم خواهند زد.

تاریخچه طاق پیروزی پاریس در فرانسه

در سال 1806 بود که ناپلئون پس از پیروزی در نبرد «استرلیتز» برای گرامی داشت دستاورد نظامی ارتش فرانسه دستور ساخت میدان پیروزی را صادر کرد. و نمادی برای یادآوری جنگ های او شد. این بنا در یک میدان دایره‌ای شکل قرار گرفته که دوازده مسیر از آن انشعاب می‌گیرند و شکلی ستاره‌ای را به این میدان بخشیده‌اند. ساخت آن با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده و حدود سی سال بعد و در سال 1836 به اتمام رسید عملیات ساخت این بنا در روز پانزدهم ماه اوت سال 1806 آغاز گردید. تا زمانی که ناپلئون در سال 1810 با شاهزاده اتریشی، «ماری لوییس» ازدواج کرد، تقریباً اندکی بیش از پی این بنا ساخته‌ شده بود. یک نسخه ویژه با ابعادی واقعی از طرح اصلی بنا ساخته شد که جنس آن از چوب بوده و بر روی آن نیز نقاشی‌هایی کشیده شده بود تا به مناسبت ورود همسر ناپلئون به پاریس در این بنا برافراشته گردد. این امر به طراح بنا یعنی «شالگرین» این فرصت را می‌داد تا ببیند که طراحی او در این محل به چه شکل از کار درخواهد آمد و بر اساس همین نیز تعدادی اصلاحات را در طرح ایجاد نمود. این طاق به عنوان یادبود برای سربازان کشته شده در جنگ‌های ناپلئون و همچنین انقلاب فرانسه بنا شده است.

تاریخچه طاق پیروزی پاریس در فرانسه
دروازه پیروزی در حقیقت یک طاق نصرت بسیار بزرگ در شهر پاریس است.

در زمان مرگ او در سال 1811، تنها بخش اندکی از سازه کامل شده بود و کارها پس از کنار رفتن ناپلئون از مسند امپراطوری و بازگشت بوربون‌ها به سلطنت فرانسه در سال 1814 نیز کندتر از قبل پیش می‌رفت. شرایط به نحوی بود که تا مدت‌ها تنها پیشرفتی اندک در ساخت این بنا انجام شد تا این‌که سرانجام شاه لویی هجدهم در سال 1823 دستور به ادامه کار ساخت این یادواره را داد. شاه لویی این تصمیم را با انگیزه گرفتن از حمله فرانسه به اسپانیا که موجب به قدرت رسیدن شاه فردیناند هفتم شده بود اتخاذ کرد. این اتفاق در طول حکومت شاه لویی فیلیپ انجام شد و او این بنا را در روز 29 جولای به‌صورت رسمی برای دسترسی عموم افتتاح کرد. 4 سال بعد جسد ناپلئون به زیر این طاق انتقال پیدا کرد و از آنجا به مقبره او منتقل شد. از آن زمان این طاق تبدیل به مکانی برای برگزاری مراسم ترحیم سران دولتی و افراد مشهور شد. بزرگترین مراسم ترحیمی که در این مکان برگزار شد خاکسپاری ویکتور هوگو در سال 1885 بود. تابوت وی در زیر طاق قرار گرفت و بسیاری از مردم پاریس به او ادای احترام کردند. مراسم ترحیم مهم دیگری که در این بنا برگزار شد، مراسم فرمانده ارتش متحدین طی جنگ اول جهانی) در سال 1929 بود. شادترین زمان این طاق در 1944 اتفاق افتاد، زمانی که ارتش آزادیبخش پاریس موفق به بیرون راندن نازی ها شد و در مقابل این طاق رژه رفتند.

مجسمه‌های زیبا و برجسته‌ای که نشان‌دهنده جشن‌های پیروزی انقلاب و اعدام نخستین امپراطور بودند نیز در نمای بالایی چهارستون این بنا توسط فرانسوا روده (François Rude) و ژان پیر کارتوت (Jean-Pierre Cortot) و آنتوان اتکس (Antoine Etex) ساخته شدند. مشهورترین این مجسمه‌ها، کاری از روده است که به جدایی گروهی داوطلبان در سال 1792 (که در میان عوام مردم با نام مارسیز مشهور و محبوب است) اختصاص دارد. سطوح دیگر بنا نیز با نام‌های صدها ژنرال و جنگ‌هایی که در آن‌ها شرکت داشته‌اند مزین شده است. آسانسورها تنها تا بخشی از ارتفاع این بنا را پوشش می‌دهند ولی از آنجا به بعد برای رسیدن به سکوی مشاهده مناظر ساخته‌ شده بر روی این بنا تنها باید از پله‌ها استفاده کنید. یک طبقه پایین‌تر از این سکو نیز یک موزه کوچک وجود دارد که در آن نمایشگاهی از تاریخچه این طاق قرار گرفته است. در زیر این بنا نیز مقبره سربازان گمنام قرار دارد که در سال 1921 به این بنا افزوده شده است. یک شعله نیز در سال 1923 به‌عنوان یادواره‌ای از این افراد در این مکان روشن شد که از آن لحظه به بعد، هر روز عصر دوباره توسط مسئولان این بنا روشن می‌شود. از سال 1918 نیز یک برنامه سالانه برای جشن گرفتن صلحی منتهی به پایان جنگ جهانی اول در این بنا برگزار می‌گردد.

طاق پیروزی همچنان به‌عنوان یک سمبل منحصربه‌فرد، نه‌ تنها به مردم فرانسه بلکه به‌ تمامی مردم جهان خدمت می‌کند. تابوت بسیاری از مشاهیر فرانسه مانند ویکتور هوگو و فردیناند فوش نیز پیش از دفن آن‌ها در مکان‌های دیگر، مدتی در این طاق قرار داشته است. علاوه بر این نیز رژه‌های پیروزی بسیاری در مقابل این طاق انجام گرفته که تنها به یک گروه تعلق نداشته است. رژه پیروزی آلمان‌ها در 1871 و آلمان‌ها در سال ۱۹۴۰ در خلال جنگ جهانی دوم، فرانسه و متحدانش در سال‌های 1918 و آمریکایی‌ها در سال ۱۹۴۴ ازجمله رژه‌های مشهور برگزار شده در زیر این بنای تاریخی هستند. شما می توانید از طریق راه پله ها و یا با استفاده از آسانسور به بالای این بنا بروید، سالن نمایشگاه حکاکی ها و عکس های تاریخی طاق قرار دارد. از بالای این طاق می توان جاهای دیگر پاریس همچون شانزه لیزه را دید. با تور اروپا به پاریس سفر کنید و از مهم ترین دیدنی های فرانسه در این شهر دیدن کنید.

طاق پیروزی در واقع یادبودی برای برای بزرگداشت پیروزی ناپلئون در جنگ های مختلف و سربازهایی که جان خود را در راه کشور فرانسه از دست داده اند، طراحی شده است. در دیواره های داخلی این طاق، نام فرماندهان نیروهای فرانسوی حک شده است. در پایین طاق نیز مقبره ای برای یکی از سربازان گمنام خاک فرانسه واقع شده است. از دیدنی های فرانسه در شهر پاریس طاق پیروزی است. طاق پیروزی یکی از مهم‌ترین سازه‌های موجود در شهر پاریس است و برای مردم فرانسه به عنوان یک سمبل مطرح می‌شود. و به نوعی نماد مقاومت و یادآور جنگ های فرانسه شده است. کمتر گردشگری است که در سفر به پاریس این طاق را ندیده باشد این طاق سمبلی برای بزرگداشت جنگ های دوران ناپلئون و جنگجویانی است که جانشان را در راه فرانسه از دست داده اند.

قدمت طاق پیروزی پاریس در فرانسه

این بنا به دستور ناپلئون اول در سال ۱۸۰۶ به افتخار دلیران و سربازان این کشور که در جنگ شرکت کرده بودند پایه گذاری شد. ناپلئون پس از نبرد اوسترلیز به سربازان خود اعلام کرد: “کسی به خانه باز نمی گردد مگر این که از زیر طاق پیروزی عبور کند.” در ابتدا قرار بود دو معمار زبده، کار ساخت این بنا را به عهده بگیرند که پس از آن به دلیل اختلافی که بر سر طرح اصلی طاق پیروزی داشتند، ژان ارنو رموند از انجام پروژه کناره گیری کرد و کار را به معمار دیگر، یعنی شالگرین واگذار کرد. شالگرین نیز تمام تلاش خود را به کار گرفت و با الهام از طاق تیتوس روم باستان، طاق پیروزی را به زیباترین شکل، معماری کرد. در دیواره های داخلی طاق پیروزی، نام فرماندهان و جنگ های فرانسه حک شده است و در نمای خارجی آن، نقش هایی برجسته از صحنه های مقاومت سربازان فرانسوی و اسطوره های رومی به تصویر کشیده شده است. بیش از ۱۰۰ سال، طاق پیروزی بزرگ‌ترین طاق در تمام دنیا بوده است. بی شک حس وطن پرستی فرانسوی ها را در این مکان درک خواهید کرد.

مقبره سرباز گمنام در طاق پیروزی پاریس

در زیر این طاق مقبره یک سرباز گمنام جنگ جهانی اول قرار دارد که بر روی آن نوشته شده : “در اینجا یک سرباز فرانسوی که برای وطن کشته شده آرمیده است.” به همراه آتشی که بی‌وقفه در کنار آن می‌سوزد قرار دارد. این سرباز در روز آتش بس سال 1920 به یاد سربازان فرانسوی که در طی جنگ جهانی دوم جان خود را از دست دادند، در این محل دفن گردید.

مقبره سرباز گمنام در طاق پیروزی پاریس
مقبره سرباز گمنام در طاق پیروزی پاریس

بنابراین در زیر طاق پیروزی یک آتش همیشگی به یاد سربازان و کشته‌شدگان جنگ روشن است. در سال ۱۹۲۰ به یادبود کشته شدگان جنگ اول جهانی، مقبره سرباز گمنام در زیر آن قرار داده شد و از آن پس همه روزه در ساعت ۳۰/۱۸ به هنگام غروب طی مراسمی رسمی با نواخته شدن مارش و با حضور سربازان افتخار آفرین قدیمی، چراغی بر افروخته و دسته گلی بر مزار این سرباز گمنام اهدا می گردد. شاید برای توریست ها، بیشترین جذابیت این مکان، مقبره سرباز گمنامی باشد که درست در دل طاق پیروزی قرار گرفته است.

طاق پیروزی برجسته‌ترین سازه تاریخی فرانسه

شاید بتوان طاق پیروزی را برجسته‌ترین سازه تاریخی فرانسه دانست که بی‌شک ماهیت فاتحانه آن عمیق‌تر و ملموس‌تر از سایر بناهای این کشور است. طاق پیروزی پاریس در حد فاصل سال‌های 1806 و 1836 احداث گردید و آنچه که آن را شاخص نموده است به کارگیری سبک و حکاکی‌های تزئینی است که در نیمه اول قرن نوزده میلادی محبوب بوده‌اند. بازدید از این سازه تحسین برانگیز گردشگران تور پاریس را با پیشینه اجتماعی و نظامی فرانسه آشنا خواهد نمود. علاوه بر آن از محل طاق می‌توان چشم‌اندازهای مسحور کننده‌ای از مرکز پاریس را نظاره کرد.

طراحی طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی معماری مربعی شکل دارد و ۱۲ خیابان شهر پاریس را به یکدیگر وصل می کند. هر کدام از این خیابان ها به نام سربازانی گذاشته شده اند که در حفاظت از سرزمین مادری خود، جانشان را فدا کرده اند. در ضلع شرقی طاق پیروزی، به طور دایم مشعلی به یاد سرباز گمنام روشن است. این مشعل با گاز شهری می سوزد و هرگز خاموش نمی شود. طاق پیروزی پاریس توسط ژان-فرانسوا-ترز شالگرین طراحی شد. در طراحی این بنا اشکال زنان و مردان جوان فرانسوی به نمایش در آمد که با دست خالی در برابر سربازان آلمانی که سراپا زره‌پوش بودند در حال مبارزه هستند. طراحی این بنا از طاق نصرت تیتوس متعلق به دوره روم باستان الهام گرفته شده است. طاق پیروزی به واقع شاهکاری ساخته دست گروهی از مجسمه سازان فرانسوی به نام‌های Jean Pierre Cortot، Francois Rude، Entoine Etex، James Pardier و Philippe Joseph Henri Lemaire است. هر یک از این هنرمندان خالق مجسمه‌ها و حکاکی‌های واقع بر ستون‌های طاقند. شاید بتوان مشهورترین این مجسمه‌ها را La Maraise اثر Francois Rude که نمادی از سرود ملی است دانست. گردشگران تور اروپا می‌توانند به هنگام بازدید از طاق پیروزی از جزئیات نماهای خارجی ستون‌ها و حکاکی اسامی رهبران نخستین امپراتوری فرانسه بر دیواره‌های داخلی طاق دیدن نمایند.

به هیچ عنوان از تقاطع پر تردد مجاور طاق عبور نکنید. بهتر است از یکی از گذرهای زیر زمینی جهت ورود به مجموعه استفاده نمایید. ایستگاه مترو Charles de Gaulle – Étoile در پاریس گردشگران را به سمت این بنای تاریخی هدایت می‌کند. این بنا به افتخار سربازانی ساخته شده که در طول تاریخ و به ویژه در دوران حکومت ناپلئون جان خود را در راه فرانسه فدا کرده‌اند. در دیوارهای داخلی و بر فراز این طاق نصرت نام فرماندهان نیروهای فرانسوی در این جنگ‌ها نقش بسته است. در زیر طاق پیروزی پاریس نیز مقبره یکی از سربازان گمنام جنگ جهانی اول واقع شده است. در پایین و در ضلع شرقی این بنا (به سمت شانزه لیزه) آتشی به یاد سرباز گمنام همواره شعله ور است که هر بعدازظهر طی مراسمی خاص با گاز طبیعی آتش آن را تجدید می کنند. این بنا به عنوان مرکز محور تاریخی پاریس در نظر گرفته می‌شود. ارتفاع بنا ۴۹٫۵ متر، عرض آن ۴۵ متر و عمق این بنا ۲۲ متر است.

طاق پیروزی شهر پاریس یکی از مهمترین و شناخته شده ترین بناهای ساخته شده در پاریس می باشد و سالانه هزاران توریست برای دیدن این دروازه به این ناحیه می رود و یکی از مهمترین جاذبه های توریستی می باشد. این دروازه نمادی از فداکاری و شجاعت سربازان فرانسوی می باشد که در جنگ های مختلف جان خود را برای کشور فرانسه فدا کردند، به خصوص در زمان حکومت اولین امپراتور فرانسه، یعنی ناپلئون بناپارت مشهور. این طاق نماد مهمی برای مردم و مقامات فرانسه می باشد و مراسم ترحیم افراد مشهور زیادی در محوطه ی این طاق برگزار شده است که اولین مورد آن خود ناپلئون بوده است که قصد آن بعد از تحریم در زیر این بنا، به مقبره ی اصلی برده شد. با این حال اگر به زیر این طاق بروید آرامگاه خواهید دید که نه تنها متعلق به فرد مشهور و معروفی نیست، بلکه متعلق به یک سرباز گمنام شهید شده در جنگ جهانی اول می باشد و می توان به وضوح اهمیت سربازان را متوجه شد. نقش‌های برجسته این بنا صحنه‌هایی از مقاومت سربازان فرانسوی در جنگ‌ها و همچنین اسطوره‌های روم را به تصویر می‌کشد و در دیوارهای داخلی آن نام فرماندهان و جنگ‌های فرانسه حک شده است.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *