مناطق دیدنی شهر مادرید اسپانیا

شهر مادرید و جاذبه‌های دیدنی آن

نقاط دیدنی شهر مادرید

در ابتدا به معرفی چند نمونه از مناطق دیدنی شهر مادرید که پایتخت اسپانیا است می پردازیم:

  • کاخ سلطنتی ( Royal Palace )
  • خانه اپرا ( Teatro Real )
  • پارک بوین رتیرو 1631 ( Buen Retiro )
  • ساختمان کتابخانه ملی ( قرن 19 )
  • موزه باستان شناسی
  • موزه پرادو ( Prado ) که یکی از بهترین مجموعه های هنری دنیاست.
  • موزه تیسن ( Thyssen )
  • برنمیسزا ( Bornemisza )
  • موزه ملی مرکزی هنر رنا سوفیا ( Reina Sofia ) که موزه هنر مدرن است.

کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی ( Royal Palace ) در خیابان بایلن ( Bailen ) در ناحیه غربی مرکز شهر مادرید و در سمت شرق رودخانه مانزانارس (Manzanares ) قرار دارد و ایستگاه مترو اپرا به آن نزدیک است. این قصر سلطنتی محل سکونت رسمی پادشاه اسپانیا است ولی معمولا در آن زندگی نمی کنند. بازدید از این مکان معمولا برای عموم آزاد است البته به جز مواقعی که استفاده کاری از آن می شود. ساخت بنای اصلی این قصر به قرن دهم ( یعنی زمان حکومت مسلمانان در اسپانیا ) برمی گردد.

کاخ سلطنتی مادرید
قصر سلطنتی محل سکونت رسمی پادشاه اسپانیا

در سمت پایین و چپ این قصر باغهای زیبای کمپودل مورو ( Campo del Moro ) واقع است. دلیل نام گذاری این باغ به این نام چادرزدن مسلمانان شمال آفریقا مور ( Moor ) در سال 1109 به فرماندهی علی ابن یوسف برای تسخیر مجدد مادرید بوده است.
در سمت شرق قصر خانه اپرا قرار دارد. این مرکز در 19 اکتبر 1850 رسما آغاز به کار کرد و یکی از معروفترین اپرا خانه های دنیا به حساب می آید. دستور ساخت این مکان را ملکه ایزابل دوم داده بود. در این اپرا خانه یک موزه نیز وجود دارد . خط 2 مترو مادرید با نام اپرا مخصوص این مکان است.

پارک بوین رتیرو

پارک بوین رتیرو با وسعت 140 هکتار از پارک های بزرگ و معروف شهر مادرید است که به بنای یادبود پوئر تا دالکال ( Puerta de Alcala) بسیار نزدیک است و از موزه پرادو نیز فاصله زیادی ندارد . این پارک در سال 1623 و در زمان حکومت فیلیپ چهارم ساخته شده است. داخل پارک یک دریاچه مصنوعی بزرگ نیز وجود دارد.

پارک بوین رتیرو
پارک های بزرگ و معروف شهر مادرید

مسافران عزیز می توانند برای اخذ وقت سفارت اسپانیا و یا آگاهی از چک لیست مدارک ویزای اسپانیا از خدمات مجموعه پارت ویزا استفاده کنند.

موزه پرادو در مادرید

موزه پرادو یکی از زیباترین موزه ها و گالری های هنری دنیاست که در شهر مادرید قرار دارد. این موزه مجموعه ای از هنر اروپا را از قرن دوازدهم تا اوایل قرن نوزدهم در خود جای داده است. بیش از 5000 نقاشی، 2000 تصویر چاپی، 1000 عدد سکه و مدال تعداد زیادی مجسمه و تقریبا 2000 شی زینتی در این موزه وجود دارد.

موزه ملی مرکزی هنر رنا سوفیا

یکی دیگر از موزه های معروف شهر مادرید موزه هنر قرن بیستم رنا سوفیا ( Reina Sofia ) نام دارد که از دهم سپتامبر 1992 آغاز به کار کرده است. این موزه نزدیک قطار آتوچا ( Atocha ) و ایستگاه متروست. مجموعه آثاری از دو هنرمند معروف اسپانیایی قرن بیستم پابلو پیکاسو و سالوادور دالی در این موزه گردآوری شده است. در کنار آثار این دو هنرمند کارهایی از دیگر هنرمندان از جمله جان گریس (Juan Gris )، خولیو گونزالس ( Julio Gonzales ) و آنتونی تاپیس ( Antoni Tapies ) و … نیز در آن هست.

میدان پلازا مایور مادرید

یکی دیگر از اماکن دیدنی شهر مادرید، میدان پلازا مایور ( Plaza Mayor ) است به شکل مستطیل و با ابعاد 129 در 94 که دور تا دور آن ساختمانی 3 طبقه با 237 تراس مشرف به آن وجود دارد .مجموعا 9 راه گذر در میدان وجود دارد.

خیابان لارامبلا ( La Rambla )

یکی از معروفترین خیابان های اسپانیا که از مناطق دیدنی مادرید استخیابان لارامبلاست که از شهر قدیمی به سمت پایین بندرگاه امتداد دارد. در دو طرف این خیابان مغازه ها، رستوران ها، هتل ها، خانه اپرا، گل فروشی، عطر فروشی و … دیده می شوند. افرادی هم با لباس ها و وسایل عجیب و غریب مردم را سرگرم می کنند. این خیابان 3 ایستگاه مترو دارد.

خیابان لارامبلا ( La Rambla )
خیابان کانالتاس در مادرید

بخش بالایی خیابان کانالتاس ( Canaletas ) نام دارد و چشمه ای معروف در آن هست که معتقدند خاصیت جادویی دارد. می گویند هر کس از آب این چشم بنوشد دوباره به این شهر بر خواهد گشت. جشن های مربوط به پیروزی های تیم بارسلون در این خیابان برگزار می شود. در انتهای آن بنای تاریخی کلمبوس ( Columbus ) قرار دارد.

کتابخانه های شهر مادرید

کتابخانه ملی مادرید

کتابخانه ملی مادرید را فیلیپ پنجم در سال 1712 به عنوان کتابخانه سلطنتی تاسیس کرد . این کتابخانه بزرگترین کتابخانه اسپانیا و شامل بیش از 6 میلیون جلد کتاب است .کتاب های کمیاب ، نقشه ها ، آثار چاپی و رمانهای معروف سروانتس از مجموعه های خاص این کتابخانه اند .

کتابخانه تالار قصر سلطنتی

کتابخانه تالار قصر سلطنتی ( تاسیس 1760 ) در مادرید نیز آثار کمیابی از قرن 16 به همراه مجموعه هایی از دست نوشته ها و آثار موسیقی در خود جای داده است .

کتابخانه دانشگاه کامپلوتنس

یکی دیگر از کتابخانه های کامل اسپانیا کتابخانه دانشگاه کامپلوتنس ( Complutense  ) در شهر مادرید است . این کتابخانه در سال 1341 تاسیس شده و 1.7 میلیون نسخه کتاب وبیش از 270.000 جزوه و رساله دارد.

کتابخانه اسوریال

کتابخانه اسوریال ( Escorial ) در نزدیکی مادرید به دلیل داشتن مجموعه ای از کتابهای نادر و کمیاب معروف است .

علاوه بر کتابخانه های فوق کتابخانه های تخصصی و عمومی بسیاری در اسپانیا وجود دارد .آرشیو کتابخانه کلیسای جامع شهر در تولدو به خاطر مجموعه هایی از 3000 دست خط مربوط به قرون 8 و 9 میلادی و بیش از 10.000 سند مربوط به قرن 11 معروف است .

 

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *