ویزای-همراه-چین

ویزای همراه چین بر خلاف ویزاهای دیگر این کشور تنها اجازه اقامت به افراد را می‌دهد. دریافت این ویزا شرایط خاصی را می‌طلبد که طبق قوانین کشور چین مشخص شده‌است. بر اساس اینکه قصد دارید چه مدت در چین اقامت داشته باشید، ویزای همراه شامل چند نوع است. برای اینکه اطلاعات کامل‌تری در این زمینه کسب کنید، مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود.

آشنایی با ویزای همراه چین

ویزای همراه چین یک ویزای الحاق بوده و به طور مستقل به هیچ شخصی داده نمی‌شود. در واقع این ویزا به افرادی که یکی از نزدیکان درجه ‌یکشان در چین اقامت دارد، داده می‌شود. به واسطه ویزای همراه چین، نمی‌توان در این کشور تحصیل یا کار کرد، اما می‌توانید به صورت قانونی برای زمان مشخصی اقامت داشته باشید. هدف از اعطای این ویزا به خانواده اتباع چینی این است که این افراد بتوانند نزدیکانشان را ملاقات کرده و از دلتنگی دور باشند‌. لازم است بدانید که ویزای همراه با ویزای توریستی و مسافرتی متفاوت بوده و شرایط دریافت آن نیز با ویزای گردشگری یکی نیست. دریافت ویزای همراه در انواع مختلف آن، پیش نیازها و شرایط به خصوصی دارد که در ادامه مقاله به طور کامل بیان می‌شود.

انواع-ویزای-همراه-چین

انواع ویزای همراه چین

برای اقامت در کشور چین، ویزایی با عنوان ویزای همسر یا فرزند به طور مستقل وجود ندارد. خانواده اتباع چینی برای دیدار با نزدیکانشان باید ویزای همراه بگیرند. در ادامه به معرفی انواع ویزا و شرایط دریافت آن‌ها پرداخته شده است.

ویزای Q
این ویزا یک مجوز اقامت به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت برای اقوام شخصی است که در چین اقامت دارد. همچنین اگر فردی بخواهد کودکی را در چین به سرپرستی بگیرد، می‌تواند با این ویزا در کشور چین اقامت بگیرد.

ویزای Q شامل دو نوع بوده و به شرح زیر است:

ویزای همراه Q1: این نوع ویزا به افرادی اعطا می‌شود که می‌خواهند اقامتی بیش از ۱۸۰ روز در چین داشته باشند. عموما ویزای Q1 یکبار ورود است و تقریبا بعد از ۳۰ روز بعد از ورود شخص به اقامت تبدیل می‌شود.

ویزای همراه Q2: این ویزا برای افرادی مناسب است که قصد دارمد کمتر از ۱۸۰ روز را در چین اقامت داشته باشند. این ویزا به صورت یکبار و چندبار ورود صادر می‌شود.

ویزای S 
ویزای S برای خانواده خارجی‌هایی است که زمان زیادی در چین کار می‌کنند. این افراد خارجی در چین باید با یکی از ویزاهای Z یا ویزای کاری، ویزای تحصیلات طولانی و تمام وقت یا ویزای بلندمدت روزنامه نگاری و ویزای D چینی در این کشور اقامت داشته باشند. این ویزا نیز به دو نوع تقسیم می‌شود:

ویزای S1: ویزای S1 اجازه اقامت در چین به مدت بیش از ۱۸۰ روز را می‌دهد.

ویزای S2: با این ویزا مجوز اقامت برای افراد به مدت کمتر از ۱۸۰ روز امکان پذیر است.

اگر به دنبال دریافت وقت سفارت از کشور چین را دارید می توانید برای تعیین وقت سفارت چین با کارشناسان مجرب ما در پارت ویزا اقدام کنید.

شرایط و مدارک لازم برای ویزای همراه Q چین

براساس ماده ۶ قانون اداری برای رسیدگی و تأیید اقامت در چین، افرادی که شرایط زیر را دارند، می‌توانند برای دریافت ویزای همراه Q درخواست دهند:

 • اعضای خانواده شهروندان چینی (اعضای خانواده به همسران، والدین، ​​پسران، دختران، همسران پسران یا دختران، برادران، خواهران گفته می‌شود)
 • پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، نوه‌ها، نتیجه‌ها و والدین همسر نیز واجد شرایط دریافت ویزای همراه هستند.
 • اعضای خانواده افراد خارجی با اقامت دائم چین
 • برای کسانی که می‌خواهند جهت همراهی خانواده مهاجرت به چین داشته باشند.
 • کسانی که قصد دارند برای مراقبت از خانواده به چین بروند.

نکته: لازم است بدانید که ازدواج همجنسگرایان در چین وجهه قانونی ندارد و به همین دلیل، همسران تحت این گروه شرایط درخواست این ویزا را ندارند.

مدارک لازم برای ویزای همراه Q

برای درخواست ویزای همراه چین، مانند هر نوع ویزای دیگری باید مدارک معتبری ارائه دهید. مهم‌تریم این مدارک یک دعوت‌نامه رسمی از طرف فردی است که در چین اقامت داشته و شما به واسطه نسبت خانوادگی با او می‌خواهید ویزا بگیرید. این دعوت‌نامه باید شامل موارد زیر باشد:

 • اطلاعات هویتی مربوط به متقاضی (نام و نام خانوادگی، جنسیت، تاریخ تولد و غیره)
 • اطلاعات مربوط به سفر یا مهاجرت مانند:
 • هدف از سفر
 • تاریخ ورود در نظر گرفته شده
 • محل اقامت در نظر گرفته شده
 • مدت زمان اقامت مورد نظر
 • تاریخ ورود و عزیمت
 • روابط بین متقاضی و نهاد دعوت کننده یا فرد
 • منبع مالی هزینه‌ها
 • اطلاعات مربوط به فرد دعوت‌کننده (نام، شماره تلفن تماس، آدرس، مهر رسمی، امضای نماینده قانونی یا فرد دعوت کننده و غیره)
 • کپی از شناسه چینی و گذرنامه فردی یا خارجی دعوت کننده و اجازه اقامت دائم
 • اصل و فتوکپی گواهی‌های:
 • ازدواج
 • شناسنامه
 • گواهی خویشاوندی صادر شده توسط اداره امنیت عمومی یا گواهی محضری از خویشاوندی که رابطه خانوادگی دعوت کننده و متقاضی را ثابت می‌کند.

مدارک و شرایط ویزای همراه S چین

برای اخذ ویزای S و درخواست این ویزا باید مدارک زیر به نهادهای مربوطه تحویل داده ‌شود:

 • دعوت نامه از طرف فرد دعوت کننده (خارجی که برای کار یا تحصیل در چین اقامت دارد). این دعوت‌نامه باید شامل تمامی اطلاعاتی باشد که در بالا برای ویزای Q گفته شد.
 • کپی پاسپورت و اجازه اقامت فرد دعوت‌کننده

اصل و کپی صدور گواهینامه (سند ازدواج، شناسنامه، گواهی خویشاوندی صادر شده از نهاد امنیت عمومی یا گواهی محضری از خویشاوندی).

برای اخذ ویزای S، اعضای واجد شرایط خانواده عبارتند از همسر یا همسران، والدین، فرزندان زیر ۱۸ سال. افرادی که با ویزای Rدر کشور چین اقامت دارند، خانوادشان نیازی به گرفتن ویزای S ندارند، زیرا با ویزای R خانواده فرد نیز مجوز اقامت در چین را دارند. برای این نوع ویزا نیز همسران افراد همجنسگرا، جزء واجد شرایطین ویزای S نیستند.

شرایط-تمدید-ویزای-همراه-چین

شرایط تمدید ویزای همراه چین

اگر فردی بخواهد زمان بیشتری در چین بماند باید برای تمدید ویزای همراه، تقریبا ۷ روز قبل از اینکه انقضای ویزا به اتمام برسد، به اداره امنیت عمومی مراجعه کند. گاهی پیش می‌آید که از طرف این اداره با فرد متقاضی مصاحبه می‌شود تا علت تمدید ویزا و تمایل فرد به اقامت بیشتر در چین مشخص شود.

تمدید ویزای همراه حداکثر تا سه ماه امکان پذیر است. در این مدت ممکن است فرد از چین خارج شده و دوباره وارد شده ‌باشد. این مسئله برای ویزاهای چندبار ورود مشکل ساز نمی‌شود. البته بدانید که مدت اعتبار ویزای تمدید شده، نباید بیشتر از یک سال از زمان ورود فعلی باشد.

هزینه و پروسه دریافت ویزای همراه چین به چه صورت است؟

حتما شماهم دوست دارید بدانید که برای اخذ ویزای همراه چه هزینه‌هایی باید پرداخت کنید و چه زمانی طول می‌کشد تا این ویزا به شما داده شود؟ در پاسخ باید گفت که متداول‌ترین زمان برای رسیدگی به پرونده ویزای همراه ۸ روز کاری است. بهتر است یک ماه قبل از زمانی که قصد دارید به چین مسافرت کنید، درخواست خود را ثبت کرده و مدارک لازم را ارائه دهید. در مورد هزینه هم باید گفت که هزینه کلی دریافت ویزا شامل هزینه‌‌های دولتی و خدماتی است که بر اساس تعرفه‌های زیر مشخص می‌شود:

ویزای Q1:

هزینه خدمات: ۱۶۰۰ یوآن
هزینه دولتی: ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ یوآن

ویزای Q2:

هزیته خدمات: ۸۰۰ یوآن
هزینه دولتی: ۱۶۰ یوآن

ویزای S1:

هزینه خدمات: ۸۰۰ یوآن
هزینه دولتی: ۲۰۰ یوآن

ویزای S2:

هزینه خدمات: ۸۰۰ یوآن
هزینه دولتی: ۱۶۰ یوآن

 

ویزای همراه چین یک ویزای وابسه به فردی است که به صورت دائمی یا با ویزاهای کاری یا تحصیلی و سرمایه گذاری در چین اقامت دارد.با داشتن این ویزا می‌تواند مجوز قانونی برای اقامت کوتاه مدت در چین باشد. البته اگر افرادی به واسطه بیماری و به منظور درمان بخواهند وارد چین شوند، نیز می‌توانند این ویزا را بگیرید. نکته مهمی که درباره ویزای همراه باید بدانید این است که فرد یا تبعه چینی باید بتواند اثبات کند که از نظر مالی می‌تواند تمامی هزینه‌های افرادی که می‌خواهند با ویزای همراه وارد چین شوند را پرداخت کند.اگر تجربه ای در مورد ویزا همراه کشور چین دارید و یا سوالی دارید می توانید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

منابع: visainchina | acclime

5/5 - (4 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *