بهترین-رشته-های-تحصیلی-در-چین

بهترین رشته‌های تحصیلی در چین، شامل حوزه‌های مختلفی می‌شود. پزشکی، اقتصاد، فناوری و کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی برق ومعماری رشته‌های مهمی است که افراد تمایل به تحصیل در آن دارند. وجود دانشگاه‌های رتبه برتر در چین، امکان تحصیل در رشته‌های روی بورس جهان و دریافت شهریه کم از دانشجو مهم‌ترین علل ادامه تحصیل در این کشور است. در میان شمار کشورهایی که از دانشگاه‌های برتر و امکانات آموزشی خوبی برخوردار هستند، کشور چین مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. مدرکی که بعد از پایان یافتن دوران تحصیل، به دانشجو تعلق می‌گیرد، از اعتبار مناسبی برخوردار است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با بهترین رشته‌های تحصیلی در چین به‌طور مفصل، آشنا شوید.

بررسی چرایی تحصیل در برخی از رشته‌های آموزشی چین

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، چین جزو کشورهای رتبه اولی است که دانشجویان تمایل دارند تحصیلات خود را در آن، ادامه دهند. حال، چه چیزی سبب این محبوبیت شده است؟ این موضوع، تحت تأثیر شرایط مختلفی، موردبررسی قرار گرفته است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • شهریه‌ای که دانشجو برای تحصیل در دانشگاه‌های چین پرداخت می‌کند نسبت به دیگر کشورها کمتر است.
 • دانشجو اطمینان خاطر دارد که پس پایان تحصیلات خود، امکان رسیدن به شغل موردنظر را دارد و بازار کار برای انتخاب آینده شغلی، متنوع است.
 • رشته‌های برتر تحصیلی در این کشور از رنکینگ برخوردار هستند.
 • آموزش‌هایی که به دانشجو داده می‌شود، با استفاده از فناوری و ابزارهای به‌روز انجام می‌شود.
 • آموزش دروس، از سوی مدرسان مطرح بین‌المللی انجام می‌شود.
 • این امکان وجود دارد که فارغ‌التحصیلان پس از پایان دوران تحصیلی خود در شرکت‌های مطرح و مهم چین، مشغول به کار شوند.
 • تحصیل در بهترین رشته‌های تحصیلی چین، درآمد قابل قبولی را شامل می‌شود.
 • سرمایه‌گذاری‌های متعدد و کلان در حوزه آموزش از سوی کشور چین، سبب شده است افراد تمایل بیشتری برای در تحصیل در این کشور را داشته باشند.
 • کارگزاران چینی، با دادن بورسیه‌های متعدد، سعی برآن دارند استعدادهای بین‌المللی را به سمت تحصیل در کشور خود، بکشانند.

رشته-پزشکی-در-چین

رشته پزشکی، به‌عنوان یکی از بهترین رشته تحصیل در چین

ازجمله بهترین رشته‌های تحصیلی در چین، می‌توان به حوزه پزشکی اشاره کرد که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی این کشور، با توجه به اینکه از سوی سازمان بهداشت جهانی موردتایید قرار گرفته است، بسیار معتبر است. براساس تحقیقات به‌عمل‌آمده در حوزه پزشکی چین، بازار پزشکی این کشور، در طی چند سال اخیر، پیشرفت‌های فراوانی داشته است. ازجمله موارد متعدد محبوبیت رشته پزشکی در چین، می‌توان به گزینه های زیر، اشاره کرد:

 • وجود اساتید برتر پزشکی در دانشگاه
 • پرداخت شهریه پایین از سوی دانشجو
 • برخورداری از امکانات به‌روز آموزشی
 • امکان سپری کردن کارآموزی این رشته در مراکز درمانی سطح بالای کشور
 • بهره‌مندی از بازار کار مناسب پس از پایان دوران تحصیل

شاخه‌های متعدد تحصیل پزشکی در چین

 1. دندانپزشکی
 2. متخصص داخلی
 3. جراح عمومی
 4. متخصص زنان
 5. چشم‌پزشکی
 6. پوست

رشته-اقتصاد-در-چین

رشته اقتصاد در چین

آوازه رشد اقتصادی چین بر کسی پوشیده نیست؛ ازاین‌رو وجود دانشگاه‌هایی برتر برای آموزش اقتصاد در این کشور، دور از انتظار نیست. مسیر رسیدن به موفقیت‌های اقتصادی از طریق علم‌آموزی در دانشگاه‌های معتبر چین برای دانشجویان این رشته، از هر نقطه‌ای از جهان، فراهم آمده است. آموزش‌های سطح بالا در دانشگاه، وجود چندین فرصت شغلی و آموزش توسط اساتید برتر از جمله عوامل مختلف در برتری دانشگاه کسب‌وکار چین نسبت به دیگر کشورها است. این رشته، شاخه‌های متعددی دارد که شامل کارشناسی مدیریت بازرگانی در حوزه نوآوری و دیجیتال مارکتینگ، کارشناسی مدیریت مالی و کارشناسی تجارت بین‌الملل است.

رشته علوم کامپیوتر چین

اگر بگوییم، چین جزو برترین کشورها در زمینه آموزش علوم کامپیوتر و مهندسی اطلاعات است، اغراق نکرده‌ایم. این کشور، در زمینه پیشرفت‌های کامپیوتری، توانسته است جایگاه بسیار خوبی را در بین کشورهای دیگر، از آن خود کند و پیمودن این مسیر پیشرفت همچنان ادامه دارد. تعداد کاربران چین که در حوزه فناوری، فعالیت می‌کنند در مقایسه با دیگر کشورها بسیار بیشتر است.

چین همچنین، در حوزه هوش مصنوعی، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و جایگاه برتر را از آن خود کرده است. تحصیل در دانشگاه‌های علوم و فناوری اطلاعات چین، از سوی بسیاری از دانشجویان از نقاط مختلف جهان، موردتوجه قرار گرفته است. کارشناسی علوم و فناوری، کارشناسی امنیت سایبری، کارشناسی علوم کامپیوتر همگی جزو شاخه‌های تحصیلی این رشته به‌حسابمی‌آیند.

تحصیل در رشته مهندسی عمران

از جمله رشته‌های مهندسی دانشگاهی چین که محبوبیت بالایی در میان دانشجویان پیدا کرده است مهندسی عمران و شهرسازی و مهندسی ساختمان است. دانشجویان این رشته، با توجه به اینکه مهارت‌های آموزشی این رشته را از طریق طراحی و ساخت جاده، پل، ساختمان و … فرا می‌گیرند، قادر خواهند بود تجربیات خود را برای آینده شغلی، به کار ببرند. اگر نگاهی به پروژه‌های مگای چین، بیندازید درمی‌یابید که در این کشور چه استعدادهای عمرانی مورد استفاده قرار گرفته است. کارشناسی مهندسی عمران، ترافیک شهری، مدیریت مهندسی و مهندسی شهرسازی از جمله گرایش‌های رشته عمران محسوب می‌شود.

رشته-مکانیک-در-چین

رشته مهندسی مکانیک و برق در چین

هرساله شاهد افزایش تمایل دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشور چین هستیم به همین منظور، شمار افرادی که از دانشگاه‌های این کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند، رو به افزایش است. در این میان، فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی از چین، بسیار به چشم می‌خورد. تحصیل در رشته مهندسی مکانیک و برق در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌شود. در مورد گرایش‌های رشته مهندسی مکانیک می‌توان به مهندسی مکاترونیک، مهندسی خودرو، اتوماسیون صنعتی و … اشاره کرد. گرایش‌های رشته برق هم شامل مهندسی برق، فناوری الکترونیک و … می‌شود.

رشته معماری در کشور چین

اگر به سبک معماری خیره‌کننده چین از گذشته تا به الان نگاهی بیندازیم، درمی‌یابیم که چه زیبایی‌های در ساخت آن گنجانده شده است. سبک‌هایی که در ساخت آن مورداستفاده قرار گرفته است نشان از معماری هدفمند و غنی هست که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. پسبی‌دلیل نیست که افراد خواهان یادگیری معماری، تمایل دارند در چنین کشوری علم‌آموزی کنند. دانشگاه‌های معماری و هنر این کشور، محل علم‌آموزی تعداد زیادی دانشجو از سرتاسر جهان شده است. ازجمله گرایش‌های این رشته می‌توان به مهندسی معماری دریایی، مهندسی معماری محیط‌زیست و … اشاره کرد.

آنچه برای تحصیل در چین باید بدانید

در میان انبوه دانشگاه‌های چین، چهار دانشگاه چینهوا، پکن، فودان، ژجیانگ بسیار معروف هستند. تحصیل در دانشگاه‌های چین به دو زبان چینی و انگلیسی انجام می‌شود. دانشجویانی که قصد علم‌آموزی به زبان چینی را دارند، باید در آزمون مهارت زبان چینی، نمره مناسبی را به دست آورند تا امکان تحصیل آن‌ها در دانشگاه، فراهم شود. علم‌آموزی به زبان انگلیسی هم مستلزم ارائه یکی از مدارک آزمون آیتلس آکادمیک، آزمون تافلiBT، آزمون بین‌المللی انگلیسی یا آزمون دولینگو به دانشگاه موردنظر است. طول هر دوره مقطع تحصیلی نیز، متفاوت است و هر دانشگاه با توجه به مقطع و رشته‌ای که دانشجو در آن قصد ادامه تحصیل دارد، مدارک مختلفی را دریافت می‌کند.

 

بهترین رشته‌های تحصیلی در چین، شامل موارد مختلفی می‌شود که ازجمله آن می‌توان به پزشکی، اقتصاد، مهندسی مکانیک و برق، معماری و … اشاره کرد. با توجه به اینکه دروس آموزشی دانشگاه توسط اساتید رتبه برتر تدریس می‌شود؛ درنتیجه، دانشجو در هر رشته‌ای که باشد با اطلاعاتی کامل از آن رشته، فارغ‌التحصیل می‌شود. از مزایای تحصیل دررشته‌های مختلف دانشگاه‌های چین می‌توان اقتصاد پررونق کشور، کم بودن هزینه‌های تحصیل و آموزش‌های سطح بالای آن، نام برد. تحصیل در هر دانشگاه هم مستلزم آشنایی به زبان چینی و انگلیسی در سطح مناسبی است. دانشجو باید بعد از قبولی در دانشگاه موردنظر، مدارک لازم را تهیه و ارائه نماید.

سؤالات متداول بهترین رشته های تحصیلی در چین

با انتخاب رشته موردنظر تا چه مقطعی می‌توان ادامه داد؟

با توجه به اینکه بهترین رشته‌های تحصیلی در چین، موردتوجه بسیاری از دانشجویان است؛ درنتیجه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.
کدام دانشگاه‌ها در چین، به ارائه رشته‌های به‌روز و پرطرفدار می‌پردازند؟

دانشگاه فودان، پکن، شیامین، چینهوا و …

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *