آذربایجان

درباره

کشور آذربایجان

جمهوری آدربایجان (به ترکی آذربایجان : Azərbaycan Respublikası)بزرگترین کشور قفقاز که در اروپا و در کنار دریای خزر قرار دارد. کشورهای، ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال، همسایگان جمهوری آذربایجان محسوب می‌شوند. همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کنارۀ دریای خزر (دریای کاسپین) است.

آذربایجان
آذربایجان

فرم مشاوره رایگان
سفر به کشور آذربایجان

نام انگلیسی

Azerbaijan

پایتخت

باکو

نوع حکومت

جمهوری/ پارلمانی

قاره

آسیا

زبان رسمی

ترکی

زبان‌های رایج

روسی و گرجستانی

جمعیت

۱۰,۱۳۹,۱۷۷ نفر

واحد پولی

منات؛ هر منات ۰.۵۹ دلار آمریکا

منطقه زمانی

GMT+4 . AZT (UTC+04)

پیش‌شماره کشور

00994

آذربایجان

پرچم جمهوری آذربایجان

پرچم آذربایجان، از سه رنگ نوار افقی مساوی به ترتیب از رنگهای آبی، قرمز و سبز تشکیل شده است و نشان سفید رنگی به شکل هلال ماه و ستاره هشت پر در وسط پرچم قرار دارد. رنگ آبی پرچم آذربایجان، نشانه ی میراث ترکی است. سرخی میان پرچم نشانه ی پیشرفت و حرکت به سوی دموکراسی و مدرنیته است. سبز، علامت تاریخ اسلامی و مسلمان بودن مردم این کشور می باشد. علامت ستاره ی هشت پری که در وسط پرچم آذربایجان قرار دارد ، نشانگر هشت قوم اصیل ترک تبار و نشان ماه که ستاره را در بر گرفته، نشانه ی پیروزی می باشد

آذربایجان

تقسیمات کشوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان بدین شکل تقسیم‌بندی شده‌است:

59 بخش، 11 شهر ، 1 جمهوری خود مختار که خود به 7 بخش و 1 شهر تقسیم شده است. جمهوری خودمختار نخجوان دارای ۷ بخش است و بدین ترتیب، این کشور جمعاً به ۶۶ بخش تقسیم شده‌است.

پارت ویزا

مشاوره رایگان

آذربایجان

مناطق دیدنی جمهوری آذربایجان

باکو پر از شگفتی برای توریست‌های علاقه‌مند از سراسر دنیاست که از مناطق دیدنی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شهر قدیم (Icheri seher) 

در مرکز باکو، منطقه‌ای با معماری بی‌نظیر و برج‌های متعلق به سده‌ی دوازدهم میلادی قرار دارد که بخشی از شهر قدیمی باکو به‌حساب می‌آید.

پارک ملی آبشرون (Absheron National Park)

پارک ملی «آبشرون» یکی از جاهای دیدنی آذربایجان است که طرفداران زیادی دارد و در منطقه «عزیزبه‌یو» (Azizbeyov) قرار گرفته است.

آتشفشان گاراسو (Garasu Volcano)

گل‌فشان یک پدیده‌ی طبیعی بی‌نظیر است و یکی از عجیب‌ترین جاهای دیدنی‌ آذربایجان به‌حساب می‌آید. گل‌فشان، گل سردی است که از زمین به‌صورت چشمه به سطح می‌آید و شکل‌های عجیب‌و‌غریب، زیبا و منظمی را اطراف خود به‌وجود می‌آورد.

حمام نفت (Naftalan Oil resort)

در جمهوری آذربایجان می‌توانید حمام نفت بگیرید! Naftalan Oil Resort نام جایی‌ست که با حمام نفت، توریست‌ها را به‌سوی سلامتی می‌برد! حمام نفت، برای از میان بردن دردهای مزمن توصیه شده و طرفدارهای زیادی در سراسر دنیا دارد.

نقشه آذربایجان
شرایط زندگی در آذربایجان

متوسط امید به زندگی در جمهوری آذربایجان در کشورهای صنعتی غربی پایین تر است. با این حال ، آذربایجانی هایی که در کوه های قفقاز و برخی مناطق دیگر زندگی می کنند طول عمر بیشتری دارند . برنامه غذایی آنها معمولاً از ماست و سبزیجات است که خود آنها پرورش می دهند. اکثر آنها می گویند که بیشتر زندگی خود را درگیر در کارهای جسمی سخت کرده اند.

بخش اعظم آب در آذربایجان به دلیل مقادیر زیاد آلودگی شیمیایی و بیولوژیکی، ناامن است. به عنوان مثال ، در باکو ، جوشاندن هر آبی که برای نوشیدن در نظر گرفته شود ، ضروری است.

فرهنگ مردم آذربایجان

مردم جمهوری آذربایجان، کم‌حرف ولی در عین حال مؤدب و خوش رفتار هستند. همانند بسیاری از کشورهای دیگر منطقه قفقاز، زنان در آذربایجان ارج و قرب خاصی دارند. کمک در حمل وسایل سنگین‌تر، کمک کردن به زنان هنگام بالا رفتن از یک بلندی و … از جمله این رفتارهاست که هیچ معنی بخصوصی جز احترام نمی‌دهند. البته بسیاری از دختران و زنان آذربایجانی نیز همین رفتار را از طرف مقابل انتظار دارند.
اگر به خانه‌ای دعوت شدید، گرفتن هدیه‌ای هرچند کوچک بسیار مودبانه خواهد بود. با توجه به مسلمان بودن مردم، به فرهنگ و مذهب آنها احترام بگذارید. در بیشتر خانه‌ها همانند ایران رسم است که کفش‌ها را بیرون در بگذارید و مطمئن باشید مردم آذربایجان به پاکیزگی اهمیت می دهند.

کار در آذربایجان

کشور آذربایجان در سال‌های اخیر یکی از کشورهایی بوده که در زمینه رشد اقتصادی پیشرفت سریعی داشته و از طرفی نیز به دلیل وجود ذخایر نفتی و گازی در این کشور، سرمایه‌گذاران خارجی توجه ویژه‌ای به این کشور داشته‌اند. اگر چه ممکن است که کشور آذربایجان همانند کشورهای اروپایی برای کار کردن مهاجرین و اتباع خارجی مناسب نبوده و در بین لیست بهترین کشورها برای کار کردن خارج نباشد، ولی با توجه به پیشرفتی که این کشور در سال‌های اخیر در زمینه اقتصادی داشته است، بیشتر مورد توجه افرادی قرار گرفته است که به دنبال کار در خارج هستند.

قوانین شهروندی در آذربایجان

تصمیم اعطای تابعیت جمهوری آذربایجان بر طبق بند 20 ماده 109 قانون اساسی جمهوری آذربایجان انجام شده است. دوره اقامت دائم یک فرد خارجی یا فرد بدون تابعیت در منطقه آذربایجان که از زمان درخواست مجوز اقامت دائم صادر شده است توسط قانون محاسبه می شود. به علاوه افراد بدون تابعیت بدون در نظر گرفتن دوره اقامت که در بالا ذکر شده است حق شهروندی بدون تابعیت را دارند اگر که:

  • شخص دارای دستاوردهای بالایی در زمینه های علوم، فرهنگ، تکنولوژی و یا ورزش است .
  • علاقه ای خاص به آذربایجان دارد.

افراد ساکن در آذربایجان درخواست شهروندی آذربایجان برای خدمات مهاجرت دولت را دارند در حالی که افراد ساکن در کشورهای خارجی به هیات های دیپلماتیک یا کنسولگری های آذربایجان اعمال می شوند. مدارک مربوطه به پذیرش شهروندی آذربایجان توسط ماموریت های دیپلماتیک و کنسولگری آذربایجان در خارج از کشور به وزارت امور خارجه ارسال می شود.

پارت ویزا
پارت ویزا

اخذ راحت ویزای آذربایجان به کمک پارت ویزا

 شما چنانچه قصد مهاجرت به آذربایجان را دارید، پارت ویزا موسسه‌ای موفق است که می‌تواند در این زمینه شما را یاری کند. تنها کافی است با مشاورین ما در این مجموعه در ارتباط باشید.

پارت ویزا
اخبار و مقالات

مقالات کشور آذربایجان

خانهدرباره ماتماس ما