کلیسای استفانزدم در وین مشهورترین کلیسای اتریش

کلیسای سنت استفان سمبل رسمی شهر وین محسوب می‌شود. و برای بیش از 8 قرن این کلیسا از شهر مراقبت می کند. استفانزدم-آتش بازی شهر-گلوله های توپ ترک ها و خمپاره های آلمان ها و روس ها را به مبارزه طلبیده است. بر روی دیوار درست کنار ورودی اصلی سنت استفان کاراکترهای 5/0 نقاشی شده اند. این رمز محرمانه جنبش های پایداری اتریشی ها در  برابر نازی هاست که در سال 1944 آغاز شد. عدد 5 به معنی پنج حرف الفبا E وoe  اولین صدای کلمه اتریش است. کلیسای جامع Stephansdom مشهورترین کلیسای کشور اتریش و شهر وین است.

ساخت کلیسای استفانزدم (Stephansdom)

این کلیسا توسط رودولف چهارم (Rudolf IV) بر روی ویرانه‌های دو کلیسای قدیمی تر ساخته شد. کلیسای جامع «سنت اِشتفان» در وین از جنگ‌های متعددی جان سالم به در برده و نماد آزادی این شهر به حساب می‌آید. این کلیسای گوتیکی در سال ۱۱۴۷ میلادی ساخته شده است. این ساختمان در اصل بین سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۳۳ ساخته شد و بعد از آسیب‌های جدی جنگ مورد بازسازی قرار گرفت.

اولین ساختمان کلیسایی که در محوطه کلیسای جامع اشتفان امروزی ساخته شد، یک کلیسای رومانسک بود که بعداً در سال ۱۱۴۷ با کلیسای رومانسک بزرگ‌تری جایگزین گردید. یک آتش‌سوزی بزرگ در سال ۱۲۵۸ آن ساختمان را ویران کرده و ساخت و ساز کلیسای گوتیکی امروزی در اوایل قرن ۱۴ آغاز شد. کلیسای استفانزدم طی محاصره ترک‌ها در سال ۱۶۸۳ و در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم آسیب‌هایی دید. ساختمان در سال ۱۹۴۸ دوباره بازگشایی شد و بام آن بعد از تعمیر با کاشی‌های سرامیکی به صورت الگویی از اشکال لوزی تزئین گشت. از میان مهم‌ترین رویدادهایی که در کلیسای جامع اشتفان روی داد، می‌توان ازدواج موتزارت در سال ۱۷۸۲ و مراسم تشییع او در دسامبر ۱۷۹۱ را نام برد.

ساخت کلیسای استفانزدم
این کلیسا توسط رودولف چهارم (Rudolf IV) بر روی ویرانه‌های دو کلیسای قدیمی تر ساخته شد.

مهم ترین ساختمان وین در گوتیک و کلیسای اسقف اعظم از سال ۱۷۲۲، کلیسای استفانزدوم (Stephansdom) است که باید دید. کلیسای اصلی قرن دوازدهم با یک کلیسای جدید رومی در قرن ۱۳ جایگزین شد، بقایای مانده از آن، دروازه عظیم و برج های قله (Heidenturme) است. بعد از آن در قرن چهاردهم بازسازی در سبک گوتیک همراه با افزودن سالن اپرا و کلیساهای سنت الجیوس، سنت تیرنا و سنت کاترین، در حالی که برج ۱۳۷ متری جنوبی معروف (Steffl) متعلق به قرن ۱۵th است. بهبود و ساخت و ساز بیشتر از قرن ۱۷ تا ۱۹ آغاز شد و کل ساختار بعد از جنگ جهانی دوم بازسازی شد.

درباره کلیسای استفانزدم وین

ین کلیسای جامع، سازه‌ای شگفت‌انگیز از سنگ تیره و کاشی‌های رنگی در بام بوده و ارتفاعی حدود ۱۳۵ متر دارد. با بالا رفتن از ۳۴۳ پله منار آن می‌توانید مناظر باشکوهی از بالای شهر را تماشا کنید. برج شمالی هرگز به پایان نرسید تا همتای شریک خود باشد، اما در سال ۱۵۲۹ به روی آن تاجی رنسانسی قرار داده شد. از بالای این برج نیز می‌توانید نماهایی شگفت را ببینید اما این برج مجهز به بالابر می‌باشد. ناقوس پومرین (Pummerin) یکی از بزرگ‌ترین ناقوس‌های جهان بوده و از بقایای یک توپ جنگی ترک در سال ۱۶۸۳ ساخته شد. این ناقوس در جشن سال نو به صدا در آمده و نوای آن را در سرتاسر شهر می‌توان شنید.

ازدید کلیسای جامع استفانزدم در سفر به اتریش

کلیسای جامع سنت استفان (به آلمانی: Stephansdom)، مشهورترین کلیسای کشور اتریش و شهر وین است. استفانزدم در سمت راست قلب شهر وین واقع شده که بهترین مکان برای آغاز یک تور است. هر راهی که شما برای پیاده روی در شهر داخلی انتخاب کنید ناگزیر به کلیسای جامع ختم می شود. فضای داخلی کلیسا پر از دیدنی‌های جالب توجه و آثار هنری برجسته است. یکی از برترین گنج‌های کلیسا، محراب «وینر نویشتات» (Wiener Neustadt) از سال ۱۴۴۷ در نمازخانه دست چپ خواهد بود. این محراب با نقاشی‌ها و طلاکاری باشکوهش مریم مقدس را در میان کاترین و باربارای مقدس به تصویر می‌کشد.

بخش های دیدنی کلیسای جامع سنت استفان

سکوی خطابه سنگی در میان راهرو، چهار پدر لاتین کلیسا یعنی «آمبروز»، «ژِروم»، «گرِگوری» و «آگوستین» را با جزئیات نشان می‌دهد. یک خودنگاره نادر از هنرمند در زیر پلکان به چشم می‌خورد که در حال نگاه کردن به بیرون یک پنجره است. این خودنگاره نشانی از گذار به دوران رنسانس، زمانی که هنرمندان شروع به کسب شهرت کرده و دیگر ناشناس نبودند می‌باشد. نرده سکوی خطابه، با نمادهای جذابی پوشیده شده است: مارمولک‌ها به عنوان نمادی از نور و وزغ‌ها به عنوان حیوانات تاریکی و «سگ خداوند» در بالای همه برای حفاظت از خطابه در برابر تأثیر آن‌ها به تصویر کشیده شده‌اند. یکی از بخش‌های دیدنی و مهم دیگر کلیسا، مقبره قرن هفدهمی غیرمعمول امپراطور «فردریک سوم» است که با تصویر موجوداتی پنهان که قصد بیدار کردن وی را دارند تزئین شده است.

کلیسای سنت استفان در وین

کلیسای جامع سنت استفان، مشهورترین کلیسای کشور اتریش و شهر وین است. و کلیسای مادر کاتولیک در اروپای مرکزی، جایگاه اسقف اعظم و کاردینال کریستوف شون‌بورن است. کلیسای جامع سنت استفان دارای ۱۰۷ متر طول و ۳۴ متر عرض می‌باشد و فرازای بلندترین گلدسته آن به ۱۳۶ متر می‌رسد. این کلیسا در مرکز شهر وین و در میدان اشتفان واقع است. در گذشته کل ساختمان بیرونی این کلیسا به رنگ سفید بوده ولی در حال حاضر به علت آلودگی هوا تیره شده است. سقف کلیسا به صورت طرح کاشیکاری و طرح نماد امپراتوری وین است و حدود ۲۵۰۰۰ آجر شیروانی رنگارنگ دارد.

دسترسی به کلیسای جامع سنت استفان

ایستگاه مترو استفان پلاتز نزدیک کلیسا قرار دارد. روزانه تعداد زیادی گردشگر تور اروپا از داخل کلیسا دیدن می کنند. ورود برای عموم رایگان است. در گذشته گردشگران برای رفتن به بلندترین نقطه کلیسا، که ناقوس قرار گرفته، باید پله های زیادی را طی می کردند ولی امروزه کلیسا به آسانسور مجهز شده است.

دسترسی به کلیسای جامع سنت استفان
ایستگاه مترو استفان پلاتز نزدیک کلیسا قرار دارد.

هر نفر می تواند با ۵ یورو پرداخت کند و با استفاده از آسانسور به بالای کلیسا برود و از ناقوس بزرگ وین و نمای زیبای شهر در ارتفاع ۱۳۷ متری دیدن کند، البته در کنار این زیبایی ترس و هیجان خاصی هم وجود دارد. با ۴ یورو می شود در یک تور با راهنما شرکت کرد. برای بالا رفتن از ٣۴٣ پله و رسیدن به بالای گنبد کلیسای اشتفان باز هم باید ۴ یورو بپردازید (تقریبا یک سنت برای هر پله) که البته در آن بالا کل وین زیر پایتان خواهد بود و از یکی از بهترین چشم اندازهای می توانید نگاهی به مرکز وین بیاندازید. یکی از جالب ترین قسمت های این کلیسا سرداب آن است که بقایای اسکلت قربانیان طاعون در قبرهای دست جمعی آن جا نگه داری می شود. ورودیه سرادبه هم ۴ یورو است.

کلیسای سوخته یا کلیسای سنت استفان

به کلیسای سنت استفان کلیسای سوخته هم می گویند، برای این که در زمان جنگ جهانی دوم بمب باران شده. این کلیسا را در سال ۱۳۶۵ میلادی درست کرده اند. دستور درست کردن این کلیسا را هاینریش دوم Heinrich II داده است.

قدمت کلیسای سنت استفان (St. Stephen’s Cathedral) در وین

مشهورترین بنای مرکز وین کلیسای استفان است که یک شاهکار دوره گوتیک محسوب می شود. کلیسای سنت استفان با قدمتی ۹۰۰ ساله بزرگ ترین کلیسای شهر به شمار می رود و در مرکز شهر قرار گرفته است. این کلیسا یک شاهکار دوره گوتیک محسوب می شود. این کلیسا با توجه به قدمتش و پشت سر گذاشتن جنگ های بسیار، به نوعی نماد آزادی در وین هم شناخته می شود. از قرن ۱۲ در این مکان یک کلیسا قرار داشت اما به جز Riesentor (دروازه غول پیکر) و Heidenturme (برج های کافران) مقدار کمی از ساختمان اصلی باقی مانده است. هردوی این ها به سبک رومی می باشند.

Riesentor (شایعه است که این نام گذاری به دلیل استخوان ساق پای یک ماموت که در این مکان آویزان شده و آن را اشتباه یک پای غول پیکر پنداشته اند، انجام شده است) ورودی اصلی غربی می باشد که در بالای طاقی از طرح ها و مجسمه های شبکه ای قرار دارد. نوسازی Stephansdom گوتیک در سال ۱۳۵۹ به دستور دوک هابسبرگ رودولف چهارم آغاز شد، این شخص با گذاشتن سنگ بنای این مکان عنوان “بنیان گذار” را از آن خود کرد.

رویدادهای مهم کلیسای جامع سنت استفان

در میان رویدادهای مهمی که در سنت استفان رخ داده می شود به عروسی موتزارت در سال ۱۷۸۲ میلادی و تشییع جنازه او در دسامبر سال ۱۷۹۱ اشاره کرد.

ویژگی کلیسای سنت استفان در وین

کلیسای جامع سنت استفان یا Stephansdom قلب وین از لحاظ جغرافیایی و احساسی می باشد. این مکان یک کلیسای گوتیک محزون و باشکوه، محبوب و فراموش نشدنی در وین می باشد. معروف‌ترین ویژگی ظاهری آن الگوی لوزی شکل بام است. ویژگی غالب این کلیسا نیز skeletal sudturm (برج جنوبی) می باشد. این برج با ارتفاع ۴۵۰ فوت (۷/۱۳۶ متر) در سال ۱۴۳۳ بعد از ۷۵ سال کار سخت تکمیل شد. این کلیسا سمبل رسمی شهر وین محسوب می‌شود و بزرگترین ناقوس اتریش به نام «پومرین» در این کلیسا قرار دارد.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *