هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا

زمانی که شما به عنوان یک دانشجو قصد تحصیل و زندگی در کشور خارجی مانند استرالیا را دارید، باید قبل از هر چیز از هزینه‌های مربوط به تحصیل، اقامت و… اطلاعات پیدا کنید تا بتوانید برآورد هزینه و بودجه‌بندی آگاهانه‌ای داشته باشید. کشور استرالیا مقصد گران قیمتی برای دانشجویان است و اغلب افرادی که قصد دارند در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند باید سرمایه اولیه قابل توجهی داشته باشند. در ادامه مطلب به طور مفصل درباره هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا و جزئیات آن بیشتر صحبت می‌شود.

هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا

با توجه به این موضوع که از میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان، ۷ مورد از آن‌ها در استرالیا قرار دارند، می‌توان گفت که این کشور مقصد دانشجویان زیادی برای تحصیل است. هزینه تحصیل در استرالیا به فاکتور‌های متعددی بستگی دارد. رشته انتخابی دانشجو، شهر محل تحصیل، خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه و غیره از عوامل تعیین کننده هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی هستند. به طور کلی رشته‌های پزشکی در مقایسه با سایر رشته‌ها شهریه گران‌تری دارند. در لیستی که در ادامه مشاهده می‌کنید، متوسط شهریه برای مقاطع مختلف ذکر شده است.

 • مقطع لیسانس از ۱۵۰۰۰ تا ۳۳۰۰۰ دلار در سال
 • مقطع کارشناسی‌ارشد از ۱۴۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار در سال
 • مقطع دکترا از ۱۴۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار در سال
 • MBA از ۱۱۰۰۰ تا ۱۳۱۰۰۰ دلار در سال

علاوه بر لیست بالا، زمانی که قصد انتخاب رشته دارید، باید بدانید که این رشته چقدر هزینه برایتان رقم خواهد زد. در یک تحقیق کلی، شهریه رشته‌های مختلف چنین محاسبه شده است (واحد ها بر حسب دلار استرالیا است):

 • کارشناسی پزشکی / جراحی (MBBS (Bachelor of Medicine / Bachelor of Surgery) از 12,000 تا 20,000
 • دندان‌پزشکی از 14,000 تا 37,000
 • پرستاری از 20,000 تا 35,000
 • مهندسی از 24,000 تا 38,000
 • مدرک بازرگانی (business degree) از 29,000 تا 49,000

در نهایت برای اینکه اطلاعات جامع‌تری از هزینه‌های تحصیل داشته باشید، بهتر است از شهریه چند دانشگاه مختلف در استرالیا نیز مطلع شوید:

نام دانشگاههزینه سالیانه
دانشگاه ملبورنسالانه ۳۵۰۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه ملی استرالیاسالانه ۳۶۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه سیدنیسالانه ۳۷۰۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه کوئینزلندسالانه ۳۲۰۰۰ دلار استرالی
دانشگاه نیوانگلندسالانه ۱۸۰۰۰ دلار استرالیا
دانشگاه ویکتوریاسالانه ۲۲۰۰۰ دلار استرالیا

 

هزینه زندگی دانشجویی استرالیا

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا چقدر است؟

زندگی دانشجویی در استرالیا مانند کشورهای دیگر شامل هزینه‌های اسکان، خوراک، حمل و نقل، تحصیل و غیره است. اینکه شما از هر کدام از امکانت رفاهی و سرگرمی تا چه حد و با چه کیفیتی استفاده کنید، نقش زیادی در کاهش یا افزایش هزینه‌های دانشجویی دارد. در این بخش متوسط هزینه‌های رایج یک دانشجو در استرالیا آورده شده است.

هزینه اسکان و اقامت در استرالیا

هزینه اسکان و اقامت در استرالیا نسبت به بسیاری از کشورها بیشتر است. خوابگاه‌های دانشجویی در این کشور ظرفیت کمی داشته و شما مجبور به اجاره خانه‌های شخصی یا اشتراکی هستید. هزینه‌های اینترنت و خدمات رفاهی را نیز باید به هزینه اسکان اضافه کرد. در لیستی که در ادامه متن مشاهده می‌کنید متوسط هزینه‌های اقامت یک دانشجو در استرالیا آورده شده است:

 • هزینه زندگی با یک خانواده استرالیایی یا روش هوم استی (Homestay) از 450 تا 1200 دلار
 • خوابگاه دانشجویی از 440 تا 1100 دلار
 • اجاره آپارتمان از 750 تا 1700 دلار
 • اجاره خانه یا آپارتمان به‌صورت اشتراکی از 380 تا 850 دلار
 • هزینه خدمات رفاهی (آب، برق و …) حدود 200 دلار
 • اینترنت از 70 تا 120 دلار

هزینه خورد و خوراک برای دانشجویان استرالیایی

همان طور که گفته شد، استرالیا یک کشور گران قیمت است که هزینه‌های خوراک و مواد غذایی در آن‌جا نسبتا بالا است. برای اینکه بتوانید این هزینه را به حداقل برسانید بهتر است از بومیان منطقه درباره فروشگاه‌های ارزان قیمت سوال کنید. اگر غذاهای دانشجویی و خوابگاه را نادیده بگیریم، هزینه خوراک به صورت آزاد برای یک فرد در استرالیا عبارت است از:

 • مایحتاج روزمره: حدود 500 تا 1000 دلار استرالیا در ماه
 • یک وعده غذا در رستوران ارزان‌قیمت: 18 دلار استرالیا
 • یک وعده غذا برای دو نفر: 80 دلار استرالیا

هزینه حمل و نقل دانشجویی

اگر شانس بیاورید و اقامت خوابگاه‌های دانشجویی را بگیرید، هزینه حمل و نقل برای شما بسیار کاهش پیدا می‌کند. همچنین وسایل نقلیه دانشگاهی گاهی به داخل شهرهای استرالیا نیز رفته و تردد را با حداقل هزینه انجام می‌دهند. به طور کلی هزینه حمل و نقل در شهر‌های بزرگ استرالیا بیشتر است. خوشبختانه برخی مناطق استرالیا مانند کوئینزلند (Queensland)، استرالیای جنوبی (South Australia) و ملبورن (Melbourne)، حمل و نقل را با تخفیفات ویژه‌ای برای دانشجویان انجام می‌دهند. متوسط هزینه حمل و نقل در استرالیا شامل موارد زیر است:

 • هر گالن بنزین حدود 7.59 دلار
 • اجاره یک روزه دوچرخه حدود 40 دلار
 • کارت حمل‌و‌نقل عمومی از 30 تا 70 دلار در ماه

هزینه ویزای تحصیلی استرالیا

هزینه ویزای تحصیلی استرالیا چقدر است؟

شرط اول برای زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی مانند استرالیا داشتن ویزای آن کشور است. اگر به عنوان یک مهاجر قصد تحصیل در استرالیا را دارید باید بعد از پذیرش در یک مرکز آموزشی یا دانشگاه، اقدام به دریافت ویزا کنید. هزینه‌ای که برای اخذ ویزا باید بپردازید شامل دو نوع هزینه است:

هزینه‌های جانبی: این نوع هزینه شامل مشاوره، ترجمه و معادل‌سازی مدارک، آزمون زبان و غیره است.

هزینه دولتی: این هزینه جهت بررسی درخواست و پرونده متقاضی تحت نظر اداره مهاجرت دریافت می‌شود‌. این هزینه برای مهاجرت به استرالیا حدود ۶۵۰ دلار استرالیا است. علاوه بر آن باید هزینه‌ای برای بیمه سلامت نیز بپردازید. این بیمه در تمام مدت اقامت شما در استرالیا اعتبار دارد و حداقل مبلغ آن ۲،۱۰۱/۵۶ دلار استرالیا است.

 

برای کاهش هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در استرالیا چه کارهایی پیشنهاد می‌شود؟

برای اینکه بتوانید هزینه‌های تحصیل و زندگی در استرالیا را تا حد ممکن کاهش دهید، چند راهکار و پیشنهاد در ادامه ارائه شده است:

 • شهرهای کوچک‌تر از نظر مخارج اجاره خانه و خورد و خوراک ارزان‌ترند. پس اولویتتان شهرهای کم جمعیت‌تر و کوچک باشد.
 • شما می‌توانید هم دانشجو باشید و هم به صورت پاره وقت کار کنید.
 • برای کاهش هزینه‌های اجاره خانه نیز می‌توانید با چند دانشجوی دیگر به صورت اشتراکی یک خانه کرایه کنید تا هزینه‌ها تقسیم شود.
 • برای تردد داخل شهر و رفت و آمد به دانشگاه، سیستم حمل و نقل عمومی و حتی دوچرخه را انتخاب کنید.
 • می‌توانید وام‌های دانشجویی بگیرید یا از بورسیه‌های دانشگاه استفاده کنید. البته اخذ بورسیه تحصیلی شرایط ویژه‌ای نیاز دارد.
 • قطعا زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی و داخل دانشگاه از نظر هزینه‌های زندگی و حمل و نقل بسیار به صرفه‌تر است.

زندگی و تحصیل در استرالیا می‌تواند مسیری به سوی پیشرفت و دستیابی به مدارج بالای تحصیلی را برایتان میسر کند. گرچه استرالیا یک کشور با هزینه‌های نسبتا بالا است، اما دانشگاه‌های معتبری دارد که از نظر خدمات و تجهیزات علمی و آموزشی جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان به حساب می آیند. هزینه‌های زندگی در استرالیا شامل تمامی هزینه‌های ویزا، حمل و نقل، خوراک و… است که می‌توان با کار دانشجویی و کمی سختی کشیدن آن را به حداقل رساند. در نهایت اگر مشکل مالی ندارید، استرالیا مقصد بسیار مناسبی برای تحصیل است.

 

سوالات متداول هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا چقدر است؟

زندگی دانشجویی شامل هزینه‌های رفت و آمد، مسکن، خوراک و غیره است که با توجه به شهر محل زندگی و کیفیت آن می تواند متفاوت باشد.

شهریه دانشگاه‌ها در استرالیا چقدر است؟

به طور میانگین شهریه دانشگاه‌های معروفی همچون دانشگاه ملبورن سالانه حدود ۳۵۰۰۰ دلار استرالیا و دانشگاه ارزان قیمتی مانند نیوانگلند، سالانه ۱۸۰۰۰ دلار استرالیا است.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *