تراول داکیومنت انگلیس

یکی از جذاب‌ترین مزیت‌های مهاجرت به کشورهایی مثل انگلستان این است که مجوز سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورهای جهان را به‌دست می‌آورید. در حال حاضر مردم انگلستان می‌توانند با پاسپورت انگلیس، به ۱۴۶ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند. البته شما تا وقتی شهروند انگلستان نشده باشید، نمی‌توانید پاسپورت دریافت کنید. در چنین مواقعی باید از تراول داکیومنت انگلیس استفاده کنید. تراول داکیومنت محدودیت‌های بیشتری نسبت به پاسپورت دارد، اما شما با این مدرک هم امکان سفر به ۶۰ کشور بدون ویزا وجود دارد و همچنین تعدادی از کشورها هم با ویزای فرودگاهی، امکان سفر را برای مسافران دارای تراول داکیومنت انگلیس فراهم می‌کنند. در این مقاله از پارت ویزا لیست کشورهای بدون ویزا با تراول داکیومنت انگلیس را بررسی می‌کنیم و توضیحاتی درباره شرایط سفر به آن‌ها ارائه می‌دهیم.

لیست کشورهای بدون ویزا با تراول داکیومنت انگلیس

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر به‌عنوان پناهنده یا فرد بی‌وطن برای دریافت تراول داکیومنت انگلیس اقدام کرده‌اید، نمی‌توانید با این مدرک به کشور خودتان سفر کنید. در ادامه لیست کشورهای بدون ویزا باتراول داکیومنت انگلیس را در جدولی ارائه می‌دهیم:

آلبانیکرواسیهلند
آندورادانمارکنروژ
بلژیکفنلاندلهستان
بوسنی هرزگوینفرانسهپرتغال
بلغارستانآلمانرومانی
صربستانمونته‌گروگرجستان
لبنانمالزیفیلیپین
کره جنوبیسریلانکاترکیه
مراکشتونسباهاما
باربادوسبرموداکانادا
دومینیکاجامائیکامکزیک
سنت کیتسآمریکاسنت لوسیا
سنت وینسنت و گرنادین‌هاآرژانتینبرزیل
شیلیکلمبیااکوادور
پرواوروگوئهفیجی
توالووایتالیااسپانیا
سوئدهلندسوئیس
قطرژاپنتایلند
واتیکان موناکوبلاروسازبکستان
ارمنستانسنگاپورفیلیپین

 در ادامه به بررسی کامل این موضوع می‌پردازیم.

تراول داکیومنت چیست؟

وقتی شما به انگلستان سفر می‌کنید، باید ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشید و بعد از آن می‌توانید برای شهروندی درخواست دهید. در صورتی که با شهروندی شما موافقت شود، می‌توانید پاسپورت انگلیس را بگیرید و بدون ویزا به بسیاری از کشورهای جهان سفر کنید.

تراول داکیومنت
تراول داکیومنت (Travel Document) جایگزینی برای پاسپورت است.

دولت انگلیس برای پناهنده‌ها و مهاجرانی که هنوز اقامت ندارند نیز شرایطی فراهم کرده است تا امکان سفر با مدرک انگلیسی را داشته باشند. این مدرک با نام تراول داکیومنت (Travel Document) شناخته می‌شود و جایگزینی برای پاسپورت است. دارندگان این مدرک فقط می‌توانند از آن برای سفرهای کوتاه‌مدت استفاده کنند. مدت زمان صدور تراول داکیومنت به‌صورت دقیق مشخص نیست و حتی امکان رد درخواست و نیاز به درخواست دوباره نیز وجود دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم تا پیش از صدور این مدرک، برنامه‌ای برای سفر نداشته باشید و برنامه‌هایتان را به بعد از دریافت تراول داکیومنت موکول کنید.

چه کسانی می‌توانند تراول داکیومنت انگلیس را دریافت کنند؟

تراول داکیومنت انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

  • تراول داکیومنت پناهنده‌ها: اگر با توجه به کنوانسیون ۱۹۵۱ به‌عنوان پناهنده شناخته شوید، باید برای دریافت این نوع تراول داکیومنت اقدام کنید؛
  • تراول داکیومنت افراد بی‌وطن: اگر طبق کنوانسیون ۱۹۵۴ به‌عنوان فرد بی‌وطن شناخته می‌شوید، باید برای دریافت این نوع تراول داکیومنت اقدام کنید؛
  • تراول داکیومنت سفر: اگر جزو دو گروه بالا نیستید، اما کشوری که ملیت آن را دارید به دلیل غیرمنطقی به شما پاسپورت نمی‌دهد، می‌توانید برای دریافت تراول داکیومنت اقدام کنید.

دقت داشته باشید که برای دریافت تراول داکیومنت انگلیس باید در این کشور اقامت داشته باشید. همچنین ویزا یا مجوز اقامت شما در انگلستان باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد. افرادی بالای ۱۶ سال می‌توانند خودشان برای دریافت تراول داکیومنت انگلستان اقدام کنند. برای افراد کم‌تر از ۱۶ سال، سرپرست باید درخواست تراول داکیومنت داشته باشد.

کشورهای ارائه دهنده ویزای فرودگاهی با تراول داکیومنت انگلیس

بعضی از کشورها امکان پذیرش دارندگان تراول داکیومنت انگلیس بدون ویزا را ندارند، اما خدمات صدور ویزای فرودگاهی را به دارندگان این مدرک ارائه می‌دهند. ویزای فرودگاهی نوع خاصی از ویزاست که در بدو ورود به فرودگاه کشور مقصد صادر می‌شود و نیازی به درخواست قبلی ندارد. لیست کشورهایی که خدمات صدور ویزای فرودگاهی با تراول داکیومنت انگلیس را ارائه می‌دهند. کشورهای آفریقایی و تعدادی از کشورهای آمریکای شمالی به این روش مجوز سفر را به دارندگان تراول داکیومنت انگلیس ارائه می‌دهند. دقت داشته باشید که ویزای فرودگاهی نوعی ویزای الکترونیکی است و با ویزای ترانزیت تفاوت دارد.

برای بررسی اینکه می‌توانید از ویزای فرودگاهی استفاده کنید یا نه، پس از دریافت تراول داکیومنت و پیش از سفر به کشور مقصد، با کنسولگری کشور مقصد تماس بگیرید. ماموران کنسولگری به شما اطلاع می‌دهند که آیا می‌توانید با ویزای الکترونیکی به کشورشان سفر کنید یا به سایر انواع ویزا نیاز دارید.

شرایط سفر به کشورهای بدون ویزا با تراول داکیومنت انگلیس

اگر شما سابقه‌ای مبتنی بر اختلال در امنیت داخلی یا سلامت عمومی یا روابط بین‌الملل داشته باشید و نامتان در سیستم ثبت شده باشد، احتمالا نمی‌توانید مجوز ورود به کشور مقصد را دریافت کنید. همچنین در صورتی که نام شما در لیست هشداری سامانه اطلاعات شنگن ثبت شده باشد، از ورود شما ممانعت می‌شود. به جز این موارد، باید به دو نکته زیر هم برای سفر و اقامت در کشورهای مختلف با تراول داکیومنت انگلیس توجه کنید:

  • شما با تراول داکیومنت بدون ویزا، در یک بازه زمانی ۱۸۰ روزه، تنها ۳۰ الی ۹۰ روز مجاز به اقامت در کشور مقصد هستید. پیش از سفر مدت زمان مجاز برای اقامت را بررسی کنید؛
  • بعضی از کشورها تنها در صورتی سفر شما را قبول می‌کنند که بلیط برگشت یا سفر به کشور دیگری داشته باشید و همچنین تمکن مالی خود را برای مدت اقامت در کشور مورد نظر اثبات کنید.

پس پیش از اینکه برای سفر برنامه‌ریزی کنید، شرایط سفر به کشور مقصد با تراول داکیومنت انگلیس را به‌صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید تا بعد از ورود به مقصد با مشکل مواجه نشوید. برای وقت سفارت انگلیس روی آن کلیک کنید.

آنچه از مقاله لیست کشورهای بدون ویزا با تراول داکیومنت انگلیس آموختیم:

در این مقاله لیست کشورهای بدون ویزا با تراول داکیومنت انگلیس را بررسی کردیم. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که روابط بین کشورهای مختلف تغییر می‌کند و قوانین مختلفی درباره این روابط وضع می‌شود. به همین دلیل بهتر است پیش از سفر اطلاعات دقیق‌تر درباره مجوز سفر بدون ویزا و با تراول داکیومنت انگلستان را از کنسولگری مقصد مورد نظرتان دریافت کنید تا سفری با اطمینان داشته باشید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر درباره فرایند دریافت تراول داکیومنت برای مهاجران ایرانی نیز می‌توانید با کارشناسان پارت ویزا تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *