درباره اتریش بیشتر بدانیم

کشور اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. وین پایتخت آن است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است.

مردم کشور اتریش

در این قسمت وضعیت مردم این کشور را بررسی می نماییم.

جمعیت

در سال ۲۰۰۷ جمعیت اتریش  ۸٫۳۱۵٫۰۰۰ نفر گزارش شد.

زبان مردم اتریش

زبان رسمی مردم این کشور آلمانی است. علاوه بر آن آن زبانهای اسلوونیایی، کرواتی و مجاری زبانهای منطقه ای آنهاست.

دین مردم کشور اتریش

۵۹٫۹ درصد از جمعیت اتریش کاتولیک و ۳٫۵ درصد از آنها ایونجلیست هستند. جمعیت مسلمان‌ها در اتریش به حدود ۷ درصد رسیده‌است.

دین مردم کشور اتریش
مردم اتریش اکثرا مسیحی هستند.

هواداران کلیسای ارتدکس شرقی نیز حدود ۶ درصد از جمعیت اتریش را تشکیل می‌دهند. معتقدان به مذاهبی همچون بودائیسم، هندوئیسم و یهودیت در مجموع کمتر از نیم درصد را شکل می‌دهند.

جغرافیا

اتریش با مساحت ۸۳٬۸۵۵ کیلومتر مربع تقریباً هم‌اندازه امارات است و از ۹ ایالت تشکیل یافته‌است. حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی شامل می‌شوند.

شهرهای مهم

از شهرهای مهم اتریش علاوه بر وین که پایتخت آن است می توان گراتس، اینسبروک، زالتسبورگ، کلاگن‌فورت، لینتس، لئوبن، آیزن‌اشتات و فیلاخ را نام برد.

وین

این پایتخت در همه روزهای سال پذیرای عده زیادی از جهانگردان است و در سال حدود ۷ میلیون توریست از آن بازدید می‌کنند که بر اساس آمار، در سال ۲۰۰۴ این جمعیت چیزی در حدود ۵/۳ میلیون نفر بوده‌است.

  • موزه ملکه سی‌سی یکی از موزه‌های معروف وین است.
  • کلیسای سنت‌استفان با قدمتی ۹۰۰ ساله بزرگ‌ترین کلیسای شهر به شمار می‌رود. یکی از جالب‌ترین قسمت‌های این کلیسا سردابه  آن است که بقایای اسکلت قربانیان طاعون در قبرهای دست جمعی آن جا نگه داری می‌شود.
  • قصر شونبرون نیز از دیدنی‌ترین جاهای وین است. در دوره باروک و حدود سال ۱۷۰۰ میلادی بنا شده‌است. در آن سالنی قرار دارد که به سالن ایرانی مشهور بوده و معماری آن نیز به سبک معماری ایرانی است.
  • هافبورگ قصر سلطنتی اتریش است. طی بیش از ششصد سال محل زندگی پادشاهان اتریش از اولینشان رودولف اول در سال ۱۲۷۳ تا آخرینشان کارل اول در سال ۱۹۱۸ بوده است.
  • موزه آلبرتینا که زمانی مهمانسرای سلطنتی بود. اکنون یکی از معروف‌ترین موزه‌های وین است که در آن آثار رافائل، رامبراند، داوینچی، مایکل آنجلو، سزان، پیکاسو و البته گوستاو کلیمت و اگون شیله نگه داری می‌شود.

از دیگر نقاط دیدنی وین می‌توان باغ وحش، قصر گلوریت، موزه تکنیک و موزه دکتر لئوپلد را نام برد.

فرهنگ کافه‌نشینی در وین

در وین فرهنگ کافه‌نشینی اهمیت بسیاری دارد. یکی از دلایل اهمیت زیاد کافه‌ها این بود که همه‌جور آدمی به آنها می‌رفت. قصه‌ای وجود دارد که می‌گوید وقتی ترکان عثمانی در سال ۱۶۸۳ از ادامه محاصره وین منصرف شدند و عقب‌نشینی کردند، گونی‌های قهوه زیادی را در اطراف شهر به جای گذاشتند، و اولین کافه‌های وین با استفاده از این گونی‌های قهوه به‌راه افتاد.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *