مراکز خرید معروف لندن

گشتی در مراکز خرید معروف

در این مطلب شما می توانید با مراکز خرید معروف لندن آشنا شوید تا وقتی که وارد این کشور می شوید با اطلاعات کافی بروید.

 • وست  اند ( THE WEST END )

بر خلاف این نام گمراه کننده که بیانگر این حقیقت است که در غرب ” سیتی ” قرار دارد وست اند در اصل مرکز خرید و تفریحی لندن است.این منطقه بزرگ از خیابان آکسفورد در شمال شروع شده از میان سوهو محله چینی ها گذشته و به امبانکمنت کنار تیمز در جنوب می رسد.با این که این قسمت ویژگی های سنتی چندانی ندارد شب و روز مملو از گردشگران و محلی ها است .چون تجمع مغازه ها-تیاترها-رستوران ها-کافی شاپ ها و سالن هاست.

میدان پیکادیلی (Piccadilly  )

در مرکز وست اند میدان پیکادیلی شلوغ قرار دارد که تبلیغات پر نور آن برای اولین بار در 1890 این منطقه را روشن کردند.سه سال بعد ستون یادبود برای ارل هفتم خیرخواه شفتسبری در این محله بنا شد.

در بالای این ستون این مجسمه یک پیکره بالدار به نام اروس قرار دارد .اما در اصل نماد آنتروس الهه یونانی عشق از خود گذشته می باشد.

میدان پیکادیلی (Piccadilly )
میدان پیکادیلی در لندن
 • دیگر جاذبه های این منطقه عبارتند از ترو کادرو سنتر که مجموعه تفریحی فانلند و مجموعه ای رنگارنگ از نمایش های عجیب را در خود جای داده است.

در شمال غربی میدان پیکادلی خیابان ریجنت قرار دارد که توسط جان ناش به عنوان یک مسیر مراسم برای ارتباط کارلون هاوس-سکونت گاه پرنس نایب السلطنه در پیکادلی با ریجنت پارک ساخته شده است .

بر خلاف وجود این راه ارتباطی ویترین های باشکوه مغازه ها جوانی خیابان ها را پوشانده اند –

 • بخش اعظم آن در دهه 1920 بیش از 100 سال بعد از شروع کار ناش ساخته شده است .
 • بخش اصلی خیابان ریجنت –بین میدان پیکادیلی و میدان آکسفورد –
 • بخاطر مغازه های متعدد آن شامل فروشگاه معروف Arts and Crafts   لیبرتی و هاملیز هفت طبقه بزرگترین مغازه عروسک فروشی دنیا شهرت بسیاری دارد.

خیابان آکسفورد  ( Oxford Street )

خیابان آکسفورد که با ماربل آرک در غرب و تقاطع خیابان ناتنهام کورت با شرق هم مرز است شلوغ ترین و معروف ترین خیابان خرید لندن است .کیفیت مغازه های امتداد این خیابان از غرفه های بازار و مغازه های ارزان فروشی تا شعبه های تمام فروشگاه های زنجیره ای سرشناس و برندهایی هم چون سلفریجز متفاوت هستند.

خیابان آکسفورد ( Oxford Street )
خیابان آکسفورد در لندن

این خیابان که نام خود را از ارل آکسفورد مالک زمین شمال این خیابان از قرن 16 گرفته به عنوان مسیر اصلی به خارج از شهر ساخته شده و قرار بوده که حومه شهر همپشایر و سافولک را به هم مرتبط کنند.این خیابان در دهه 1760 به عنوان مرکز تفریحی گسترش یافت.پانتئون ( که در 1937 مارکس اند اسپنسر جایگزین آن شد ) میزبان جشن ها و کنسرت ها بوده و آمفی تاتر جک بروتون نبش خیابان هانول و آکسفورد برای مسابقات بوکس آن شهرت بسیاری دارد .با این حال در پایان قرن 19 این خیابان به یک مرکز برای طرفداران خرید تبدیل شد.فروشگاه مبلمان وارینگ اند گیلو در سال 1906 تاسیس شده است در حالیکه فروشگاه زنجیره ای دبنهام و سلف ریجز که هر دو به این خیابان وفادار ماندند در سال 1909 باز شده اند.

سوهو و محله چینی ها ( Soho  and  Chinatown )

سوهو منطقه ای هم مرز با خیابان رجنت – آکسفورد –چرینگ کراس و شفتسبری دارای خیابان های باریک مملو از کافی شاپ- رستوران-تیاتر و چند مغازه کوچک و بوتیک بوده و سال هاست که به منطقه  تفریحات لندن تبدیل شده است .اما زندگی همیشه در این جا پرشور نبوده است .قبل از آتش سوزی بزرگ لندن در سال 1666 اینجا یک محوطه باز بوده که افراد برای شکار به آن می آمدند .گفته میشود که سوهو برگرفته از یک شعار شکار است.بعد از آتش سوزی از این محوطه برای ساخت و ساز جدید خانه ها استفاده شد و در اواخر قرن 17 و قرن 18 روشن فکران و اعضای نخبه جامعه در آن سکونت داشتند.

سوهو و محله چینی ها ( Soho and Chinatown )
سوهو برگرفته از یک شعار شکار است
 • با این حال در اواخر قرن 19 ثروتمندان لندن به می فر نقل مکان کردند و جمعیت بوهمی سوهو را گرفتند .قهوه خانه ها و کافی شاپ های این منطقه به زودی به مکانی برای بحث و تبادل نظر تبدیل شده و سنتی به راه افتاد که هنوز در سالن های هم چون گروچو سالن ادامه دارد .
 • این منطقه در قرن 20 تا حد زیادی چند ملیتی شد محله بدنام سوهو غالب شده و صنعت فحشا رایج شد.در سال 1972 جامعه سوهو تاسیس شد و این گروه برای پاکسازی این منطقه یک کمپین راه اندازی کردند.با رسیدن اوایل دهه 1980 دیگر تمام فروشگاه های محصولات جنسی باید دارای مجوز می بودند.
 • این منطقه در حال حاضر در وهله اول مرکز تفریحات لندن محسوب می شود .مکان های اصلی که می توانید برای بازدید به آن ها بروید عبارتند از خیابان الد کامپتون –خیابان اصلی این منطقه و میدان سوهو یک محوطه سرسبز که در تابستان بسیار شلوغ می شود .هم چنین یک بازار قدیمی میوه و سبزی در خیابان برویک وجود دارد  و خیابان شلوغ کارنابی در غرب انواع بوتیک های مد را در خود جای داده است.
 • در حاشیه جنوبی سوهو خیابان شفتسبری قرار دارد که قلب تیاتر لندن است.در طرف دیگر این خیابان محله چینی ها دیده می شود که یک منطقه کوچک با مرکزیت خیابان جرارد است .نام خیابان ها دارای زیرنویس چینی هستند و بالای تلفن های عمومی شبیه پاگوداهای کوچک است.

میدان لسیستر ( Leicester )

در جنوب محله چینی ها میدان لسیستر قرار دارد که از لسیستر پلیس محل سینمای خانه هنر پرنس چارلز و کلیسای فرانسوی نوتردام قابل دسترسی است .اینجا یک میدان بزرگ و فضایی رسمی است که مجموعه های بزرگ سینمایی در آن قرار دارند .این سینماها جدیدترین فیلم های دنیا را اکران می کنند .چند سالن نیز در این جا دیده می شود با این که در حال حاضر محوطه سبز مرکز میدان جلوه چندانی ندارد قرار است طی برنامه هایی کل میدان بازسازی شده و تعداد نیمکت ها زیاد شوند .

کوونت گاردن ( Covent Garden )

کوونت گاردن با خیابان های سنگفرش – بازارها – سالن های اپرا – مغازه ها – تیاترها و کافی شاپ ها یکی از جذاب ترین مناطق لندن است .این منطقه دارای فضای پر شوری بوده و طیف وسیعی از علایق همچون تیاتر – نمایش های خیابانی –خرید  و گردشگری را جذب خود می کند.نام این منطقه برگرفته از این حقیقت است که این جا زمانی مراتع متعلق به صومعه وستمینیستر بوده است.
بعد از انحلال صومعه ها این زمین ها به ارل اول بدفورد داده شد و سپس در اواخر دهه 1620 کوونت گاردنی که ما امروزه می بینیم شکل گرفت و در آن زمان ارل چهارم از اینیگو جونز خواست  تا ساختمان های مسکونی آن را طراحی کند .

کوونت گاردن ( Covent Garden )
سنگفرش – بازارها – سالن های اپرا کوونت گاردن در لندن

جونز که تحت تاثیر مطالعه معماری پالادی قرار داشت میدان اصلی را طراحی کرد که شامل کلیسای سنت پل و خانه های بالکن دار در 3 طرف دیگر بود .با این که این طراحی چندان مورد توجه هم عصران جونز قرار نگرفت .خانواده های ثروتمند و آریستوکرات  را جذب این منطقه کرد.با این حال محبوبیت کوونت گاردن به عنوان یک منطقه مسکونی شیک عمر چندانی نداشت.

چارلز دوم در 1670 مجوز فروش گل و سبزیجات در اینجا را صادر کرد و با ورود بازار و جذب افراد طبقه پایین این منطقه را به افول گذاشت.

 • هال مارکت مرکزی توسط چارلز فاولر در 1381 ساخته شد.امروزه هال مارکت مجموعه ای از مغازه های کوچک –انواع غرفه های صنایع دستی – چند کافی شاپ و رستوران و چند محوطه برای اجرای نمایش را در خود جای داده است .
 • هنرمندان برای نمایش های خیابانی از فضای جلوی کلیسای سنت پل در طرف غربی میدان نیز استفاده می کنند.سنت پل به کلیسای بازیگران شهرت دارد که به خاطر رابطه طولانی آن با تیاترهای متعدد می باشد.این کلیسای دارای یادبودهای چارلی چاپلین –نئول کوارد-ویوین لی و گراسی فیلدز می باشد.
 • در گوشه شمال شرقی کوونت گاردن رویال اپرا هاوس قرار دارد که سومین تیاتر در این مکان از سال 1732 می باشد.ساختمان فعلی که مربوط به 1946 می باشد با 120 میلیون پوند هزینه در آغاز هزاره جدید بازسازی شد.
 • امکانات برای اجرا کنندگان بهبود یافته و برای این سالن سیستم تهویه مطبوع نصب شده است .فلورال هال شیشه ای در کنار ساختمان اصلی نیز بازسازی شده است .در این جا اپرا و نیز باله اجرا می شود.
 • در جنوب شرقی میدان موزه لندن ترانسپورت نشان می دهد که مسیر توسعه اتوبوس ها – ترامواها و مترو لندن از 1800 چگونه بوده است.هم چنین آینده حمل و نقل عمومی در پایتخت را به نمایش گذاشته است.

   سامرست هاوس ( Samerset House )

در جنوب کوونت گاردن به موازات تیمز استرند strand  قرار دارد که در امتداد مسیری که در زمان ادوارد اعتراف گر باز شد وست مینیستر را به سیتی متصل می کند .یک کلیسا در انتهای شرقی استرند به نام سنت مری – له – استرند نیز قرار دارد.این کلیسا که در 1724 ساخته شده  در اصل در قسمت شمالی خیابان قرار دارد اما با ظهور اتومبیل استرند عریض تر شده و کلیسا در گوشه عزلت باقی ماند.

سامرست هاوس ( Samerset House )
سامرست هاوس در لندن

رو به روی سنت مری – له – استرند سامرست هاوس قرار دارد که یک مثال عالی از نئوکلاسیسم است و در قرن 18 توسط سر ویلیام چمبرز طراحی شده است.این بنای باشکوه چمبرز که در محل یک قصر قرن 16 قرار دارد برای جای دادن دفاتر دولتی شامل هیئت نیروی دریایی و سه انجمن اصلی بریتانیا : آکادمی رویال هنر – انجمن رویال و انجمن ضد تفتیش عقاید ساخته شد.

در اوایل قرن 20 این ساختمان عمدتا برای دفاتر اصلی درآمد داخلی و ثبت احوال –ازدواج و فوت استفاده می شد.در دهه 1970 تصمیم گرفته شد که به کاربد عمومی تبدیل شود-اکنون دارای یک نمایشگاه  بزرگ برای هنر معاصر می باشد.حیاط مرکزی یک فضای زیباست که در زمستان به پیست یخ تبدیل شده و میزبان اجراهای موسیقی و اکران سینمایی روباز در تابستان است.

هم چنین در این مجموعه موسسه کورتالد آرت گالری قرار دارد که دارای مجموعه ای بی نظیر و موجز از آثار الد مسترها-امپرسیونیست ها و پست امپرسیونیست هایی همچون مانه-سزان-دگا-مونه-رنوار و ون گوگ می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *