ارزش پاسپورت فرانسه

پاسپورت فرانسه شاید در ظاهر پاسپورت یک کشور اروپایی باشد، اما در عمل مجوز ورود شما به کشورهای متعددی بدون نیاز به ویزا به حساب می‌آید. فرانسه کشوری با امکانات رفاهی، درمانی و تحصیلی پیشرفته است که سالانه از کشورهای زیادی، نیروی انسانی جوان وارد این کشور می‌شود. شاید هدف برخی از این افراد کار یا تحصیل کوتاه مدت باشد، اما بعد از چند سال قطعا تمایل به دریافت پاسپورت فرانسه خواهند داشت. در این مقاله ارزش ویژه پاسپورت فرانسه، روش‌ها و نحوه دریافت آن ذکر شده است تا علاقه‌مندان با آگاهی بیشتری نسبت به درخواست ویزا و پاسپورت فرانسه اقدام کنند.

میزان ارزش و اعتبار پاسپورت فرانسه چقدر است؟

از ارزش پاسپورت فرانسه، کافی هست همین را بدانید که در حدود ۱۸۸ کشور در جهان این پاسپورت را معتبر دانسته و اجازه ورود بدون داشتن ویزا را به افراد دارای پاسپورت فرانسه می‌دهند. همچنین تقریبا ۳۵ کشور به دارندگان پاسپورت فرانسه، اجازه می‌دهند تنها با داشتن ویزا بدو ورود به کشورشان وارد شوند. مجوز دریافت ویزای الکترونیکی نیز با داشتن این پاسپورت در ۱۱ کشور قابل دریافت است. با این توضیحات می‌توان به این نتیجه رسید که قدرت پاسپورت فرانسه در جهان بسیار بالا بوده و طبق آمار دومین پاسپورت قدرتمند جهان شناخته می‌شود. به علاوه، کشور فرانسه یک کشور مهاجرپذیر است که به خاطر داشتن شرایط ایده‌آل زندگی، کار و تحصیل سالانه مهاجران زیادی را جذب می‌کند.

مزایای پاسپورت فرانسه

مزایای داشتن پاسپورت فرانسه

پاسپورت فرانسه به شخصی اعطا می‌شود که شرایط تابعیت کشور فرانسه را داشته باشد. با داشتن این پاسپورت می‌توان از مزایای زیر برخوردار شد:

۱-داشتن حق رای
پاسپورت فرانسه به شما این حق را می‌دهد که در انتخابات محلی و کشوری این کشور شرکت کنید. اما تنها شهروندان فرانسه می‌توانند به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه ثبت نام کنند.

۲-فعالیت‌های سیاسی و سیاست‌مدار شدن 
شما با داشتن پاسپورت فرانسه می‌توانید در سمت‌های سیاسی این کشور، حتی در پست ریاست جمهوری آن فعالیت کنید. محدودیت خاصی برای شرکت در عرصه سیاسی برای دارندگان این پاسپورت وجود ندارد.

۳-اخراج نشدن از فرانسه
اگر از قبل شهروند فرانسه نبوده‌اید و به واسطه این پاسپورت تابعیت فرانسه را اخذ کرده باشید، با انجام جرائم کیفری از فرانسه اخراج نمی‌شوید. مگر آنکه جرم بسیار بزرگی مانند عملیات تروریستی انجام دهید.

۴-عدم نیاز به تمدید مدت اقامت
شما با داشتن اقامت سایر کشورها، مجبور هستید در بازه‌های زمانی مشخصی (بسته به نوع ویزا) اقامت خود را تمدید کنید. با داشتن پاسپورت این کشور، به خصوص اگر در سمت معتبری مشغول به کار باشید، نیازی به تمدید سالانه اقامتتان نخواهید داشت و از روند اداری پردردسر و کاغذ‌بازی‌های خسته کننده خلاص می‌شوید.

۵-مسافرت بدون نیاز به ویزا
شما می‌توانید با در اختیار داشتن پاسپورت فرانسه، بدون داشتن ویزا به کشورهای عضو اتحاد شینگن سفر کرده و حتی به کار یا تحصیل بپردازید.

۶-امکان دو تابعیتی بودن
دیگر مزیت پاسپورت فرانسه این است که شما می‌توانید علاوه بر داشتن پاسپورت کشور زادگاهتان، تابعیت و پاسپورت فرانسه را نیز داشته باشید. کمتر کشوری است که دو تابعیتی بودن را قانونی می‌داند و این موضوع می‌تواند عاملی برای افزایش درخواست‌های مهاجرت به فرانسه باشد.

واجدین-شرایط-دریافت-پاسپورت-فرانسه

چه کسانی واجد شرایط دریافت پاسپورت فرانسه هستند؟

حال که دانستید پاسپورت فرانسه چه مزایایی دارد، بهتر است بدانید که این پاسپورت با شرایط خاص و ویژه‌ای به متقاضیان اعطا می شود. در ادامه شروط مهم دریافت پاسپورت فرانسه آورده شده است:

 • ازدواج با یک شهروند فرانسوی می‌تواند شما را به دریافت پاسپورت فرانسه نزدیک کند.
 • اگر پدر یا مادر شما، فرانسوی اصل باشند و شما در کشور دیگری متولد شده باشید، می‌توانید اقامت کشور فرانسه و پاسپورت آن را دریافت کنید.
 • اگر حداقل ۵ سال به صورت مستمر در فرانسه زندگی کرده باشید، واجد شرایط دریافت پاسپورت فرانسه خواهید شد.

روش‌های اخذ پاسپورت فرانسه کدامند؟

درست است که قوانین سختگیرانه‌ای برای افراد خارجی جهت اخذ پاسپورت فرانسه وضع شده است، اما دولت این کشور راه را برای افراد خاصی که شرایط مدنظرشان ‌را دارند، باز گذاشته است. در ادامه چندین روش ارائه شده که شما می‌توانید از طریق یکی از آن‌ها برای اخذ ویزای فرانسه درخواست دهید و بعد از ۵ سال اقامت مداوم، پاسپورت فرانسه را دریافت کنید:

 1. پاسپورت از طریق کار
 2. پاسپورت از طریق تحصیل
 3. پاسپورت از طریق تولد
 4. پاسپورت از طریق ازدواج
 5. پاسپورت از طریق سرمایه‌گذاری
 6. پاسپورت از طریق کار خود حمایتی
 7. پاسپورت از طریق کار پناهندگی

نحوه درخواست پاسپورت فرانسه چگونه است؟

اگر قصد دریافت پاسپورت فرانسه را دارید باید مدارک لازم را تهیه کرده و بر اساس اینکه در کدام کشور زندگی می‌کنید به یکی از مراکزی که در زیر معرفی می‌شود، مراجعه کنید.

چنانچه ساکن کشور فرانسه هستید، باید به اداره پلیس در استان محل زندگی‌تان مراجعه کنید.
اگر در خارج از فرانسه زندگی می‌کنید، باید به سفارت و کنسولگری فرانسه در کشور خودتان مراجعه کنید.
همچنین پیش‌نیازهای لازم برای ثبت درخواست پاسپورت فرانسه عبارتند از:

 • ایجاد یک حساب آنلاین
 • پرداخت هزینه‌های اولیه پاسپورت
 • تکمیل فرم گذرنامه

مدت-زمان-دریافت-پاسپورت-فرانسه

مدت زمان دریافت پاسپورت فرانسه چقدر است؟

زمای دریافت پاسپورت فرانسه برای افراد مختلف و در کشورهای دیگر متفاوت است. این زمان شامل بررسی و درخواست متقاضی است که بسته به نوع ویزایی که دارد، بین دو هفته تا حتی ۳ ماه طول می‌کشد. البته باید بدانید که زمان و فصلی که درخواستتان را ثبت می‌کنید نیز در کوتاه یا طولانی شدن این بازه موثر است. مثلا درخواست‌هایی که در تعطیلات تابستانی ثبت شده اند، معمولا پروسه زمانی طولانی‌تری را طی می‌کنند. بعد از اینکه پاسپورت شما حاضر شد از طریق پیامک یا ایمیل به شما اطلاع رسانی شده و یک فرصت سه ماهه به شما داده می‌شود که هزینه‌های معوقه را پرداخت کنید. در صورت عدم پرداخت هزینه‌ها، پاسپورت شما باطل می‌شود.

البته یک استثنا برای کسانی که به دلیل شرایط اضطراری مانند بیماری یا شغلی نیاز به پاسپورت فوری دارند، وجود دارد. این افراد می‌توانند گذرنامه موقتی دريافت کنند که زمان تحویل آن حدودا یک روز است. قطعا این گذرنامه مجوزی برای اقامت طولانی مدت این افراد نخواهد بود و اغلب کمتر از ۳ یا ۶ ماه اعتبار دارد.

شرایط تعویض یا تمدید پاسپورت فرانسه چگونه است؟

به طور کلی، طبق قانون کشور فرانسه، اعتبار پاسپورت این کشور برای افراد بزرگسال، ۱۰ سال و برای افراد زیر ۱۸ سال، ۵ سال است. چنانچه تاریخ انقضای پاسپورت شما تمام شده باشد و بالغ بر ۵ سال از آخرین اعتبار آن گذشته باشد، باید برای تمدید پاسپورت‌تان، ابتدا ثابت کنید شهروند و تابعیت فرانسه را دارید و سپس شناسنامه فرانسوی‌تان را ارائه دهید.

ضمنا بدانید که اگر قبل از انقضای گذرنامه فعلی، اقدام به تمدید آن کنید، مدت زمان اعتبار پاسپورت جدیدتان کمتر می‌شود‌. اگر پاسپورتتان را گم کردید یا دزدیده شد، باید سریعا به کلانتری رفته و اعلام سرقت کنید‌، سپس برای دريافت پاسپورت ثانویه به سفارت یا کنسولگری فرانسه (برای تعیین وقت سفارت فرانسه کلیک کنید) رفته و مجددا درخواست پاسپورت کنید.

 

برای اینکه بتوانید پاسپورت فرانسه را که دومین پاسپورت قدرتمند جهان است دریافت کنید، باید شرایط گفته شده در مطالب فوق را دارا باشید. اگر بتوانید ویرای کاری یا تحصیلی این ‌کشور را دریافت کنید، شرایطتان برای ادامه زندگی در این کشور پیشرفته مساعدتر می‌شود. همچنین اگر با یک فرد فرانسوی ازدواج کرده و در این کشور زندگی کنید، به شما پاسپورت فرانسه اعطا می‌شود. در نهایت این را بدانید که با داشتن پاسپورت فرانسه، تابعیت کشور خود را از دست نمی‌دهید و می‌توانید به عنوان یک فرد دو تابعیتی در فرانسه، تحصیل، کار و زندگی کنید.خوشحال می شویم نظرتون را در مورد پاسپورت فرانسه با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *