اسرار کاخ ورسای

اسرار کاخ ورسای از پیمان ورسای تا عشق مخفی ماری آنتوانت

کاخ ورسای در شهر پاریس پایتخت کشور فرانسه واقع شده است . این کاخ دارای زیبایی های منحصر به فردی است و دارای جلال خاصی در معماری است.

کاخ ورسای
کاخ ورسای

به این نکات در مورد کاخ ورسای توجه کنید :

  • در سال ۱۶۶۱، لوئیز چهاردهم به آندره لو نتر سفارش طراحی و چیدمان یک بنای پیچیده داد
  • پروژه‌‌ای که ۴۰ سال به طول انجامید
  • این پروژه که فقط از مرکز پاریس ۲۰کیلومتر فاصله دارد به یک میراث جهانی ثبت شده در UNESCO تبدیل شده است
  • ورسای تنها در سال ۲۰۱۷ به رکورد ۷۷۰۰۰۰۰ بازدیدکننده رسید.

این کاخ دارای تاریخچه‌‌ای غنی است: در حالی که خانه چندین حاکم سلطنتی در طی قرن‌ها بوده است.
بازدید از این کاخ باعث می‌شود طرفداران تاریخ به روزهای شکوفایی زندگی قرن هفدهم و هجدهم بازگرداند.

انتظار برای کشف، مجموعه کاملی از داستانهای باورنکردنی، حقایق عجیب و غریب و جذاب است که یک تصویر حتی فوق لاکچری از کاخ ایجاد می‌کند.بنابراین به نظاره بنشینید و این ۱۱ راز را در این مطلب کشف کنید که قبل از این در مورد این سکونت نفس گیر نمی‌دانستید.

کاخ-ورسای

این کاخ در اصل یک کلبه شکار بود

کاخ ورسای آغازهای نسبتاً فروتنانه‌‌ای داشت. لوئیس سیزدهم (۱۶۰۱-۱۶۴۳) این زمین را خریداری کرد زیرا عاشق شکار بود و یک خانه کوهی را به عنوان یک خانه ساخته بود که در آنجا دوست داشت در شب بماند.
مخصوصا برای زمانی که او برای بازگشت به پاریس یا Saint-Germain-en-Laye وقت کافی را نداشته باشد. زیرا امکان حرکت در تاریکی برایش میسر نبود
سرانجام لوئیس محوطه ی کاخ را گسترش داد و زمین بیشتری خریداری کرد و همین امر باعث شد تا لوئیز چهاردهم بتواند ورسای را در سالهای ۱۶۶۰ و ۱۶۷۰ به کاخ تبدیل کند.
او حتی دولت فرانسه و دادگاه آن را در سال ۱۶۸۲ به آنجا منتقل کرد. در یک زمان، بیش از ۵۰۰۰ نفر می‌توانند در فضای بزرگ زندگی ورسای قرار بگیرند.

بوی باغها آنقدر قوی بود که بازدیدکنندگان را بیمار می‌کرد

باغ‌های ورسای برخی از بزرگترین و دیدنی‌ترین مناطق جهان است و شامل ۳۷۲ مجسمه، ۵۵ ویژگی آب، ۶۰۰ چشمه و بیش از ۲۰ مایل لوله آب است. صدها هزار گیاه و درخت به طور مداوم در طول سالها کاشته شده اند. این امر باعث می‌شود باغ‌ها شگفت آور به نظر برسند.

باغ ورسای
باغ ورسای

در قرن هفدهم عطر از این شکوفه‌ها در تریانون به حدی غلبه کرد که باعث می‌شد میهمانان بیمار شوند و آنها را از آنجا دور کند.

برای ساخت تالار آینه، سازندگان آینه از ونیز به سرقت رفتند

ساخت و ساز برای اولین بار از سالن آینه‌های ورسای در سال ۱۶۷۸ تحت معمار “ژول هاردوئین منصارت” آغاز شد و به یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های کاخ بدل شد.

تالار آیینه
تالار آینه

در این سالن ۳۵۷ آینه وجود دارد که در آن زمان جزو گرانترین وسایل برای در اختیار داشتن بودند.

ونیز انحصار ساخت آینه‌ها را داشت اما فرانسه موفق شد تا سازندگان آینه ونیزی را وادار کند تا به آنجا بیایند و وسایل خاصی را برای کاخ ایجاد کنند.

روایتی هست که می گویند ،  دولت ونیز به منظور حفظ انحصار خود و جلوگیری از دست دادن صنعتگران و اسرار خود ، مراقب حرکات صنعتگران بود و آنها را از مجازات مرگ منع کرد.

پیمان ورسای در تالار آینه‌ها امضا شد

تالار آینه‌ها در طول سال‌ها میزبان بسیاری از شکوه‌ها بوده است، در ابتدا این اتاق توسط حدود 20000 شمع روشن می‌شود تا در موارد خاص آن را به «راهرو نور» تبدیل کند.

تالار اینه
تالار کاخ آینه

اما کاخ ورسای شاهد برخی از مهمترین لحظات تاریخ نیز بوده است که مهمترین آنها امضای پیمان ورسای است.

عهدنامه ورسای مهمترین معاهدات صلح بود که جنگ جهانی اول را به پایان رساند و باعث پایان یافت وضعیت جنگ بین آلمان و قدرتهای متفقین بود.

امضا توافق نامه ورسای که به جنگ جهانی اول پایان داد

پادشاه غذاهای سرد را می خورد زیرا آشپزخانه از اتاق غذاخوری دور بود

این کاخ بزرگ بود، اما در فاصله بین آشپزخانه و اتاق‌های غذاخوری یک شاهکار زیبای معماری بود.
تالار غذا خوری کاخ ورسای
تالار غذا خوری کاخ ورسای
با اینکه گاهی اوقات بیش از ۵۰۰۰ نفر از کاخ نشینان یا مهمانانشان نیاز به غذا داشتند، صدها خدمتکار نیاز داشتند تا همه آنها را تغذیه کنند. متاسفانه برای پادشاه، فاصله از صندلی وی تا آشپزخانه تا آنجا فاصله داشت، وعده‌های غذایی او اغلب سرد است.
سرانجام، در قرن 18th، لوئیس شانزدهم آشپزخانه‌های خصوصی ساخته شده در آپارتمان‌های خصوصی او بود.

ماری آنتوانت یک مخفیگاه عاشقانه خصوصی داشت

ماری آنتوانت همسر لوئیز شانزدهم بود و دارایی خود را با نام “پیت تریانون” داشت.

او از محل اقامت برای انزوا و گوشه گیری شخصی خود استفاده می کرد و شامل یک منطقه تئاتر و مزرعه می شد که سبزیجات تازه و محصولات لبنی تولید می کردند.

معبد عشق پیت تریانون
معبد عشق پیت تریانون ماری آنتوانت

همچنین در این مکان یک “معبد عشق” بود که از یک محوطه گرد به وسعت یک مجسمه کوپید تشکیل شده بود. در نزدیکی معبد ، ماری آنتوانت دارای یک قلعه خصوصی ساخته شده بود که یک منطقه غار مانند غاری است که با پوشش گیاهی پوشیده شده است.

باغ خصوصی ماری انتوانت

ظاهراً یک تخت خزه و دو ورودی داشت که به نظر می رسد فرار کامل برای ملاقات مخفی است – اگرچه هدف آن هرگز تایید نشده است.

ورسای دارای چراگاه سلطنتی بود

کاملاً مشهور است که ورسای به طور هم زمان میزبان هزاران نفر از افراد بوده است اما آیا شما می‌دانستید که این کاخ زمانی میزبان و چراگاه انواع حیوانات وحشی و پرندگان از سراسر جهان بوده است؟
چراگاه سلطنتی کاخ ورسای
چراگاه سلطنتی کاخ ورسای
این یکی از ویژگی‌های اصلی کاخ این بود.
این الگو و رویکرد به زودی در سراسر اروپا به تصویب رسید و سرانجام این نوع میزبانی از حیوانات باغ وحش نامیده شد.

کاخ نقش اساسی در تحقیقات علمی داشت

این کاخ البته مکانی برای تفریحات و سرگرمی‌ها بود، اما در تحقیقات علمی نیز نقش مهمی دارد. در دوره روشنگری، هر دو لوئیز شانزدهم و لوئیز شانزدهم علاقه زیادی به علم داشتند و ابزارهایی را جمع آوری می‌کردند که در طول آزمایشات در طالع بینی، نجوم و نقشه برداری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفتند. با خلق منوره عظیم در زمین کاخ، اجازه داد تا مطالعات جانورشناسی به شکوفایی بپردازند.

فواره باغ ورسای

پزشکان حیوانات زیادی را جدا کردند و فعالیتهای تحقیقاتی که در ورسای انجام شد بعدها به ایجاد آموزشگاههای دامپزشکی منجر شد. همچنین با وجود چنین باغ‌های عظیمی در زمینه‌های گیاه شناسی و کشاورزی پیشرفت‌هایی صورت گرفت. این باغ زمانی ۴۰۰ گونه گیاه شناسی از سراسر جهان شامل آناناس، وانیل، قهوه و غیره را شامل می‌شد.

در طول انقلاب فرانسه نابود شد

با تمام این تجملات و نازنعمت‌های موجود در داخل کاخ، جای تعجب نیست که مردم فرانسه در نهایت نفرت نسبت به  ورسای نشینان بودند زیرا بسیاری از مردم در خارج از کاخ فقیر و گرسنه  بودند .

دروازه سلطنتی طلایی
دروازه سلطنتی کاخ ورسای

سبک زندگی پرشور ماری آنتوانته مخصوصاً به دلیل عجیب و غریب بودنش رواج داشت.
در جریان انقلاب فرانسه که از سال ۱۷۸۹ آغاز شد، دولت انقلابی فرانسه دستور داد که دروازه جلو را که کاملاً از طلا پوشانده شده بود، برچیده شود.

در سال ۲۰۰۸، این دروازه با ۱۰۰۰۰۰ برگ طلا ساخته شده  تزئین شده است.

شکلات نوشیدنی محبوب ورسای نشینان

در حالی که نوشیدنی زیادی از غذا و نوشیدنی به طور مداوم در ورسای وجود داشت، نوشیدنی مورد نظر برای شاه لوئیز شانزدهم شکلات داغ بود. و بنابراین، مورد علاقه پادشاه محبوب همه شد.

در حالی که نوشیدنی زیادی از غذا و نوشیدنی به طور مداوم در ورسای وجود داشت، نوشیدنی مورد نظر برای شاه لوئیز شانزدهم شکلات داغ بود. و بنابراین، مورد علاقه پادشاه محبوب همه شد.
در آن زمان نوشیدنی کاکائو یک ظرافت بود و به عنوان یک انتخاب عجیب و غریب برای رویال تصور می‌شد

در آن زمان صحبت‌هایی در مورد تأثیرات مثبت شکلات بر قوای جنسی صورت گرفته بود، بنابراین البته شاه فنجان‌های زیادی را به خانم‌های ملاقات کننده خود می‌داد، حتی گاهی اوقات خود یک دسته درست می‌کرد برای یک پادشاه انجام چنین وظیفه‌‌ای در آن زمان بی‌سابقه بود. (پادشاه خیلی خاکی بوده به اصطلاح خودمون)

توالت‌های شخصی از جنس نقره در هر اتاق

اعضای خانواده سلطنتی به اندازه کافی خوش شانس بودند که گنجه‌‌ای را در اتاق‌های خود داشته باشند که نوعی صندلی توالت را در آن قرار می‌داد، جایی که یک گلدان محفظه‌‌ای را زیر یک صندلی با سوراخ قرار می‌داد و وقتی دور آن می‌چرخید توسط کارمندان تغییر می‌کرد.

توالت کاخ ورسای
در حالی که هر کس دیگری نیز گلدان‌های محفظه‌‌ای داشت، آنها همیشه شأن یک اتاق جداگانه را ندارند، بسیاری از گلدان‌ها (توالت ها) به سادگی در گوشه و کنار اتاق‌های سراسر کاخ قرار می‌گیرند.  عدم وجود امکانات توالت به معنای آن است که یک خانه کامل از مهمانان و کارمندان، اغلب کمی بوی بد بو می‌داد.
سرانجام، تحت لوئیز شانزدهم با نام «توالت à l’anglaise» در آپارتمانهای خصوصی وی نصب شد. (شبیه توالت فرنگی های امروزی)

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *