زیباترین کلیسای پاریس

 کلیسای نوتردام در پاریس

یکی از مهم ترین و زیباترین بناهای پاریس از لحاظ مذهبی و توریستی کلیسای نوتردام (Cathédrale Notre Dame de Paris) است. همه ساله حدود 13میلیون نفر از این کلیسای تاریخی بازدید می کنند. قدمت این کلیسای اروپا بیشتر از هفتصد سال می باشد و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری پاریس و فرانسه به حساب می آید. قبل از قرن چهارم میلادی در مکانی که امروزه این کلیسا قرار دارد، یک معبد غیرمسیحی وجود داشته است اما از قرن چهارم به بعد کلیسایی بزرگ جای آن را گرفت.

 کلیسای نوتردام در پاریس
زیباترین بناهای پاریس از لحاظ مذهبی و توریستی کلیسای نوتردام

زمانی که جمعیت پاریس افزایش پیدا کرد در سال 1163 میلادی این کلیسا را خراب کردند و شروع به ساختن ساختمان بزرگتری کردند. عملیات ساخت این ساختمان حدود دو قرن زمان برد و در سال 1345 میلادی به پایان رسید.

معماری کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام زیباترین اثر در معماری گوتیک به حساب می آید و برای تزیین نمای داخلی و خارجی آن از مجسمه های بسیاری از جنس سنگ و چوب استفاده شده است. کلیسای نوتردام که به آن نوتردام دوپاری نيز مي گويند شهرت جهانی دارد و در مرکز پاریس، در جزیره سیته در میانه رود سن قرار دارد. این کلیسا که به بانوی پاریس معروف است شامل مجسمه ها و نمادهایی است که از آن ها برای آشنا کردن بازدید کننده ها با داستان های دوران عهد عتیق و جدید استفاده می کنند. در قرن های 17 و 18 در دوران حكومت لوئي چهارده و پانزدهم، برای پنجره های این کلیسا شيشه‌های رنگي با تصاویری از مسيح و گلهای مختلف قرار دادند.

معماری کلیسای نوتردام
کلیسای نوتردام در مرکز پاریس

در قرن 19 میلادی هم تمام کلیسا به طور کلی مرمت گردید. چون ساخت این کلیسا حدود 200سال زمان برد، در طی انجام عملیات ساخت و ساز پادشاهان زیادی بر مسند قدرت نشستند که مجسمه هایی از آن ها در محوطه ورودی قرار دارد.مراحل ساخت دو برج زيبای كليسا با گچ بريهای زيبايش در سال ۱۲۰۰ به اتمام رسيد. هر کدام از این دو برج 69 متر ارتفاع دارند و برای رسیدن به بالای آن باید ۳۸۰ پله را بالا رفت البته آسانسور هم وجود دارد. مناره ی این کلیسا حدود 96متر ارتفاع دارد و بلندترین نقطه زیر سقف آن ۴۳ متر از سطح زمین ارتفاع دارد. طول و عرض ساختمان به ترتیب ، ۱۳۰ متر و ۴۸ متر می‌باشند. سقف آن بر روی ۷۵ ستون بنا شده و ساختمان ۱۱۳ پنجره دارد.

مجسمه های کلیسای نوتردام

در سال ۱۲۲۰ تا ۱۲۳۰ ايوان معروف كليسا با مجسمه‌های حيوان گونه ساخته شد. حدود ۵۰ مجسمه سنگی در محوطه ی این ایوان قرار دارد که هر کدام از آن ها نماد موضوعی خاص است. در حیاط محل ورود به سالن کلیسا نیز ۱۰۰ مجسمه سنگی از پادشاهان فرانسه در کنار هم قرار گرفته است.

مجسمه های کلیسای نوتردام
مجسمه سنگی از پادشاهان فرانسه در کنار هم قرار گرفته

در جلوی نوتردام میدانی قرار دارد که تا اواسط دهه ۶۰ با خانه‌های قرون وسطایی محصور شده بود و همین امر موجب می‌شد که کلیسا از تمامی جهات به خوبی دیده نشود.

ناقوس های کلیسای نوتردام

به مرور زمان ناقوس های مختلفی برای این کلیسا ساخته شد و در برج‌های آن نصب شد. در قرن هفدهم امانوئل لادوويس، یک زنگ بزرگ 13تنی برای این کلیسا ساخت.این زنگ که بزرگترین زنگ تاریخ این کلیسا می باشد. وزن زبانه ی این ناقوس تقریبا ۵۰۰ کیلو می‌باشد. این ناقوس فقط در موارد استثنائی و فقط چند بار در سال نواخته می‌شود. دو دستگاه ارگ هم در کلیسا موجود است که بزرگترین آنها ۷۳۷۴ لوله دارد.

آتش سوزی در کلیسای نوتردام

در تاریخ 15 آوریل 2019 (۲۶ فروردین ۱۳۹۸) این کلیسا دچار حادثه ی حریق شد. در این آتش سوزی بخش هایی از سقف کلیسا و برج مخروطی شکل تخریب شدند و آسیب بسیاری به قسمت های داخلی کلیسا و تزئینات آن وارد شده است اما خوشبختانه بنا فروریخته نشده است. علت این حادثه هنوز گزارش نشده است اما ممکن است به بازسازی آن مربوط باشد. همچین در گزارشات هنوز هیچ اسمی از کشته و یا زخمی و مجروح آورده نشده است. مأموران آتش‌نشانی در تلاش هستند آثار تاریخی این بنای قدیمی را از این آتش سوزی مهیب نجات دهند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به آتش سوزی در کلیسای نوتردام پاریس در پیامی در توئیتر نوشت: «مشاهده آتش سوزی وسیع در کلیسای نوتردام در پاریس بسیار وحشتناک است.»

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *